Sposób regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 29 listopada 1949 r.
w sprawie sposobu regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych.

Na podstawie § 3 Uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1949 r. w sprawie pokrywania rachunków przejściowych za wykonane roboty budowlane (Monitor Polski Nr A-54, poz. 734) zarządza się, co następuje:
§  1.
1)
Należnością objętą rachunkiem w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest należność wynikająca z różnicy między sumą rachunku ostatecznego a sumą rachunków przejściowych.
2)
Przepisy zarządzenia niniejszego stosują się do dokonywania przez bank finansujący inwestycje przelewu należności, pokrywania należności lub obciążenia kredytu inwestycyjnego należnością objętą rachunkiem, o ile czynności te dokonywane są z właściwego tytułu inwestycyjnego zleceniodawcy, a mianowicie: w odniesieniu do inwestorów objętych systemem finansowym w granicach niewykorzystanego ogółu środków, przewidzianych dla danego tytułu inwestycyjnego, w odniesieniu zaś do pozostałych inwestorów - w granicach uruchomionych wypłat.
3)
Zleceniodawcą w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest bądź inwestor bezpośredni, bądź jego inspektor (kierownik) nadzoru, w zakresie obowiązków przewidzianych w § 10 Instrukcji Tymczas. Nr 2/K, stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Odbudowy z dnia 15 lutego 1949 r. (Dz. Urz. Min. Odbudowy Nr 3, poz. 13).
§  2.
Rachunki ostateczne, wystawiane zgodnie z pkt. 25 i 26 Instrukcji Tymczasowej Nr 3/K i pkt. 9 Instrukcji Tymczasowej Nr 4/K przez państwowe przedsiębiorstwa budowlane, podległe kierownictwu Ministra Budownictwa oraz przez samorządowe przedsiębiorstwa budowlane, wykonujące roboty na zlecenie organów podległych Ministerstwu Budownictwa, powinny być pokrywane w następującym trybie:
1)
Po upływie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku i braku w tymże terminie zastrzeżeń ze strony zleceniodawcy (§ 4 pkt. 1) przedsiębiorstwo składa na inkaso do banku finansującego jego obroty (eksploatację) wtóropis rachunku ostatecznego, zaopatrzony w podpisane przez zleceniodawcę stwierdzenie, że rachunek został przez niego sprawdzony i potwierdzony (Instrukcja Tymczasowa Nr 2/K - pkt. 10). Bank finansujący obroty (eksploatację) przedsiębiorstwa przesyła najpóźniej dnia następnego wtóropis rachunku do banku finansującego inwestycje zleceniodawcy.
2)
Bank finansujący inwestycje, po otrzymaniu wtóropisu rachunku ostatecznego do inkasa, wzywa zleceniodawcę, najdalej dnia następnego, do zlecenia pokrycia należności objętej rachunkiem w terminie siedmiu dni od daty wezwania.
3)
W terminie oznaczonym w pkt. 2 zleceniodawca powinien zlecić bankowi finansującemu inwestycje pokrycie należności objętej rachunkiem z powołaniem się na awizo bankowe. Bank finansujący inwestycje, po otrzymaniu zlecenia pokrycia, dokonuje przelewu należności najdalej w ciągu dni czternastu od dnia otrzymania wtóropisu do inkasa, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 5.
4)
O ile zleceniodawca nie udzieli zlecenia pokrycia rachunku w terminie określonym w pkt. 2, bank finansujący inwestycje pokrywa należność objętą rachunkiem, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 5, automatycznie najdalej w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wtóropisu rachunku ostatecznego do inkasa. Zapłata należności objętej rachunkiem dokonana w powyższy sposób nie stanowi uznania należności i nie pozbawia zleceniodawcy prawa dochodzenia zwrotu zapłaconej przedsiębiorstwu kwoty.
5)
Bank finansujący inwestycje nie pokrywa należności objętej rachunkiem w trybie i w terminach podanych w pkt. 3 - zdanie drugie, lub w pkt. 4 i zwraca rachunek bankowi podawcy - o ile w toku kontroli bieżącej stwierdzi:
a)
w przypadku, gdy zleceniodawca jest objęty systemem finansowym - nieprawidłowość rachunku pod względem formalnym i rzeczowym w rozumieniu § 27 Instrukcji Tymczasowej z dnia 28 lutego 1949 r. wydanej przez Min. Skarbu w porozumieniu z Kontrolą Państwową w sprawie finansowania i kontroli inwestycji zamieszczonych w planie inwestycyjnym (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 8, poz. 38);
b)
w przypadku, gdy zleceniodawca nie jest objęty systemem finansowym - nieprawidłowość rachunku pod względem legalności inwestycji, formalnym i rzeczowym w rozumieniu § 27 Instrukcji Tymczasowej, o której mowa w pkcie a).

Bank podawcy rachunek zakwestionowany przez bank finansujący inwestycje zwraca przedsiębiorstwu, które obowiązane jest przeprowadzić odpowiednie zmiany w rachunku i po zatwierdzeniu go przez zleceniodawcę, ponownie podać wtóropis rachunku ostatecznego na inkaso do banku finansującego jego obroty (eksploatację). Ponowne podanie na inkaso winno nastąpić najdalej w ciągu dni czternastu, licząc od dnia otrzymania przez przedsiębiorstwo zwróconego rachunku.

