POWIADOMIENIE O ZATWIERDZENIU ZMIANY STANDARDOWEJ W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA LUB CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, POCHODZĄCEGO Z PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO
"Oliva Ascolana del Piceno"
Nr UE: PDO-IT-0331-AM01 - 27 grudnia 2024
ChNP (X) ChOG ()
1. Nazwa produktu
"Oliva Ascolana del Piceno"
2. Państwo członkowskie, do którego należy obszar geograficzny
Włochy
3. Organ państwa członkowskiego powiadamiający o zmianie standardowej
Ministerstwo Rolnictwa, Suwerenności Żywnościoweji Leśnictwa - Promowanie jakości produktów rolno- spożywczych (PQA) 1
4. Opis zatwierdzonych zmian
Wyjaśnienie, dlaczego zmiana lub zmiany wchodzą w zakres definicji "zmiany standardowej", jak przewidziano w art. 24 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2024/1143:
Zmiany w specyfikacji produktu i w jednolitym dokumencie stanowią zmiany standardowe zgodnie z art. 53 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 zmienionego rozporządzeniem (UE) 2021/2117 z następujących powodów:
a) nie polegają na zmianie w chronionej nazwie pochodzenia lub chronionym oznaczeniu geograficznym lub na zmianie korzystania z tej nazwy;
b) nie grożą zniesieniem związku, o którym mowa w art. 5 ust. 1 lit. b), w odniesieniu do chronionych nazw pochodzenia lub związku, o którym mowa w art. 5 ust. 2 lit. b), w odniesieniu do chronionych oznaczeń geograficznych;
c) nie dotyczą gwarantowanej tradycyjnej specjalności oraz
d) nie wiążą się z dalszymi ograniczeniami dotyczącymi wprowadzania produktu do obrotu.
1. Informacje ogólne
W chwili zmiany nie istniał jednolity dokument, a jedynie zestawienie będące podsumowaniem sporządzonym do celów informacyjnych. Tam, gdzie było to konieczne, informacje zawarte w zestawieniu wykorzystano podczas przygotowywania jednolitego dokumentu.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
2. Usunięcie odniesienia do rozporządzenia (EWG) nr 2081/92
W pkt 1 specyfikacji produktu usunięto odniesienie do rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
3. Włączenie wymogów dotyczących produktu przeznaczonego wyłącznie do przetworzenia
W pkt 2 specyfikacji produktu i w pkt 3.2 jednolitego dokumentu dodano tekst w następującym brzmieniu:
- Produkt przeznaczony do przetworzenia:
Bez uszczerbku dla innych cech charakterystycznych określonych w specyfikacji produktu w odniesieniu do produktu przeznaczonego do przetworzenia można również stosować:
- całe oliwki w słonej zalewie z niewielkimi wadami wyglądu, które nie mają wpływu na właściwości organoleptyczne;
- oliwki w słonej zalewie, które poddano mechanicznemu usunięciu pestek przez rozcięcie i które nie nadają się już do nadziewania ze względu na uszkodzenie.
Oliwki te można oznaczyć jako ChNP "Oliva Ascolana del Piceno" tylko wtedy, gdy są wykorzystywane do przetworzenia, i nie można ich sprzedawać konsumentowi końcowemu w ich pierwotnej postaci.
Zmiana umożliwi wykorzystanie oliwek z niewielkimi wadami, które nie wpływają na ich właściwości organoleptyczne, a także oliwek uszkodzonych podczas usuwania pestek, wyłącznie do przetworzenia.
Oliwki te mogłyby być na przykład wykorzystane jako składnik innych produktów tradycyjnych regionu, takich jak sos bezmięsny spożywany w katolickie dni postne lub sos pomidorowy po askolańsku z tuńczykiem i drylowanymi oliwkami odmiany Ascolana tenera w słonej zalewie.
Wcześniej oliwki te nie mogły uzyskać certyfikacji ChNP, co stanowiło poważną przeszkodę w rozwoju i ożywieniu nazwy pochodzenia.
