(C/2025/1121)
(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2025 r.)
Strony
Strona skarżąca: Red Bull GmbH (Fuschl am See, Austria), Red Bull France (Paryż, Francja), Red Bull Nederland BV (Soesterberg, Niderlandy) (przedstawiciele: H. Wollmann, F. Urlesberger, A. Visontai-Knor, J. Schindler i F. Dethmers, Rechtsanwälte)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji w przedmiocie kosztów z dnia 23.10.2024 R.;
- zasądzenie od tej instytucji wszystkich kosztów żądanych przez skarżące; oraz
- obciążenie Komisji kosztami postępowania
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.
1. Zarzut pierwszy, dotyczący niezgodnej z prawem odmowy uznania kosztów dodatkowych, jakie wynikły wyłącznie z ciągłej, nieproporcjonalnej i radykalnej kontroli
Odrzucenie uznania dodatkowych kosztów poniesionych przez skarżące wskutek nieproporcjonalnego dalszego prowadzenia kontroli jest niezgodne z prawem. Nieproporcjonalna skala przechwytywania danych przez pozwaną było przyczyną zbyt długiego czasu trwania ciągłej kontroli i wynikających z tego nadmiernych kosztów. Odmowa pełnego odszkodowania za te koszty jest zatem niezgodna z prawem.
2. Zarzut drugi, dotyczący niewystarczającego uzasadnienia decyzji w przedmiocie kosztów i braku precyzji scenariusza alternatywnego
Strona pozwana w swej decyzji w przedmiocie kosztów nie zawarła (wystarczającego) uzasadnienia w odniesieniu do odrzucenia żądanych kosztów. Skarżące nie są zatem w stanie zrozumieć decyzji pozwanej. Ponadto nie pozwala to również Sądowi na wykonanie przysługujących mu uprawnień kontrolnych.
3. Zarzut trzeci, dotyczący błędnej ocena prawna spowodowanej błędną wykładnią orzecznictwa Nexans
Zdaniem skarżących pozwana błędnie uznała, że w wyroku z dnia 16 lipca 2020 r., Nexans France i Nexans/Komisja 1 Trybunał uwzględnił jedynie wynikające z przeprowadzanej w Brukseli kontroli ciągłej koszty gotówkowe jako podlegające zwrotowi.
4. Zarzut czwarty, dotyczący naruszenia podstawowego prawa do obrony
Decyzja Komisji w przedmiocie kosztów narusza przysługujące skarżącym prawo do obrony. Pozwana instytucja odmówiła bowiem skarżącym prawa do samodzielnego wyboru odpowiednich środków obrony i wprowadziła nieproporcjonalne wymogi w odniesieniu do żądań dotyczących kosztów.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1121 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-682/24: Skarga wniesiona w dniu 30 grudnia 2024 r. - Red Bull i in./Komisja |
Data aktu: | 24/02/2025 |
Data ogłoszenia: | 24/02/2025 |