united kingdom
ukraine

KOMUNIKAT KOMISJI - Orientacyjny wykaz niebezpiecznych produktów leczniczych ustanowiony zgodnie z art. 18a dyrektywy 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy

KOMUNIKAT KOMISJI
Orientacyjny wykaz niebezpiecznych produktów leczniczych ustanowiony zgodnie z art. 18a dyrektywy 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy
(C/2025/1150)

1.
WPROWADZENIE

1.1. Niebezpieczne produkty lecznicze (HMP) i ramy prawne projektu

Niebezpieczne produkty lecznicze (HMP) to między innymi niektóre leki przeciwnowotworowe, immunosupresyjne i przeciwwirusowe, stosowane w leczeniu wielu schorzeń, w tym w leczeniu onkologicznym i reumatologicznym. HMP mogą powodować niezamierzone skutki u osób niebędących pacjentami, w tym u pracowników narażonych na HMP w miejscu zatrudnienia.

Dyrektywa 2004/37/WE 1  w sprawie czynników rakotwórczych, mutagenów i substancji reprotoksycznych (dyrektywa 2004/37/WE) jest głównym narzędziem legislacyjnym UE chroniącym pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych w miejscu pracy. Z uwagi na wpływ wywierany przez HMP na organizm często zalicza się je do tych kategorii.

Parlament Europejski, Rada i odpowiednie zainteresowane podmioty popierają zobowiązanie Komisji do ciągłego aktualizowania dyrektywy 2004/37/WE, a w ramach jej czwartej zmiany 2  współprawodawcy zwrócili się do Komisji w art. 18a o opracowanie definicji i ustanowienie orientacyjnego wykazu HMP: "[w] stosownych przypadkach, nie później niż dnia 5 kwietnia 2025 r., uwzględniając najnowsze osiągnięcia wiedzy naukowej i po stosownych konsultacjach z odpowiednimi zainteresowanymi stronami, Komisja opracuje definicję i ustanowi orientacyjny wykaz niebezpiecznych produktów leczniczych lub zawartych w tych produktach substancji spełniających kryteria klasyfikacji jako czynnik rakotwórczy kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008, jako mutagen lub jako substancja reprotoksyczna".

1.2. Korzyści płynące z orientacyjnego wykazu HMP

Należy zaznaczyć, że głównym celem tego wykazu jest dalsza poprawa bezpieczeństwa pracowników narażonych na HMP, a nie zastąpienie HMP lekami, które nie są niebezpieczne lub są mniej niebezpieczne dla zdrowia pracowników. W większości przypadków zastąpienie HMP nie byłoby bowiem możliwe, ponieważ ich swoiste właściwości są zazwyczaj niezbędne w leczeniu pacjenta, a jego zdrowia nie można narażać.

Szczegółowe informacje o HMP przedstawione w niniejszym dokumencie mają na celu poprawę jakości oceny ryzyka zgodnie z dyrektywami 89/391/EWG 3  i 2004/37/WE, a tym samym poprawę ochrony pracowników. Wykaz ten nie może zastąpić obowiązkowej oceny ryzyka chemicznego w danym miejscu pracy, która może obejmować także inne dostępne informacje, takie jak stężenie określonej substancji lub kilku substancji w produktach leczniczych. W związku z tym dokument ten należy postrzegać jedynie jako orientacyjny, niewiążący i uzupełniający ocenę ryzyka wspomnianą powyżej.

Orientacyjny wykaz uzupełnia także informacje techniczne zawarte w wytycznych 4  opublikowanych przez Komisję w kwietniu 2023 r. i stanowi kolejny element podnoszenia świadomości zagrożeń w pracy z HMP.

Orientacyjny wykaz HMP stanowi propozycję wspólnego unijnego podejścia do kwestii dotychczas nim nie objętej, a tym samym wspiera uspójnianie podejścia poszczególnych państw członkowskich.

1.3. Istniejące wykazy i systemy HMP

Poza wykazem przedstawionym w niniejszym dokumencie pracodawca może zapoznać się ze źródłami przedstawionymi w tabeli 2-1 wytycznych 5 , w której wyszczególniono wykazy i systemy informacyjne ustanowione w różnych państwach.

Na szczeblu międzynarodowym dodatkowe informacje można znaleźć w wykazie Państwowego Instytutu Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy w USA (NIOSH) z 2020 r 6 . oraz w wykazie Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych 7 , opracowanym w 2022 r. w oparciu o wykaz NIOSH.

Wykaz NIOSH 8  nie nakłada na pracodawców żadnych zobowiązań prawnych; ma on wyłącznie charakter doradczy i informacyjny. Ze względu na metodykę zastosowaną przez NIOSH do oceny właściwości chemicznych każdego leku oraz informacji przedklinicznych i informacji klinicznych o każdym leku, wykaz ten stanowi uznane przez ekspertów źródło informacji.

2.
DEFINICJA HMP

Na potrzeby tego dokumentu niebezpieczne produkty lecznicze 9  definiuje się 10  jako produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną substancję spełniającą kryteria klasyfikacji jako:

- rakotwórcza (kategorii 1A lub 1B),

- mutagenna (kategorii 1A lub 1B) lub

- działająca szkodliwie na rozrodczość (kategorii 1A lub 1B)

zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 (CLP) 11 .

Zgodnie z dyrektywą 2001/83/WE 12 , produkt leczniczy to:

"jakakolwiek substancja lub połączenie substancji prezentowana jako posiadająca właściwości lecznicze lub zapobiegające chorobom u ludzi lub

jakakolwiek substancja lub połączenie substancji, które mogą być stosowane lub podawane ludziom w celu odzyskania, poprawy lub zmiany funkcji fizjologicznych poprzez powodowanie działania farmakologicznego, immunologicznego lub

metabolicznego albo w celu stawiania diagnozy leczniczej".

3.
METODYKA OPRACOWYWANIA ORIENTACYJNEGO WYKAZU HMP

3.1. Grupa redakcyjna i udział odpowiednich zainteresowanych podmiotów

W opracowaniu tego dokumentu pomogła grupa redakcyjna złożona z przedstawicieli rządów, pracodawców i grup interesu pracowników w ramach trójstronnego Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (ACSH) Grupy Roboczej ds. Chemikaliów. Grupie redakcyjnej przewodniczyli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, a w jej skład weszli również eksperci z Europejskiej

Agencji Leków (EMA) i Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).