Zmiana ta jest odpowiedzią na wnioski producentów o zwiększenie wielkości produkcji certyfikowanej, jednak bez zmiany właściwości produktu przeznaczonego dla konsumenta końcowego.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
4. Utworzenie nowej prowincji Fermo
Zmieniono pkt 3 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu, aby uwzględnić utworzenie prowincji Fermo w 2009 r. Jest to zmiana czysto administracyjna i nie ma wpływu na obszar produkcji. W pkt 3 gminy włączone już do obszaru produkcji przypisano do nowej prowincji, a odniesienie do tej prowincji zamieszczono w pkt 4 jednolitego dokumentu.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
5. Usunięcie poziomu pH z charakterystyki gleby
W pkt 4 specyfikacji produktu usunięto tekst w następującym brzmieniu: ", o średnio subalkalicznym pH".
Usunięto odniesienie do poziomu pH gleby, ponieważ ma on niewielki wpływ na produkt końcowy, a wyrażenie "średnio" jest dość ogólne.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
6. Usunięcie ograniczenia wysokości n.p.m.
W pkt 4 specyfikacji produktu usunięto tekst w następującym brzmieniu: "- na wysokości od 20 do 500 m n.p.m. na obszarach produkcji".
Zmiana klimatu doprowadziła do zniesienia ograniczenia wysokości, niemniej granice obszaru produkcji pozostają bez zmian.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
7. Usunięcie wymogu dotyczącego odstępu między roślinami
W pkt 4 specyfikacji produktu usunięto tekst w następującym brzmieniu: "(odstęp między roślinami: 6 x 6);"
Usunięcie wymogu dotyczącego odstępu między roślinami (6 x 6 m) ma na celu uniknięcie sytuacji, w których ten restrykcyjny środek uniemożliwia gajom oliwnym w określonych lub nietypowych warunkach osiągnięcie zgodności ze specyfikacją produktu, mimo że spełniają one wymóg maksymalnej gęstości 300 roślin/ha, który pozostaje bez zmian.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
8. Zmiana terminu zaprzestania nawadniania przed zbiorem
W pkt 4 specyfikacji produktu termin zaprzestania nawadniania przed zbiorem skrócono z 20 do 10 dni.
Zmiana ta ma zasadnicze znaczenie dla przystosowania się do zmiany klimatu, która w ostatnich latach doprowadziła do znacznego zmniejszenia naturalnego zaopatrzenia w wodę (opadów). Ma to szczególny wpływ na fazę fenologiczną dojrzewania pestkowców i negatywnie wpływa na rozwój miąższu oliwek.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
9. Zmiana daty rozpoczęcia zbiorów
W pkt 4 specyfikacji produktu datę rozpoczęcia zbiorów przesunięto z 10 września na 1 września i dodano słowa "co roku".
Zmiana ta wynika z trwającej obecnie zmiany klimatu, która powoduje, że owoce dojrzewają wcześniej. Przesunięcie początku okresu zbiorów na 1 września każdego roku również skraca czas, w którym pestkowiec jest narażony na ataki patogenów, co przynosi korzyści w zakresie zrównoważenia środowiskowego, dzięki mniejszej liczbie zabiegów ochronnych.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
10. Usunięcie minimalnego stężenia wodorotlenku sodu (NaOH)
W pkt 6 specyfikacji produktu usunięto minimalne stężenie wodorotlenku sodu (NaOH).
W związku z tym fragment, o którym mowa, zmieniono z:
"usuwanie goryczy poprzez namoczenie oliwek w roztworze wodorotlenku sodu o stężeniu wynoszącym 1,5-3 %;"
na
"usuwanie goryczy poprzez namoczenie oliwek w roztworze wodorotlenku sodu o stężeniu nieprzekra- czającym 3 %;".
Postanowiono pozostawić jedynie maksymalne stężenie wodorotlenku sodu (NaOH), bez określania wartości minimalnej. Pozwala to producentom na stosowanie jeszcze niższych stężeń, na podstawie ich doświadczenia, aby chronić produkt końcowy. Ponadto propozycja usunięcia minimalnej zawartości soli nie oznacza konieczności stosowania dodatków, ponieważ wyraźnie zezwala się na pasteryzację (pkt 8).
