united kingdom
ukraine

Sprawa C-57/25: Skarga wniesiona w dniu 29 stycznia 2025 r. - Komisja Europejska/Republika Estońska

Skarga wniesiona w dniu 29 stycznia 2025 r. - Komisja Europejska/Republika Estońska
(Sprawa C-57/25)

(C/2025/1533)

Język postępowania: estoński

(Dz.U.UE C z dnia 17 marca 2025 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: F. Blanc i E. Randvere, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Estońska

Żądania strony skarżącej

Komisja wnosi o:

- stwierdzenie, że Estonia, nie przewidując w swoim porządku prawnym, że obywatel państwa trzeciego może wnieść odwołanie od decyzji o odmowie wydania, o unieważnieniu lub o cofnięciu wizy do sądu w rozumieniu prawa Unii, uchybiła ciążącym na niej zobowiązaniom wynikającym z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 32 ust. 3, art. 34 ust. 7 i art. 35 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 810/2009 (kodeks wizowy);

- obciążenie Republiki Estońskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Zdaniem Komisji zgodnie z art. 32 ust. 3, art. 34 ust. 7 i art. 35 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 810/2009 1  ustanawiającego kodeks wizowy obcokrajowcom, którym odmówiono wydania wizy bądź których wiza została unieważniona lub cofnięta, przysługuje prawo do odwołania się od takiej decyzji. Artykuł 32 ust. 3 w związku z art. 47 Karty należy interpretować w ten sposób, że państwa członkowskie są zobowiązane do ustanowienia postępowania do celów zaskarżenia decyzji o odmowie wydania wizy, zaś szczegóły tego postępowania powinny być określone w porządku prawnym każdego z państw członkowskich. Postępowanie to musi zapewniać na jakimkolwiek jego etapie sądowy środek prawny.

Komisja twierdzi, że w drodze §§ 1001-10019 estońskiej ustawy o cudzoziemcach został wprowadzony system, zgodnie z którym cudzoziemiec może wnieść o dokonanie przeglądu decyzji o odmowie wydania wizy, o unieważnieniu lub o cofnięciu wizy do organu, który wydał tę decyzję. Na taką decyzję może zostać również wniesione w drodze wniosku odwołanie do ministerstwa spraw zagranicznych lub spraw wewnętrznych. W § 10018 ustawy o cudzoziemcach ustanowiono bezpośredni zakaz zaskarżenia takiej decyzji na drodze sądowej. Zdaniem Komisji zaskarżenie decyzji o odmowie wydania wizy, o unieważnieniu lub o cofnięciu wizy do organu administracyjnego, na przykład ministerstwa, które nie jest ani niezawisłe, ani bezstronne, nie może być postrzegane jako skuteczny środek prawny w rozumieniu art. 47 Karty praw podstawowych oraz art. 32 ust. 3, art. 34 ust. 7 i art. 35 ust. 7 wspomnianego rozporządzenia.

1 Dz.U. 2009, L 243, s. 1.

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1533

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-57/25: Skarga wniesiona w dniu 29 stycznia 2025 r. - Komisja Europejska/Republika Estońska
Data aktu: 17/03/2025
Data ogłoszenia: 17/03/2025