united kingdom
ukraine

Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 kwietnia 2024 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu w celu wdrożenia reformy parlamentarnej Parlament 2024 (2024/2000(REG))

P9_TA(2024)0176
Zmiany w Regulaminie Parlamentu w celu wdrożenia reformy parlamentarnej "Parlament 2024" Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 kwietnia 2024 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu w celu wdrożenia reformy parlamentarnej "Parlament 2024" (2024/2000(REG))
(C/2025/1280)

Parlament Europejski,
uwzględniając pismo przewodniczącej Parlamentu z dnia 31 stycznia 2024 r.,
uwzględniając art. 236 i 237 Regulaminu,
uwzględniając decyzję 95/167/WE, Euratom, EWWiS Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji z dnia 19 kwietnia 1995 r. w sprawie szczegółowych przepisów regulujących wykonywanie przez Parlament Europejski uprawnień śledczych 1 ,
uwzględniając swój projekt dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie szczegółowych przepisów regulujących wykonywanie przez Parlament Europejski uprawnień śledczych i zastępującego decyzję 95/167/WE, Euratom, EWWiS Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji 2
uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (A9-0158/2024),
1.
postanawia wprowadzić do swojego Regulaminu poniższe zmiany;
2.
postanawia, że zmiany te wchodzą w życie 16 lipca 2024 r., ale zmiany upoważniające Konferencję Przewodniczących i Prezydium do przyjmowania środków wykonawczych mają zastosowanie od dnia przyjęcia niniejszej decyzji;
3.
postanawia, że przepisy przejściowe mają zastosowanie do procedur ustawodawczych, w stosunku do których Parlament nie zajął stanowiska przed końcem ostatniej sesji miesięcznej obecnej kadencji parlamentarnej i w odniesieniu do których zastosowano art. 56, 57 lub 58; upoważnia Konferencję Przewodniczących do przyjęcia tych ustaleń przejściowych zgodnie z art. 240 na podstawie zalecenia Konferencji Przewodniczących Komisji; postanawia, że w odniesieniu do procedur ustawodawczych, do których zastosowano art. 57 i w odniesieniu do których sprawozdanie właściwej komisji zostało przyjęte przed końcem tej ostatniej sesji miesięcznej, art. 57 będzie miał nadal zastosowanie do czasu przyjęcia proponowanego aktu prawnego.
4.
podkreśla, że przy mianowaniu kandydatów na przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów oraz przy ich wyborze grupy polityczne ponoszą zbiorową odpowiedzialność za wysunięcie kandydatów z zachowaniem równowagi płci;
5.
zobowiązuje się do współpracy z Komisją, by rozpocząć przegląd Porozumienia ramowego z dnia 20 października 2010 r. w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską 3  w świetle reformy parlamentarnej "Parlament 2024", i z zadowoleniem przyjmuje fakt, że przewodnicząca Parlamentu podjęła pierwsze kroki w tym kierunku wraz z przewodniczącą Komisji;
6.
zobowiązuje swoją przewodniczącą do przekazania niniejszej decyzji Radzie i Komisji tytułem informacji.

Poprawka 1

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 25 - ustęp 9

Tekst obowiązujący Poprawka
9. Prezydium jest organem właściwym do udzielania zgody na organizację posiedzeń komisji poza ich zwykłymi miejscami pracy lub wyjazdów komisji poza ich zwykłe miejsca pracy, organizację wysłuchań oraz na wyjazdy sprawozdawców w celach badawczych oraz informacyjnych.

Jeżeli zostanie udzielona zgoda na takie posiedzenia lub wyjazdy, kwestie związane ze stosowaniem języków ustalane są na podstawie kodeksu postępowania w kwestii wielojęzyczności przyjętego przez Prezydium. Ta sama zasada dotyczy także delegacji.

9. Prezydium jest organem właściwym do zatwierdzania

wydatków na wysłuchania.

Poprawka 2

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 27 - ustęp 7

Tekst obowiązujący Poprawka
7. Konferencja Przewodniczących przedstawia Parlamentowi propozycje dotyczące składu i kompetencji komisji, komisji śledczych, jak również wspólnych komisji parlamentarnych i stałych delegacji. Konferencja Przewodniczących jest organem odpowiedzialnym za zatwierdzanie delegacji ad hoc. 7. Konferencja Przewodniczących przedstawia Parlamentowi propozycje dotyczące składu i kompetencji komisji, komisji specjalnych, komisji śledczych, jak również wspólnych komisji parlamentarnych i stałych delegacji międzyparlamentarnych. Konferencja Przewodniczących jest organem odpowiedzialnym za przedstawianie Parlamentowi propozycji powołania - zgodnie z art. 207a - tymczasowych komisji ustawodawczych.

Poprawka 3

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 27 - ustęp 7 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
7a. Konferencja Przewodniczących jest organem właściwym do udzielania zgody na wyjazdy poza zwykłe miejsce pracy i na posiedzenia międzyparlamentarne.

Poprawka 4

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 42

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 42

Weryfikacja zgodności finansowej

1. Jeżeli wniosek dotyczący aktu prawnie wiążącego pociąga za sobą skutki finansowe, Parlament bada, czy zostały przewidziane wystarczające środki finansowe.

2. Komisja przedmiotowo właściwa weryfikuje każdy wniosek dotyczący aktu prawnie wiążącego pod kątem jego zgodności finansowej z rozporządzeniem w sprawie wieloletnich ram finansowych.

3. Zmieniając wysokość środków finansowych przeznaczonych na pokrycie potrzeb związanych z rozpatrywanym aktem prawnym, właściwa komisja zasięga opinii komisji właściwej do spraw budżetowych.

4. Ponadto, komisja do spraw budżetowych może rozpatrywać z własnej inicjatywy kwestie zgodności finansowej wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących. Informuje ona wówczas w należyty sposób właściwą komisję.

5. Jeżeli komisja do spraw budżetowych postanowi zakwestionować zgodność finansową danego wniosku, przekazuje ona swoje uwagi Parlamentowi, zanim Parlament podda wniosek pod głosowanie.

skreśla się

Poprawka 5

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 1 - akapity 1 a oraz 1 b (nowe)

Tekst obowiązujący Poprawka
W rezolucji Parlamentu podaje się odpowiednią podstawę prawną wniosku.

Parlament rozpatruje ewentualne skutki finansowe wniosku.

Poprawka 6

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 2 - akapit 3

Tekst obowiązujący Poprawka
Wniosek przedkładany jest Przewodniczącemu, który sprawdza, czy spełnione zostały wymogi prawne. Może on przekazać właściwiej komisji wniosek o opinię co do adekwatności jego podstawy prawnej lub o jej sprawdzenie. Jeżeli Przewodniczący uzna wniosek za dopuszczalny, ogłasza to na posiedzeniu plenarnym i przekazuje go komisji przedmiotowo właściwej. Wniosek przedkładany jest Przewodniczącemu, który sprawdza, czy spełnione zostały wymogi prawne. Przewodniczący może przekazać wniosek komisji właściwej w kwestiach prawnych, aby ta wydała, bez zbędnej zwłoki, opinię co do adekwatności podstawy prawnej wniosku. Jeżeli Przewodniczący uzna wniosek za dopuszczalny, ogłasza to na posiedzeniu plenarnym i przekazuje go komisji przedmiotowo właściwej.

Poprawka 7

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 2 - akapit 6 a

Tekst obowiązujący Poprawka
Jeżeli komisja przedmiotowo właściwa postanowiła sporządzić, zgodnie z art. 54 Regulaminu, sprawozdanie z własnej inicjatywy na temat wniosku, a Przewodniczący nie zwrócił się do komisji właściwej w kwestiach prawnych o opinię co do adekwatności podstawy prawnej wniosku, o wydanie takiej opinii zwraca się do tej komisji komisja przedmiotowo właściwa a opinia taka wydawana jest bez zbędnej zwłoki.

Poprawka 8

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Rezolucja Parlamentu wskazuje odpowiednią podstawę prawną oraz zawiera zalecenia dotyczące treści wymaganego wniosku. 3. Komisja przedmiotowo właściwa może również złożyć taki wniosek z własnej inicjatywy. Zwraca się ona do komisji właściwej w kwestiach prawnych o opinię co do adekwatności podstawy prawnej, która to opinia jest wydawana bez zbędnej zwłoki.

Poprawka 9

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Jeżeli wymagany wniosek pociąga za sobą skutki finansowe, Parlament wskazuje sposób zapewnienia wystarczających środków finansowych. 4. Komisja właściwa w sprawach budżetowych może wydać skierowaną do komisji przedmiotowo właściwej opinię o potencjalnych skutkach finansowych wniosku. Komisja właściwa w sprawach budżetowych wydaje taką opinię na wniosek komisji przedmiotowo właściwej. Opinia taka wydawana jest bez zbędnej zwłoki.

Poprawka 10

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 4 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
4a. Rezolucja Parlamentu zawiera zalecenia dotyczące treści wymaganego wniosku.

Poprawka 11

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 4 b (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
4b. Rezolucja Parlamentu jest przedstawiana Radzie i Komisji celem ewentualnego włączenia jej do wspólnej deklaracji w sprawie rocznego programowania międzyinstytucjonalnego, o której mowa w art. 38 ust. 2.

Poprawka 12

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 5 - akapity 1 a oraz 1 b (nowe)

Tekst obowiązujący Poprawka
Po upływie terminu trzech miesięcy, o którym mowa w ust. 16 akapit trzeci Porozumienia ramowego w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską oraz w ust. 10 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa, Komisja może zostać poproszona o złożenie oświadczenia na posiedzeniu plenarnym, zgodnie z art. 132 Regulaminu, aby poinformować Parlament o działaniach następczych, jakie zamierza podjąć.

Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie wpisane do porządku dziennego pierwszej lub drugiej sesji miesięcznej odbywającej się po upływie terminu, o którym mowa w akapicie drugim niniejszego ustępu, komisja przedmiotowo właściwa zwraca się do właściwego komisarza o przekazanie informacji, o których mowa w akapicie drugim niniejszego ustępu, na jednym z jej najbliższych posiedzeń.

Poprawka 13

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 47 - ustęp 6

Tekst obowiązujący Poprawka
6. Konferencja Przewodniczących Komisji regularnie monitoruje zgodność działań Komisji z pkt 10 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa, na mocy którego Komisja odpowiada na wezwanie do przedstawienia wniosków w terminie trzech miesięcy, informując o zamierzonych działaniach następczych w przyjętym w tym celu specjalnym komunikacie. Konferencja Przewodniczących Komisji informuje regularnie Konferencję Przewodniczących o wynikach takiego monitorowania. 6. Konferencja Przewodniczących Komisji regularnie monitoruje - i informuje Konferencję Przewodniczących o wynikach takiego monitorowania - zgodność działań Komisji z ust. 16 akapit trzeci porozumienia ramowego oraz z pkt 10 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa, na mocy którego Komisja odpowiada na wezwanie do przedstawienia wniosków w terminie trzech miesięcy, informując o zamierzonych działaniach następczych w przyjętym w tym celu specjalnym komunikacie.

Poprawka 14

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - nagłówek

Tekst obowiązujący Poprawka
Rozpatrywanie aktów prawnie wiążących Przekazywanie do rozpatrzenia aktów prawnie wiążących i kwestie właściwości

Poprawka 15

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Przewodniczący przekazuje właściwej komisji do rozpatrzenia wnioski dotyczące aktów prawnie wiążących otrzymane od innych instytucji lub państw członkowskich. Pozostałe komisje są informowane o przekazaniu wniosków w tym samym czasie. 1. Przewodniczący przekazuje właściwej komisji - lub właściwym komisjom na podstawie art. 58 - do rozpatrzenia wnioski dotyczące aktów prawnie wiążących otrzymane od innych instytucji lub państw członkowskich. Przewodniczący może jednocześnie przekazać te wnioski jednej komisji lub kilku komisjom, aby wydały opinię na podstawie art. 56. Pozostałe komisje i grupy polityczne są informowane o przekazaniu wniosków w tym samym czasie.

Poprawka 16

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
1a. W terminie dwóch tygodni od przekazania przez Przewodniczącego wniosku właściwej komisji lub właściwym komisjom dowolna komisja lub grupa polityczna mogą zakwestionować tę decyzję. W takim przypadku na co najmniej tydzień przed następnym posiedzeniem Konferencji Przewodniczących dana komisja lub grupa polityczna przedstawiają na piśmie szczegółowe uzasadnienie oraz argumenty stojące za odmienną decyzją na podstawie załącznika VI.
Konferencja Przewodniczących może zwrócić się do Konferencji Przewodniczących Komisji o zalecenie w tej sprawie. Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący przyjmują takie zalecenie na następnym posiedzeniu. Konferencja Przewodniczących podejmuje ostateczną decyzję o przekazaniu na następnym posiedzeniu, pod warunkiem że zalecenie Konferencji Przewodniczących Komisji zostanie przekazane na co najmniej tydzień wcześniej.
Jeżeli w terminie określonym w akapicie pierwszym żadna komisja ani grupa polityczna nie zakwestionują przekazania przez Przewodniczącego wniosku właściwej komisji lub właściwym komisjom, decyzja Przewodniczącego staje się ostateczna.