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Usunięcie dolnej granicy umożliwia producentom stosowanie niższych stężeń, na podstawie ich doświadczenia, aby chronić produkt końcowy.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
11. Zmiany w wymogach dotyczących procesów płukania w celu zmniejszenia pozostałości zasad
W pkt 6 specyfikacji produktu zmieniono pkt 3 etapów przetwarzania z:
"3. Fermentacja i konserwacja w słonej zalewie o stężeniu chlorku sodu (NaCl) wynoszącym 8-10 %.
Gorycz z oliwek wprowadzanych do obrotu jako »al naturale« [naturalne] można usunąć przez umieszczenie ich bezpośrednio w słonej zalewie o stężeniu chlorku sodu wynoszącym 8-10 %.
Czas trwania procesu, związany ze stopniem dojrzałości odmiany, wymaga fermentacji i przechowywania przez co najmniej 10 miesięcy."
na
"3. Proces fermentacji należy rozpocząć od dodania początkowej słonej zalewy o stężeniu chlorku sodu nieprzekra- czającym 10 %.
Gorycz z oliwek wprowadzanych do obrotu jako »al naturale« [naturalne] można usunąć przez umieszczenie ich bezpośrednio w słonej zalewie o początkowym stężeniu chlorku sodu nieprzekraczającym 10 % i stopniowe dodawanie oliwek w trakcie fermentacji aż do osiągnięcia maksymalnego stężenia chlorku sodu wynoszącego 8 % na etapie konserwacji.
Dopuszcza się dodanie startera bakterii kwasu mlekowego.
Czas trwania procesu, związany ze stopniem dojrzałości odmiany, wymaga fermentacji i przechowywania przez co najmniej 3 (trzy) miesiące."
Proponowane zmiany - dotyczące metody produkcji z wykorzystaniem startera bakterii kwasu mlekowego, minimalnego stężenia chlorku sodu oraz usunięcia minimalnego czasu fermentacji i przechowywania - opierają się na doświadczeniu zdobytym przez producentów w ramach systemu kontroli ChNP. Zgodnie ze wskazówkami konsultantów stowarzyszenia na rzecz ochrony producenci od wielu lat eksperymentują z tymi innowacyjnymi praktykami, które pozwalają uzyskać produkt zgodny z właściwościami określonymi w specyfikacji produktu.
Zob. badanie prof. Leonarda Seghettiego i in. opublikowane w 2005 r. w Journal of the Science of Food and Agriculture.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
12. Zmiana opisu składników dodatkowych
W pkt 6 specyfikacji produktu zmieniono opis składników dodatkowych z:
"Składniki dodatkowe: jaja (2-4, stosownie do potrzeb, na kg nadzienia);"
na
"Składniki dodatkowe: jaja świeże lub pasteryzowane. Ilość:
- w przypadku jaj świeżych: 2-4, stosownie do potrzeb, na kg nadzienia;
- w przypadku jaj pasteryzowanych: 1 jajo = 50 g jaj pasteryzowanych."
Równoważnik jaj świeżych i jaj pasteryzowanych określono wyraźnie przez wskazanie ilości pasteryzowanego produktu jajecznego w gramach, która odpowiada jednemu jaju. Stosowanie jaj pasteryzowanych zapewnia większe bezpieczeństwo żywności i ułatwia proces produkcji.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
13. Dodatkowe wymogi dotyczące oliwek, które można wykorzystać do produkcji oliwek nadziewanych
W pkt 6 specyfikacji produktu do opisu metody przetwarzania oliwek nadziewanych (lit. b)) dodano następujące wymogi:
"Można używać oliwek całych lub oliwek całych naciętych wzdłuż i drylowanych, w słonej zalewie lub w naturalnej słonej zalewie.
Pestki z oliwek w słonej zalewie można usuwać ręcznie lub za pomocą środków mechanicznych.