§  3.
1)
W przypadku złożenia przez zleceniodawcę wobec przedsiębiorstwa, w terminie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku, zastrzeżeń odnośnie rachunku ostatecznego, przedsiębiorstwo nie składa wtóropisu tego rachunku na inkaso (§ 2), lecz zaopatruje go w odpowiednią adnotację i przesyła do banku finansującego inwestycje z wnioskiem o zapisanie należności objętej rachunkiem na zablokowane konto przedsiębiorstwa.
2)
Jeśli zleceniodawca nie sprawdzi i nie potwierdzi rachunku ostatecznego w ciągu sześciu tygodni od daty wystawienia i nie zgłosi w tym terminie zastrzeżeń, przedsiębiorstwo postępuje w sposób wskazany w ust. 1.
3)
Na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1 i 2 bank finansujący inwestycje obciąża należnością objętą rachunkiem kredyt inwestycyjny zleceniodawcy, uznając tą kwotą zablokowane konto przedsiębiorstwa, o czym zawiadamia bank finansujący obroty (eksploatację) przedsiębiorstwa, który udzieli przedsiębiorstwu specjalnego bezprocentowego kredytu w wysokości sumy zablokowanej. Po otrzymaniu wniosku określonego w ust. 2 bank finansujący inwestycje ponadto zawiadamia o niedopełnieniu przez zleceniodawcę ciążących na nim obowiązków władzę, bezpośrednio nadrzędną zleceniodawcy oraz władzę naczelną zleceniodawcy.
§  4.
1)
Zleceniodawca może zgłosić zastrzeżenia odnośnie rachunku ostatecznego wyłącznie bezpośrednio wobec przedsiębiorstwa. Zastrzeżenia te winny być składane najdalej w terminie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku ostatecznego.

Zgłoszone zastrzeżenia należy uzgodnić przez strony w ciągu następnego tygodnia po złożeniu, to znaczy nie później niż w ciągu siódmego tygodnia od daty wystawienia rachunku.

Po uzgodnieniu i przeprowadzeniu w wyniku zgłoszonych zastrzeżeń ewentualnych zmian w rachunku ostatecznym i po zaopatrzeniu przez zleceniodawcę rachunku i jego wtóropisu w stwierdzenie, że rachunek został przez zleceniodawcę sprawdzony i potwierdzony, wtóropis rachunku składa przedsiębiorstwo do banku finansującego inwestycje z wnioskiem o przelanie należności objętej rachunkiem z konta zablokowanego na spłatę specjalnego kredytu określonego w § 3 ust. 3.

Bank finansujący inwestycje dokonuje przelewu określonego w poprzednim ustępie najdalej do dni czternastu od otrzymania wniosku z tym, że postanowienia § 2 pkt. 5 stosuje się odpowiednio.

2)
Nieuzgodnione stanowisko stron co do rachunku ostatecznego podlega orzeczeniu komisji arbitrażowej w trybie przewidzianym w dekrecie z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr. 46, poz. 340). Orzeczenie arbitrażowe zapadłe w pierwszej instancji stanowi podstawę do przeprowadzenia w rachunku ostatecznym ewentualnych zmian.

Zmiany te powinny być dokonane przez przedsiębiorstwo, a rachunek ostateczny sprawdzony i potwierdzony przez zleceniodawcę najdalej w ciągu dziesięciu dni od daty doręczenia orzeczenia arbitrażowego.

Wtóropis rachunku uwzględniający zmiany, zgodnie z orzeczeniem arbitrażowym, sprawdzony i potwierdzony, składa przedsiębiorstwo wraz z odpisem orzeczenia arbitrażowego do banku finansującego inwestycje z wnioskiem o przelanie należności, objętej rachunkiem na spłatę specjalnego kredytu przedsiębiorstwa (§ 3 ust. 3). Bank finansujący inwestycje postępuje w sposób określony w ust. 1 - zdanie ostatnie - z tym, że pozycje rachunku ostatecznego, objęte orzeczeniem arbitrażowym, nie podlegają kontroli banku.

§  5.
W przypadkach, w których sprawdzenie i potwierdzenie rachunku nastąpiło po upływie sześciu tygodni od daty jego wystawienia, stosuje się odpowiednio postanowienie § 4 ust. 2.
§  6.
O ile w ciągu sześciu tygodni od daty zablokowania należności nie nastąpi całkowite rozliczenie z tytułu rachunku ostatecznego, określoną w § 3 zablokowaną należność bank finansujący inwestycje przelewa do banku finansującego obroty (eksploatację) na spłatę kredytu specjalnego zaciągniętego przez przedsiębiorstwo w tym banku.

Powyższy sześciotygodniowy termin nie ma zastosowania do rozrachunków będących przedmiotem postępowania arbitrażowego. Zapłata należności objętej rachunkiem, dokonana w powyższy sposób, nie stanowi uznania należności i nie pozbawia zleceniodawcy prawa dochodzenia zwrotu zapłaconej przedsiębiorstwu kwoty.

§  7.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-100.1181

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych.
Data aktu: 29/11/1949
Data ogłoszenia: 19/12/1949
Data wejścia w życie: 19/12/1949