Zawiadamianie władz przemysłowych o przypadkach skazania za umyślnie popełniony występek skarbowy.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW: SKARBU ORAZ HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 31 marca 1949 r.
w sprawie zawiadamiania władz przemysłowych o przypadkach skazania za umyślnie popełniony występek skarbowy.

W związku z przepisami § 27 ust. 3 lit. a) oraz § 32 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 22 sierpnia 1947 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych o właściwości władz przemysłowych oraz o trybie i warunkach udzielania zezwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 311) zarządza się, co następuje:
1)
Wspomniane przepisy wprowadzone zostały w celach prewencyjnych i mają za zadanie uchronić społeczeństwo na przyszłość przed szkodliwą działalnością jednostek popełniających umyślne występki skarbowe lub przestępstwa z chęci zysku.

Przepis § 27 ust. 3 lit. a) wspomnianego rozporządzenia, nakazujący władzy przemysłowej odmówić udzielenia zezwolenia, jeżeli ubiegający się o udzielenie zezwolenia lub ustanowiony jego zastępca, a w przypadku, gdy o zezwolenie ubiega się spółka - jej zastępca lub większość spólników albo udziałowców albo spólnicy lub udziałowcy, reprezentujący większość kapitału - skazani zostali za umyślnie popełniony występek skarbowy albo za przestępstwo popełnione z chęci zysku - powinien być stosowany w każdym przypadku prawomocnego skazania za umyślne popełnienie występku skarbowego.

Przepisy § 32 ust. 1 lit. a) i b) tegoż rozporządzenia, postanawiające, że zezwolenie na prowadzenie przedsiębiorstwa handlowego może być cofnięte w przypadku prawomocnego skazania za umyślnie popełniony występek skarbowy albo za przestępstwo popełnione z chęci zysku - powinny być stosowane jedynie w tych przypadkach, gdy ze względu na okoliczności sprawy (np. powrót do przestępstwa), istnieje poważne domniemanie, że sprawca w dalszym ciągu będzie usiłował naruszać przepisy prawa podatkowego.

2)
Zawiadomienie o prawomocnym skazaniu za umyślnie popełniony występek skarbowy powinno być zawsze połączone z uzasadnionym wnioskiem o odmowę udzielenia lub cofnięcie zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa handlowego lub na zawodowe wykonywanie czynności handlowych. Jako motyw wniosku o cofnięcie zezwolenia (§ 32 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia) należy podawać istniejące domniemanie (jeżeli okoliczności sprawy wskazują, że domniemanie takie istotnie zachodzi), że ukarany również w przyszłości będzie usiłował naruszać lub omijać przepisy podatkowe.
3)
Zawiadomienie wraz z wnioskiem należy kierować do tej władzy przemysłowej, która jest właściwa do udzielania zezwolenia, lub która już udzieliła zezwolenia. Zawiadomienie do urzędu wojewódzkiego wysyła izba skarbowa, zawiadomienie do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego wysyła Ministerstwo Skarbu.
4)
O odmowie udzielenia zezwolenia albo cofnięciu wydanego już zezwolenia właściwa władza przemysłowa (Ministerstwo Handlu Wewnętrznego albo urząd wojewódzki) zawiadamia, jednocześnie z wydaniem decyzji w sprawie, właściwą władzę skarbową (Ministerstwo Skarbu albo izbę skarbową).

W przypadku, gdy wniosek władzy skarbowej oparty jest na przepisie § 27 ust 3 lit. a) rozporządzenia (odmowa udzielenia zezwolenia), władza przemysłowa nie może udzielić zezwolenia wbrew temu wnioskowi.

W przypadku gdy wniosek władzy skarbowej oparty jest na przepisie § 32 ust. 1 lit. a) lub b) rozporządzenia (cofnięcie zezwolenia), a władza przemysłowa nie podziela stanowiska władzy skarbowej co do potrzeby cofnięcia wydanego już zezwolenia (może to mieć miejsce np. w przypadku, gdy natychmiastowa likwidacja określonej placówki gospodarczej byłaby, zdaniem władzy przemysłowej, niewskazana), decyzję w sprawie wydaje właściwa władza przemysłowa (Ministerstwo Handlu Wewnętrznego albo urząd wojewódzki) po uprzednim uzgodnieniu swojego stanowiska z właściwą władzą skarbową (Ministerstwem Skarbu albo izbą skarbową). W razie dalszej rozbieżności zdań między władzami skarbowymi a przemysłowymi, władza przemysłowa zwraca się po instrukcję do Ministra Handlu Wewnętrznego, który przed wydaniem tej instrukcji komunikuje się z Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-23.361

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Zawiadamianie władz przemysłowych o przypadkach skazania za umyślnie popełniony występek skarbowy.
Data aktu: 31/03/1949
Data ogłoszenia: 21/04/1949
Data wejścia w życie: 21/04/1949