Poprawka 17

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. W razie wątpliwości, przed ogłoszeniem na posiedzeniu plenarnym przekazania wniosku właściwej komisji, Przewodniczący może skierować do Konferencji Przewodniczących pytanie dotyczące właściwości. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję na podstawie zalecenia Konferencji Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczącego, zgodnie z art. 211 ust. 2. 2. W razie wątpliwości, przed przekazaniem przewidzianym w ust. 1, Przewodniczący może zwrócić się do Konferencji Przewodniczących Komisji o wydanie zalecenia w kwestii właściwości. Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący przyjmują takie zalecenie na następnym posiedzeniu. Po otrzymaniu zalecenia Przewodniczący przekazuje wniosek. Grupy polityczne są informowane o przekazaniu wniosku w tym samym czasie. W terminie dwóch tygodni od przekazania przez Przewodniczącego wniosku właściwej komisji lub właściwym komisjom dowolna grupa polityczna może zakwestionować tę decyzję. W takim przypadku na co najmniej dwa tygodnie przed następnym posiedzeniem Konferencji Przewodniczących grupa ta przedstawia na piśmie szczegółowe uzasadnienie zakwestionowania oraz argumenty stojące za odmienną decyzją na podstawie załącznika VI. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję w sprawie ostatecznego przekazania wniosku na następnym posiedzeniu.

Jeżeli w terminie określonym w akapicie pierwszym żadna grupa polityczna nie zakwestionuje przekazania przez Przewodniczącego wniosku właściwej komisji lub właściwym komisjom, decyzja Przewodniczącego staje się ostateczna.

Poprawka 18

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
2a. W terminie dwóch tygodni od przekazania komisja, do której Przewodniczący nie zwrócił się o opinię na podstawie ust. 1, może wystąpić do Konferencji Przewodniczących Komisji o zgodę na wydanie takiej opinii. W takim przypadku komisja uzasadnia na piśmie powody, dla których przedmiot wniosku w znacznym stopniu wchodzi w zakres jej kompetencji określonych w załączniku VI. Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący podejmują decyzję na następnym posiedzeniu i informuje o niej Przewodniczącego.

Poprawka 19

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Przewodniczący ogłasza przekazanie wniosku komisji na posiedzeniu plenarnym po otrzymaniu wersji wniosku we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej- z wyjątkiem wniosków o zastosowanie trybu pilnego zgodnie z art. 163 Regulaminu - oraz, w stosownych przypadkach, po rozwiązaniu ewentualnego sporu kompetencyjnego między komisjami zgodnie z art. 211 ust. 2 Regulaminu. Po ogłoszeniu przekazania wniosku na posiedzeniu plenarnym informacja o tym zostaje opublikowana na stronie internetowej Parlamentu. 3. Przewodniczący ogłasza przekazanie wniosku komisji na posiedzeniu plenarnym po otrzymaniu wersji wniosku we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej oraz - z wyjątkiem wniosków o zastosowanie trybu pilnego zgodnie z art. 163 Regulaminu - w stosownych przypadkach po rozstrzygnięciu ewentualnej kwestii właściwości. Po ogłoszeniu przekazania wniosku na posiedzeniu plenarnym informacja o tym zostaje opublikowana na stronie internetowej Parlamentu.

Poprawka 20

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Właściwa komisja może w każdej chwili postanowić o wyznaczeniu sprawozdawcy odpowiedzialnego za przygotowanie prac nad wnioskiem. Powinna ona rozważyć to w szczególności, gdy wniosek figuruje w programie prac Komisji. skreśla się

Poprawka 21

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. W przypadku niezgodności pomiędzy przepisami Regulaminu dotyczącymi drugiego i trzeciego czytania a jakimikolwiek innymi przepisami Regulaminu, przepisy dotyczące drugiego i trzeciego czytania mają pierwszeństwo. skreśla się

Poprawka 22

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 5 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
5a. Dla potrzeb obliczania terminów, o których mowa w niniejszym artykule, nie bierze się pod uwagę tygodni wolnych od działalności parlamentarnej ani tygodni przeznaczonych na zewnętrzną działalność parlamentarną.

Poprawka 23

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 49 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
Właściwa komisja lub właściwe komisje mogą postanowić o przyspieszeniu procedur ustawodawczych, w koordynacji z Radą i Komisją, w odniesieniu do konkretnych wniosków, w szczególności tych, które zostały wybrane z określonych jako priorytetowe we wspólnej deklaracji w sprawie rocznego programowania międzyinstytucjonalnego na mocy art. 38 ust. 2. Właściwa komisja lub właściwe komisje postanawiają o przyspieszeniu procedur ustawodawczych, w koordynacji z Radą i Komisją, w odniesieniu do konkretnych wniosków, w szczególności tych, które zostały wybrane z określonych jako priorytetowe we wspólnej deklaracji w sprawie rocznego programowania międzyinstytucjonalnego na mocy art. 38 ust. 2.

Poprawka 24

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 49 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Przyspieszone procedury ustawodawcze stosuje się na podstawie sprawozdania właściwej komisji lub właściwych komisji. W tym celu kwestie, co do których stosuje się przyspieszone procedury ustawodawcze, mogą mieć pierwszeństwo przed pozostałymi punktami porządku dziennego.

Poprawka 25

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 51 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Po podjęciu decyzji o wyborze procedury oraz jeżeli nie ma zastosowania procedura uproszczona, o której mowa w art. 52, komisja wybiera spośród swoich członków lub stałych zastępców sprawozdawcę dla wniosku dotyczącego aktu prawnie wiążącego, o ile nie uczyniła tego już wcześniej na podstawie art. 48 ust. 4. 2. Po podjęciu decyzji o wyborze procedury oraz pod warunkiem, że nie ma zastosowania procedura uproszczona, o której mowa w art. 52, komisja wybiera spośród swoich członków lub stałych zastępców sprawozdawcę dla wniosku dotyczącego aktu prawnie wiążącego.

Właściwa komisja może również wyznaczyć sprawozdawcę odpowiedzialnego za śledzenie prac przygotowawczych nad wnioskiem. W szczególności powinna to rozważyć, gdy wniosek figuruje w programie prac Komisji.

Poprawka 26

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 52 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Przewodniczący komisji może także zaproponować, że on sam lub sprawozdawca sporządzi listę poprawek odzwierciedlających dyskusję w komisji. Jeżeli nie sprzeciwią się temu posłowie lub grupa polityczna (grupy polityczne) w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg w komisji, zaproponowaną procedurę uznaje się za zatwierdzoną, a te poprawki są przedkładane członkom komisji. 2. Przewodniczący komisji może także zaproponować wyznaczenie terminu składania poprawek bez uprzedniego sporządzania projektu sprawozdania. Proponowana procedura zostaje uznana za zatwierdzoną, jeżeli nie sprzeciwią się temu posłowie lub grupa polityczna (grupy polityczne) w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg w komisji.
Jeżeli w wyznaczonym terminie nie krótszym niż 10 dni roboczych od daty przekazania listy poprawek posłowie lub grupa polityczna (grupy polityczne) w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg w komisji nie wyrażą zastrzeżeń wobec poprawek, sprawozdanie uważa się za przyjęte przez komisję. W takim przypadku projekt rezolucji ustawodawczej oraz poprawki są przedkładane Parlamentowi do zatwierdzenia bez debaty, zgodnie z art. 159 ust. 1 akapit drugi oraz ust. 2 i 4. Złożone poprawki poddaje się pod głosowanie na najbliższym możliwym posiedzeniu komisji po upływie terminu składania poprawek, po czym projekt rezolucji ustawodawczej i poprawki przedkłada się Parlamentowi.
Jeżeli zastrzeżenie wobec poprawek wyrażą posłowie lub grupa polityczna (grupy polityczne) w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg w komisji, poddaje się je pod głosowanie na następnym posiedzeniu komisji.

Poprawka 27

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 53 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 53a

Współsprawozdawcy

1. W drodze wyjątku, bez uszczerbku dla art. 51 ust. 2 i na wniosek właściwej komisji, Konferencja Przewodniczących może zezwolić na wyznaczenie maksymalnie trzech współsprawozdawców. Co do zasady współsprawozdawcy muszą pochodzić z różnych grup politycznych.

2. Na podstawie ust. 1 nie można wyznaczać współs- prawozdawców do sprawozdań sporządzanych wspólnie przez komisje na podstawie art. 58, opinii sporządzanych na podstawie art. 56 ani do sprawozdań z własnej inicjatywy, z wyjątkiem sprawozdań z własnej inicjatywy o charakterze budżetowym lub instytucjonalnym.

Poprawka 28

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 54 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Przedstawione Parlamentowi projekty rezolucji są rozpatrywane w procedurze krótkiej prezentacji określonej w art. 160. Poprawki do takich projektów rezolucji i wnioski o głosowanie podzielone i głosowanie odrębne do rozważenia na posiedzeniu plenarnym są dopuszczalne jedynie, jeżeli zostały złożone przez sprawozdawcę w celu uwzględnienia nowych informacji albo przez co najmniej jedną dziesiątą posłów. Grupy polityczne mogą składać projekty rezolucji w celu zastąpienia rezolucji zawartej w sprawozdaniu, zgodnie z art. 181 ust. 3. W odniesieniu do projektu rezolucji komisji i poprawek do niego stosuje się art. 190. Artykuł 190 stosuje się również w przypadku jednego głosowania nad alternatywnymi projektami rezolucji. 4. Przedstawione Parlamentowi projekty rezolucji są rozpatrywane w procedurze krótkiej prezentacji określonej w art. 160 lub poddawane bezpośrednio pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym. Poprawki do takich projektów rezolucji i wnioski o głosowanie podzielone i głosowanie odrębne do rozważenia na posiedzeniu plenarnym są dopuszczalne jedynie, jeżeli zostały złożone przez sprawozdawcę w celu uwzględnienia nowych informacji albo przez co najmniej jedną dziesiątą posłów. Grupy polityczne mogą składać projekty rezolucji w celu zastąpienia rezolucji zawartej w sprawozdaniu, zgodnie z art. 181 ust. 3. W odniesieniu do projektu rezolucji komisji i poprawek do niego stosuje się art. 190. Artykuł 190 stosuje się również w przypadku jednego głosowania nad alternatywnymi projektami rezolucji.

Poprawka 29

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 54 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. Ustępu 4 nie stosuje się, jeżeli przedmiot sprawozdania uzasadnia przeprowadzenie priorytetowej debaty na posiedzeniu plenarnym, gdy sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z prawem do inicjatywy, o którym mowa w art. 46 lub 47, lub gdy sprawozdanie zostało dopuszczone jako sprawozdanie strategiczne (18).

jlsj Zob. odnośna decyzja Konferencji Przewodniczących.

5. Ustępu 4 nie stosuje się, jeżeli przedmiot sprawozdania uzasadnia przeprowadzenie priorytetowej debaty na posiedzeniu plenarnym, gdy sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z prawem do inicjatywy, o którym mowa w art. 46 lub 47, lub gdy sprawozdanie zostało dopuszczone jako sprawozdanie strategiczne, sprawozdanie z wykonania, roczne sprawozdanie z działalności lub sprawozdanie monitorujące wymienione w przepisach wykonawczych określonych przez Konferencję Przewodniczących.

Poprawka 30

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 54 - ustęp 5 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
5a. Przewodniczący komisji mogą się porozumiewać w sprawie przydzielenia konkretnej komisji sprawozdania z własnej inicjatywy lub sprawozdania nieustawodawczego.

Jeżeli kwestia właściwości w odniesieniu do dwóch lub więcej komisji wymaga rozstrzygnięcia, Konferencja Przewodniczących Komisji bada sprawę. Jeśli komisje te nie dojdą do porozumienia, Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący wydaje zalecenie. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję na podstawie tego zalecenia w miarę możliwości na najbliższym posiedzeniu, a najpóźniej w ciągu sześciu tygodni od przekazania tego zalecenia. W przypadku niepodjęcia przez Konferencję Przewodniczących decyzji w tym terminie, zalecenie uważa się za przyjęte.

Poprawka 31

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 1 - akapit 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. W przypadku gdy komisja, której jako pierwszej powierzono rozpatrzenie sprawy, pragnie zasięgnąć opinii innej komisji lub jeżeli inna komisja pragnie przekazać swoją opinię komisji której pierwotnie powierzono rozparzenie sprawy, mogą one zwrócić się do Przewodniczącego o wyznaczenie, zgodnie z art. 210 ust. 2, jednej z nich jako komisji właściwej, a drugiej jako komisji opiniodawczej. 1. Komisje mogą zostać upoważnione do wydania opinii zgodnie z art. 48 lub 54, jeżeli dana sprawa w znacznym stopniu wchodzi w zakres ich kompetencji zgodnie z załącznikiem VI18a. (18a)

(18a) Niniejszy akapit pozostaje bez uszczerbku dla pozostałych przepisów Regulaminu dotyczących opinii i ocen w kwestiach horyzontalnych oraz opinii w sprawach budżetowych i dotyczących absolutorium.

Poprawka 32

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
1a. Przewodniczących i sprawozdawców właściwych komisji i komisji opiniodawczych obowiązuje zasada dobrej i lojalnej współpracy. Sprawozdawcy tych komisji przekazują sobie na bieżąco informacje oraz starają się osiągnąć porozumienie co do tekstów, które każdy z nich proponuje swojej komisji, oraz co do stanowisk zajmowanych wobec poprawek.

Poprawka 33

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Jeżeli opinia dotyczy wniosku w sprawie prawnie wiążącego aktu, obejmuje ona poprawki do rozpatrywanego przez komisję tekstu, w razie potrzeby wraz ze zwięzłymi uzasadnieniami. Uzasadnienia te leżą w gestii ich autorów i nie są poddawane pod głosowanie. W razie potrzeby komisja opiniodawcza może przedstawić w formie pisemnej 2. Jeżeli opinia dotyczy wniosku w sprawie prawnie wiążącego aktu, obejmuje ona poprawki do rozpatrywanego przez komisję tekstu, w razie potrzeby wraz ze zwięzłymi uzasadnieniami. Uzasadnienia te leżą w gestii ich autorów i nie są poddawane pod głosowanie. W razie potrzeby komisja opiniodawcza może przedstawić w formie pisemnej
zwięzłe uzasadnienie dotyczące całego tekstu opinii. Za takie zwięzłe uzasadnienia pisemne odpowiada sprawozdawca opinii. zwięzłe uzasadnienie dotyczące całego tekstu opinii. Za takie zwięzłe uzasadnienia pisemne odpowiada sprawozdawca opinii.

