KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 14 akapit drugi lit. c) i d),
po konsultacji z zainteresowanymi państwami członkowskimi,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 2000/29/WE wyszczególnia organizmy szkodliwe dla roślin lub produktów roślinnych i ustanawia pewne środki ochronne przeciwko ich wprowadzaniu do państw członkowskich z innych państw członkowskich lub z krajów trzecich.
(2) Na podstawie informacji udostępnionych przez państwa członkowskie oraz weryfikacji przez ekspertów załączników I, II, IV i V do dyrektywy 2000/29/WE należy zmienić wykazy organizmów szkodliwych w załącznikach I i II w celu poprawy ochrony przed wprowadzaniem takich organizmów na teren Wspólnoty. Wszystkie zmiany oparte są na dowodach technicznych i naukowych.
(3) Biorąc pod uwagę wzrost międzynarodowych obrotów w handlu roślinami i produktami roślinnymi, we Wspólnocie konieczna jest ochrona fitosanitarna przed wprowadzaniem następujących organizmów szkodliwych, o których wiadomo, że nie występowały dotychczas we Wspólnocie: Dendrolimus sibiricus Tschetverikov; Rhynchophorus palmarum (L.); Agrilus planipennis Fairmaire na roślinach Fraxinus L., Juglans mandshurica Maxim., Ulmus davidiana Planch., Ulmus parvifolia Jacq. oraz Pterocarya rhoifolia Siebold & Zucc., występujące jedynie w Chinach, Kanadzie, Japonii, Mongolii, Republice Korei, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz na Tajwanie; Chrysanthemum stem necrosis virus na roślinach Dendranthema (DC.) Des Moul. i Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw.; Scrobipalpopsis solanivora (Povolny) na bulwach Solanum tuberosum L. i Stegophora ulmea (Schweinitz: Fries) Sydow & Sydow na roślinach Ulmus L. i Zelkova L., przeznaczonych do sadzenia, z wyjątkiem nasion. Dodatkowo z tego samego powodu należy ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się Paysandisia archon (Burmeister), występującego na niektórych obszarach Wspólnoty na roślinach należących do 11 rodzajów z rodziny Palmae i urzędowo zwalczanego.
(4) Nazwy Saissetia nigra (Nietm.) i Diabrotica virgifera Le Conte należy zmienić zgodnie ze zrewidowaną nomenklaturą naukową tych organizmów. Nazwę Saissetia nigra (Nietm.) zmieniono na Parasaissetia nigra (Nietner). Diabrotica virgifera Le Conte została podzielona na dwa podgatunki, a mianowicie na Diabrotica virgifera virgifera Le Conte, występujący w niektórych regionach Wspólnoty, oraz Diabrotica virgifera zeae Krysan & Smith, niewystępujący na obszarze Wspólnoty.
(5) Należy zatem zmienić wykazy tych organizmów w załącznikach I i II do dyrektywy 2000/29/WE.
(6) W związku z tym należy także zmienić odpowiednie wymogi w załącznikach IV i V do dyrektywy 2000/29/WE dotyczące przywozu lub przemieszczania roślin żywicielskich dla organizmów szkodliwych wymienionych w załącznikach I i II z uwzględnieniem zmienionych wykazów w załącznikach I i II.
(7) W załączniku V część B należy zaktualizować kod CN drewna Acer saccharum Marsh. w celu uzupełnienia wykazu kodów CN drewna podlegającego kontroli przywozowej.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I, II, IV i V do dyrektywy 2000/29/WE.
(9) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 10 lutego 2009 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Androulla VASSILIOU |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.