Drylowane oliwki można nadziewać ręcznie lub za pomocą środków mechanicznych."
Te metody przetwarzania stosuje się od wielu lat, ponieważ są już dozwolone na podstawie specyfikacji produktu; uwzględniono je jednak wyraźnie, aby zapewnić jakość i spójność ze strukturą specyfikacji produktu. Producenci, którzy nie stosują mechanicznych środków do usuwania pestek i nadziewania, mogą wskazać na etykiecie, że produkt jest wytwarzany ręcznie.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
14. Dodatkowy wymóg dotyczący właściwości w momencie wprowadzenia do obrotu
W pkt 7 specyfikacji produktu i pkt 3.2 jednolitego dokumentu dodano słowa "przeznaczone dla konsumenta końcowego" oraz skreślono słowa "do wskazanej daty ważności".
Zmiana ta ma na celu odróżnienie tych oliwek od oliwek, których używa się do przetworzenia, oraz usunięcie wymogu, który wynika już z obowiązujących przepisów.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
15. Zmiana parametrów opisowych dotyczących oliwek nadziewanych
W pkt 7 specyfikacji produktu i pkt 3.2 jednolitego dokumentu zmienia się następujące parametry:
Z:
"Wygląd: kształt lekko wydłużony (eliptyczny), nieregularny; widoczne obszary zielone;"
na
"Wygląd: kształt lekko wydłużony, zaokrąglony;"
Opis ten w większym stopniu odpowiada nowoczesnym procesom produkcji; oliwki nadziewane za pomocą środków mechanicznych mają zwykle bardziej zaokrąglony/wydłużony kształt, a zmiana ta ma na celu zapewnienie, aby produkowane w ten sposób oliwki mogły również uzyskać certyfikację ChNP.
Z:
"Właściwości smakowe: produkt jest chrupiący dzięki użyciu odmiany oliwek Ascolana tenera, delikatny smak z gorzkim posmakiem, intensywnym do średnio-intensywnego."
na
"Właściwości smakowe: produkt jest chrupiący i delikatny w smaku z gorzkim posmakiem, łagodnym do intensywnego."
Usunięto odniesienie do odmiany, ponieważ jest ono zbędne i ponieważ odmianę wskazano już w innych częściach specyfikacji produktu. Gorzki posmak określono dokładniej jako posmak "łagodny do intensywnego", ponieważ nowoczesne metody usuwania goryczy mogą znacznie zmniejszyć intensywność goryczy do poziomu, który jest bardziej akceptowalny dla konsumentów.
Z:
"Właściwości fizyczne:
1 kg nadziewanych oliwek powinien zawierać minimum 65 sztuk do maksimum 95 sztuk."
na
"1 kg nadziewanych oliwek powinien zawierać minimum 60 sztuk do maksimum 95 sztuk."
Minimalną liczbę oliwek nadziewanych na kilogram produktu obniżono do 60. Liczba ta opiera się na doświadczeniu producentów, którzy uważają, że istnieje ryzyko niespełnienia wymogu w przypadku wybrania i wykorzystania większych (a tym samym lepszych) oliwek.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
16. Dodanie możliwości stosowania kwasu mlekowego
W pkt 8 akapit pierwszy specyfikacji produktu dodano następujące wyrażenie:
"i kwas mlekowy w celu utrzymania równowagi poziomów kwasowości, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności."
Z doświadczeń producentów wynika, że dodanie kwasu mlekowego pomaga ustabilizować kwasowość i zwiększyć bezpieczeństwo żywności.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
17. Dodanie metod konserwowania oliwek w słonej zalewie
W pkt 8 specyfikacji produktu dodano następujące wyrażenie dotyczące konserwacji oliwek w słonej zalewie:
"w tym, opcjonalnie, pasteryzacja, sterylizacja i atmosfera modyfikowana."
Usunięcie minimalnej zawartości soli w wyniku zmian, o których mowa powyżej, nie oznacza konieczności stosowania dodatków, ponieważ niektóre procesy konserwacji produktów dopuszczono na zasadzie dobrowolności. Procesy te wydłużają okres przydatności do spożycia produktu i możliwości wprowadzenia go do obrotu i nie wpływają na jego właściwości.
