Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa oraz związków samorządu terytorialnego.

ORZECZENIE NR 74
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 17 lutego 1949 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa oraz związków samorządu terytorialnego.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 7 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) i § 65 ust. 1 pkt. d rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62),
orzeka się:

I.

W załączniku do orzeczenia Nr 1 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 czerwca 1947 r. ogłoszonego w Monitorze Polskim z dnia 21 czerwca 1947 r. Nr 88, poz. 605 skreśla się firmę:

a)
Elektritzitätswerke Aktiengesellschaft Legnica (Lp. 84).

W załączniku do orzeczenia Nr. 3 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 18 czerwca 1947 r., ogłoszonego w Monitorze Polskim z dnia 2 lipca 1947 r. Nr 92 poz. 614 skreśla się firmę:

b)
Frankfurter Elektrizitätswerke GmbH. Słubice (Lp. 4).

II.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku do niniejszego orzeczenia przechodzą w części na własność Państwa oraz w części na własność związków samorządu terytorialnego określonych w tymże załączniku.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw, ogłoszonych w Monitorze Polskim na podstawie zarządzeń Ministra Przemysłu. Prawa i zarzuty zgłoszone w trybie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. zostały rozpatrzone przez Główną Komisję do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw i w sprawach tych zapadły postanowienia o przedstawieniu wniosku o wydanie orzeczenia o przejściu tych przedsiębiorstw na własność Państwa oraz związków samorządu terytorialnego.

Przedsiębiorstwa wymienione w załączniku przechodzą na własność Państwa oraz podanych tam związków samorządu terytorialnego w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych, stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwa chodzi.

Orzeczenie niniejsze nie wyłącza stosowania przepisów ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o planowej gospodarce elektrycznej (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 271).

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

Przedsiębiorstwa objęte pierwszym wykazem przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 94, poz. 176 z dnia 23 września 1946 r. na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 29 sierpnia 1946 r.

Lp. Lp. wykazu Data i numer postanowienia Głównej Komisji Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba Przedmiot działania Określenie na czyją własność przechodzi przedsiębiorstwo
1 115 15.IX.47 r.

I. A. 138/48

Licht- und Kraftwerke Drossen G. m. b. H. - Ośno Lubuskie wytwarzanie i rozdzielanie gazu świetlnego Przedsiębiorstwo przechodzi w 75% na własność gminy miasta Ośno Lubuskie, a w 25% na własność Państwa
2 160 11.X.48 r.

I. A. 104/48

Elektrizitätswerke Aktiengesellschaft - Legnica wytwarzanie i rozdzielanie energii elektrycznej Na własność gminy miasta Legnica przechodzi część przedsiębiorstwa odpowiadająca udziałowi tejże gminy w kapitale zakładowym spółki akcyjnej. Pozostała część przechodzi na własność Państwa
Przedsiębiorstwa objęte trzecim wykazem przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 148, poz. 290, z dnia 28 grudnia 1946 r. na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 25 listopada 1946 r.
Lp. Lp. wykazu Data i numer postanowienia Głównej Komisji Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba Przedmiot działania Określenie na czyją własność przechodzi przedsiębiorstwo
3 5 25.II.48 r.

I. B. 64/47

Frankfiurter Elektrizitätswerke G. m. b. H. - Słubice rozdział energii elektrycznej oraz eksploatacja linii tramwajowej Przedsiębiorstwo znajdujące się w granicach Państwa Polskiego przechodzi w połowie na własność Państwa, a w połowie na własność gminy miasta Słubice
4 20 14.IV.48 r.

I. B. 33/47

Verbands-Gaswerk Oberschlesien G. m. b. H. - Zabrze wytwarzanie i rozdział gazu Przedsiębiorstwo przechodzi w części stanowiącej własność firmy Ferngas Schlesien A. G. Wrocław na własność Państwa, a w częściach odpowiadających udziałom miast: Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Katowic i Zabrza w kapitale zakładowym spółki, na własność tychże miast
6 115 10.XII.47 r.

I. A. 527/47

Elektrizitätsgenossenschaft Gemeinde Hermsdorf - Sobięcin wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej Urządzenia elektryczne służące do oświetlenia ulic i zainstalowane w nieruchomościach przechodzą na własność gminy Sobięcina, pozostałe składniki majątkowe przedsiębiorstwa przechodzą na własność Państwa

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-23.362

Rodzaj: Orzeczenie
Tytuł: Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa oraz związków samorządu terytorialnego.
Data aktu: 17/02/1949
Data ogłoszenia: 21/04/1949