ACSH i Grupa Robocza ds. Chemikaliów zatwierdziły ten dokument.

3.2. Opracowanie orientacyjnego wykazu HMP

Zgodnie ze wskazaną powyżej definicją HMP grupa redakcyjna postanowiła opracować orientacyjny wykaz HMP w oparciu o informacje z dwóch istniejących baz danych prowadzonych przez agencje europejskie 13 :

- bazy danych ECHA dotyczącej substancji niebezpiecznych,

- bazy danych EMA dotyczącej produktów leczniczych.

3.2.1. Baza danych ECHA dotycząca substancji niebezpiecznych

Dane dostarczone przez ECHA na potrzeby tego dokumentu pochodzą z następujących źródeł:

3.2.1.1. Informacje o zharmonizowanej klasyfikacji

Informacje o zharmonizowanej klasyfikacji substancji niebezpiecznych pochodzą z załącznika VI do CLP i z rejestru zamierzeń.

Załącznik VI do CLP

Zharmonizowana klasyfikacja i oznakowanie substancji niebezpiecznych, w tym substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość (CMR), zawarte w części 3 załącznika VI do CLP, są oficjalne i prawnie wiążące oraz regularnie aktualizowane na mocy kolejnych aktów delegowanych 14 , publikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Rejestr zamierzeń dotyczących klasyfikacji i oznakowania do czasu otrzymania wyników

Rejestr ten zawiera wykaz zamierzeń i propozycji otrzymanych przez ECHA, dotyczących nowych lub zmienionych zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania substancji, a także informacje o postępach prac nad propozycją od chwili powiadomienia o zamiarze do momentu przyjęcia opinii Komitetu ds. Oceny Ryzyka (RAC). Zawiera w związku z tym m.in. substancje, których nie uwzględniono jeszcze w załączniku VI do CLP.

3.2.1.2. Informacje o samodzielnej klasyfikacji

Zgodnie z CLP producenci, importerzy i dalsi użytkownicy mają obowiązek sprawdzenia, czy należy dokonać samodzielnej klasyfikacji (i zgłoszenia) substancji, która ma niebezpieczne właściwości i nie została ujęta w zharmonizowanej klasyfikacji (załącznik VI do CLP) 15 . Aby dokonać samodzielnej klasyfikacji, producent, importer lub dalszy użytkownik musi zebrać wszystkie dostępne informacje, ocenić ich adekwatność i wiarygodność oraz odnieść je do kryteriów klasyfikacji.

Producent, importer lub dalszy użytkownik musi przeanalizować wszystkie mające zastosowanie klasy zagrożenia (takie jak substancje rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość) i dokonać samodzielnej klasyfikacji we wszystkich klasach zagrożenia, w odniesieniu do których dana substancja spełnia kryteria klasyfikacji. Ponadto wszystkie klasy zagrożenia, których nie uwzględniono we wpisie do załącznika VI do CLP, należy ocenić pod kątem samodzielnej klasyfikacji.

Samodzielną klasyfikację przedkłada się ECHA w formie rejestracji dokonywanej zgodnie z rozporządzeniem REACH 16  albo zgłoszenia do wykazu C&L (czyli wykazu klasyfikacji i oznakowania) 17 . Oba rodzaje zgłoszeń można znaleźć w wykazie C&L 18 . Należy pamiętać o tym, że:

- różne podmioty mogą dokonywać różnych samodzielnych klasyfikacji, a następnie przekazywać je ECHA w formie rejestracji dokonywanej zgodnie z rozporządzeniem REACH albo zgłoszenia do wykazu C&L.

Wynika to z braku zobowiązania podmiotów działających w UE do ustalenia między sobą jednolitej samodzielnej klasyfikacji:

- do samodzielnej klasyfikacji przedkładanej ECHA w formie rejestracji dokonywanej zgodnie z rozporządzeniem REACH zasadniczo dołącza się opracowaną przez podmiot rejestrujący dokumentację zawierającą dane;

- do samodzielnej klasyfikacji przedkładanej ECHA w formie zgłoszenia do wykazu C&L zasadniczo nie dołącza się takiej dokumentacji 19 ;

- co do zasady ECHA nie ocenia jakości ani wiarygodności danych, w oparciu o które dokonano samodzielnej klasyfikacji.

Na potrzeby niniejszego wykazu dostępne informacje o właściwościach substancji CMR przekazane w ramach samodzielnej klasyfikacji pochodzą albo z rejestracji dokonanych zgodnie z rozporządzeniem REACH albo ze zgłoszeń do wykazu C&L.

W związku z tym dane zebrane w oparciu o samodzielną klasyfikację nie są tak jednolite i wiarygodne jak dane zawarte w zharmonizowanej klasyfikacji. W razie wątpliwości dotyczących samodzielnej klasyfikacji danej substancji zaleca się, aby pracodawca zwrócił się do przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za wprowadzenie danego HMP na rynek o dodatkowe informacje (karta charakterystyki materiału lub podobny dokument) dotyczące klasyfikacji danej substancji.

3.2.2. Baza danych EMA dotycząca produktów leczniczych

EMA publikuje w bazie danych utworzonej na podstawie art. 57 20  informacje o wszystkich lekach dopuszczonych do obrotu w UE i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Posiadacze pozwolenia na dopuszczenie do obrotu muszą przedkładać i przechowywać te informacje zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej.

3.2.3. Powiązanie baz danych ECHA i EMA oraz struktura orientacyjnego wykazu HMP

Wszystkie źródła danych ECHA zawierają informacje o substancjach, które mogą potencjalnie stanowić aktywne składniki produktów leczniczych będących HMP. W bazie danych ECHA wyszukano zatem substancje CMR kategorii 1A i 1B, a zebrane informacje zestawiono z danymi EMA. W ten sposób powstał wykaz HMP zawierających substancje ujęte w zharmonizowanej klasyfikacji/sklasyfikowane samodzielnie zgodnie z CLP i dopuszczone do obrotu w UE i EOG jako produkty lecznicze.