Dodano słowo "lub" w wyrażeniu "Oliwki w słonej zalewie lub nadziewane", a odniesienie do metod konserwacji oliwek nadziewanych doprecyzowano w dodatkowym podpunkcie.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
Zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.
18. Zmiany w wymogach dotyczących etykietowania
W pkt 10 specyfikacji produktu oraz w pkt 3.6 jednolitego dokumentu skreślono tekst w następującym brzmieniu:
"o wymiarach przynajmniej dwukrotnie większych niż nazwa firmy, jej forma prawna i inne, aby była łatwo rozpoznawalna."
Usunięto wymóg, aby nazwa ChNP była "o wymiarach przynajmniej dwukrotnie większych", ponieważ trudno było go stosować na małych etykietach, które jednocześnie muszą spełniać wymogi dotyczące wielkości w odniesieniu do innych oznaczeń.
Dodano poniższe zdanie:
"W przypadku oznaczenia »oliva ripiena« [oliwki nadziewane] na etykiecie opcjonalnie można dodać następujące wyrażenia: »denocciolata a mano« [drylowane ręcznie] lub »denocciolata con mezzi meccanici« [drylowane za pomocą środków mechanicznych], »farcita a mano« [nadziewane ręcznie] lub »farcita con mezzi meccanici« [nadziewane za pomocą środków mechanicznych]."
Sprecyzowanie brzmienia, które może być użyte do wskazania sposobu przetwarzania produktu, zapewnia konsumentom większą przejrzystość.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
19. Dodanie wymogów dotyczących pakowania produktu przeznaczonego do przetworzenia
W pkt 10 specyfikacji produktu i w pkt 3.5 jednolitego dokumentu dodano tekst w następującym brzmieniu:
"Oliwki przeznaczone do przetworzenia można dostarczać w opakowaniach lub pojemnikach zgodnych z obowiązującymi przepisami, oznaczonych etykietą z napisem »Oliva Ascolana del Piceno DOP destinata alla trasformazione« [ChNP Oliva Ascolana del Piceno do przetworzenia], aby zapewnić identyfikowalność produktu i poprawną identyfikację."
Zmiana ta ma na celu zapewnienie identyfikacji i identyfikowalności produktu przeznaczonego do przetworzenia, a nie dla konsumenta końcowego.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
JEDNOLITY DOKUMENT
"Oliva Ascolana del Piceno"
Nr UE: PDO-IT-0331-AM01 - 27 grudnia 2024
ChNP (X) ChOG ()
1. Nazwa lub nazwy (ChNP lub ChOG)
"Oliva Ascolana del Piceno"
2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie
Włochy
3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1. Kod Nomenklatury scalonej
- 07 - WARZYWA ORAZ NIEKTÓRE KORZENIE I BULWY, JADALNE
- 08 - OWOCE I ORZECHY JADALNE; SKÓRKI OWOCÓW CYTRUSOWYCH LUB MELONÓW
- 10 - ZBOŻA
- 11 - PRODUKTY PRZEMYSŁU MŁYNARSKIEGO; SŁÓD; SKROBIE; INULINA; GLUTEN PSZENNY
- 20 - PRZETWORY Z WARZYW, OWOCÓW, ORZECHÓW LUB POZOSTAŁYCH CZĘŚCI ROŚLIN
3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1
Produkt gotowy przeznaczony dla konsumenta końcowego powinien posiadać następujące właściwości:
a) Oliwki w słonej zalewie
Właściwości organoleptyczne
Wygląd: kolor jednolity od zielonego do żółtego słomkowego.
Właściwości zapachowe: charakterystyczny zapach fermentacji.
Właściwości smakowe: lekko kwaśny; łagodnie gorzki posmak; pachnący i chrupiący w ustach.
Właściwości mikrobiologiczne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi higieny żywienia.
