united kingdom
ukraine

Porozumienie w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej. Singapur.1996.12.13.

POROZUMIENIE
w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej

ŚWIATOWA ORGANIZACJA HANDLU

dnia 13 grudnia 1996 roku

KONFERENCJA MINISTERIALNA

Singapur, w dniach 9-13 grudnia 1996 roku

DEKLARACJA MINISTERIALNA W SPRAWIE HANDLU PRODUKTAMI TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ

Singapur, dnia 13 grudnia 1996 roku

MINISTROWIE,

REPREZENTUJĄCY następujących Członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz państwa lub odrębne obszary celne będące w procesie przystępowania do WTO, które porozumiały się w Singapurze w sprawie rozwoju handlu światowego produktami technologii informacyjnej i które reprezentują znacznie powyżej 80 procent światowego handlu tymi produktami ("strony"):

Australia Korea

Kanada Norwegia

Wspólnoty Europejskie Odrębne Obszary Celne Tajwanu, Penghu, Kinmen i Matsu

Hongkong Singapur

Islandia Szwajcaria(1)

Indonezja Turcja

Japonia Stany Zjednoczone

UWZGLĘDNIAJĄC kluczową rolę handlu produktami technologii informacyjnej w rozwoju przemysłu przetwarzania danych i w dynamicznym rozwoju gospodarki światowej,

UZNAJĄC cele podniesienia poziomu życia, rozwoju produkcji i handlu towarami,

PRAGNĄC osiągnąć maksymalną swobodę w światowym handlu produktami technologii informacyjnej,

PRAGNĄC zachęcić do dalszego rozwoju technologicznego przemysłu technologii informacyjnej na poziomie światowym,

W TROSCE o pozytywny wpływ technologii informacyjnej na globalny rozwój gospodarki i dobrobytu,

UZGODNIWSZY wprowadzenie w życie wyników niniejszych negocjacji przewidujących dodatkowe koncesje w porównaniu do list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu do Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 roku, oraz

UZNAJĄC, że rezultaty przeprowadzonych negocjacji zawierają również pewne koncesje oferowane już w negocjacjach, które doprowadziły do ustanowienia list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu,

DEKLARUJĄ, co następuje:

1.
System handlowy każdej ze stron powinien ewoluować w sposób ułatwiający dostęp do rynku dla produktów technologii informacyjnej.
2.
Zgodnie ze sposobami wywiązywania się z zobowiązań wymienionych w Załączniku do niniejszej deklaracji każda ze stron zobowiązuje się i eliminuje należności celne, opłaty celne i opłaty innego rodzaju w rozumieniu artykułu II:l litera b) Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 roku, w odniesieniu do:

a) wszystkich produktów sklasyfikowanych (lub mogących zostać sklasyfikowanymi) Zharmonizowanego Systemu (HS) z 1996 roku w grupach wymienionych w załączniku A do Załącznika do niniejszej deklaracji; i

b) wszystkich produktów wymienionych w załączniku B do Załącznika do niniejszej deklaracji, niezależnie od tego, czy zostały wymienione w załączniku A;

poprzez redukcje, w równych ratach, należności celnych, poczynając od 1997 roku, a kończąc w 2000 roku, uznając, że przedłużenie okresu redukcji i rozszerzenie objętego nią wykazu produktów, przed wprowadzeniem jej w życie, może być w ograniczonych okolicznościach konieczne.

3.
Ministrowie wyrażają zadowolenie, że tak obszerny wykaz towarów został ujęty w załącznikach do Załącznika do niniejszej deklaracji. Polecają oni reprezentującym ich urzędnikom, aby podjęli wysiłki w dobrej wierze, aby sfinalizować techniczne dyskusje wielostronne w Genewie, na podstawie sposobów wywiązywania się ze zobowiązań i zalecają tym urzędnikom zakończenie prac do dnia 31 stycznia 1997 roku, aby zapewnić wprowadzenie w życie niniejszej deklaracji przez jak największą liczbę Uczestników.
4.
Ministrowie zwracają się do ministrów innych członków WTO i państw oraz odrębnych obszarów celnych będących w procesie przystępowania do WTO, aby wydali odpowiednie instrukcje swoim właściwym urzędnikom, aby mogli oni uczestniczyć w dyskusjach technicznych określonych w ustępie 3 i w pełni uczestniczyli w rozwoju światowego handlu produktami technologii informacyjnej.

Załącznik: Sposoby wywiązywania się ze zobowiązań

załącznik A: Wykaz pozycji HS

załącznik B: Wykaz produktów

______

(1) W imieniu unii celnej Szwajcarii i Liechtensteinu.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

SPOSOBY WYWIĄZYWANIA SIĘ ZE ZOBOWIĄZAŃ I WYKAZY TOWAROWE

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.155.3

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej. Singapur.1996.12.13.
Data aktu: 13/12/1996
Data ogłoszenia: 12/06/1997
Data wejścia w życie: 02/07/1997