Ponieważ wykaz NIOSH stanowi cenne źródło informacji, substancje odpowiadające definicji wskazanej w pkt. 2 niniejszego dokumentu i ujęte w wykazie NIOSH z 2020 r. przedstawiono oddzielnie w załączniku 1. Aby nie powielać informacji, w załączniku 2 wskazano z kolei substancje, które nie znajdują się w wykazie NIOSH z 2020 r., ale są ujęte w zharmonizowanej klasyfikacji lub sklasyfikowane samodzielnie.

Powstały w ten sposób orientacyjny wykaz HMP zawiera więc 2 załączniki i 4 tabele odpowiadające poszczególnym źródłom informacji:

Załącznik 1: wykaz HMP zawierających CMR kat. 1A lub 1B ujęte w zharmonizowanej klasyfikacji lub sklasyfikowane

samodzielnie, zidentyfikowane przez NIOSH (2020 r.) i wybrane przez ETUI (2022 r.) ze względu na ich obecność na rynku UE.

Załącznik 2a: wykaz HMP zawierających CMR kat. 1A lub 1B ujęte w zharmonizowanej klasyfikacji 21 .

Załącznik 2b: wykaz HMP zawierających substancje samodzielnie sklasyfikowane i zgłoszone do rejestracji zgodnie

z rozporządzeniem REACH przez wiodących rejestrujących (unijnych producentów lub importerów) jako CMR kat. 1A lub 1B.

Załącznik 2c: wykaz HMP zawierających substancje samodzielnie sklasyfikowane przez powiadamiających zobowiązanych do tego na mocy CLP jako CMR kat. 1A lub 1B.

Na rys. 1 przedstawiono zastosowaną metodykę.

grafika

Informacje zawarte w powstałych w ten sposób załącznikach i tabelach przedstawiono w następujących kolumnach:

- aktywny składnik produktu leczniczego (nazwa substancji niebezpiecznej): w stosownych przypadkach w nawiasach podano nazwę soli chemicznej/hydratu danej substancji;

- numer WE (numer Wspólnoty Europejskiej - opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE): w stosownych przypadkach numer WE odpowiada danej postaci substancji (w nawiasach);

- numer CAS (numer w rejestrze Chemical Abstracts Service): w stosownych przypadkach numer CAS odpowiada danej postaci substancji (w nawiasach);

- klasa terapeutyczna (zgodnie z systemem klasyfikacji anatomicznej, terapeutycznej i chemicznej - ATC 22 );

- klasyfikacja "muta 1A/1B": oznacza, że daną substancję sklasyfikowano jako substancję mutagenną, zgodnie z definicją zawartą w CLP;

- klasyfikacja "carc 1A/1B": oznacza, że daną substancję sklasyfikowano jako substancję rakotwórczą, zgodnie z definicją zawartą w CLP;

- klasyfikacja "repr 1A/1B": oznacza, że daną substancję sklasyfikowano jako substancję działającą szkodliwie na rozrodczość, zgodnie z definicją zawartą w CLP;

- klasyfikacja UE (dot. tylko załącznika 1): wskazuje unijną klasyfikację danej substancji NIOSH;

- odsetek zgłaszających (dot. tylko załącznika 2c): wskazuje, ilu spośród całkowitej liczby zgłaszających samodzielnie sklasyfikowało daną substancję jako substancję CMR kat. 1A lub 1B. Uwaga: dane te pokazują reprezentatywność informacji wśród podmiotów działających w UE.

3.2.4. Zasady i ograniczenia zastosowanej metodyki

Zastosowaną metodykę oparto na następujących zasadach:

1. Zgodnie z definicją zawartą w pkt. 2 uwzględniono każdą substancję (samodzielnie) sklasyfikowaną jako CMR kat. 1A lub 1B.

2. Jeżeli substancję uwzględniono w zharmonizowanej klasyfikacji wyłącznie w odniesieniu do właściwości innych niż CMR, możliwe jest, że ocena w ramach procesu zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania tej substancji nie obejmowała jej właściwości CMR. Mogą jednak istnieć informacje, na podstawie których podmioty działające w UE samodzielnie sklasyfikowały tę substancję jako CMR kat. 1A lub 1B, w związku z czym uwzględniono ją w załączniku 2b lub 2c.

3. Jeżeli substancję ujęto w zharmonizowanej klasyfikacji jako CMR, nie uwzględnia się dodatkowo żadnej jej samodzielnej klasyfikacji jako CMR, ponieważ to zharmonizowana klasyfikacja jako CMR jest najistotniejsza.

4. Aby zapewnić wiarygodność informacji, w załączniku 2a nie uwzględniono substancji opatrzonych "uwagą N". Klasyfikacja substancji opatrzonych w załączniku VI do CLP "uwagą N" zależy od zawartości i stężenia pewnych zanieczyszczeń zaklasyfikowanych jako CMR kat. 1A lub 1B. Jako że substancje, z których wyrabia się produkty lecznicze, muszą spełniać wysokie normy jakości określone w Farmakopei Europejskiej, zawierają one bardzo niewiele zanieczyszczeń. W związku z tym należy klasyfikować je jako substancje niebędące CMR, zgodnie z klasyfikacją nadaną im w bazie danych ECHA, a nie jako CMR w związku z zanieczyszczeniami.

5. Aby zwiększyć wiarygodność danych, w załączniku 2b uwzględniono jedynie informacje przekazane przez wiodących rejestrujących.

6. Aby zwiększyć wiarygodność danych, w załączniku 2c uwzględniono jedynie substancje zgłoszone przez co najmniej 50 % zgłaszających (dokonujących samodzielnej klasyfikacji substancji jako CMR kat. 1A lub 1B). W ten sposób pierwotną pulę substancji zmniejszono o 201 pozycji.

7. Aby zoptymalizować wpisy, z załączników usunięto niektóre HMP występujące w innej postaci niż związek macierzysty, mające te same właściwości i tę samą klasę terapeutyczną (np. sole, hydraty, substancje w postaci skoniugowanej). W załącznikach uwzględniono wówczas jedynie związek macierzysty. Dotyczy to następujących związków macierzystych: beklometazon, betametazon, chlorek kobaltu (II), cyklofosfamid, estradiol, etopozyd, ganireliks, hydrokortyzon, leuprorelina, metotreksat, metyloprednizolon, noretysteron, pemetreksed, peryndopryl, prednizolon, progesteron, retinol, sorafenib, tamoksyfen, testosteron, topotekan.

