united kingdom
ukraine

Sprawa C-791/24, TERVE Production: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Najvyšší súd Slovenskej republiky (Słowacja) w dniu 13 listopada 2024 r. - TERVE Production, spol. s r.o./Intesa Sanpaolo Holding International S.A

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Najvyśśi sud Slovenskej republiky (Słowacja) w dniu 13 listopada 2024 r. - TERVE Production, spol. s r.o./Intesa Sanpaolo Holding International S.A.
(Sprawa C-791/24, TERVE Production)

(C/2025/1077)

Język postępowania: słowacki

(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2025 r.)

Sąd odsyłający

Najvyssi sud Slovenskej republiky

Strony w postępowaniu głównym

Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: TERVE Production, spol. s r.o.

Druga strona postępowania: Intesa Sanpaolo Holding International S.A.

Pytania prejudycjalne

1) Czy przepisy art. 7 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 1  z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (wersja przekształcona), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1215/2012", należy interpretować w ten sposób, że pozew o zastąpienie zatwierdzenia projektu powoda dotyczącego umowy nabycia akcji orzeczeniem sądu należy uznać za pozew w "sprawach dotyczących umowy"?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi przeczącej na pytanie pierwsze, czy przepisy art. 7 pkt 2 rozporządzenia nr 1215/2012 należy interpretować w ten sposób, że pozew o zastąpienie zatwierdzenia projektu powoda dotyczącego umowy nabycia akcji orzeczeniem sądu należy uznać za pozew w sprawach dotyczących "czynu niedozwolonego lub czynu podobnego do czynu niedozwolonego"?

3) Czy przepisy art. 24 pkt 2 rozporządzenia nr 1215/2012 należy interpretować w ten sposób, że ma on zastosowanie również do postępowania głównego w związku z tym, że powód wnosi, aby sąd w postępowaniu głównym jako zagadnienie wstępne rozpatrzył jego zarzut, że uchwała walnego zgromadzenia wyrażająca zgodę na przeniesienie akcji pozostałych akcjonariuszy (w tym akcji powoda) na pozwanego jest nieistniejąca lub nieważna?

1 Dz.U. 2012, L 351, s. 1.

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1077

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-791/24, TERVE Production: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Najvyšší súd Slovenskej republiky (Słowacja) w dniu 13 listopada 2024 r. - TERVE Production, spol. s r.o./Intesa Sanpaolo Holding International S.A
Data aktu: 24/02/2025
Data ogłoszenia: 24/02/2025