Porozumienie w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej. Singapur.1996.12.13.

POROZUMIENIE
w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej

ŚWIATOWA ORGANIZACJA HANDLU

dnia 13 grudnia 1996 roku

KONFERENCJA MINISTERIALNA

Singapur, w dniach 9-13 grudnia 1996 roku

DEKLARACJA MINISTERIALNA W SPRAWIE HANDLU PRODUKTAMI TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ

Singapur, dnia 13 grudnia 1996 roku

MINISTROWIE,

REPREZENTUJĄCY następujących Członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz państwa lub odrębne obszary celne będące w procesie przystępowania do WTO, które porozumiały się w Singapurze w sprawie rozwoju handlu światowego produktami technologii informacyjnej i które reprezentują znacznie powyżej 80 procent światowego handlu tymi produktami ("strony"):

Australia Korea

Kanada Norwegia

Wspólnoty Europejskie Odrębne Obszary Celne Tajwanu, Penghu, Kinmen i Matsu

Hongkong Singapur

Islandia Szwajcaria(1)

Indonezja Turcja

Japonia Stany Zjednoczone

UWZGLĘDNIAJĄC kluczową rolę handlu produktami technologii informacyjnej w rozwoju przemysłu przetwarzania danych i w dynamicznym rozwoju gospodarki światowej,

UZNAJĄC cele podniesienia poziomu życia, rozwoju produkcji i handlu towarami,

PRAGNĄC osiągnąć maksymalną swobodę w światowym handlu produktami technologii informacyjnej,

PRAGNĄC zachęcić do dalszego rozwoju technologicznego przemysłu technologii informacyjnej na poziomie światowym,

W TROSCE o pozytywny wpływ technologii informacyjnej na globalny rozwój gospodarki i dobrobytu,

UZGODNIWSZY wprowadzenie w życie wyników niniejszych negocjacji przewidujących dodatkowe koncesje w porównaniu do list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu do Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 roku, oraz

UZNAJĄC, że rezultaty przeprowadzonych negocjacji zawierają również pewne koncesje oferowane już w negocjacjach, które doprowadziły do ustanowienia list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu,

DEKLARUJĄ, co następuje:

1.
System handlowy każdej ze stron powinien ewoluować w sposób ułatwiający dostęp do rynku dla produktów technologii informacyjnej.
2.
Zgodnie ze sposobami wywiązywania się z zobowiązań wymienionych w Załączniku do niniejszej deklaracji każda ze stron zobowiązuje się i eliminuje należności celne, opłaty celne i opłaty innego rodzaju w rozumieniu artykułu II:l litera b) Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 roku, w odniesieniu do:

a) wszystkich produktów sklasyfikowanych (lub mogących zostać sklasyfikowanymi) Zharmonizowanego Systemu (HS) z 1996 roku w grupach wymienionych w załączniku A do Załącznika do niniejszej deklaracji; i

b) wszystkich produktów wymienionych w załączniku B do Załącznika do niniejszej deklaracji, niezależnie od tego, czy zostały wymienione w załączniku A;

poprzez redukcje, w równych ratach, należności celnych, poczynając od 1997 roku, a kończąc w 2000 roku, uznając, że przedłużenie okresu redukcji i rozszerzenie objętego nią wykazu produktów, przed wprowadzeniem jej w życie, może być w ograniczonych okolicznościach konieczne.

3.
Ministrowie wyrażają zadowolenie, że tak obszerny wykaz towarów został ujęty w załącznikach do Załącznika do niniejszej deklaracji. Polecają oni reprezentującym ich urzędnikom, aby podjęli wysiłki w dobrej wierze, aby sfinalizować techniczne dyskusje wielostronne w Genewie, na podstawie sposobów wywiązywania się ze zobowiązań i zalecają tym urzędnikom zakończenie prac do dnia 31 stycznia 1997 roku, aby zapewnić wprowadzenie w życie niniejszej deklaracji przez jak największą liczbę Uczestników.
4.
Ministrowie zwracają się do ministrów innych członków WTO i państw oraz odrębnych obszarów celnych będących w procesie przystępowania do WTO, aby wydali odpowiednie instrukcje swoim właściwym urzędnikom, aby mogli oni uczestniczyć w dyskusjach technicznych określonych w ustępie 3 i w pełni uczestniczyli w rozwoju światowego handlu produktami technologii informacyjnej.

Załącznik: Sposoby wywiązywania się ze zobowiązań

załącznik A: Wykaz pozycji HS

załącznik B: Wykaz produktów

______

(1) W imieniu unii celnej Szwajcarii i Liechtensteinu.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

SPOSOBY WYWIĄZYWANIA SIĘ ZE ZOBOWIĄZAŃ I WYKAZY TOWAROWE

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.155.3

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej. Singapur.1996.12.13.
Data aktu: 13/12/1996
Data ogłoszenia: 12/06/1997
Data wejścia w życie: 02/07/1997