Osoby korzystające z orientacyjnego wykazu powinny się upewnić, czy poszukiwana przez nie substancja nie jest inną postacią (np. solą, hydratem lub postacią skoniugowaną) substancji wymienionej w jednym z załączników.

8. Produkty lecznicze nie są systematycznie oceniane na mocy CLP, ponieważ nie podlegają one wymogom CLP. W związku z tym w niniejszym wykazie HMP może brakować pewnych istotnych produktów leczniczych, gdyż zgłaszających nie zachęca się do dokonywania ich samodzielnej klasyfikacji zgodnie z CLP.

9. Na rynku cały czas pojawiają się nowe HMP, a inne są usuwane lub wycofywane. W związku z tym niniejszy wykaz obejmuje wyłącznie informacje dostępne w chwili jego utworzenia (czyli w czerwcu 2024 r.).

ZAŁĄCZNIK  1

HMP zawierające CMR kat. 1A lub 1B ujęte w zharmonizowanej klasyfikacji lub sklasyfikowane samodzielnie, zidentyfikowane przez NIOSH (2020 r.) i wybrane przez ETUI (2022 r.) ze względu na ich obecność na rynku UE

Aktywny składnik produktu leczniczego Numer WE Numer CAS Klasa terapeutyczna (Samodzielna) klasyfikacja UE (H, R, Z) 0 Muta 1A/1B Carc 1A/1B Repr 1A/1B
abakawir 620-487-9 136470-78-5 leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym R X
acytretyna 259-474-4 55079-83-9 leki przeciwłuszczycowe do stosowania ogólnoustrojowego Z X
alitretynoina/kwas retinowy 610-929-9 5300-03-8 pozostałe preparaty dermatologiczne Z X
tritlenek arsenu 215-481-4 1327-53-3 pozostałe leki przeciwnowotworowe KH X
aksytinib 638-771-6 319460-85-0 inhibitory kinazy białkowej Z X
azacytydyna 206-280-2 320-67-2 leki przeciwnowotworowe Z X X X
azatiopryna 207-175-4 446-86-6 immunosupresanty Z X X X
bendamustyna (chlorowodorek) 631-540-0 3543-75-7 leki alkilujące Z X X X
bikalutamid 618-534-3 90357-06-5 antagonisty hormonów i ich pochodne Z X
bleomycyna (siarczan) 232-925-2 9041-93-4 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
bortezomib 605-854-3 179324-69-7 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X
bozentan 643-099-1 147536-97-8 leki przeciwnadciśnieniowe Z X
busulfan 200-250-2 55-98-1 leki alkilujące Z X X X
kabazytaksel 680-632-7 183133-96-2 leki przeciwnowotworowe Z X
kabozantynib (S-jabłczan) 691-711-0 1140909-48-3 leki przeciwnowotworowe Z X
kapecytabina 604-948-1 154361-50-9 antymetabolity Z X X
karboplatyna 255-446-0 41575-94-4 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X X X
karmustyna 205-838-2 154-93-8 leki alkilujące Z X X X
cetroreliks (octan) 685-963-0 145672-81-7 hormony przysadki, podwzgórza i ich analogi Z X
chlorambucyl 206-162-0 305-03-3 leki alkilujące Z X X X
chloramfenikol 200-287-4 56-75-7 antybiotyki do stosowania miejscowego Z X X X
chlorometyna (chlorowodorek) 200-246-0 55-86-7 leki przeciwnowotworowe Z X X X
cisplatyna 239-733-8 15663-27-1 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X X X
klofarabina 631-422-9 123318-82-1 antymetabolity Z X
kolchicyna 200-598-5 64-86-8 preparaty przeciwartretyczne R X
cyklofosfamid 200-015-4 50-18-0 leki alkilujące Z X X X
cyklosporyna 611-907-1 59865-13-3 nie dotyczy Z X X
cytarabina 205-705-9 147-94-4 antymetabolity Z X X
dakarbazyna 224-396-1 750512-03-9 leki alkilujące Z X X
daktynomycyna 200-063-6 50-76-0 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X
dazatynib (hydrat) 638-874-6 863127-77-9 leki przeciwnowotworowe Z X
daunorubicyna (chlorowodorek) 245-723-4 23541-50-6 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
decytabina 219-089-4 2353-33-5 antymetabolity Z X X
dietylostylbestrol 200-278-5 56-53-1 estrogeny Z X X
dinoproston 206-656-6 363-24-6 uterotoniki (środki obkurczające macicę) Z X
docetaksel 601-339-2 114977-28-5 alkaloidy roślinne i pozostałe produkty naturalne Z X X X
chlorowodorek doksorubicyny 246-818-3 25316-40-9 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
dutasteryd 638-758-5 164656-23-9 leki urologiczne Z X
entekawiru monohydrat 606-668-5 209216-23-9 leki przeciwwirusowe do stosowania ogólnoustrojowego Z X
enzalutamid 805-022-1 915087-33-1 antagonisty hormonów i ich pochodne Z X
chlorowodorek epirubicyny 260-145-2 56390-09-1 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
erlotynib (chlorowodorek) 620-491-0 183319-69-9 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X
estradiol 200-023-8 50-28-2 estrogeny Z X X
estramustyna (fosforan) 225-512-3 4891-15-0 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X
skoniugowane estrogeny 235-199-5 12126-59-9 estrogeny Z X X
etopozyd 251-509-1 33419-42-0 alkaloidy roślinne i pozostałe produkty naturalne Z X X X
eksemestan 643-090-2 107868-30-4 terapia układu hormonalnego Z X
finasteryd 620-534-3 98319-26-7 pozostałe preparaty dermatologiczne Z X
flukonazol 627-806-0 86386-73-4 leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego Z X
fludarabina (fosforan) 616-242-0 75607-67-9 leki przeciwnowotworowe Z X X
fluorouracyl 200-085-6 51-21-8 antymetabolity R X X
flutamid 236-341-9 13311-84-7 antagonisty hormonów i ich pochodne Z X
fulwestrant 642-998-6 129453-61-8 antagonisty hormonów i ich pochodne Z X
gancyklowir 627-054-3 82410-32-0 leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym Z X
ganireliks 689-234-8 124904-93-4 hormony podwzgórza Z X
gemcytabina 619-100-6 95058-81-4 antymetabolity Z X
gozerelina 686-281-6 65807-02-5 terapia układu hormonalnego Z X
hydroksykarbamid 204-821-7 127-07-1 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X X
idarubicyna (chlorowodorek) 260-990-7 57852-57-0 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
ifosfamid 223-237-3 3778-73-2 leki alkilujące Z X X X
imatynib 604-855-6 152459-95-5 inhibitory kinazy białkowej R X
irynotekan (chlorowodorek) 603-967-2 136572-09-3 alkaloidy roślinne i pozostałe produkty naturalne Z X X
izotretynoina 225-296-0 4759-48-2 preparaty przeciwtrądzikowe do stosowania miejscowego Z X
iwabradyna (chlorowodorek) 638-798-3 148849-67-6 leki stosowane w chorobach serca Z X
iksazomib (cytrynian) 813-102-2 1239908-20-3 leki przeciwnowotworowe Z X
lenalidomid 691-297-1 191732-72-6 immunosupresanty Z X
letrozol 675-034-8 112809-51-5 antagonisty hormonów i ich pochodne Z X
leuprorelina 633-395-9 53714-56-0 hormony i ich pochodne Z X
lomustyna 235-859-2 13010-47-4 leki alkilujące Z X X X
octan medroksyprogesteronu 200-757-9 71-58-9 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego Z X X
megestrol (octan) 209-864-5 595-33-5 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego Z X X
melfalan 205-726-3 148-82-3 leki alkilujące Z X X X
metotreksat 200-413-8 59-05-2 antymetabolity Z X X
metyloergometryna (maleinian) 260-734-4 57432-61-8 pozostałe leki ginekologiczne Z X
mifepryston 617-559-7 84371-65-3 pozostałe hormony płciowe