Właściwa komisja wyznacza rozsądny termin, w którym komisje opiniodawcze muszą przedłożyć opinie, aby właściwa komisja mogła wziąć je pod uwagę. Informuje ona niezwłocznie komisje opiniodawcze o wszelkich zmianach w przekazanym kalendarzu prac i podaje uzasadnienie takich zmian. Właściwa komisja nie może przedstawić swoich wniosków przed upływem tego terminu.

Jeżeli opinia nie dotyczy wniosku w sprawie prawnie wiążą- cego aktu, obejmuje ona wskazówki dotyczące projektu rezolucji przedstawionego przez komisję przedmiotowo właściwą . 2a. Jeżeli opinia nie dotyczy wniosku w sprawie prawnie wiążącego aktu, obejmuje ona poprawki do projektu sprawozdania właściwej komisji. Kalendarz prac ustalony przez właściwą komisję musi dać komisjom opiniodawczym wystarczająco dużo czasu na wyznaczenie odrębnego terminu składania poprawek do ich opinii i zakończenia ich prac.
Komisja przedmiotowo właściwa głosuje nad powyższymi poprawkami lub wskazówkami. 2b. Właściwa komisja głosuje nad poprawkami komisji opiniodawczych. Poprawki komisji opiniodawczej, które nie zostaną przyjęte przez właściwą komisję, mogą zostać przedłożone przez tę komisję opiniodawczą bezpośrednio do rozpatrzenia przez Parlament, z wyjątkiem opinii na podstawie art. 93, art. 118 i załącznika V.
Opinie dotyczą wyłącznie kwestii, które wchodzą w zakres właściwości komisji opiniodawczej. 2c. Opinie dotyczą wyłącznie kwestii, które wchodzą w zakres kompetencji komisji opiniodawczej. Nie są dopuszczalne poprawki wyraźnie wykraczające poza zakres kompetencji tej komisji opiniodawczej.

Poprawka 34

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Właściwa komisja wyznacza termin, w jakim musi się wypowiedzieć komisja opiniodawcza, tak aby jej opinia mogła być wzięta pod uwagę przez właściwą komisję. Informuje ona niezwłocznie o wszelkich zmianach w kalendarzu prac podanym do wiadomości komisji lub komisjom opiniodawczym. Właściwa komisja nie może przedstawić swoich wniosków przed upływem tego terminu. skreśla się

Poprawka 35

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Komisja opiniodawcza może również zdecydować o zaprezentowaniu swojego stanowiska w formie poprawek, które po przyjęciu muszą zostać złożone bezpośrednio we właściwej komisji. Poprawki te w imieniu komisji opiniodawczej składa przewodniczący lub sprawozdawca. skreśla się

Poprawka 36

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. Komisja opiniodawcza przedkłada poprawki, o których mowa w ust. 4, z zachowaniem terminu składania poprawek wyznaczonego przez właściwą komisję. skreśla się

Poprawka 37

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 6

Poprawka 38

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Tekst obowiązujący Poprawka
6. Wszystkie opinie i poprawki przyjęte przez komisję opiniodawczą załącza się do sprawozdania komisji przedmiotowo właściwej. 6. Wszystkie opinie przyjęte przez komisje opiniodawcze załącza się do sprawozdania komisji przedmiotowo właściwej.

Artykuł 56 - ustęp 7

Tekst obowiązujący Poprawka
7. Komisje opiniodawcze w rozumieniu niniejszego artykułu nie mogą składać poprawek do rozpatrzenia na posiedzeniu plenarnym. skreśla się

Poprawka 39

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 - ustęp 8

Tekst obowiązujący Poprawka
8. Przewodniczący i sprawozdawca komisji opiniodawczej są zapraszani do udziału w posiedzeniach właściwej komisji z głosem doradczym, o ile posiedzenia dotyczą kwestii wspólnej dla obu komisji. 8. Przewodniczący i sprawozdawca komisji opiniodawczej są zapraszani do udziału w posiedzeniach właściwej komisji z głosem doradczym. Sprawozdawca komisji opiniodawczej jest zapraszany do udziału., z głosem doradczym, w posiedzeniach kontrsprawozdawców i posiedzeniach przygotowawczych, które odbywają się podczas negocjacji międzyinstytucjonalnych. W odniesieniu do zwykłej procedury ustawodawczej niniejszy ustęp ma zastosowanie wyłącznie do etapu pierwszego czytania.

Poprawka 40

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 56 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 56a

Ocena budżetowa wniosków dotyczących prawnie wiążących aktów wpływających na budżet

1. Bez uszczerbku dla art. 48, jeżeli wniosek dotyczący prawnie wiążącego aktu wpływa na budżet Unii, Przewodniczący przekazuje go komisji właściwej w sprawach budżetowych. Komisja ta sporządza wówczas ocenę budżetową wniosku, jeżeli uzna to za stosowne lub na wniosek komisji przedmiotowo właściwej. Niniejszy ustęp pozostaje bez uszczerbku dla możliwości uzyskania przez komisję właściwą w sprawach budżetowych zgody na wydanie opinii na podstawie art. 56 lub wspólne prace z jedną komisją lub kilkoma komisjami na podstawie art. 58.

2. Komisja przedmiotowo właściwa wyznacza termin, w którym ma być przedstawiona ocena budżetowa. Informuje ona niezwłocznie komisję właściwą w sprawach budżetowych o wszelkich zmianach w przekazanym kalendarzu prac. Komisja przedmiotowo właściwa nie może przyjąć sprawozdania przed upływem tego terminu.

3. W ocenie budżetowej komisja właściwa w sprawach budżetowych bada., czy wniosek dotyczący prawnie wiążącego aktu przewiduje wystarczające zasoby finansowe i kadrowe, oraz ocenia potencjalny wpływ proponowanego finansowania na inne programy lub strategie polityczne Unii. Bada ona również, czy wniosek jest spójny z wieloletnimi ramami finansowymi, systemem zasobów własnych i odpowiednim porozumieniem międzyinstytucjonalnym oraz z zasadami budżetowymi określonymi w rozporządzeniu finansowym.

W stosownych przypadkach komisja właściwa w sprawach budżetowych bada również, czy wniosek jest spójny ze stanowiskiem Parlamentu w sprawie wszelkich wniosków, których celem jest zmiana lub zastąpienie tych ram, tego systemu, tego porozumienia lub tych zasad.

4. Ocena budżetowa obejmuje ocenę aspektów wniosku dotyczącego prawnie wiążącego aktu, o których mowa w ust. 3. Ocena budżetowa może, w stosownych przypadkach, zawierać również poprawki do tego wniosku obejmujące wyłącznie aspekty, o których mowa w ust. 3. Poprawki dotyczące tych aspektów, złożone przez komisję przedmiotowo właściwą, są niedopuszczalne. Ocenę budżetową łącznie z poprawkami zawiera się w sprawozdaniu w niezmienionej formie.

5. Jeżeli sporządza się ocenę budżetową, komisja przedmiotowo właściwa i komisja właściwa w sprawach budżetowych współpracują przez cały czas trwania procedury, by założenia polityczne były w pełni spójne z celami budżetowymi. W tym celu zapraszają nawzajem swoich sprawozdawców do udziału w swoich dyskusjach organizowanych w Parlamencie na temat wniosku dotyczącego prawnie wiążącego aktu, w tym na spotkania sprawozdawców z kontrsprawozdawcami.

6. Jeżeli sporządza się ocenę budżetową, w skład zespołu negocjacyjnego, o którym mowa w art. 74 ust. 1, wchodzi sprawozdawca z komisji właściwej w sprawach budżetowych w odniesieniu do aspektów, o których mowa w ust. 3. Jeżeli nie sporządza się oceny budżetowej, na każdym etapie negocjacji międzyinstytucjonalnych komisja przedmiotowo właściwa może zwrócić się do komisji właściwej w sprawach budżetowych o udzielenie wsparcia zespołowi negocjacyjnemu, o którym mowa w art. 74 ust. 1, w odniesieniu do aspektów, o których mowa w ust. 3.

Poprawka 41

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 57

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 57

Procedura zaangażowanych komisji

1. Jeżeli kwestia właściwości została skierowana do Konferencji Przewodniczących zgodnie z art. 211, a Konferencja Przewodniczących uznała, na podstawie załącznika V, że dana sprawa należy w prawie równej mierze do właściwości co najmniej dwóch komisji lub że różne aspekty tej samej sprawy wchodzą w zakres właściwości co najmniej dwóch komisji, stosuje się art. 56 oraz następujące postanowienia uzupełniające:

- kalendarz prac jest ustalany wspólnie przez zainteresowane komisje;

- sprawozdawca oraz autorzy opinii informują się na bieżąco oraz starają się osiągnąć porozumienie co do tekstów, które każdy z nich proponuje swojej komisji, oraz co do stanowisk zajmowanych wobec poprawek;

skreśla się
- zainteresowanych przewodniczących, sprawozdawców i sprawozdawców komisji opiniodawczych obowiązuje zasada dobrej i lojalnej współpracy; wspólnie uzgadniają oni które części tekstu należą do ich poszczególnych wyłącznych lub wspólnych właściwości oraz uzgadniają szczegóły współpracy. W przypadku braku porozumienia co do wyznaczenia zakresu właściwości, sprawa kierowana jest - na wniosek jednej z zainteresowanych komisji - do Konferencji Przewodniczących; Konferencja Przewodniczących może podjąć decyzję w sprawie poszczególnych uprawnień, bądź postanowić, że zastosowanie w tym przypadku ma procedura wspólnych posiedzeń komisji zgodnie z art. 58 Regulaminu; Konferencja Przewodniczących podejmuje tę decyzję zgodnie z procedurą i w terminie określonym w art. 211;

- właściwa komisja przyjmuje poprawki komisji zaangażowanej bez głosowania, jeśli dotyczą one aspektów, które wchodzą w wyłączny zakres właściwości zaangażowanej komisji; jeżeli właściwa komisja nie przestrzega wyłącznej właściwości zaangażowanej komisji, zaangażowana komisja może złożyć poprawki bezpośrednio na posiedzeniu plenarnym; jeżeli poprawki dotyczące kwestii wchodzących w zakres wspólnych właściwości komisji właściwej i komisji zaangażowanej nie zostaną przyjęte przez właściwą komisję, zaangażowana komisja może złożyć te poprawki bezpośrednio na posiedzeniu plenarnym;

- w przypadku gdy w odniesieniu do projektu toczy się postępowanie pojednawcze, w skład delegacji Parlamentu wchodzi autor opinii z komisji zaangażowanej.

Decyzja Konferencji Przewodniczących o zastosowaniu procedury obejmującej zaangażowane komisje stosuje się na wszystkich etapach procedury.

Uprawnienia związane ze statusem "właściwej komisji" wykonywane są przez komisję prowadzącą. Musi ona wykonywać powyższe uprawnienia z poszanowaniem prerogatyw zaangażowanej komisji. W szczególności komisja prowadząca musi przestrzegać obowiązku lojalnej współpracy w kwestii kalendarza prac i przysługującego zaangażowanej komisji prawa określania poprawek przedkładanych Parlamentowi w zakresie jej wyłącznej właściwości.

2. Procedura ustanowiona w niniejszym artykule nie ma zastosowania do zaleceń, które mają zostać przyjęte przez właściwą komisję na mocy art.105.

(Zmiana dotyczy całego tekstu: należy skreślić odniesienia do art. 57 i wprowadzić wynikające z tego zmiany w całym Regulaminie)

Poprawka 42

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 58 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Jeżeli do Konferencji Przewodniczących wpłynie pytanie dotyczące właściwości zgodnie z art. 211, może ona podjąć decyzję o zastosowaniu procedury obejmującej wspólne posiedzenia komisji oraz wspólne głosowanie, gdy:

- dana sprawa, zgodnie z załącznikiem V, nierozerwalnie wchodzi w zakres właściwości kilku komisji, oraz

- Konferencja uzna, że kwestia ta ma znaczenie zasadnicze.

1. Jeżeli sprawa wchodzi w zakres kompetencji dwóch lub trzech komisji, ale kompetencje żadnej z nich nie są przeważające, można zastosować procedurę obejmującą wspólne posiedzenia komisji oraz wspólne głosowanie zgodnie z art. 48 lub 54. Każda komisja wyznacza jednego sprawozdawcę.

Poprawka 43

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 58 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. W takim przypadku odpowiedni sprawozdawcy sporządzają jeden projekt sprawozdania. Zainteresowane komisje analizują ten projekt i głosują nad nim podczas wspólnych posiedzeń przebiegających pod wspólnym przewodnictwem ich przewodniczących. 2. W takim przypadku odpowiedni sprawozdawcy sporządzają jeden projekt sprawozdania; zainteresowane komisje analizują ten projekt i głosują nad nim pod wspólnym przewodnictwem ich przewodniczących. Przewodniczący zainteresowanych komisji przewodniczą posiedzeniom naprzemiennie, chyba że uzgodnią inaczej.
Na wszystkich etapach procedury uprawnienia wynikające ze statusu komisji właściwej mogą być wykonywane przez zainteresowane komisje wyłącznie wówczas, gdy działają one wspólnie. Komisje mogą tworzyć międzykomisyjne grupy robocze celem przygotowania wspólnych posiedzeń i głosowań. Na wszystkich etapach procedury uprawnienia wynikające ze statusu komisji właściwej mogą być wykonywane przez zainteresowane komisje wyłącznie wówczas, gdy działają one wspólnie. Komisje mogą tworzyć międzykomisyjne grupy robocze celem przygotowania wspólnych posiedzeń i głosowań. Przy obliczaniu kworum, większości i progów wszystkie zainteresowane komisje traktuje się jako jedną komisję.

