Decyzja 2024/3217 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej ad hoc i Wspólnego Komitetu ustanowionych na mocy Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów w odniesieniu do zakresu zadań grupy roboczej ad hoc

DECYZJA RADY (UE) 2024/3217
z dnia 5 grudnia 2024 r.
w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej ad hoc i Wspólnego Komitetu ustanowionych na mocy Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów w odniesieniu do zakresu zadań grupy roboczej ad hoc

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów 1  (zwana dalej "Umową") została podpisana przez Unię w dniu 29 czerwca 2022 r. 2  i weszła do tymczasowego stosowania w tym dniu. Umowa została zawarta przez Unię na mocy decyzji Rady (UE) 2022/2435 3  i weszła w życie w dniu 5 grudnia 2022 r..

(2) Umowa została zmieniona Umową między Unią Europejską a Ukrainą zmieniającą Umowę między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów z dnia 29 czerwca 2022 r. 4 , która została podpisana przez Unię w dniu 20 czerwca 2024 r. zgodnie z decyzją Rady (UE) 2024/1876 5  i jest tymczasowo stosowana od tego dnia (zwana dalej "Umową zmieniającą").

(3) Zgodnie z art. 7 A ust. 1 Umowy ustanowiono specjalną grupę roboczą ad hoc w celu ułatwienia praktycznego wdrożenia Umowy.

(4) Zgodnie z art. 7 A ust. 6 Umowy grupa robocza ad hoc przyjmuje zakres swoich zadań.

(5) Aby zapewnić organizację i funkcjonowanie grupy roboczej ad hoc, a tym samym ułatwić praktyczne wdrożenie Umowy, zakres zadań grupy roboczej ad hoc ma zostać zatwierdzony przez Wspólny Komitet ustanowiony na mocy art. 7 ust. 1 Umowy, zgodnie z art. 7 A ust. 6 Umowy.

(6) W związku z tym grupa robocza ad hoc ma przyjąć zakres swoich zadań, a Wspólny Komitet ma przyjąć decyzję zatwierdzającą ten zakres zadań.

(7) Należy zatem ustalić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej ad hoc i Wspólnego Komitetu w sprawie, odpowiednio, przyjęcia i zatwierdzenia zakresu zadań grupy roboczej ad hoc, ponieważ akty te będą miały skutki prawne dla Unii na mocy prawa międzynarodowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy art. 7 ust. 1 Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów (zwanej dalej "Umową") w odniesieniu do przyjęcia zakresu zadań grupy roboczej ad hoc ustanowionej na mocy art. 7 A ust. 1 Umowy, oparte jest na projekcie decyzji Wspólnego Komitetu dołączonym do niniejszej decyzji (zwanym dalej "projektem decyzji").

Stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej ad hoc ustanowionej na mocy art. 7 A ust. 1 Umowy w odniesieniu do przyjęcia zakresu jej zadań, opiera się na projekcie zakresu zadań załączonym do projektu decyzji.

Przedstawiciele Unii we Wspólnym Komitecie i w grupie roboczej ad hoc mogą, bez kolejnej decyzji Rady, uzgodnić niewielkie zmiany w projekcie decyzji i w projekcie zakresu zadań, o których mowa w akapicie drugim niniejszego artykułu.

Artykuł  2

Decyzja Wspólnego Komitetu zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 grudnia 2024 r.

PROJEKT

DECYZJA NR 1/2024 WSPÓLNEGO KOMITETU USTANOWIONEGO NA MOCY UMOWY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ A UKRAINĄ W SPRAWIE TRANSPORTU DROGOWEGO TOWARÓW

z dnia ...