i modulatory systemu płciowego

Z X
mizoprostol 664-288-5 59122-46-2 leki stosowane w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy i w refluksie żołądkowo-przełykowym Z X
mitomycyna 200-008-6 50-07-7 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
mitotan 200-166-6 53-19-0 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X
mitoksantron

(dichlorowodorek)

274-619-1 70476-82-3 antybiotyki cytotoksyczne (przeciwnowotworowe) i ich pochodne Z X X X
mykofenolan mofetylu 627-027-6 128794-94-5 immunosupresanty Z X
kwas mykofenolowy 246-119-3 24280-93-1 immunosupresanty R X
nelarabina 642-916-9 121032-29-9 antymetabolity Z X
nilotynib 700-544-5 641571-10-0 leki przeciwnowotworowe Z X
olaparyb 642-941-5 763113-22-0 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X
oksaliplatyna 621-248-1 61825-94-3 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X X X
paklitaksel 608-826-9 33069-62-4 alkaloidy roślinne i pozostałe produkty naturalne Z X X
panobinostat 803-814-1 404950-80-7 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X
pazopanib (chlorowodorek) 619-728-0 635702-64-6 leki przeciwnowotworowe Z X
pemetreksed 680-625-9 137281-23-3 antymetabolity Z X
fenytoina 200-328-6 57-41-0 leki przeciwpadaczkowe R X
pomalidomid 805-902-5 19171-19-8 immunosupresanty Z X
prokarbazyna (chlorowodorek) 206-678-6 366-70-1 pozostałe leki przeciwnowotworowe Z X X X
progesteron 200-350-6 57-83-0 progestageny Z X X X
raloksyfen (chlorowodorek) 639-789-7 82640-04-8 pozostałe hormony płciowe

i modulatory systemu płciowego

Z X
regorafenib 815-051-1 755037-03-7 inhibitory kinazy białkowej Z X
rybawiryna 636-825-3 36791-04-5 leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym Z X
sorafenib 608-209-4 284461-73-0 inhibitory kinazy białkowej Z X
spironolakton 200-133-6 52-01-7 antagonisty aldosteronu i pozostałe leki zatrzymujące potas Z X
streptozocyna 242-646-8 18883-66-4 leki alkilujące Z X X X
sunitynib (jabłczan) 638-825-9 341031-54-7 leki przeciwnowotworowe Z X
tamoksyfen 234-118-0 10540-29-1 antagonisty hormonów i ich pochodne R X X
temozolomid 630-358-9 85622-93-1 leki alkilujące Z X X
temsyrolimus 686-177-0 162635-04-3 inhibitory kinazy białkowej Z X
testosteron 200-370-5 58-22-0 androgeny R X
talidomid 200-031-1 50-35-1 immunosupresanty Z X
tiotepa 200-135-7 52-24-4 leki alkilujące Z X X X
tioguanina 205-827-2 154-42-7 antymetabolity Z X X X
tofacytynib 689-145-4 477600-75-2 immunosupresanty Z X
topotekan 687-471-1 123948-87-8 leki przeciwnowotworowe Z X
trametynib 629-899-3 871700-17-3 inhibitory kinazy białkowej Z X
trastuzumab emtanzyna 854-470-4 1018448-65-1 przeciwciała monoklonalne i immunokoniugaty Z X X
treosulfan 206-081-0 299-75-2 leki przeciwnowotworowe Z X
tretynoina 206-129-0 302-79-4 preparaty przeciwtrądzikowe do stosowania miejscowego Z X
tryptorelina (pamonian) 689-181-0 124508-66-3 terapia układu hormonalnego Z X
uliprystal (octan) 682-170-1 126784-99-4 hormony płciowe i modulatory układu rozrodczego Z X
urofolitropina 686-287-9 146479-72-3 hormony płciowe i modulatory układu rozrodczego Z X
walgancyklowir (chlorowodorek) 641-360-4 175865-59-5 leki przeciwwirusowe do stosowania ogólnoustrojowego Z X X X
walproinian półsodowy/ walproinian sodu/kwas walproinowy 630-325-9/ 213-961-8/

202-777-3

76584-70-8/ 1069-66-5/99-66-1 leki przeciwpadaczkowe Z/Z/R X
wandetanib 669-841-4 443913-73-3 inhibitory kinazy białkowej Z X
winorelbina (winian) 639-264-2 125317-39-7 alkaloidy roślinne i pozostałe produkty naturalne Z X X X
worykonazol 629-701-5 137234-62-9 leki przeciwgrzybicze do stosowania ogólnoustrojowego Z X
warfaryna (sodowa) 204-929-4 129-06-6 środki obniżające krzepliwość krwi Z X
zydowudyna 623-849-4 30516-87-1 leki przeciwwirusowe do stosowania ogólnoustrojowego Z X
(1) KH - klasyfikacja zharmonizowana, R - rejestracja, Z - zgłoszenie.