Poprawka 44

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 58 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. W drugim czytaniu w ramach zwykłej procedury ustawodawczej stanowisko Rady jest rozpatrywane na wspólnym posiedzeniu zainteresowanych komisji, które w przypadku braku porozumienia między ich przewodniczącymi odbywa się w środę w pierwszym tygodniu przeznaczonym na posiedzenia organów parlamentarnych po przedłożeniu Parlamentowi stanowiska Rady. W przypadku braku porozumienia co do terminu kolejnego posiedzenia zostanie ono zwołane przez przewodniczącego Konferencji Przewodniczących Komisji. Głosowanie nad zaleceniem do drugiego czytania odbywa się na wspólnym posiedzeniu w oparciu o wspólny projekt przygotowany przez odpowiednich sprawozdawców zainteresowanych komisji lub - w przypadku braku wspólnego projektu - na podstawie poprawek przedstawionych przez zainteresowane komisje. 3. W drugim czytaniu w ramach zwykłej procedury ustawodawczej stanowisko Rady jest rozpatrywane na wspólnym posiedzeniu zainteresowanych komisji. W przypadku braku porozumienia między przewodniczącymi tych komisji wspólne posiedzenie odbywa się w środę w pierwszym tygodniu przeznaczonym na posiedzenia organów parlamentarnych po przedłożeniu Parlamentowi stanowiska Rady. W przypadku braku porozumienia co do terminu kolejnego posiedzenia zostanie ono zwołane przez przewodniczącego Konferencji Przewodniczących Komisji. Głosowanie nad zaleceniem do drugiego czytania odbywa się na wspólnym posiedzeniu w oparciu o wspólny projekt przygotowany przez odpowiednich sprawozdawców zainteresowanych komisji lub - w przypadku braku wspólnego projektu - na podstawie poprawek przedstawionych przez zainteresowane komisje.

Poprawka 45

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 71 - ustęp 2 - akapit 1

Tekst obowiązujący Poprawka
Decyzje o przystąpieniu do negocjacji są ogłaszane na początku miesięcznego posiedzenia plenarnego po ich przyjęciu w komisji. Do końca dnia następującego po tym ogłoszeniu na posiedzeniu plenarnym posłowie lub grupa polityczna (grupy polityczne) w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg, mogą złożyć pisemny wniosek o poddanie pod głosowanie decyzji komisji o przystąpieniu do negocjacji. Parlament przeprowadza głosowanie w sprawie takich wniosków podczas tego samego posiedzenia plenarnego. Decyzje o przystąpieniu do negocjacji są ogłaszane na początku miesięcznego posiedzenia plenarnego po ich przyjęciu w komisji. Do końca dnia następującego po tym ogłoszeniu na posiedzeniu plenarnym posłowie, grupa polityczna (grupy polityczne) w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg lub komisja, która wydała opinię na podstawie art. 56, mogą złożyć pisemny wniosek o poddanie pod głosowanie decyzji komisji o przystąpieniu do negocjacji. Parlament przeprowadza głosowanie w sprawie takich wniosków podczas tego samego posiedzenia plenarnego.

Poprawka 46

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 71 - ustęp 2 - akapit 2

Tekst obowiązujący Poprawka
Jeżeli przed upływem terminu określonego w akapicie pierwszym nie wpłynie żaden taki wniosek, Przewodniczący informuje Parlament o tym fakcie. Jeżeli wniosek zostanie złożony, Przewodniczący może bezpośrednio przed głosowaniem udzielić głosu jednemu mówcy popierającemu przyjęcie wniosku dotyczącego decyzji komisji o przystąpieniu do negocjacji i jednemu mówcy występującemu przeciw jego przyjęciu. Każdy mówca może złożyć oświadczenie trwające maksymalnie dwie minuty. Jeżeli przed upływem terminu określonego w akapicie pierwszym nie wpłynie żaden taki wniosek, Przewodniczący informuje Parlament o tym fakcie. Jeżeli wniosek zostanie złożony, Przewodniczący może bezpośrednio przed głosowaniem udzielić głosu jednemu mówcy z każdej grupy politycznej, aby wypowiedział się na temat decyzji komisji o przystąpieniu do negocjacji. Każdy mówca może złożyć oświadczenie trwające maksymalnie jedną minutę.

Poprawka 47

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 74 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Zespołem negocjacyjnym Parlamentu kieruje sprawozdawca, a jego pracom przewodniczy przewodniczący komisji właściwej lub wiceprzewodniczący wyznaczony przez przewodniczącego. Zespół ten obejmuje co najmniej kontrsprawozdawców z każdej grupy politycznej, która jest zainteresowana udziałem w negocjacjach. 1. Zespołem negocjacyjnym Parlamentu kieruje sprawozdawca, a jego pracom przewodniczy przewodniczący komisji właściwej lub wiceprzewodniczący wyznaczony przez przewodniczącego, którzy nie mogą być kontrsprawozdawcami do danego sprawozdania. Jeżeli ani przewodniczący, ani wiceprzewodniczący nie mogą uczestniczyć w konkretnym posiedzeniu negocjacyjnym z Radą i Komisją ("posiedzenie trójstronne"), przewodniczący informuje Przewodniczącego Parlamentu przed posiedzeniem, że podczas rozmów trójstronnych zespołowi negocjacyjnemu będzie wyjątkowo przewodniczyć sprawozdawca.

Bez uszczerbku dla art. 56a w skład zespołu negocjacyjnego wchodzą kontrsprawozdawcy z każdej grupy politycznej, która jest zainteresowana udziałem w negocjacjach. Jeżeli kontrsprawozdawca nie może wziąć udziału w konkretnym posiedzeniu trójstronnym, jego grupa polityczna może wyznaczyć zastępcę.

Poprawka 48

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 74 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Każdy dokument, który ma być omawiany na posiedzeniu z udziałem Rady i Komisji (posiedzeniu trójstronnym), jest udostępniany zespołowi negocjacyjnemu na co najmniej 48 godzin, a w pilnych przypadkach na co najmniej 24 godziny, przed danym posiedzeniem trójstronnym. 2. Każdy dokument, który ma być omawiany na posiedzeniu trójstronnym, jest udostępniany zespołowi negocjacyjnemu na co najmniej 48 godzin, a w pilnych przypadkach na co najmniej 24 godziny, przed danym posiedzeniem trójstronnym.

Poprawka 49

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 74 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. W razie braku porozumienia między zainteresowanymi komisjami na mocy art. 57 i 58 szczegółowe reguły dotyczące rozpoczęcia, i przebiegu negocjacji ustala przewodniczący Konferencji Przewodniczących Komisji zgodnie z zasadami określonymi we wspomnianych artykułach. 5. W razie braku porozumienia w sprawie otwarcia i przebiegu negocjacji między zainteresowanymi komisjami na mocy art. 58 szczegółowe reguły negocjacji ustala przewodniczący Konferencji Przewodniczących Komisji zgodnie z zasadami określonymi w art. 58.

Poprawka 50

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Tytuł II - Rozdział 3 - Sekcja 4 a (nowa) - nagłówek

Tekst obowiązujący Poprawka
SEKCJA 4A

KONFLIKT PRZEPISÓW

Poprawka 51

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 78 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 78a

Konflikt przepisów

W przypadku niezgodności pomiędzy przepisami Regulaminu dotyczącymi drugiego i trzeciego czytania a jakimikolwiek innymi przepisami Regulaminu pierwszeństwo mają przepisy dotyczące drugiego i trzeciego czytania.

Poprawka 52

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 94 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
3a. Poprawki do projektów pilotażowych i działań przygotowawczych podlegają uprzedniej ocenie wykonalności, którą zgodnie z Porozumieniem międzyinstytucjonalnym w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami przeprowadza Komisja. Proponowane projekty pilotażowe i działania przygotowawcze bezpośrednio związane z przygotowywanymi sprawozdaniami lub wnioskami, które zostały przyjęte zgodnie z art. 47, są przekazywane Komisji tytułem informacji.

Komisja właściwa w sprawach budżetowych opracowuje co roku procedurę i harmonogram oceny wykonalności. Procedura i harmonogram powinny zapewniać wystarczająco dużo czasu na przygotowanie poprawek do stanowiska Rady w sprawie projektu budżetu. Komisja właściwa w sprawach budżetowych przesyła Komisji propozycje projektów pilotażowych i działań przygotowawczych tylko wtedy, gdy cieszą się one poparciem komisji, grupy politycznej lub posłów w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg.

Poprawka 53

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 94 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Właściwa komisja przeprowadza głosowanie nad poprawkami przed poddaniem ich pod dyskusję na posiedzeniu plenarnym. 4. Właściwa komisja przeprowadza głosowanie nad wszystkimi poprawkami budżetowymi przed poddaniem ich pod dyskusję na posiedzeniu plenarnym. Poprawki dotyczące nowych projektów pilotażowych i działań przygotowawczych bezpośrednio związanych z przygotowywanymi sprawozdaniami lub wnioskami, które zostały przyjęte zgodnie z art. 47, podczas głosowania są traktowane priorytetowo.

Poprawka 54

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 99 - wykładnia (nowa)

Tekst obowiązujący Poprawka
Absolutorium dla Komisji obejmuje instrumenty finansowane w sposób nietradycyjny, instrumenty pozabudżetowe i instrumenty hybrydowe uzależnione od wyników. Ponieważ takie instrumenty wymagają specjalnych ram kontroli, komisja odpowiedzialna za absolutorium musi być systematycznie angażowana w rozpatrywanie tych instrumentów zgodnie z art. 56.

Poprawka 55

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 113 - nagłówek

Tekst obowiązujący Poprawka
Rozpatrywanie w ramach procedury obejmującej zaangażowane komisje lub wspólne posiedzenia komisji Rozpatrywanie w ramach procedury obejmującej wspólne posiedzenia komisji

Poprawka 56

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 113 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Jeżeli podstawowy akt ustawodawczy został przyjęty przez Parlament przy zastosowaniu procedury przewidzianej w art. 57, do rozpatrywania aktów delegowanych lub projektów aktów lub środków wykonawczych zastosowanie mają następujące postanowienia uzupełniające:

- akt delegowany lub projekt aktu lub środka wykonawczego jest przekazywany komisji przedmiotowo właściwej i komisji zaangażowanej;

- przewodniczący komisji przedmiotowo właściwej ustala termin, w którym zaangażowana komisja może zgłaszać propozycje co do punktów wchodzących w zakres jej wyłącznej właściwości lub wspólnej właściwości obydwu komisji;

- jeżeli akt delegowany lub projekt aktu lub środka wykonawczego wchodzi głównie w zakres wyłącznej właściwości zaangażowanej komisji, jej propozycje są przyjmowane bez głosowania przez właściwą komisję; jeżeli właściwa komisja postąpi niezgodnie z tą zasadą, Przewodniczący może zezwolić zaangażowanej komisji na przedłożenie Parlamentowi projektu rezolucji.

skreśla się

Poprawka 57

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 118 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Właściwa komisja może sporządzić projekt zaleceń dla Rady, Komisji lub Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa w sprawach wchodzących w zakres stosowania tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej(działania zewnętrzne Unii) lub w przypadkach, gdy umowa międzynarodowa wchodząca w zakres stosowania art. 114 nie została przekazana Parlamentowi lub Parlament nie został o niej powiadomiony na mocy art. 115. 1. Zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 właściwa komisja może sporządzić projekt zaleceń dla Rady, Komisji lub Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa w sprawach wchodzących w zakres stosowania tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej (działania zewnętrzne Unii) lub w przypadkach, gdy umowa międzynarodowa wchodząca w zakres stosowania art. 114 nie została przekazana Parlamentowi lub Parlament nie został o niej powiadomiony na mocy art. 115.

Poprawka 58

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 118 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. W ramach procedury przyjmowania tego projektu zaleceń na etapie komisji tekst w formie pisemnej musi zostać poddany pod głosowanie. 3. W ramach procedury przyjmowania tego projektu zaleceń na etapie komisji tekst w formie pisemnej musi zostać poddany pod głosowanie. Inne komisje mogą wydać opinię dla komisji przedmiotowo właściwej zgodnie z art. 56.

Poprawka 59

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 118 - ustęp 6

Tekst obowiązujący Poprawka
6. Zalecenia uważa się za przyjęte, chyba że przed rozpoczęciem sesji miesięcznej grupa polityczna lub posłowie w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg zgłoszą sprzeciw na piśmie. Jeśli zgłoszono taki sprzeciw, projekt zaleceń komisji jest wpisywany do porządku dziennego tej samej sesji miesięcznej. Takie zalecenia są poddawane pod debatę, a każda poprawka złożona przez grupę polityczną lub posłów w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg zostaje poddana pod głosowanie. 6. Zalecenia uważa się za przyjęte, chyba że przed rozpoczęciem sesji miesięcznej grupa polityczna lub posłowie w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg zgłoszą sprzeciw na piśmie. Jeśli zgłoszono taki sprzeciw, projekt zaleceń komisji jest wpisywany do porządku dziennego tej samej sesji miesięcznej. Takie zalecenia można poddać pod debatę, a każda poprawka złożona przez grupę polityczną lub posłów w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg zostaje poddana pod głosowanie.