Właściwości fizyczne
miąższ pełny, delikatny i zwarty; nie jest pomarszczony ani ziarnisty.
b) Oliwki nadziewane
Właściwości organoleptyczne
Wygląd: kształt lekko wydłużony, zaokrąglony; widoczne obszary zielone; po przełamaniu nadzienie przylega do oliwki i ma zwartą konsystencję.
Właściwości zapachowe: właściwości zapachowe o średniej intensywności, z zachowaniem nuty owocowej zielonej oliwki i przypraw.
Właściwości smakowe: produkt jest chrupiący i delikatny w smaku z gorzkim posmakiem, łagodnym do intensywnego.
Właściwości mikrobiologiczne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi higieny żywienia.
Właściwości fizyczne
1 kg nadziewanych oliwek powinien zawierać minimum 60 sztuk do maksimum 95 sztuk.
- Produkt przeznaczony do przetworzenia:
Bez uszczerbku dla innych wskazanych właściwości jako produkty przeznaczone do przetworzenia można również wykorzystywać:
- *całe oliwki w słonejzalewie z niewielkimi wadami wyglądu, które nie mają wpływu na właściwości organoleptyczne;
- *oliwki w słonej zalewie, które poddano mechanicznemu usunięciu pestek przez rozcięcie i które nie nadają się już do nadziewania ze względu na uszkodzenie.
Oliwki te można oznaczyć jako ChNP "Oliva Ascolana del Piceno" tylko wtedy, gdy są wykorzystywane do przetworzenia, i nie można ich sprzedawać konsumentowi końcowemu w ich pierwotnej postaci.
3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)
Chroniona nazwa pochodzenia "Oliva Ascolana del Piceno" oznacza odmianę oliwek "Ascolana tenera", które produkuje się na określonym obszarze, w słonej zalewie lub nadziewane.
W nadzieniu:
Mięso świeże: dojrzała wołowina pochodząca z określonego obszaru, dojrzała wieprzowina pochodząca z określonego obszaru. Zezwala się na dodawanie mięsa kurcząt lub indyków pochodzącego z określonego obszaru.
3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym
Uprawa, przetworzenie oraz konfekcjonowanie powinny odbywać się na wyznaczonym obszarze produkcji, aby zapewnić możliwość identyfikowalności oraz kontroli produktu.
3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
Produkt o nazwie "Oliva Ascolana del Piceno", w słonej zalewie lub nadziewany, jest konfekcjonowany w odpowiednie pojemniki lub inne opakowania zgodne z obowiązującymi przepisami higieny żywienia.
Pakowanie musi odbywać się na wyznaczonym obszarze produkcji, aby zapewnić możliwość identyfikowalności oraz kontroli produktu.
3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
Chronioną nazwę pochodzenia "Oliva Ascolana del Piceno" należy wykonać na etykiecie jasną, nieścieralną czcionką.
Etykieta musi ponadto zawierać napis "in salamoia" [w słonej zalewie] lub "olive ripiene" [oliwki nadziewane] stosownie do typologii produktu.
W przypadku oznaczenia "oliva ripiena" [oliwki nadziewane] na etykiecie opcjonalnie można dodać następujące wyrażenia: "denocciolata a mano" [drylowane ręcznie] lub "denocciolata con mezzi meccanici" [drylowane za pomocą środków mechanicznych], "farcita a mano" [nadziewane ręcznie] lub "farcita con mezzi meccanici" [nadziewane za pomocą środków mechanicznych].
Oliwki przeznaczone do przetworzenia można dostarczać w opakowaniach lub pojemnikach zgodnych z obowiązującymi przepisami, oznaczonych etykietą z napisem "Oliva Ascolana del Piceno DOP destinata alla trasformazione" [ChNP Oliva Ascolana del Piceno do przetworzenia], aby zapewnić identyfikowalność produktu i poprawną identyfikację.
Nazwę pochodzenia "Oliva Ascolana del Piceno" identyfikuje się następującym znakiem:
Dodawanie jakichkolwiek oznaczeń do nazwy pochodzenia w pkt 1 nieprzewidzianych jednoznacznie w niniejszej specyfikacji produktu jest zabronione. Należą do nich przymiotniki, takie jak doskonały, delikatny, najlepszy, wyselekcjonowany, autentyczny, tradycyjny itp.
