united kingdom
ukraine

URZĄD NADZORU EFTA DECYZJA nr 223/24/COL z dnia 19 grudnia 2024 r. o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w sprawie domniemanej pomocy państwa dla Posten Bring AS

URZĄD NADZORU EFTA DECYZJA nr 223/24/COL
z dnia 19 grudnia 2024 r.
o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w sprawie domniemanej pomocy państwa dla Posten Bring AS
(C/2025/1494)

Zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących pomocy państwa zgodnie z częścią I art. 1 ust. 2 protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości

Wspomnianą wyżej decyzją, zamieszczoną w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Urząd Nadzoru EFTA poinformował władze norweskie o swojej decyzji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego na podstawie części I art. 1 ust. 2 protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości ("porozumienie o nadzorze i Trybunale").

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat przedmiotowego środka pomocy w terminie jednego miesiąca od daty publikacji na adres Urzędu Nadzoru EFTA:

EFTA Surveillance Authority

Registry

Avenue des Arts 19H

1000 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

registry@eftasurv.int

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom norweskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

Procedura 18 marca 2022 r. HeltHjem Netthandel AS złożyła skargę do Urzędu Nadzoru EFTA ("Urząd"), zawierającą zarzut, że norweski zasiedziały operator pocztowy Posten Bring AS ("Posten") otrzymuje - w wyniku niezgłoszonej rekompensaty za wykonywanie obowiązku świadczenia usługi powszechnej - pomoc państwa niezgodną z prawem i z rynkiem wewnętrznym.

Opis środka

Posten jest spółka dominującą grupy pocztowej i logistycznej działającej głównie w regionie państw nordyckich.

Decyzja dotyczy rekompensaty za wykonywanie obowiązku świadczenia usługi powszechnej za 2016 r. i kolejne lata ("środek"), przyznanej do 19 grudnia 2024 r. ("odnośny okres").

Przed wejściem w życie Porozumienia EOG władze norweskie przyznały Posten lub jej poprzednikom rekompensatę za wykonywanie obowiązku świadczenia usługi powszechnej. W odnośnym okresie Posten otrzymywała rekompensatę za wykonywanie obowiązku świadczenia usługi powszechnej w formie dotacji przyznanych z norweskiego budżetu państwa.

Ocena środka

Istnienie pomocy państwa

W swojej decyzji Urząd doszedł do wstępnego wniosku, że środek spełnia kryteria określone w art. 61 ust. 1 Porozumienia EOG i w związku z tym stanowi pomoc państwa.

Istniejący program pomocy a nowa pomoc

Władze norweskie twierdzą, że podstawę rekompensaty dla Posten za wykonywanie obowiązku świadczenia usługi powszechnej stanowi program pomocy ustanowiony przed wejściem w życie Porozumienia EOG i że od tego czasu w programie nie wprowadzono znaczących zmian.

W swojej decyzji Urząd uznał, że mimo przesłanek wskazujących na istnienie programu pomocy, na podstawie dostępnych informacji nie może stwierdzić, czy rekompensata za wykonywanie obowiązku świadczenia usługi powszechnej przyznana Posten została przyznana w ramach programu, który kwalifikowałby się jako program pomocy w rozumieniu części II art. 1 lit. d) protokołu 3 do porozumienia o nadzorze i Trybunale ("protokół 3").

W odniesieniu do pierwszej sytuacji opisanej w tym postanowieniu, na obecnym etapie Urząd jest zdania, że potencjalni beneficjenci nie są określeni "w sposób ogólny i abstrakcyjny". Wymogi definicji pierwszego programu pomocy zawartej w części II art. 1 lit. d) protokołu 3 nie wydają się zatem spełnione.

W odniesieniu do drugiej sytuacji opisanej w tym postanowieniu, Urząd jest zdania, że termin "akt" może odnosić się do utrwalonej praktyki administracyjnej władz krajowych, jeżeli świadczy ona o istnieniu "systematycznego podejścia". W tym przypadku Urząd nie może wykluczyć istnienia takiej praktyki. Na obecnym etapie Urząd uważa, że pomoc nie wydaje się związana z konkretnym projektem i może być przyznana na czas nieokreślony lub w nieokreślonej kwocie. Na podstawie aktualnych informacji Urząd nie jest jednak w stanie rozstrzygnąć tych kwestii. Ponadto Urząd nie był w stanie wykluczyć, że pewne zmiany domniemanego programu mogły spowodować zmianę jego klasyfikacji i uznanie go za nową pomoc.

Poza tym zarówno w prawie norweskim, jak i w prawie EOG kilkakrotnie wprowadzano zmiany regulacyjne dotyczące sektora pocztowego. Z uwagi jednak na ograniczone informacje, jakimi Urząd dysponuje, nie jest on w stanie stwierdzić, czy zastosowanie ma cz. II art. 1 lit. b) pkt (v) protokołu 3 ("rozwój Europejskiego Obszaru Gospodarczego").

Zgodność pomocy z rynkiem wewnętrznym

W swojej decyzji Urząd ma wątpliwości, czy środek, gdyby został zaklasyfikowany jako nowa pomoc, jest zgodny z funkcjonowaniem Porozumienia EOG i Zasadami ramowymi Urzędu z 2012 r. dotyczącymi pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych ("zasady ramowe dotyczące UIOG"). W szczególności Urząd nie jest w stanie stwierdzić wstępnie zgodności lub niezgodności z następującymi przepisami zasad ramowych dotyczących UIOG: pkt 12 (usługa faktycznie świadczona w ogólnym interesie gospodarczym w odniesieniu do usługi uzupełniającej) oraz pkt 21 (rekompensata kosztów netto z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej). Celem uzupełnienia swojej oceny w kwestii zgodności Urząd w swojej decyzji zwrócił się do władz norweskich o dodatkowe informacje.

ZAŁĄCZNIK

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1494

Rodzaj: Informacja
Tytuł: URZĄD NADZORU EFTA DECYZJA nr 223/24/COL z dnia 19 grudnia 2024 r. o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w sprawie domniemanej pomocy państwa dla Posten Bring AS
Data aktu: 19/12/2024
Data ogłoszenia: 06/03/2025