(C/2025/1059)
Język postępowania: bułgarski
(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2025 r.)
Sąd odsyłający
Rayonen sad Svilengrad i Administrativen sad - Haskovo
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: "SISTEM LUX" OOD (C-717/22), VU (C-372/23)
Druga strona postępowania: Teritorialna direktsia Mitnitsa Burgas
przy udziale: Rayonna prokuratura - Haskovo, Teritorialno otdelenie - Svilengrad (C-717/22), Okrazhna prokuratura - Haskovo (C-372/23)
Sentencja
1) Artykuł 15 i art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny
należy interpretować w ten sposób, że:
nie stoją one na przeszkodzie uregulowaniom krajowym pozwalającym na stwierdzenie nieprzestrzegania przepisów prawa celnego przez sam fakt niedbalstwa, polegającego na niezachowaniu odpowiedniej formy zgłoszenia przewożonych towarów. Natomiast przepisy te stoją na przeszkodzie temu, aby w takich okolicznościach na sprawcę tego naruszenia została nałożona sankcja administracyjna w wysokości odpowiadającej co najmniej wartości celnej towarów będących przedmiotem tego naruszenia.
2) Artykuł 42 ust. 1 i 2 rozporządzenia nr 952/2013 w świetle art. 17 ust. 1 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej należy interpretować w ten sposób, że:
nie stoi on na przeszkodzie uregulowaniom krajowym, które w przypadku nieprzestrzegania przepisów prawa celnego przewiduje, poza nałożeniem grzywny, konfiskatę towarów będących przedmiotem tego naruszenia, jeżeli należą one do osoby, której można przypisać to naruszenie, pod warunkiem że system sankcji mających zastosowanie do tego naruszenia jest jako całość zgodny z wymogiem proporcjonalności.
3) Artykuł 2 ust. 1 decyzji ramowej Rady 2005/212/WSiSW z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie konfiskaty korzyści, narzędzi i mienia pochodzących z przestępstwa
należy interpretować w ten sposób, że:
nie ma on zastosowania do środka polegającego na konfiskacie podjętego w wyniku nieprzestrzegania przepisów prawa celnego, jeżeli nie stanowi ono przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności w wymiarze powyżej jednego roku, lecz naruszenie administracyjne.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1059 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Sprawy połączone C-717/22 i C-372/23, Sistem Lux: Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 19 grudnia 2024 r. - SISTEM LUX OOD, VU v. Teritorialna direktsia Mitnitsa Burgas |
Data aktu: | 19/12/2024 |
Data ogłoszenia: | 24/02/2025 |