dotycząca zakresu zadań grupy roboczej ad hoc ustanowionej na mocy Umowy

WSPÓLNY KOMITET,

uwzględniając Umowę między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów 6 , w szczególności jej art. 7 ust. 5 i art. 7A ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów 7  (zwana dalej "Umową") została podpisana przez Unię w dniu 29 czerwca 2022 r. zgodnie z decyzją Rady (UE) 22022/1158 8  i weszła do tymczasowego stosowania w tym dniu. Umowa została zawarta przez Unię na mocy decyzji Rady (UE) 2022/2435 9  i weszła w życie w dniu 5 grudnia 2022 r..
(2)
Umowa została zmieniona Umową między Unią Europejską a Ukrainą zmieniającą Umowę między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów z dnia 29 czerwca 2022 r. 10 , która została podpisana przez Unię w dniu 20 czerwca 2024 r. zgodnie z decyzją Rady (UE) 2024/1876 11  i jest tymczasowo stosowana od tego dnia.
(3)
Zgodnie z art. 7A ust. 6 Umowy grupa robocza ad hoc ustanowiona na mocy art. 7A ust. 1 Umowy przyjmuje zakres swoich zadań, który ma zostać zatwierdzony przez Wspólny Komitet zgodnie z art. 7 ust. 5 Umowy.
(4)
Należy zatem zatwierdzić zakres zadań grupy roboczej ad hoc określony w załączniku do niniejszej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zakres zadań grupy roboczej ad hoc

Niniejszym zatwierdza się zakres zadań grupy roboczej ad hoc określony w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ...

ZAŁĄCZNIK

PROJEKT

ZAKRES ZADAŃ GRUPY ROBOCZEJ AD HOC USTANOWIONEJ NA MOCY UMOWY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ A UKRAINĄ W SPRAWIE TRANSPORTU DROGOWEGO TOWARÓW

Artykuł  1

Grupa robocza ad hoc może omawiać praktyczne wdrażanie Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów 12  (zwanej dalej "Umową") w swoim obszarze odpowiedzialności.

Artykuł  2
1. 
Grupie roboczej ad hoc przewodniczą na przemian przedstawiciel Unii Europejskiej i przedstawiciel Ukrainy.
2. 
Przedstawicielem Unii Europejskiej jest urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej. Przedstawicielem Ukrainy jest urzędnik ministerstwa odpowiedzialnego za transport drogowy w Ukrainie.
3. 
Unia Europejska i Ukraina przekazują sobie wzajemnie informacje o imieniu i nazwisku, stanowisku oraz dane kontaktowe przedstawiciela pełniącego obowiązki przewodniczącego grupy roboczej ad hoc w imieniu odpowiednio Unii Europejskiej i Ukrainy. Uznaje się, że przedstawiciel ten nadal pełni funkcję przewodniczącego w imieniu odpowiednio Unii Europejskiej i Ukrainy do dnia, w którym Unia Europejska albo Ukraina powiadomią drugą Stronę Umowy (zwaną dalej "Stroną") o wyznaczeniu nowego przewodniczącego.
4. 
Grupa robocza ad hoc może zapraszać na swoje posiedzenia ekspertów i zasięgać ich opinii dotyczących określonych punktów porządku obrad.
Artykuł  3
1. 
Grupa robocza ad hoc wykonuje swoje zadania pod nadzorem Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy art. 7 ust. 1 Umowy.
2. 
Przedstawiciele Stron przyjmują sprawozdania grupy roboczej ad hoc dla Wspólnego Komitetu za obopólną zgodą.
3. 
Przedstawiciele Stron przyjmują zalecenia grupy roboczej dla Wspólnego Komitetu za obopólną zgodą.
4. 
W razie potrzeby i w należycie uzasadnionych przypadkach sprawozdania i zalecenia grupy roboczej ad hoc mogą zostać przyjęte w drodze procedury pisemnej. W tym celu przedstawiciele Stron wymieniają poglądy na temat projektu sprawozdania lub zalecenia, który może następnie zostać potwierdzony w drodze wymiany korespondencji.
5. 
Grupa robocza ad hoc składa sprawozdanie i przekazuje swoje protokoły, sprawozdania i zalecenia przewodniczącemu Wspólnego Komitetu w terminie 30 dni kalendarzowych od zakończenia każdego posiedzenia, a w każdym razie zgodnie z art. 7A ust. 5 Umowy.
Artykuł  4

Przedstawiciele Stron pełnią wspólnie funkcję sekretarzy grupy roboczej ad hoc.