Poprawka 60

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 123 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 123a

Współpraca z komisjami lub w związku ze specjalnymi wysłuchaniami kontrolnymi

Oczekuje się, że przedstawiciel instytucji lub organu Unii oraz każda inna osoba będą współpracować w przypadku wniosków o udział w posiedzeniach komisji i specjalnych wysłuchaniach kontrolnych, a także dostarczać odpowiednie dokumenty komisjom i na potrzeby takich wysłuchań. W przypadku braku współpracy komisja lub przewodniczący specjalnego wysłuchania kontrolnego może zwrócić się do Przewodniczącego o podjęcie działań. Po zasięgnięciu

opinii Konferencji Przewodniczących Przewodniczący decyduje, czy zastosować jeden lub kilka następujących środków:

a) polecenie skierowane do sekretarza generalnego, aby zwrócił się do kwestorów o zgodę na wycofanie lub dezaktywację długoterminowych przepustek zgodnie z art. 123 ust. 3;

b) formalne oświadczenie wyrażające niezadowolenie Parlamentu;

c) wniosek do odpowiedniej instytucji lub organu Unii lub dowolnej innej organizacji o wysłanie przedstawiciela na posiedzenie Konferencji Przewodniczących w celu wyjaśnienia odmowy;

d) inne stosowne środki.

Poprawka 61

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Tytuł V - tytuł

Tekst obowiązujący Poprawka
STOSUNKI Z INNYMI INSTYTUCJAMI I ORGANAMI STOSUNKI Z INNYMI INSTYTUCJAMI I ORGANAMI I ODPOWIEDZIALNOŚĆ POLITYCZNA

Poprawka 62

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 125 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Przewodniczący zwraca się do nowo wybranego przewodniczącego Komisji o powiadomienie Parlamentu o podziale zakresu obowiązków między członków proponowanego kolegium komisarzy zgodnie z wytycznymi politycznymi nowo wybranego przewodniczącego Komisji. 1. Przewodniczący zwraca się do nowo wybranego przewodniczącego Komisji o powiadomienie Parlamentu o planowanej strukturze nowej Komisji i podziale zakresu obowiązków między członków proponowanego nowego kolegium komisarzy zgodnie z wytycznymi politycznymi nowo wybranego przewodniczącego Komisji, a także o innych kwestiach horyzontalnych, w tym kwestii równowagi płci w kolegium.

Poprawka 63

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 125 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Wysłuchania są prowadzone przez komisje. Wyjątkowo wysłuchanie można przeprowadzić w innej formie, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata na komisarza mają należeć głównie kwestie horyzontalne, pod warunkiem że w takim wysłuchaniu będą uczestniczyć właściwe komisje. 3. Wysłuchania potwierdzające są prowadzone przez komisje. Wyjątkowo wysłuchanie potwierdzające można przeprowadzić w innej formie, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata na komisarza mają należeć głównie kwestie horyzontalne, pod warunkiem że w takim wysłuchaniu potwierdzającym będą uczestniczyć właściwe komisje.
Wysłuchania są publiczne. Wysłuchania potwierdzające są publiczne.

(Zmiana dotyczy całego tekstu: zastąpienie słowa "wysłuchania" wyrażeniem "wysłuchania potwierdzające" w całym art. 125 i załączniku VII).

Poprawka 64

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 133 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 133a

Oświadczenia wyjaśniające zastosowanie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej jako podstawy prawnej

1. Jeżeli Komisja zamierza przyjąć wniosek dotyczący aktu prawnego na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Przewodniczący zwraca się do przewodniczącego Komisji o złożenie Parlamentowi oświadczenia, w którym wyjaśnia wybór takiej podstawy prawnej oraz przedstawia główne cele i elementy wniosku. Oświadczenie składa się przed formalnym przyjęciem wniosku przez Komisję. Jeżeli do tego nie dojdzie, oświadczenie włącza się do projektu porządku dziennego pierwszej sesji miesięcznej następującej po przyjęciu wniosku przez Komisję, chyba że Konferencja Przewodniczących postanowi inaczej. Konferencja Przewodniczących decyduje, czy po oświadczeniu ma nastąpić debata. Artykuł 132 ust. 2-8, dotyczący składania projektów rezolucji i głosowania nad nimi, stosuje się odpowiednio.

Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie wpisane do porządku dziennego pierwszej sesji miesięcznej po przyjęciu wniosku, o którym mowa w akapicie pierwszym, komisja przedmiotowo właściwa zwraca się do właściwego komisarza o przekazanie na jednym z najbliższych posiedzeń informacji, o których mowa w akapicie pierwszym.

2. Przewodniczący przekazuje wniosek komisji właściwej w kwestiach prawnych, która weryfikuje podstawę prawną. Jeżeli komisja zakwestionuje ważność lub stosowność podstawy prawnej, przedstawia swoje wnioski Parlamentowi, w razie potrzeby ustnie. Stosuje się art. 149 ust. 3-5.

3. Jeżeli wniosek dotyczący aktu prawnego, którego podstawą prawną jest art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, może mieć istotny wpływ na budżet Unii, Parlament zwraca się o wszczęcie procedury kontroli budżetowej przewidzianej we wspólnym oświadczeniu Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (27a).

W skład delegacji Parlamentu do wspólnego komitetu przewidzianego we wspólnym oświadczeniu, o którym mowa w akapicie pierwszym, wchodzi jeden członek komisji odpowiedzialnej za kwestie budżetowe z każdej grupy politycznej oraz jeden członek komisji przedmiotowo właściwej.

4. Najwcześniej trzy miesiące po wejściu w życie aktu prawnego, którego podstawą prawną jest art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a następnie w odpowiednich odstępach czasu Przewodniczący zwraca się do właściwego komisarza o złożenie przed Parlamentem oświadczenia dotyczącego wykonania danego aktu prawnego oraz konieczności utrzymania jego postanowień w świetle wymogów traktatów. Procedurę określoną w ust. 1 stosuje się odpowiednio.

(271) 27a Dz.U. C 4441 z 22.122020, s. 5.

Poprawka 65

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Tytuł V - Rozdział 3 - tytuł

Tekst obowiązujący Poprawka
PYTANIA PARLAMENTARNE SPECJALNE WYSŁUCHANIA KONTROLNE I PYTANIA PARLAMENTARNE

Poprawka 66

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 135 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 135a

Specjalne wysłuchania kontrolne

1. W celu przesłuchania komisarza lub komisarzy w sprawie o dużym znaczeniu politycznym Konferencja Przewodniczących może, na wniosek Przewodniczącego, komisji, posłów, grupy politycznej lub grup politycznych w liczbie stanowiącej co najmniej średni próg, zwołać w trybie pilnym specjalne wysłuchanie kontrolne.

2. Konferencja Przewodniczących określa liczbę posłów, których grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni wyznaczą do udziału w specjalnym wysłuchaniu kontrolnym. W razie potrzeby grupy polityczne dopilnowują, aby zainteresowane komisje były należycie reprezentowane.

3. Specjalne wysłuchanie kontrolne prowadzi Przewodniczący lub oddelegowany przez niego wiceprzewodniczący. Wysłuchanie jest w całości jawne, chyba że Konferencja Przewodniczących postanowi inaczej.

4. Czas wystąpień przyznany grupie politycznej jest traktowany jako jeden blok. Każda grupa polityczna rozdziela czas wystąpień w ramach swojego bloku między swoich członków biorących udział w wysłuchaniu. Czas wystąpień przyznawany posłom niezrzeszonym nie jest traktowany jako jeden blok.

5. Po zakończeniu specjalnego wysłuchania kontrolnego jego przewodniczący może przedłożyć Konferencji Przewodniczących pisemne zalecenia w imieniu posłów, którzy uczestniczyli w wysłuchaniu..

Poprawka 67

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 137 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Tura pytań do komisarzy może mieć miejsce podczas każdej sesji miesięcznej i trwa maksymalnie około dziewięćdziesiąt minut oraz dotyczy jednego lub większej liczby konkretnych zagadnień przekrojowych, o których decyzję podejmuje Konferencja Przewodniczących najpóźniej w czwartek poprzedzający daną sesję miesięczną. 1. Tura pytań do komisarza lub komisarzy może mieć miejsce podczas każdej sesji miesięcznej i trwa maksymalnie około dziewięćdziesiąt minut oraz dotyczy jednego lub większej liczby konkretnych zagadnień przekrojowych, o których decyzję podejmuje Konferencja Przewodniczących najpóźniej w czwartek poprzedzający daną sesję miesięczną. Zakres kompetencji komisarzy zaproszonych przez Konferencję Przewodniczących do udziału w turze pytań musi odpowiadać zagadnieniu, którego mają dotyczyć zadawane im pytania.

Poprawka 68

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 137 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Zakres kompetencji komisarzy zaproszonych przez Konferencję Przewodniczących do udziału w turze pytań musi odpowiadać zagadnieniu, którego mają dotyczyć zadawane im pytania. Na sesję miesięczną zaprasza się nie więcej, niż dwóch komisarzy. W zależności od zagadnienia wybranego na turę pytań możliwe jest jednak zaproszenie trzeciego komisarza. skreśla się

Poprawka 69

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 137 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
2a. Co do zasady raz na sesję miesięczną odbywa się specjalna sesja kontrolna z udziałem przewodniczącego Komisji lub wybranych komisarzy bez wcześniej określonego tematu.

Poprawka 70

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 137 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Tury pytań mogą także być prowadzone, zgodnie z zasadami ustanowionymi w ust. 1, z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej, prezydencji Rady, przewodniczącego Komisji, Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Przewodniczącego Eurogrupy. 3. Tury pytań mogą także odbywać się, zgodnie z zasadami ustanowionymi w ust. 1, z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej, prezydencji Rady, przewodniczącego Komisji, całego kolegium komisarzy lub ich konkretnych kategorii, Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Przewodniczącego Eurogrupy oraz innych zainteresowanych przedstawicieli instytucji i organów Unii.

Poprawka 72

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 137 - ustęp 6 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
6a. Posłowie nie mają wcześniej przydzielonych miejsc i zachęca się ich do zajmowania miejsc z przodu sali obrad.

Poprawka 73

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 150 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Komisja parlamentarna może bezpośrednio prowadzić dialog z parlamentami narodowymi na szczeblu komisji w ramach środków budżetowych przewidzianych na ten cel. Dialog ten może obejmować właściwe formy współpracy przedustawodawczej i poustawodawczej. 3. Komisja parlamentarna może bezpośrednio prowadzić dialog z parlamentami narodowymi na szczeblu komisji w ramach środków budżetowych przewidzianych na ten cel. Dialog ten może obejmować właściwe formy współpracy przedustawodawczeji poustawodawczej, w tym kontrolę wdrażania prawa Unii i polityk Unii.

Poprawka 74

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 154 - ustęp 4 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
4a. Konferencja Przewodniczących może - na wniosek komisji, posłów, grupy politycznej lub grup politycznych w liczbie stanowiącej co najmniej wysoki próg - zwoływać sesje miesięczne w sprawach o istotnym znaczeniu politycznym. W takich przypadkach nie można, przeprowadzać głosowań.

Po podjęciu decyzji przez Konferencję Przewodniczących Przewodniczący zwołuje Parlament.

Poprawka 75

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 158 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Na początku każdej sesji miesięcznej Parlament przyjmuje porządek dzienny sesji. Poprawki do ostatecznego projektu porządku dziennego mogą być przedstawiane przez komisję, grupę polityczną lub posłów w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg. Propozycje te muszą zostać przedłożone Przewodniczącemu najpóźniej na godzinę przed otwarciem sesji miesięcznej. W sprawie każdej poprawki Przewodniczący może udzielić głosu jej autorowi oraz jednemu mówcy wyrażającemu sprzeciw. Czas wystąpienia jest ograniczony do jednej minuty. 1. Na początku każdej sesji miesięcznej Parlament przyjmuje porządek dzienny sesji. Komisja, grupa polityczna lub co najmniej jedna dziesiąta posłów mogą zaproponować jedną poprawkę do ostatecznego projektu porządku dziennego w reakcji na wydarzenia lub rozwój sytuacji politycznej po przyjęciu ostatecznego projektu porządku dziennego. Poprawki te muszą zostać przedłożone Przewodniczącemu najpóźniej na godzinę przed otwarciem sesji miesięcznej. W sprawie każdej poprawki Przewodniczący może udzielić głosu jej autorowi oraz jednemu mówcy wyrażającemu sprzeciw. Czas wystąpienia jest ograniczony do jednej minuty.

Poprawka 76

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 160 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 160a

Debaty na temat kwestii będących przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej - oświadczenia Parlamentu

1. Zgodnie z art. 157 i 158 Parlament może umieścić w porządku dziennym debaty dotyczące kwestii będących przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej.

2. Artykuł 132 ust. 2-8, dotyczący składania projektów rezolucji i głosowania nad nimi, stosuje się odpowiednio.

Poprawka 77

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 163 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Przewodniczący, komisja, grupa polityczna lub posłowie w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg, Komisja lub Rada mogą zwrócić się do Parlamentu o przeprowadzenie w trybie pilnym debaty na temat projektu przedstawionego Parlamentowi zgodnie z art. 48 ust. 1. Wniosek taki musi być przedstawiony w formie pisemnej i zawierać uzasadnienie. 1. Przewodniczący, komisja, grupa polityczna lub posłowie w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg, Komisja lub Rada mogą zwrócić się do Parlamentu z wnioskiem o podjęcie pilnej decyzji na temat projektu przedstawionego Parlamentowi zgodnie z art. 48 ust. 1, wynikającego z nieprzewidzianego rozwoju wydarzeń. Wniosek taki musi być przedstawiony w formie pisemnej i zawierać uzasadnienie. W przypadku wniosków składanych przez Komisję lub Radę wymagane jest szczegółowe uzasadnienie każdego wniosku oraz, w stosownych przypadkach, dokładne wskazanie prawnie wymaganych terminów przyjęcia lub wejścia w życie zaproponowanego prawnie wiążącego aktu.

