Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 10 marca 2025 r.)
Strony
Wnosząca odwołanie: Komisja Europejska (przedstawiciele: S. Delaude, I. Galindo Martin, B. Rous Demiri i F. van Schaik, pełnomocnicy)
Druga strona postępowania: Aboca SpA Soc. agr., Coswell SpA i Associaęao portuguesa de suplementos alimentares (Apard)
Żądania wnoszącej odwołanie
Wnosząca odwołanie wnosi do Trybunału o:
- uchylenie wyroku Sądu w sprawie T-302/21;
- skorzystanie z przysługującego mu na mocy art. 61 akapit pierwszy zdanie drugie statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uprawnienia do wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie poprzez oddalenie skargi;
- tytułem żądania ewentualnego - przekazanie sprawy Sądowi do ponownego rozpoznania w celu rozpatrzenia zarzutów i argumentów, które nie zostały jeszcze zbadane; oraz
- w przypadku wydania przez Trybunał ostatecznego orzeczenia w sprawie - obciążenie drugiej strony kosztami postępowania lub w razie przekazania sprawy Sądowi do ponownego rozpoznania - orzeczenie, że rozstrzygnięcie o kosztach niniejszego postępowania nastąpi w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.
Zarzuty i główne argumenty
Po pierwsze, Komisja podnosi, że Sąd dokonał błędnej wykładni rozporządzenia (UE) 2021/468 1 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu w sposób, który ani nie jest zgodny z brzmieniem, kontekstem czy też celami zamierzonymi przez odnośne przepisy, ani nie jest w stanie zapewnić ważności i skuteczności prawa Unii.
Po drugie, Komisja podnosi, że Sąd naruszył prawo, gdy stwierdził, iż rozporządzenie (WE) nr 1925/2006 2 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji ustanawia dwie kumulatywne przesłanki zakazu dodawania do żywności lub stosowania w produkcji żywności niektórych substancji i preparatów/składników je zawierających, a tym samym gdy zastosował ten test prawny w celu rozstrzygnięcia o ważności rozporządzenia (UE) 2021/468. W szczególności Sąd błędnie uznał, dokonując błędnej wykładni tego rozporządzenia, że nie wystarczy, by substancja została uznana za szkodliwą dla zdrowia.
Po trzecie, Komisja twierdzi, że Sąd naruszył prawo, ponieważ uchybił obowiązkowi uzasadnienia i przekroczył swoje uprawnienia kontrolne w kwestiach naukowych w odniesieniu do tego, czy pochodne hydroksyantracenu są szkodliwe dla zdrowia.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1416 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-48/25 P: Odwołanie od wyroku Sądu (szósta izba w składzie powiększonym) wydanego w dniu 13 listopada 2024 r. w sprawie T-302/21, Aboca i in./Komisja, wniesione w dniu 24 stycznia 2025 r. przez Komisję Europejską |
Data aktu: | 10/03/2025 |
Data ogłoszenia: | 10/03/2025 |