Artykuł  5
1. 
Grupa robocza ad hoc zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności, na pisemny wniosek jednej ze Stron. Każde posiedzenie odbywa się w terminie i w miejscu wspólnie ustalonym przez Strony.
2. 
W przypadku gdy jedna ze Stron wnosi o zwołanie posiedzenia, sekretarz drugiej Strony udziela odpowiedzi w terminie 15 dni roboczych od otrzymania takiego wniosku. W szczególnie pilnych przypadkach posiedzenia grupy roboczej ad hoc mogą zostać zwołane w trybie przyspieszonym za obopólną zgodą Stron.
3. 
Posiedzenia grupy roboczej ad hoc zwoływane są wspólnie przez swoich sekretarzy.
Artykuł  6
1. 
Każda ze Stron może zwrócić się do przewodniczącego o dodanie danego punktu w porządku obrad posiedzenia. Takie wnioski są składane sekretarzom Stron co najmniej 15 dni roboczych przed posiedzeniem, a wszelkie dokumenty uzupełniające co najmniej 10 dni roboczych przed posiedzeniem.
2. 
Sekretarze przekazują stronom wstępny porządek obrad nie później niż 5 dni roboczych przed posiedzeniem. W wyjątkowych okolicznościach Strony mogą za obopólną zgodą postanowić o dodaniu punktów do porządku obrad w trybie przyspieszonym.
3. 
Porządek obrad jest przyjmowany przez przedstawicieli Stron za obopólną zgodą na początku każdego posiedzenia. Punkty inne niż te znajdujące się w projekcie porządku obrad mogą zostać włączone do porządku obrad, a dowolne punkty projektu porządku obrad mogą zostać usunięte, odroczone lub zmienione, jeżeli przedstawiciele Stron wyrażą na to zgodę.
Artykuł  7
1. 
Sekretarze wspólnie sporządzają projekt protokołu każdego posiedzenia w oparciu o wyniki każdego posiedzenia.
2. 
Projekt protokołu jest zatwierdzany i podpisywany przez przedstawicieli obu Stron.
3. 
O ile Strony nie postanowią inaczej, posiedzenia nie są jawne.
Artykuł  8
1. 
Jeżeli Unia Europejska lub Ukraina przekazują grupie roboczej ad hoc informacje poufne lub chronione przed ujawnieniem na podstawie ich odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych, druga Strona traktuje te informacje jako poufne.
2. 
Jeżeli Unia Europejska przekazuje grupie roboczej ad hoc informacje poufne lub chronione przed ujawnieniem na podstawie jej odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa informacji, w tym decyzji Komisji (UE, Euratom) 2015/443 13 , Ukraina zapewnia porównywalny poziom poufności i ochrony tych informacji. Jeżeli Ukraina przekazuje grupie roboczej ad hoc informacje poufne lub chronione przed ujawnieniem na podstawie jej odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych, Komisja Europejska traktuje te informacje jako poufne.
1 Dz.U. L 179 z 6.7.2022, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2022/1158/oj.
2 Decyzja Rady (UE) 2022/2435 z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów (Dz.U. L 179 z 6.7.2022, s. 1, ELI: http://data.europa. eu/eli/agree_internation/2022/1158/oj).
3 Decyzja Rady (UE) 2022/2435 z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów (Dz.U. L 319 z 13.12.2022, s. 5, ELI: http://data.europa. eu/eli/dec/2022/2435/oj).
4 Dz.U. L, 2024/1878, 2.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2024/1878/oj.
5 Decyzja Rady (UE) 2024/1876 z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy między Unią Europejską a Ukrainą zmieniającej Umowę między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów z dnia 29 czerwca 2022 r. (Dz.U. L, 2024/1876, 2.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1876/oj).
6 Dz.U. UE L 179 z 6.7.2022, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2022/1158/oj.
7 Dz.U. UE L 179 z 6.7.2022, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2022/1158/oj.
8 Decyzja Rady (UE) 2022/1158 z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów (Dz.U. UE L 179 z 6.7.2022, p. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/1158/oj).
9 Decyzja Rady (UE) 2022/2435 z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów (Dz.U. UE L 319 z 13.12.2022, s. 5, ELI: http://data.europa. eu/eli/dec/2022/2435/oj).
10 Dz.U. UE L, 2024/1878, 2.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2024/1878/oj.
11 Decyzja Rady (UE) 2024/1876 z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy między Unią Europejską a Ukrainą zmieniającej Umowę między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów z dnia 29 czerwca 2022 r. (Dz.U. UE L, 2024/1876, 2.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1876/ oj).
12 Dz.U. UE L 179 z 6.7.2022, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2022/1158/oj.
13 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. UE L 72 z 17.3.2015, s. 41, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/443/oj).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.3217

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/3217 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej ad hoc i Wspólnego Komitetu ustanowionych na mocy Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów w odniesieniu do zakresu zadań grupy roboczej ad hoc
Data aktu: 05/12/2024
Data ogłoszenia: 27/12/2024