Poprawka 78

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 163 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o przeprowadzenie debaty w trybie pilnym Przewodniczący informuje o nim na posiedzeniu plenarnym. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się na początku pierwszego posiedzenia następującego po posiedzeniu, na którym poinformowano o wpłynięciu wniosku, pod warunkiem, że projekt, którego dotyczy wniosek, został doręczony posłom w językach urzędowych. W przypadku gdy wpłynęło kilka wniosków dotyczących tej samej sprawy, przyjęcie lub odrzucenie jednego wniosku o zastosowanie trybu pilnego odnosi się do wszystkich wniosków dotyczących tej samej sprawy. 2. Wnioski o podjęcie decyzji w trybie pilnym są ogłaszane na posiedzeniu plenarnym jak najszybciej po ich otrzymaniu przez Przewodniczącego. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się na początku pierwszego posiedzenia następującego po posiedzeniu, na którym poinformowano o wpłynięciu wniosku, pod warunkiem, że projekt, którego dotyczy wniosek, został doręczony posłom w językach urzędowych. W przypadku gdy wpłynęło kilka wniosków o podjęcie decyzji w trybie pilnym dotyczących tej samej sprawy, przyjęcie lub odrzucenie jednego wniosku o podjęcie decyzji w trybie pilnym odnosi się do wszystkich wniosków w tej sprawie.

Poprawka 79

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 163 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Przed głosowaniem udziela się głosu jedynie wnioskodawcy, jednemu mówcy przeciw oraz przewodniczącemu lub sprawozdawcy właściwej komisji, a każde wystąpienie jest ograniczone do trzech minut. 3. Przed głosowaniem nad wnioskiem o podjęcie decyzji w trybie pilnym udziela się głosu jedynie wnioskodawcy, jednemu mówcy sprzeciwiającemu się wnioskowi oraz przewodniczącemu lub sprawozdawcy właściwej komisji, a każde wystąpienie jest ograniczone do trzech minut.

Poprawka 80

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 163 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Punkty, co do których zastosowano tryb pilny, mają pierwszeństwo przed pozostałymi punktami porządku dziennego. Przewodniczący ustala, kiedy odbędzie się debata i głosowanie nad nimi. 4. W przypadku zatwierdzenia wniosku o podjęcie decyzji w trybie pilnym punkt ten ma pierwszeństwo przed pozostałymi punktami porządku dziennego. Przewodniczący ustala, kiedy odbędzie się debata, o ile jest wskazana, i podaje termin głosowania.

Poprawka 81

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 163 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. Tryb pilny może zostać zastosowany bez przedstawiania sprawozdania lub, wyjątkowo, tylko na podstawie ustnego sprawozdania właściwej komisji.

Jeżeli stosuje się tryb pilny i toczą się negocjacje międzyinstytucjonalne, nie stosuje się art. 70 i 71. Artykuł 74 stosuje się odpowiednio.

5. Parlament podejmuje w trybie pilnym decyzję w sprawie wniosku na podstawie sprawozdania komisji przedmiotowo właściwej zgodnie ze zwykle obowiązującymi przepisami i z należytym uwzględnieniem pilności sprawy. W takim przypadku rozpatrzenie wniosku ma pierwszeństwo przed innymi punktami porządku dziennego komisji, a komisja przedmiotowo właściwa, w stosownych przypadkach, stosuje procedurę uproszczoną zgodnie z art. 52.

Poprawka 82

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 163 - ustęp 5 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
5a. Na wniosek Przewodniczącego, komisji, grupy politycznej lub posłów w liczbie stanowiącej co najmniej niski próg Parlament może wyjątkowo podjąć w trybie pilnym decyzję w sprawie wniosku bez przedstawiania sprawozdania lub na podstawie ustnego sprawozdania komisji przedmiotowo właściwej. W takich przypadkach, jeżeli mają miejsce negocjacje międzyinstytucjonalne, art. 70 i 71 nie mają zastosowania, a art. 74 stosuje się odpowiednio.

Poprawka 83

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 167 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. W trakcie posiedzeń komisji lub delegacji odbywających się poza ich zwykłymi miejscami pracy zapewniane jest tłumaczenie ustne z języków i na języki tych członków, którzy potwierdzili swój udział w posiedzeniu. Zasada ta może zostać złagodzona w drodze wyjątku. Prezydium przyjmuje niezbędne przepisy. 4. W trakcie wyjazdów poza zwykłe miejsca pracy zapewniane jest tłumaczenie ustne z języków i na języki tych członków, którzy potwierdzili swój udział w danym posiedzeniu. Zasada ta jest stosowana na podstawie Kodeksu postępowania w kwestii wielojęzyczności i może zostać złagodzona w drodze wyjątku. Prezydium przyjmuje niezbędne przepisy.

Poprawka 84

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - nagłówek

Tekst obowiązujący Poprawka
Przydzielanie czasu wystąpień oraz lista mówców Przydzielanie czasu wystąpień

Poprawka 85

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - ustęp 3 - akapit 1

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Mówcy, których wystąpienia przewidziano na liście mówców, zabierają głos z głównej mównicy. Mówcy z niepełnosprawnościami mogą wypowiadać się ze swoich miejsc, o ile sobie tego życzą. 3. Mówcy, których wystąpienia przewidziano na liście mówców, zabierają głos z głównej mównicy, chyba że Przewodniczący w stosownych przypadkach postanowi inaczej. Mówcy z niepełnosprawnościami mogą wypowiadać się ze swoich miejsc, o ile sobie tego życzą.

Poprawka 86

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - ustęp 4

Tekst obowiązujący Poprawka
4. Dla pierwszej części danej debaty Przewodniczący może sporządzić listę mówców obejmującą jedną lub więcej tur mówców ze wszystkich grup politycznych, które pragną zabrać głos, w kolejności uzależnionej od wielkości grupy. 4. Dla pierwszej części danej debaty Przewodniczący może sporządzić listę mówców obejmującą jedną lub więcej tur mówców ze wszystkich grup politycznych, które pragną zabrać głos, w kolejności uzależnionej od wielkości grupy. Czas wystąpień jest rozdzielany między grupy polityczne proporcjonalnie do całkowitej liczby ich członków.

Poprawka 87

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - ustęp 5 - litera c

Tekst obowiązujący Poprawka
c) posłom niezrzeszonym przydziela się ogółem czas wystąpień obliczony według części przydzielonych każdej grupie politycznej zgodnie z lit. a) i b); c) posłom, którzy nie należą do żadnej grupy politycznej, przydziela się ogółem czas wystąpień obliczony według części przydzielonych każdej grupie politycznej zgodnie z lit. b), proporcjonalnie do całkowitej liczby posłów niezrzeszonych i maksymalnie do liczby posłów przewidzianej w art. 33 ust. 2;

Poprawka 88

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - ustęp 7

Tekst obowiązujący Poprawka
7. Pozostały czas przeznaczony na debatę nie jest w konkretny sposób przydzielany z wyprzedzeniem. Przewodniczący natomiast może udzielić posłom głosu zwykle na czas nieprzekraczający jednej minuty. Przewodniczący dba o to aby, w miarę możliwości, przemawiali na przemian mówcy o różnych orientacjach politycznych i pochodzący z różnych państw członkowskich. 7. Pozostały czas przeznaczony na debatę nie jest w konkretny sposób przydzielany z wyprzedzeniem. Przewodniczący natomiast może udzielić posłom głosu zwykle na czas nieprzekraczający jednej minuty. Przewodniczący dba o to aby, w miarę możliwości, przemawiali na przemian mówcy o różnych orientacjach politycznych i pochodzący z różnych państw członkowskich. Czas wystąpień jest rozdzielany między grupy polityczne proporcjonalnie do całkowitej liczby ich członków. Konferencja Przewodniczących określa pozostały czas przeznaczony na wszystkie debaty.

Poprawka 89

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - ustęp 8 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
8a. Co do zasady posłowie muszą być obecni podczas debaty, w której mają zabrać głos lub w której chcą zabrać głos.

Poprawka 90

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 171 - ustęp 9

Tekst obowiązujący Poprawka
9. Przewodniczący może udzielić głosu posłom, którzy

poprzez podniesienie niebieskiej kartki zgłaszają chęć zadania innemu posłowi w trakcie jego przemówienia pytania o długości nieprzekraczającej 30 sekund, związanego z tym, co poseł powiedział. Przewodniczący może udzielić w ten sposób głosu wyłącznie jeśli poseł przemawiający wyrazi zgodę na zadanie pytania a Przewodniczący uzna, że nie doprowadzi to do zakłócenia debaty lub, przez zadawanie kolejnych pytań zgłaszanych przez podniesienie niebieskiej kartki, do wyraźnego braku równowagi w związku z przynależnością do grup politycznych posłów zabierających głos w debacie. Poseł podnoszący niebieską kartkę i mówca nie

mogą pochodzić z tej samej grupy politycznej oraz nie mogą być obydwaj posłami niezrzeszonymi. Nie naruszając warunków określonych w zdaniu drugim, stosowanym odpowiednio, Przewodniczący może zezwolić posłowi, który zadał takie pytanie, na skomentowanie odpowiedzi mówcy w czasie nie dłuższym niż pół minuty. Następnie mówca może ustosunkować się do tej wypowiedzi.

9. Przewodniczący może udzielić głosu posłom, którzy poprzez podniesienie niebieskiej kartki lub przy użyciu systemu elektronicznego zgłaszają chęć zadania innemu posłowi w trakcie jego przemówienia pytania o długości nieprzekraczającej 30 sekund, związanego z tym, co poseł powiedział. Przewodniczący może udzielić w ten sposób głosu wyłącznie jeśli poseł przemawiający wyrazi zgodę na zadanie pytania a Przewodniczący uzna, że nie doprowadzi to do zakłócenia debaty lub, przez zadawanie kolejnych pytań zgłaszanych przez podniesienie niebieskiej kartki, do wyraźnego braku równowagi w związku z przynależnością do grup politycznych posłów zabierających głos w debacie. Poseł
podnoszący niebieską kartkę i mówca nie mogą pochodzić z tej samej grupy politycznej oraz nie mogą być obydwaj posłami niezrzeszonymi. Nie naruszając warunków określonych w zdaniu drugim, stosowanym odpowiednio, Przewodniczący może zezwolić posłowi, który zadał takie pytanie, na skomentowanie odpowiedzi mówcy w czasie nie dłuższym niż pół minuty. Następnie mówca może ustosunkować się do tej wypowiedzi.

Poprawka 91

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 207 - ustęp -1 (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
-1. Posłowie, grupa polityczna lub grupy polityczne w liczbie stanowiącej co najmniej wysoki próg mogą w każdej chwili zwrócić się do Konferencji Przewodniczących o zaproponowanie Parlamentowi powołania komisji specjalnej.

Poprawka 92

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 207 - ustęp -1 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
-1a. Przed podjęciem decyzji w sprawie takiego wniosku Konferencja Przewodniczących może zwrócić się o zalecenie do Konferencji Przewodniczących Komisji.

Poprawka 93

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 207 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 207a

Tymczasowe komisje ustawodawcze

1. Jeżeli z procedury przewidzianej w art. 48 lub art. 54 Regulaminu wynika, że dana sprawa wchodzi w zakres kompetencji więcej niż trzech komisji, a kompetencje żadnej komisji nie są przeważające, Konferencja Przewodniczących może w ostateczności, na podstawie zalecenia Konferencji Przewodniczących Komisji, zaproponować Parlamentowi utworzenie tymczasowej komisji ustawodawczej w celu rozpatrzenia konkretnego wniosku dotyczącego prawnie wiążącego aktu lub przedlegislacyjnego dokumentu strategicznego. Konferencja Przewodniczących Komisji wskazuje w zaleceniu komisje odpowiedzialne za kontrolę wdrażania prawodawstwa.

2. Skład liczbowy tymczasowej komisji ustawodawczej jest określany przez Parlament na podstawie wniosku Konferencji Przewodniczących. Jej kadencja trwa od daty posiedzenia inauguracyjnego do przyjęcia prawnie wiążącego aktu, bez uszczerbku dla konieczności prowadzenia działań kontrolnych. W przypadku przedlegislacyjnego dokumentu strategicznego kadencja komisji rozpoczyna się w dniu posiedzenia inauguracyjnego i trwa do momentu przyjęcia sprawozdania na posiedzeniu plenarnym.

Członkowie tymczasowej komisji ustawodawczej są powoływani przez grupy polityczne i posłów niezrzeszonych i co do zasady wywodzą się spośród członków zaangażowanych komisji. Proponując powołanie komisji, Konferencja Przewodniczących decyduje również, czy należy wyznaczyć jednego czy kilku sprawozdawców.