4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego
Obszar produkcji produktu o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP) obejmuje kilka gmin prowincji Ascoli Piceno, Fermo oraz kilka gmin prowincji Teramo wskazanych w specyfikacji produktu, w regionach Marche i Abruzzo. Obszar produkcji jest zaznaczony na specjalnej mapie.
5. Związek z obszarem geograficznym
Piceno to starożytny region rozciągający się od prowincji Ancona do Atri w Abruzzo. W ramach obecnego podziału administracyjnego obszar ten znajduje się w dwóch regionach Marche oraz Abruzzo, a dokładnie w części gmin prowincji Ascoli Piceno, Fermo oraz Teramo. Historyczne centrum, skąd wywodzi się tradycja i kultura uprawy, to miasto Ascoli Piceno i jego okolice.
Na zachód od obszaru produkcji leży łańcuch górski Apeninów zwany Monti Sibillini, prowadzący na wschód, aż do wybrzeża adriatyckiego. Klimat uwarunkowany jest morfologią tego obszaru oraz długością linii brzegowej, wzdłuż której wieją ciepłe i wilgotne wiatry - zwane sirocco. Opady zwiększają się stopniowo od wybrzeża w stronę terenów pagórkowatych w głębi lądu, zgodnie z nieregularną krzywą opadową charakteryzującą się nasileniem opadów w okresie jesiennym, późnozimowym i wczesnowiosennym. Morze ma duży wpływ na klimat całego obszaru uprawy stołowych oliwek Ascolana. Odmiana ta preferuje średnioroczną wielkość opadów niespadającą poniżej 900 mm oraz warunki glebowe charakteryzujące się obecnością wapnia. Dzięki połączeniu takich czynników na tym zawężonym i ograniczonym obszarze produkt uzyskuje swoje słynne właściwości, takie jak delikatność miąższu oraz charakterystyczny zapach i aromat, które sprawiają, że oliwki te są jedyne w swoim rodzaju. Pierwotne centrum propagowania uprawy to terytorium gminy Ascoli Piceno oraz pobliskich okolic, gdzie uprawa odmiany Ascolana stanowi do dziś fakt nie tylko ekonomiczny, ale i kulturowy. Odmiana ta to żywotna roślina o bardzo gęstym ulistnieniu, z owocem pestkowym o elipsoidalnym kształcie. Średnia waga owocu to ok. 8 gramów, a średnia waga pestki - poniżej 1 grama, co stanowi ok. 1/9 wagi całego owocu. Jakość oliwki Ascolana została uznana i doceniona przez różne osobistości historyczne, od papieża Sykstusa V, który wprowadził je na stoły watykańskie, do Rossiniego, Garibaldiego i Pucciniego. W niektórych badaniach bibliograficznych narodziny tradycji nadziewania i obsmażania oliwek stołowych zgodnie z przepisami i metodami używanymi do dzisiaj datuje się na XIX wiek. Według tradycji ludowej początki nadziewanej i smażonej oliwki wiążą się z koniecznością wykorzystania mięs pozostałych po bankietach i obiadach urządzanych w bogatych domach. Uznaje się, że oryginalny przepis na farsz pochodzi z czasów powstawania Królestwa Włoch (lata 1859-1861). Oliva Ascolana del Piceno to produkt, który cechuje się wysoką jakością oraz reputacją będącą wynikiem tysiącletniej historii i udokumentowanej tradycji.
Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu
https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeAttachment.php/L/IT/D/1%252Fd%252F7%252FD.e59d369ae7d2247560ef/ P/BLOB%3AID%3D3343/E/pdf?mode=download
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1722 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Publikacja zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym w sektorze produktów rolnych i środków spożywczych na podstawie art. 6b ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 |
Data aktu: | 20/03/2025 |
Data ogłoszenia: | 20/03/2025 |