ZAŁĄCZNIK  2a

HMP zawierające CMR kat. 1A lub 1B ujęte w zharmonizowanej klasyfikacji

Aktywny składnik produktu leczniczego Numer WE Numer CAS Klasa terapeutyczna Muta 1A/1B Carc 1A/1B Repr 1A/1B
4,4'-metylenodianilina 202-974-4 101-77-9 pozostałe środki diagnostyczne X
tetraboran sodu, in. boraks 215-540-4 1303-96-4 preparaty stomatologiczne X
kwas borowy 233-139-2 10043-35-3 leki przeciwzakaźne X
tlenek węgla 211-128-3 630-08-0 pozostałe środki diagnostyczne X
smoła węglowa 232-361-7 8007-45-2 leki przeciwłuszczycowe do stosowania miejscowego X
kobalt 231-158-0 7440-48-4 pozostałe składniki odżywcze X X
chlorek kobaltu(II) 231-589-4 7646-79-9 pozostałe środki diagnostyczne X X
kreozot 232-287-5 8001-58-9 środki wykrztuśne, z wył. połączeń z lekami przeciwkaszlowymi X X (zgłoszenie)
formaldehyd 200-001-8 50-00-0 pozostałe środki diagnostyczne X
siarczan hydrazyny 233-110-4 10034-93-2 pozostałe środki diagnostyczne X (rejestr zamierzeń)
kalium bichromicum 231-906-6 7778-50-9 pozostałe środki diagnostyczne X X X
ketokonazol 265-667-4 65277-42-1 leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego X
fiolet krystaliczny 208-953-6 548-62-9 środki antyseptyczne i dezynfekcyjne X
glukonian niklu 276-205-6 71957-07-8 pozostałe suplementy mineralne X X
siarczan niklu 232-104-9 7786-81-4 pozostałe środki diagnostyczne X X
oksychinolina 205-711-1 148-24-3 preparaty stomatologiczne X
kwas pentetynowy 200-652-8 67-43-6 terapia układu moczowego X
fenoloftaleina 201-004-7 77-09-8 leki na zaparcia X
pirytionian cynku 236-671-3 13463-41-7 pozostałe preparaty dermatologiczne X
boran sodu 215-540-4 1330-43-4 leki przeciwzakaźne X
nadboran sodu 239-172-9 7632-04-4 preparaty stomatologiczne X
teofilina 200-385-7 58-55-9 pozostałe leki

ogólnoustrojowe stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych

X

ZAŁĄCZNIK  2b

HMP zawierające substancje samodzielnie sklasyfikowane i zgłoszone do rejestracji zgodnie z rozporządzeniem REACH przez wiodących rejestrujących (unijnych producentów lub importerów) jako CMR kat. 1A lub 1B

Aktywny składnik produktu leczniczego Numer WE Numer CAS Trzeci poziom ATC Muta 1A/1B Carc 1A/1B Repr 1A/1B
benzaldehyd 202-860-4 100-52-7 pozostałe środki diagnostyczne X
betametazon 206-825-4 378-44-9 leki przeciwzapalne stosowane w chorobach jelit X
chlorowodorek klindamycyny 244-398-6 21462-39-5 preparaty przeciwtrądzikowe do stosowania miejscowego X
siarczan miedzi 231-847-6 7758-98-7 pozostałe produkty terapeutyczne X X
dapson 201-248-4 80-08-0 preparaty przeciwtrądzikowe do stosowania miejscowego X
dimetylo-4-toluidyna 202-805-4 99-97-8 pozostałe środki diagnostyczne X
chlorek etylu 200-830-5 75-00-3 środki znieczulenia miejscowego X
hydrokortyzon 200-020-1 50-23-7 preparaty stomatologiczne X
metylenobis (metylo-oksazolidyna) 266-235-8 66204-44-2 pozostałe środki diagnostyczne X
metyloprednizolon 201-476-4 83-43-2 kortykosteroidy X
metronidazol 207-136-1 443-48-1 preparaty stomatologiczne X
noretysteron 200-681-6 68-22-4 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego X
gałka muszkatołowa 282-013-3 84082-68-8 pozostałe środki diagnostyczne X
prasteron 200-175-5 53-43-0 sterydy anaboliczne X
prednizolon 200-021-7 50-24-8 preparaty stomatologiczne X
retinol 200-683-7 68-26-8 preparaty przeciwtrądzikowe do stosowania miejscowego X
octan retinylu 204-844-2 127-47-9 witaminy A i D, w tym połączenia obu tych substancji X
olej łupkowy 269-646-0 68308-34-9 środki antyseptyczne i dezynfekcyjne X X X
azotan srebra 231-853-9 7761-88-8 środki antyseptyczne i dezynfekcyjne X

ZAŁĄCZNIK  2c

HMP zawierające substancje samodzielnie sklasyfikowane przez powiadamiających zobowiązanych do tego na mocy CLP jako CMR kat. 1A lub 1B

Jak wcześniej wspomniano, dane zebrane w oparciu o samodzielną klasyfikację są mniej wiarygodne niż dane zawarte w zharmonizowanej klasyfikacji. W związku z tym, w razie wątpliwości zaleca się, aby pracodawca zwrócił się do przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za wprowadzenie danego HMP na rynek o dodatkowe informacje (karta charakterystyki materiału lub podobny dokument) dotyczące klasyfikacji danej substancji.

W ostatniej kolumnie tabeli wskazano, ilu spośród całkowitej liczby zgłaszających samodzielnie sklasyfikowało daną substancję jako substancję CMR kat. 1A lub 1B. Dane te pokazują reprezentatywność i wiarygodność przedstawionych informacji. Aby zwiększyć wiarygodność danych, w załączniku 2c uwzględniono jedynie substancje, które co najmniej 50 % całkowitej liczby zgłaszających samodzielnie zaklasyfikowało jako CMR kat. 1A lub 1B.