3. Inne komisje nie są uprawnione do wydawania opinii dla tymczasowych komisji ustawodawczych zgodnie z art. 56.

4. Tymczasowe komisje ustawodawcze nie są uprawnione do wydawania opinii dla innych komisji.

Poprawka 94

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 208 - ustęp 10

Tekst obowiązujący Poprawka
10. W przypadku gdy zarzuty naruszenia lub niewłaściwego stosowania prawa Unii wskazują na możliwą odpowiedzialność instytucji lub organu państwa członkowskiego, komisja śledcza może zwrócić się do parlamentu danego państwa członkowskiego o współpracę w śledztwie. 10. Wnioski o przedstawienie dokumentów oraz wnioski o złożenie zeznań przez świadków zgodnie z decyzją 95/167/WE, Euratom, EWWiS składa formalnie Przewodniczący na wniosek komisji śledczej. W przypadku odrzucenia wniosku o przedstawienie dokumentów lub wniosku o złożenie zeznań przez świadka bez wystarczającego uzasadnienia zastosowanie ma art. 123a.

Zgodnie z decyzją 95/167/WE Euratom, EWWiS i niniejszym Regulaminem komisje śledcze mogą:

- organizować misje informacyjne do państw członkowskich;

- żądać dokumentów i ekspertyz;

- wzywać świadków;

- przesłuchiwać urzędników i innych pracowników Unii lub państw członkowskich;

- zwracać się do krajowych organów o pomoc w trakcie prowadzonych śledztw;

- zwracać się do parlamentów danego państwa członkowskiego o współpracę w śledztwie.

Przewodniczący może wezwać świadków do złożenia zeznań pod przysięgą. Nikt nie jest zobowiązany do zeznawania pod przysięgą, jednak jeżeli świadek odmawia zeznawania pod przysięgą, należy to zaprotokołować.

Poprawki 147 i 148

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Tytuł VIII - rozdział 1 - artykuł 209 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Skład komisji odzwierciedla, w miarę możliwości, skład Parlamentu. Podział miejsc w komisjach między grupami politycznymi musi stanowić najbliższą liczbę całkowitą powyżej albo najbliższą liczbę całkowitą poniżej obliczonej proporcji. 2. Skład komisji odzwierciedla, w miarę możliwości, skład Parlamentu. Podział miejsc w komisjach między grupami politycznymi musi stanowić najbliższą liczbę całkowitą powyżej albo najbliższą liczbę całkowitą poniżej obliczonej proporcji.
W procesie ustalania składu każdej z komisji grupy polityczne powinny dążyć do sprawiedliwej reprezentacji płci.
Jeżeli grupom politycznym nie uda się osiągnąć porozumienia co do należnego im udziału w komisji lub komisjach, decyzję podejmuje Konferencja Przewodniczących. Jeżeli grupom politycznym nie uda się osiągnąć porozumienia co do należnego im udziału lub reprezentacji płci w komisji lub komisjach, sprawę rozstrzyga Konferencja Przewodniczących.

Poprawka 95

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 211

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł 211 skreśla się
Sprawy dotyczące właściwości
1. Jeżeli stała komisja uzna się za niewłaściwą do rozpatrzenia danej sprawy lub w razie sporu kompetencyjnego między dwiema lub większą liczbą komisji stałych, sprawę właściwości przedstawia się Konferencji Przewodniczących Komisji w terminie dwóch tygodni od przekazania sprawy do komisji, jak przewidziano w art. 48 ust. 1. Przy wyznaczaniu tego terminu nie są brane pod uwagę tygodnie wolne od działalności parlamentarnej ani tygodnie przeznaczone na zewnętrzną działalność parlamentarną.
2. Najpóźniej na swoim drugim posiedzeniu po upływie terminu określonego w ust. 1 Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący wydaje zalecenie. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję na podstawie tego zalecenia w ciągu sześciu tygodni od jego przekazania. W przypadku niepodjęcia przez Konferencję Przewodniczących decyzji w tym terminie, zalecenie uważa się za przyjęte.
3. Przewodniczący komisji mogą zawierać porozumienia z innymi przewodniczącymi komisji w sprawie przydzielania poszczególnej komisji jakiegoś punktu obrad, a porozumienia te wymagają, w miarę potrzeby, zgody na zastosowanie procedury obejmującej zaangażowane komisje zgodnie z art. 54.
(Zmiana dotyczy całego tekstu: należy skreślić odniesienia do art. 211 i wprowadzić wynikające z tego zmiany w całym Regulaminie)

Poprawka 96

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 222 - ustęp 1 - litera a

Tekst obowiązujący Poprawka
a) zwraca się do komisji przedmiotowo właściwej zgodnie z załącznikiem VI o zorganizowanie wysłuchania publicznego przewidzianego w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/788; komisja przedmiotowo właściwa dla petycji zostaje z urzędu zaangażowana w prace na podstawie art. 57 niniejszego Regulaminu; a) zwraca się do komisji przedmiotowo właściwej zgodnie z załącznikiem VI o zorganizowanie wysłuchania publicznego przewidzianego w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/788; komisja przedmiotowo właściwa dla petycji zostaje z urzędu zaangażowana zgodnie z zasadą dobrej i lojalnej współpracy, o której mowa w art. 56;

Poprawka 97

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł -1 (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
Artykuł -1

Struktura i organizacja zakresu obowiązków Komisji

Zgodnie z art. 125 przed wysłuchaniami potwierdzającymi Przewodniczący zwraca się do nowo wybranego przewodniczącego Komisji, ty poinformował Konferencję Przewodniczących o:

- planowanej strukturze nowej Komisji, w tym proponowanych tytułach poszczególnych zakresów obowiązków i ewentualnym ich łączeniu;

- podziale obowiązków między członków proponowanego nowego kolegium komisarzy zgodnie z wytycznymi politycznymi nowo wybranego przewodniczącego Komisji oraz

- innych kwestiach horyzontalnych, w tym o równowadze płci w tym kolegium.

Poprawka 98

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 1 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Parlament może wystąpić o informacje mające znaczenie dla podjęcia przezeń decyzji na temat kwalifikacji kandydatów na komisarzy. Oczekuje też całkowitego ujawnienia informacji na temat ich interesów finansowych. Oświadczenia majątkowe kandydatów na komisarzy zostają przesłane do komisji właściwej w kwestiach prawnych w celu ich weryfikacji. 3. Parlament może wystąpić o informacje mające znaczenie dla podjęcia przezeń decyzji na temat kwalifikacji kandydatów na komisarzy. Parlament oczekuje od kandydatów na komisarzy całkowitego ujawnienia informacji na temat ich interesów finansowych. Oświadczenia majątkowe kandydatów na komisarzy zostają przesłane do komisji właściwej w kwestiach prawnych w celu ich weryfikacji.

Poprawka 99

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 2 - nagłówek

Tekst obowiązujący Poprawka
Analiza oświadczenia majątkowego Weryfikacja deklaracji interesów

Poprawka 100

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 2 - ustęp 3 - wprowadzenie

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Weryfikując oświadczenia majątkowe, komisja właściwa w kwestiach prawnych stosuje następujące wytyczne: 3. Weryfikując deklaracje interesów, komisja właściwa w kwestiach prawnych stosuje następujące wytyczne:

Poprawka 101

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 2 - ustęp 3 - litera a

Tekst obowiązujący Poprawka
a) jeżeli w trakcie weryfikacji oświadczenia majątkowego komisja właściwa w kwestiach prawnych stwierdzi na podstawie złożonych dokumentów, że oświadczenie jest zgodne z prawdą, kompletne i nie zawiera żadnych informacji wskazujących na istnienie lub możliwość zaistnienia konfliktu interesów związanego ze sprawami należącymi do zakresu obowiązków kandydata na komisarza, przewodniczący komisji przesyła komisjom odpowiedzialnym za przeprowadzenie wysłuchania lub zainteresowanym komisjom w przypadku procedury przeprowadzanej w trakcie trwania mandatu pismo, w którym potwierdza brak konfliktu interesów a) jeżeli w trakcie weryfikacji deklaracji interesów komisja właściwa w kwestiach prawnych stwierdzi na podstawie złożonych dokumentów, że deklaracja jest zgodna z prawdą, kompletna i nie zawiera żadnych informacji wskazujących na istnienie lub możliwość zaistnienia konfliktu interesów związanego ze sprawami należącymi do zakresu obowiązków kandydata na komisarza, przewodniczący komisji przesyła komisjom odpowiedzialnym za przeprowadzenie wysłuchania potwierdzającego lub zainteresowanym komisjom w przypadku procedury przeprowadzanej w trakcie trwania mandatu pismo, w którym potwierdza brak konfliktu interesów; jeżeli komisja właściwa w kwestiach prawnych stwierdzi, że deklaracja interesów kandydata na komisarza zawiera elementy inne niż te związane z interesami finansowymi, które należy uwzględnić w ogólnej ocenie kandydata na komisarza, niezwłocznie informuje o tym wszystkie komisje zaangażowane w wysłuchanie potwierdzające;

Poprawka 102

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 2 - ustęp 3 - litera b

Tekst obowiązujący Poprawka
b) jeżeli komisja właściwa w kwestiach prawnych uważa, że oświadczenie majątkowe kandydata na komisarza zawiera niepełne lub sprzeczne ze sobą informacje lub jeżeli potrzebne są dodatkowe informacje, zwraca się ona do kandydata na komisarza, zgodnie z porozumieniem ramowym w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską, o przedstawienie wymaganych dodatkowych informacji bez nieuzasadnionej zwłoki, a po ich rozpatrzeniu i odpowiedniej analizie podejmuje decyzję; komisja właściwa w kwestiach prawnych w odpowiednim przypadku może zaprosić kandydata na komisarza na rozmowę; b) jeżeli komisja właściwa w kwestiach prawnych uważa, że oświadczenie majątkowe kandydata na komisarza zawiera niepełne lub sprzeczne ze sobą informacje związane z interesami finansowymi lub jeżeli potrzebne są dodatkowe informacje dotyczące interesów finansowych, zwraca się ona do kandydata na komisarza, zgodnie z porozumieniem ramowym w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską, o przedstawienie wymaganych dodatkowych informacji bez nieuzasadnionej zwłoki, a po ich rozpatrzeniu i odpowiedniej analizie podejmuje decyzję; komisja właściwa w kwestiach prawnych w odpowiednim przypadku może zaprosić kandydata na komisarza na rozmowę;

Poprawka 103

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 2 - ustęp 3 - litera c

Tekst obowiązujący Poprawka
c) jeżeli komisja stwierdzi, że z oświadczenia majątkowego lub z dodatkowych informacji przedstawionych przez kandydata na komisarza wynika, że istnieje konflikt interesów, sporządza ona zalecenia mające położyć kres konfliktowi interesów; zalecenia te mogą obejmować rezygnację z rzeczonych interesów finansowych lub zmianę przez Przewodniczącego Komisji zakresu obowiązków kandydata na komisarza; w poważniejszych przypadkach, jeżeli nie znaleziono rozwiązania dla konfliktu interesów, komisja właściwa w kwestiach prawnych w ostateczności może uznać, że kandydat na komisarza nie jest zdolny do sprawowania swoich funkcji zgodnie z Traktatami i kodeksem postępowania; w takim przypadku Przewodniczący Parlamentu zwraca się do Przewodniczącego Komisji z pytaniem, jakie dalsze kroki zamierza poczynić. c) jeżeli komisja właściwa w kwestiach prawnych stwierdzi, że z deklaracji interesów lub z dodatkowych informacji przedstawionych przez kandydata na komisarza wynika, że istnieje konflikt interesów związany z interesami finansowymi, sporządza ona zalecenia mające położyć kres konfliktowi interesów; zalecenia te mogą obejmować rezygnację z rzeczonych interesów finansowych lub zmianę przez Przewodniczącego Komisji zakresu obowiązków kandydata na komisarza; w poważniejszych przypadkach, jeżeli nie znaleziono rozwiązania dla konfliktu interesów związanego z interesami finansowymi, komisja właściwa w kwestiach prawnych w ostateczności może uznać, że kandydat na komisarza nie jest zdolny do sprawowania swoich funkcji zgodnie z Traktatami i kodeksem postępowania; w takim przypadku Przewodniczący Parlamentu zwraca się do Przewodniczącego Komisji z pytaniem, jakie dalsze kroki zamierza poczynić.

Poprawka 104

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 3 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Wysłuchania są organizowane przez Konferencję Przewodniczących na zlecenie Konferencji Przewodniczących Komisji. Przewodniczący i koordynatorzy każdej komisji odpowiadają za szczegółowe ustalenia. Możliwe jest wyznaczenie sprawozdawców. 2. Wysłuchania potwierdzające są organizowane przez Konferencję Przewodniczących na podstawie zalecenia Konferencji Przewodniczących Komisji, w którym określa się proponowany podział kompetencji między komisjami, a także proponowany czas trwania każdego wysłuchania potwierdzającego. Przewodniczący i koordynatorzy każdej komisji odpowiadają za szczegółowe ustalenia.

Poprawka 105

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 3 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. Odpowiednie postanowienia umożliwiają włączenie właściwych komisji w przypadku mieszanego zakresu obowiązków. Istnieją trzy opcje:

a) jeżeli zakres obowiązków kandydata na komisarza leży w kompetencjach tylko jednej komisji, wówczas kandydat na komisarza jest wysłuchiwany wyłącznie przez tę komisję (komisję przedmiotowo właściwą);

b) jeżeli zakres obowiązków kandydata na komisarza leży w podobnych proporcjach w kompetencjach kilku komisji, wówczas kandydat na komisarza jest wysłuchiwany wspólnie przez te komisje (wspólne komisje); oraz

c) jeżeli zakres obowiązków kandydata na komisarza leży w znacznej części w kompetencjach jednej komisji i w niewielkiej proporcji w kompetencjach co najmniej jednej innej komisji, wówczas kandydat na komisarza jest wysłuchiwany przez główną komisję właściwą, przy współudziale innej lub innych komisji (komisje zaangażowane).

