Rozporządzenie wykonawcze 2020/178 w sprawie przedstawiania pasażerom przybywającym z państw trzecich oraz klientom usług pocztowych i niektórych podmiotów profesjonalnych informacji dotyczących zakazów wprowadzania na terytorium Unii roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/178
z dnia 31 stycznia 2020 r.
w sprawie przedstawiania pasażerom przybywającym z państw trzecich oraz klientom usług pocztowych i niektórych podmiotów profesjonalnych informacji dotyczących zakazów wprowadzania na terytorium Unii roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 45 ust. 1 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2016/2031 zobowiązano państwa członkowskie, porty morskie, porty lotnicze i przewoźników międzynarodowych do udostępniania pasażerom informacji dotyczących zakazów i wymogów w odniesieniu do wprowadzania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów na terytorium Unii.

(2) Informacje te udostępniają również swoim klientom podmioty świadczące usługi pocztowe i podmioty profesjonalne uczestniczące w sprzedaży poprzez umowy zawierane na odległość.

(3) Informacje te powinny być przedstawiane w prosty i zrozumiały sposób. W związku z tym powinny one przedstawiać wizualnie następujące przedmioty objęte zakazem wprowadzania przewożone przez pasażerów: rośliny przeznaczone do sadzenia, kwiaty cięte, owoce i warzywa.

(4) W celu zapewnienia jasności informacje te powinny również zawierać komunikat dotyczący najważniejszych przepisów i wymogów w odniesieniu do wprowadzania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów na terytorium Unii. Komunikat ten powinien zawierać informacje na temat owoców zwolnionych z wymogu uzyskania świadectwa fitosanitarnego zgodnie z art. 73 rozporządzenia (UE) 2016/2031, na temat państw trzecich, które nie są objęte wymogiem przedstawienia świadectwa fitosanitarnego, oraz terytoriów Unii, które są objęte wymogiem przedstawienia tego rodzaju świadectwa.

(5) Informacje te powinny być udostępniane we wszystkich miejscach wwozu do Unii i w środkach transportu przemieszczających się do Unii. Ponadto państwa członkowskie powinny mieć swobodę wyboru dodatkowych miejsc, takich jak miejsca wyjazdu z Unii do państw trzecich, aby udostępnić te informacje w odpowiednim czasie pasażerom, którzy będą następnie powracać z tych państw do Unii.

(6) Niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu, aby zapewnić jak najszybsze poinformowanie pasażerów, a także klientów podmiotów świadczących usługi pocztowe i podmiotów profesjonalnych uczestniczących w sprzedaży poprzez umowy zawierane na odległość o stosowaniu nowych przepisów.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedstawianie informacji pasażerom przybywającym z państw trzecich oraz klientom usług pocztowych i niektórych podmiotów profesjonalnych

1. 
Państwa członkowskie, porty morskie, porty lotnicze i przewoźnicy międzynarodowi umieszczają plakaty z informacjami określonymi w załączniku we wszystkich miejscach wwozu do Unii lub we wszystkich środkach transportu kierujących się do Unii, na użytek pasażerów przybywających z państw trzecich.

Państwa członkowskie, porty morskie, porty lotnicze i przewoźnicy międzynarodowi mogą umieszczać plakaty, jak przewidziano w akapicie pierwszym, również w miejscach wyjazdu z Unii.

2. 
Podmioty świadczące usługi pocztowe i podmioty profesjonalne uczestniczące w sprzedaży poprzez umowy zawierane na odległość udostępniają swoim klientom informacje określone w załączniku przynajmniej przez internet.
3. 
Informacje określone w załączniku należy umieszczać w łatwo widocznych miejscach, zarówno w miejscach fizycznych, jak i w internecie.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 stycznia 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK 2  

Plakat, o którym mowa w art. 1

1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Załącznik zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/680 z dnia 27 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.125.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 2022 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.37.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/178 w sprawie przedstawiania pasażerom przybywającym z państw trzecich oraz klientom usług pocztowych i niektórych podmiotów profesjonalnych informacji dotyczących zakazów wprowadzania na terytorium Unii roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031
Data aktu: 31/01/2020
Data ogłoszenia: 10/02/2020
Data wejścia w życie: 13/02/2020