Aktywny składnik produktu leczniczego Numer WE Numer CAS Klasa terapeutyczna Muta 1A/1B Carc 1A/1B Repr 1A/1B liczba zgłaszających (spośród wszystkich zgłaszających) (wykaz C&L ECHA)
acenokumarol 205-807-3 152-72-7 środki obniżające krzepliwość krwi X 6 (9)
kwas acetohydroksamowy 208-913-8 546-88-3 leki urologiczne X 7 (10)
amikacyna 253-538-5 37517-28-5 antybiotyki do stosowania miejscowego X 1 (2)
anagrelid 864-866-9 68475-42-3 pozostałe leki przeciwnowotworowe X 1 (1)
anastrozol 601-715-6 120511-73-1 antagonisty hormonów i ich pochodne X 12 (17)
apalutamid 807-449-9 956104-40-8 antagonisty hormonów i ich pochodne X 2 (4)
baricytynib 691-421-4 1187594-09-7 immunosupresanty X 3 (5)
bazedoksyfen 805-732-1 198481-32-2 pozostałe hormony płciowe

i modulatory systemu płciowego

X 1 (1)
dipropionian beklometazonu 226-886-0 5534-09-8 leki przeciwzapalne stosowane w chorobach jelit X 12 (22)
toksyna botulinowa typu E 297-258-1 93384-47-5 leki zwiotczające mięśnie o działaniu obwodowym X 1 (2)
octan busereliny 636-185-5 68630-75-1 hormony i ich pochodne X 6 (7)
octan chlormadinonu 206-118-0 302-22-7 progestageny X 7 (9)
cymetydyna 257-232-2 51481-61-9 leki stosowane w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy i w refluksie żołądkowo-przełykowym X 8 (16)
propionian klobetazolu 246-634-3 25122-46-7 kortykosteroidy X 12 (22)
cytrynian klomifenu 200-035-3 50-41-9 gonadotropiny i pozostałe środki wspierające owulację X 6 (12)
koryfolitropina alfa 692-844-7 195962-23-3 gonadotropiny i pozostałe środki wspierające owulację X 2 (2)
cyproteron 690-915-7 2098-66-0 antagonisty androgenu X 1 (1)
danazol 241-270-1 17230-88-5 pozostałe hormony płciowe

i modulatory systemu płciowego

X 4 (8)
desfluran 688-023-8 57041-67-5 środki znieczulenia ogólnego X 2 (4)
dezogestrel 258-929-4 54024-22-5 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego X 8 (11)
deksmedetomidyna 601-281-8 113775-47-6 leki nasenne i uspokajające X 1 (1)
walerianian diflukortolonu 261-655-8 59198-70-8 kortykosteroidy X 3 (6)
dronedaron 604-240-2 141626-36-0 leki przeciwarytmiczne i i iii klasy X 2 (4)
drospirenon 266-679-2 67392-87-4 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego X 10 (15)
duwelisyb 813-697-9 1201438-56-3 inhibitory kinazy białkowej X 1 (1)
efawirenc 620-492-6 154598-52-4 leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym X 9 (17)
enkorafenib 815-119-0 1269440-17-6 inhibitory kinazy białkowej X 1 (2)
estetrol 840-340-4 15183-37-6 pozostałe preparaty dermatologiczne X 3 (4)
estriol 200-022-2 50-27-1 estrogeny X X 3 (9) - 7 (9)
dichlorowodorek etambutolu 213-970-7 1070-11-7 leki stosowane w gruźlicy X 5 (7)
etonogestrel 258-936-2 54048-10-1 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego X 10 (10)
octan flekainidu 258-997-5 54143-56-5 leki przeciwarytmiczne i i iii klasy X 7 (9)
kapronian fluokortolonu 206-140-0 303-40-2 leki do stosowania miejscowego w przypadku hemoroidów

i szczelin odbytu

X 1 (2)
piwalan fluokortolonu 249-504-4 29205-06-9 leki do stosowania miejscowego w przypadku hemoroidów

i szczelin odbytu

X 1 (2)
furoinian flutykazonu 629-894-6 397864-44-7 środki udrażniające nos i pozostałe preparaty do stosowania miejscowego do nosa X 7 (12)
fotemustyna 630-468-7 92118-27-9 leki alkilujące X X X 1 (2) - 1 (2) - 1 (2)
furosemid 200-203-6 54-31-9 diuretyki pętlowe X X 1 (50) - 28 (50)
gentamycyna 215-765-8 1403-66-3 antybiotyki do stosowania miejscowego X 4 (6)
gryzeofulwina 204-767-4 126-07-8 leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego X X X 3 (20) - 1 (20) - 16 (20)
hydroksyzyna 200-693-1 68-88-2 leki przeciwlękowe X 1 (1)
interferon beta-1B 682-322-7 145155-23-3 leki przeciwzakaźne X 2 (2)
kompleks wodorotlenku żelaza