3. Odpowiednie postanowienia umożliwiają przydzielenie komisjom kompetencji do przeprowadzenia wysłuchania potwierdzającego. Istnieją dwie opcje:

a) jeżeli zakres obowiązków kandydata na komisarza leży w kompetencjach tylko jednej komisji lub kilku komisji, ale kompetencje jednej komisji przeważają, wówczas kandydat na komisarza jest wysłuchiwany wyłącznie przez tę komisję (komisję przedmiotowo właściwą); inne komisje mogą zostać zaproszone do udziału w wysłuchaniu potwierdzającym, jeżeli zakres obowiązków komisarza w znacznym stopniu wchodzi w zakres ich kompetencji.

b) jeżeli znaczne części zakresu obowiązków kandydata na komisarza leżą w kompetencjach co najmniej dwóch komisji, ale kompetencje żadnej z nich nie przeważają, wówczas kandydat na komisarza jest wysłuchiwany wspólnie przez te komisje; inne komisje mogą zostać zaproszone do udziału w wysłuchaniu potwierdzającym, jeżeli zakres obowiązków komisarza w znacznym stopniu wchodzi w zakres ich kompetencji.

Poprawka 106

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 3 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. Komisje przedstawiają pytania pisemne do kandydatów na komisarzy odpowiednio wcześnie przed wysłucha- niami. Każdemu kandydatowi na komisarza zadaje się dwa wspólne pytania przygotowane przez Konferencję Przewodniczących Komisji, z których pierwsze dotyczy ogólnych kompetencji, zaangażowania w problematykę europejską oraz osobistej niezależności, a drugie - zarządzania w odnie- 5. Komisje przedstawiają pytania pisemne do kandydatów na komisarzy odpowiednio wcześnie przed wysłucha- niami potwierdzającymi. Każdemu kandydatowi na komisarza zadaje się dwa wspólne pytania przygotowane przez Konferencję Przewodniczących Komisji, z których pierwsze dotyczy ogólnych kompetencji, zaangażowania w problematykę europejską oraz osobistej niezależności, a drugie - za-
sieniu do zakresu obowiązków oraz współpracy z Parlamentem. Komisja przedmiotowo właściwa przedstawia pięć kolejnych pytań; pytania cząstkowe nie są dozwolone. W przypadku wspólnych komisji każda z nich ma prawo przedstawić trzy pytania. rządzania w odniesieniu do zakresu obowiązków oraz współpracy z Parlamentem. Komisja przedmiotowo właściwa przedstawia pięć kolejnych pytań. W przypadku gdy kandydat na komisarza jest wysłuchiwany wspólnie przez dwie lub więcej komisji, każda z nich ma prawo przedstawić trzy pytania. Każda zaproszona komisja ma prawo przedstawić jedno pytanie. Pytania cząstkowe nie są dozwolone.
Życiorysy kandydatów na komisarzy oraz ich odpowiedzi na pytania zadane na piśmie są publikowane na stronie internetowej Parlamentu przed wysłuchaniem. Życiorysy kandydatów na komisarzy oraz ich odpowiedzi na pytania zadane na piśmie są publikowane na stronie internetowej Parlamentu przed wysłuchaniem potwierdzającym.

Poprawka 107

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 3 - ustęp 6

Tekst obowiązujący Poprawka
6. Wysłuchania planuje się tak, aby każde z nich trwało

trzy godziny. Wysłuchania odbywają się w okolicznościach i warunkach zapewniających wszystkim kandydatom na komisarzy jednakowe szanse na przedstawienie się i wyrażenie swoich opinii.

6. Wysłuchania potwierdzające odbywają się w okolicznościach i warunkach zapewniających wszystkim kandydatom na komisarzy równe szanse na przedstawienie się i wyrażenie swoich opinii. Co do zasady wysłuchania potwierdzające planuje się na trzy godziny. Jednakże w przypadku kandydatów na komisarzy o szczególnie szerokich lub złożonych zakresach obowiązków, które dotyczą więcej niż jednej komisji, Konferencja Przewodniczących Komisji może zalecić, aby wysłuchanie potwierdzające trwało do czterech godzin. Zalecany czas trwania wysłuchania potwierdzającego należycie uwzględnia liczbę zaproszonych komisji, aby umożliwić przewodniczącemu każdej z nich zadanie jednego pytania.

Poprawka 108

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 3 - ustęp 7

Tekst obowiązujący Poprawka
7. Kandydaci na komisarzy są proszeni o wygłoszenie oświadczenia wstępnego nieprzekraczającego piętnastu minut. Podczas wysłuchania zadaje się do 25 pytań pogrupowanych, o ile to możliwe, tematycznie. W ramach przydzielonego czasu można od razu zadać jedno pytanie dodatkowe. Większość czasu wystąpień przydziela się grupom politycznym stosując odpowiednio art. 171. Przebieg wysłuchań zmierza do rozwinięcia pluralistycznego dialogu politycznego między kandydatami 7. Kandydaci na komisarzy są proszeni o wygłoszenie oświadczenia wstępnego nieprzekraczającego piętnastu minut. Większość czasu wystąpień przydziela się grupom politycznym, stosując odpowiednio art. 171. Czas wystąpień przydzielany grupie politycznej jest traktowany jako blok i należy utrzymać jednolity zharmonizowany format dla każdego wysłuchania potwierdzającego. Podział tego czasu między posłów biorących udział w wysłuchaniu leży w gestii
na komisarzy a posłami. Przed zakończeniem wysłuchania kandydaci na komisarzy mają możliwość wygłoszenia krótkiego oświadczenia końcowego. grupy politycznej. Czas wystąpień przyznawany posłom niezrzeszonym nie jest traktowany jako jeden blok. Kandydatowi na komisarza udziela się średnio dwa razy więcej czasu na udzielenie odpowiedzi niż czas przyznany na pytanie. Przebieg wysłuchań potwierdzających zmierza do rozwinięcia pluralistycznego dialogu politycznego między kandydatami na komisarzy a posłami. Przed zakończeniem wysłuchania potwierdzającego kandydaci na komisarzy mają możliwość wygłoszenia krótkiego oświadczenia końcowego.

Poprawka 109

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 3 - ustęp 8

Tekst obowiązujący Poprawka
8. Transmisje wysłuchań na żywo za pomocą środków audiowizualnych są dostępne nieodpłatnie dla obywateli i mediów. Skatalogowane nagranie z wysłuchań jest udostępniane publicznie w ciągu dwudziestu czterech godzin. 8. Transmisje wysłuchań potwierdzających na żywo za pomocą środków audiowizualnych są dostępne nieodpłatnie dla obywateli. Skatalogowane nagranie z wysłuchań potwierdzających jest udostępniane publicznie w ciągu dwudziestu czterech godzin.

Poprawka 110

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Przewodniczący i koordynatorzy spotykają się niezwłocznie po zakończeniu wysłuchań w celu dokonania oceny poszczególnych kandydatów na komisarzy. Posiedzenia te odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Koordynatorzy są proszeni o ocenę, czy w ich opinii kandydaci na komisarzy posiadają kwalifikacje zarówno do zasiadania w kolegium, jak i do wypełniania szczególnych obowiązków, które im powierzono. Konferencja Przewodniczących Komisji opracowuje wzór pro forma mający ułatwić dokonanie oceny. 1. Przewodniczący i koordynatorzy spotykają się niezwłocznie po zakończeniu wysłuchań potwierdzających w celu dokonania oceny poszczególnych kandydatów na komisarzy. Posiedzenia te odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Przewodniczący zaproszonych komisji są zapraszani do udziału w posiedzeniach oceniających. Koordynatorzy komisji przedmiotowo właściwych są proszeni o ocenę, czy w ich opinii kandydaci na komisarzy posiadają kwalifikacje zarówno do zasiadania w kolegium, jak i do wypełniania szczególnych obowiązków, które im powierzono. Konferencja Przewodniczących Komisji opracowuje wzór pro forma mający ułatwić dokonanie oceny.

Poprawka 111

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. W przypadku wspólnych komisji przewodniczący i koordynatorzy zainteresowanych komisji współpracują w ramach procedury. 2. W przypadku gdy kandydat na komisarza jest wysłuchiwany wspólnie przez dwie lub więcej komisji, przewodniczący i koordynatorzy zainteresowanych komisji współpracują w ramach procedury, w tym organizują wspólne posiedzenia oceniające.

Poprawka 112

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 3

Tekst obowiązujący Poprawka
3. W sprawie oceny każdego kandydata na komisarza sporządza się jedno pismo. Dołącza się doń opinie wszystkich komisji zaangażowanych w wysłuchanie. 3. W sprawie oceny każdego kandydata na komisarza sporządza się jedno pismo. Do pisma w sprawie oceny załącza się opinie zaproszonych komisji, przyjęte przez koordynatorów reprezentujących zwykłą większość członków komisji należących do grupy politycznej.

Poprawka 113

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 4 - litera c

Tekst obowiązujący Poprawka
c) jeżeli koordynatorzy reprezentujący większość co najmniej dwóch trzecich członków komisji zatwierdzą danego kandydata na komisarza, przewodniczący przekazuje w ich imieniu pismo informujące, że zdecydowana większość zatwierdza kandydaturę. Informacje o opiniach mniejszości zamieszcza się na żądanie; c) jeżeli koordynatorzy reprezentujący większość co najmniej dwóch trzecich członków komisji należących do grupy politycznej zatwierdzą danego kandydata na komisarza, przewodniczący przekazuje w ich imieniu pismo informujące, że zdecydowana większość zatwierdza kandydaturę. Informacje o opiniach mniejszości zamieszcza się w tym piśmie na żądanie.

Poprawka 114

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 4 - litera d

Tekst obowiązujący Poprawka
d) jeżeli w kwestii zatwierdzenia danego kandydata wśród koordynatorów nie zostanie osiągnięta większość reprezentująca co najmniej dwie trzecie członków komisji, wówczas: d) jeżeli w kwestii zatwierdzenia danego kandydata wśród koordynatorów nie zostanie osiągnięta większość reprezentująca co najmniej dwie trzecie członków komisji należących do grupy politycznej, wówczas mogą zwrócić się o:
- koordynatorzy najpierw zwracają się o dodatkowe informacje za pośrednictwem dalszych pytań pisemnych; - dodatkowe informacje za pośrednictwem dalszych pytań pisemnych, których liczba nie może przekroczyć liczby pytań pisemnych pierwotnie skierowanych do kandydata na komisarza; lub
- jeżeli koordynatorzy nadal nie są usatysfakcjonowani, występują z wnioskiem o zwołanie ponownego wysłuchania trwającego półtorejgodziny, który wymaga zatwierdzenia przez Konferencję Przewodniczących; - zwołanie ponownego wysłuchania potwierdzającego trwającego półtorej godziny, które wymaga zatwierdzenia przez Konferencję Przewodniczących.
Do celów akapitu pierwszego tiret pierwsze nie zezwala się na pytania cząstkowe, a zaproszone komisje nie mają prawa do składania dodatkowych pytań na piśmie.
W ramach oceny kandydata na komisarza można zażądać tylko jednego zestawu dodatkowych pytań pisemnych i jednego ponownego wysłuchania potwierdzającego.
Dodatkowe pytania pisemne i odpowiedzi kandydatów na komisarza są publikowane na stronie internetowej Parlamentu.

Poprawka 115

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 4 - litera e

Tekst obowiązujący Poprawka
e) jeżeli po zastosowaniu lit. d) koordynatorzy reprezentujący większość co najmniej dwóch trzecich członków komisji zatwierdzą danego kandydata na komisarza, przewodniczący przekazuje w ich imieniu pismo z informacją, że znaczna większość zatwierdza kandydaturę. Informacje o opiniach mniejszości zamieszcza się na żądanie; e) jeżeli po zastosowaniu lit. d) koordynatorzy reprezentujący większość co najmniej dwóch trzecich członków komisji należących do grupy politycznej zatwierdzą danego kandydata na komisarza, przewodniczący przekazuje w ich imieniu pismo z informacją, że znaczna większość zatwierdza kandydaturę. Informacje o opiniach mniejszości zamieszcza się w tym piśmie na żądanie.

Poprawka 116

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Załącznik VII - artykuł 4 - ustęp 4 - litera f

Tekst obowiązujący Poprawka
f) jeżeli po zastosowaniu lit. d) w kwestii zatwierdzenia danego kandydata na komisarza nadal nie zostanie osiągnięta większość koordynatorów reprezentujących co najmniej dwie trzecie członków komisji, przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji i poddaje pod głosowanie obie kwestie, o których mowa w ust. 1. Przewodniczący przedkłada pismo komisji zawierające ocenę. f) jeżeli po zastosowaniu lit. d) w kwestii zatwierdzenia danego kandydata na komisarza nadal nie zostanie osiągnięta większość koordynatorów reprezentujących co najmniej dwie trzecie członków komisji należących do grupy politycznej, przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji i poddaje pod głosowanie obie kwestie, o których mowa w ust. 1. Przewodniczący przedkłada pismo komisji zawierające ocenę.
1 Dz.U. L 113 z 19.5.1995, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1995/167/oj
2 Teksty przyjęte dnia 23 maja 2012 r. (Dz.U. C 264 E z 13.9.2013, s. 41) i dnia 16 kwietnia 2014 r. (Dz.U. C 443 z 22.12.2017, s. 39).
3 Dz.U. L 304 z 20.11.2010, s. 47.

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1280

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 kwietnia 2024 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu w celu wdrożenia reformy parlamentarnej Parlament 2024 (2024/2000(REG))
Data aktu: 10/04/2024
Data ogłoszenia: 13/03/2025