(III) z dekstranem

618-390-1 9004-66-4 preparaty żelaza X 3 (4)
siarczan kanamycyny 246-933-9 25389-94-0 leki przeciwzakaźne w chorobach jelit X 23 (28)
lewonorgestrel 212-349-8 797-63-7 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego X 8 (12)
lizynopryl 278-488-1 76547-98-3 inhibitory konwertazy angiotensyny X 4 (7)
lormetazepam 212-700-5 848-75-9 leki nasenne i uspokajające X 2 (3)
hormon luteinizujący 232-661-8 9002-67-9 gonadotropiny i pozostałe środki wspierające owulację X 2 (2)
linestrenol 200-151-4 52-76-6 hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania ogólnoustrojowego X X 1(3) - 2 (3)
metenolone enantate 206-141-6 303-42-4 sterydy anaboliczne X 1 (1)
aceponian metyloprednizolonu 658-084-5 86401-95-8 kortykosteroidy X 4 (5)
mykofenolan sodu 687-703-1 37415-62-6 immunosupresanty X 2 (3)
dekanian nandrolonu 206-639-3 360-70-3 sterydy anaboliczne X 6 (10)
siarczan netylmycyny 260-147-3 56391-57-2 leki przeciwbakteryjne na bazie aminoglikozydów X 7 (9)
nilutamid 624-700-6 63612-50-0 antagonisty hormonów i ich pochodne X 3 (4)
jednowodny tozylan niraparybu 855-068-1 1613220-15-7 pozostałe leki przeciwnowotworowe X X 2 (3) - 1 (3)
octan nomegestrolu 261-379-8 58652-20-3 progestageny X 6 (12)
peryndopryl 617-394-0 82834-16-0 inhibitory konwertazy angiotensyny X 1 (1)
fenazepam 682-231-2 51753-57-2 leki przeciwlękowe X X 2 (4) - 2 (4)
fenobarbital 200-007-0 50-06-6 leki przeciwpadaczkowe X 19 (25)
pirtobrutynib 864-730-9 2101700-15-4 inhibitory kinazy białkowej X 4 (4)
podofilina 232-546-2 9000-55-9 leki na zaparcia X 8 (8)
rozuwastatyna 689-191-5 287714-41-4 środki modyfikujące stężenie lipidów X 1 (1)
sacytuzumab gowitekan 872-125-6 1491917-83-9 przeciwciała monoklonalne i immunokoniugaty X 1 (1)
selperkatynib 843-660-2 2152628-33-4 inhibitory kinazy białkowej X 3 (3)
nadboran sodu 239-172-9 7632-04-4 preparaty stomatologiczne X 5 (5)
sulproston 262-173-0 60325-46-4 uterotoniki (środki obkurczające macicę) X 4 (4)
talazoparyb 815-271-8 1207456-01-6 pozostałe leki przeciwnowotworowe X 1 (1)
tegafur 241-846-2 17902-23-7 antymetabolity X 2 (4)
tymolol 248-032-6 26839-75-8 betablokery X 1 (1)
acetonid triamcynolonu 200-948-7 76-25-5 preparaty stomatologiczne X 10 (17)
fosforan dwupotasowy acetonidu triamcynolonu 217-537-3 1881-20-5 preparaty stomatologiczne X 1 (1)
trofosfamid 244-770-8 22089-22-1 leki alkilujące X X X 1 (1) - 1 (1) - 1 (1)
1 Dyrektywa 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy (Dz.U. L 158 z 30.4.2004, s. 50).
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniająca dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (Dz.U. L 88 z 16.3.2022, s. 1).
3 Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1).
4 Wytyczne dotyczące bezpiecznego zarządzania niebezpiecznymi produktami leczniczymi w miejscu pracy, 2023 r.
5 Wytyczne dotyczące bezpiecznego zarządzania niebezpiecznymi produktami leczniczymi w miejscu pracy, 2023 r.
6 Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Centra ds. Profilaktyki i Kontroli Chorób, Państwowy Instytut Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (USA): Wykaz leków niebezpiecznych stosowanych w służbie zdrowia [NIOSH List of Hazardous Drugs in Healthcare Settings], 2020 r.
7 Wykaz niebezpiecznych produktów leczniczych (HMP) z uwzględnieniem cytotoksyn sporządzony przez Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI) i oparty na unijnym systemie klasyfikacji CLP substancji rakotwórczych, mutagennych i działających szkodliwie na rozrodczość, dostępny pod adresem: https://www.etui.org/publications/etuis-list-hazardous-medicinal-products-hmps.
8 Wykaz leków niebezpiecznych stosowanych w służbie zdrowia opracowany przez NIOSH pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia miejsca pracy poprzez określenie, które z leków zatwierdzonych przez centrum oceny i badań w zakresie produktów leczniczych (CDER) amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków mają swoiste właściwości określone w definicji niebezpiecznego leku opracowanej przez NIOSH.
9 Ponieważ te same HMP stosuje się u ludzi i u zwierząt (chociaż w sektorze zdrowia zwierząt są one stosowane rzadziej), powyższa definicja obejmuje także HMP stosowane w sektorze weterynaryjnym.
10 Motyw 11 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (Dz.U. L 88 z 16.3.2022, s. 1).
11 Rozporządzenie (WE) nr 1272/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1).
12 Dyrektywa 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. L 311 z 28.11.2001, s. 67).
13 Ocenę tych baz danych zakończono w czerwcu 2024 r.
14 Po przyjęciu przez Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) ECHA opinii w sprawie zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania substancji Komisja Europejska corocznie przyjmuje decyzje i w drodze aktów delegowanych aktualizuje wykaz zharmonizowanej klasyfikacji zawarty w załączniku VI do CLP.
15 Jeżeli substancję ujęto w zharmonizowanej klasyfikacji, producenci, importerzy i dalsi użytkownicy są zobowiązani do sklasyfikowania jej w określonych klasach zagrożenia zgodnie z tą zharmonizowaną klasyfikacją.
16 Przedsiębiorstwa są odpowiedzialne za gromadzenie informacji o właściwościach i zastosowaniach substancji, które produkują lub importują w ilości przekraczającej jedną tonę rocznie. Muszą również dokonywać oceny zagrożeń i potencjalnego ryzyka stwarzanych przez te substancje. Następnie przekazują te informacje ECHA w dokumentacji rejestracyjnej zawierającej informacje o zagrożeniach oraz, w stosownych przypadkach, ocenę ryzyka, jakie może stwarzać stosowanie danej substancji, oraz sposobu kontroli tego ryzyka.
17 W określonych przypadkach producent lub importer musi zgłosić substancję do wykazu C&L w terminie jednego miesiąca od jej wprowadzenia na rynek.
18 Wykaz C&L zawiera otrzymane od producentów i importerów informacje o klasyfikacji i oznakowaniu substancji zgłoszonych i zarejestrowanych, a także substancji ujętych w zharmonizowanej klasyfikacji.
19 Zgodnie z art. 5 CLP producenci, importerzy i dalsi użytkownicy substancji ustalają, jakie informacje są dostępne w celu stwierdzenia, czy substancja stwarza zagrożenie, i odpowiednio je analizują.
20 Rozporządzenie (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiające wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków (Dz.U. L 136 z 30.4.2004, s. 1).
21 W tym substancje zawarte w rejestrze zamierzeń, zob. pkt 3.2.1.1.
22 Wg ATC substancje czynne dzieli się na grupy według narządu lub układu narządów, na który działają, oraz ich właściwości terapeutycznych, farmakologicznych i chemicznych. Zgodnie z definicją podaną w pkt. 2 wykaz ten obejmuje także substancje takie jak środki diagnostyczne, składniki odżywcze lub suplementy mineralne, które nie wykazują bezpośrednich skutków farmaceutycznych.

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1150

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: KOMUNIKAT KOMISJI - Orientacyjny wykaz niebezpiecznych produktów leczniczych ustanowiony zgodnie z art. 18a dyrektywy 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy
Data aktu: 29/04/2004
Data ogłoszenia: 20/02/2025