united kingdom
ukraine

Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1092/2010, (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010, (UE) nr 1095/2010 i (UE) 2021/523 w odniesieniu do niektórych wymogów sprawozdawczych w dziedzinach usług finansowych i wsparcia inwestycyjnego (COM(2023)0593 - C9-0383/2023 - 2023/0363(COD)) (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

P9_TA(2024)0128
Zmiana niektórych rozporządzeń o usługach finansowych i wsparciu inwestycyjnym w odniesieniu do niektórych wymogów sprawozdawczych Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1092/2010, (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010, (UE) nr 1095/2010 i (UE) 2021/523 w odniesieniu do niektórych wymogów sprawozdawczych w dziedzinach usług finansowych i wsparcia inwestycyjnego (COM(2023)0593 - C9-0383/ 2023 - 2023/0363(COD))

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

(C/2025/1021)

(Dz.U.UE C z dnia 27 lutego 2025 r.)

Parlament Europejski,

– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2023)0593),

– uwzględniając art. 294 ust. 2, art. 114, art. 173 i art. 175 akapit trzeci Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którymi wniosek został przedstawiony Parlamentowi przez Komisję (C9-0383/2023),

– uwzględniając art. 294 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

– uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z dnia 14 lutego 2024 r. 1 ,

– po konsultacji z Komitetem Regionów,

– uwzględniając art. 59 Regulaminu,

– uwzględniając sprawozdanie Komisji Gospodarczej i Monetarnej (A9-0026/2024),

1. przyjmuje poniższe stanowisko w pierwszym czytaniu;

2. zwraca się do Komisji o ponowne przekazanie mu sprawy, jeśli zastąpi ona pierwotny wniosek, wprowadzi w nim istotne zmiany lub planuje ich wprowadzenie;

3. zobowiązuje swoją przewodniczącą do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji oraz parlamentom narodowym.

P9_TC1-COD(2023)0363

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 12 marca 2024 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/... zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1092/2010, (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010, (UE) nr 1095/2010 i (UE) 2021/523 w odniesieniu do niektórych wymogów sprawozdawczych w dziedzinach usług finansowych i wsparcia inwestycyjnego *

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114, art. 173 i art. 175 akapit trzeci,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 2 ,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów 3 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze,

co następuje:

(1) Wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu właściwego monitorowania przepisów i ich prawidłowego egzekwowania. Ważne jest jednak uproszczenie tych wymogów, aby zagwarantować, że będą one spełniać swój zamierzony cel, | ograniczyć obciążenie administracyjne oraz uniknąć niepotrzebnego powielania obowiązków, szczególnie w przypadku organów regulacyjnych i nadzorczych mniejszych jurysdykcji finansowych. Wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji mogą jednak również nakładać nieproporcjonalne obciążenia na podmioty, w szczególności na małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorstwa.

(2) Usprawnienie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, bez uszczerbku dla celów politycznych, jest zatem priorytetem, w tym w odniesieniu do wymogów sprawozdawczych w sektorze finansowym oraz w odniesieniu do częstotliwości składania sprawozdań związanych z Programem InvestEU ustanowionym na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/523 4 .

(3) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1092/2010 5 , (UE) nr 1093/2010 6 , (UE) nr 1094/2010 7 , (UE) nr 1095/2010 8 , (UE) nr 806/2014 9 , (UE) nr .../... 10 , rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 11  oraz rozporządzenie (UE) 2021/523 zawierają szereg wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, które należy uprościć w ramach procedury o charakterze bardziej jakościowym niż ilościowym, zgodnie z komunikatem Komisji pt. "Długoterminowa konkurencyjność UE: perspektywa na przyszłość po 2030 r." 12 .

(3a) Ta procedura o charakterze jakościowym nie ma na celu podważania jakichkolwiek osiągnięć polityki Unii, a ponadto uwzględnia ona rosnący popyt na dane potrzebne do realizacji celów aktów ustawodawczych dotyczących agendy zrównoważonego finansowania. Niemniej jednak spójność i standaryzacja różnych ram prawnych i jurysdykcji mogą w miarę upływu czasu sprawić, że spełnianie wymogów będzie bardziej wykonalne, bez zmiany samej treści standardów sprawozdawczości.

(3b) Rozbieżności w zakresie danych między państwami członkowskimi powinny również podlegać analizie jakościowej. W szczególności niektóre unijne akty ustawodawcze mają na mocy swojej podstawy prawnej zapewniać częściową lub minimalną harmonizację. Ponadto niektóre standardy sprawozdawczości są dobrowolne lub podlegają systemowi opt-in. Państwa członkowskie mogą też opracowywać najlepsze praktyki lub być liderami w zakresie wymogów sprawozdawczych, o ile przestrzegają wymogów określonych w unijnych aktach ustawodawczych.

(4) Instytucje finansowe i inne podmioty działające na rynkach finansowych są zobowiązane do przekazywania szerokiego zakresu informacji, aby umożliwić unijnym i krajowym organom nadzorującym system finansowy monitorowanie ryzyka, zapewnienie stabilności finansowej i integralności rynku oraz ochronę inwestorów i konsumentów usług finansowych w Unii. Europejskie Urzędy Nadzoru i Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy powinny regularnie dokonywać przeglądu wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji i w stosownych przypadkach proponować usprawnienie i usunięcie zbędnych, przestarzałych lub nieproporcjonalnych wymogów w odpowiednich regulacyjnych i wykonawczych standardach technicznych. Europejskie Urzędy Nadzoru powinny koordynować te prace za pośrednictwem Wspólnego Komitetu Europejskich Urzędów Nadzoru.ا Ponadto należy przeprowadzać Wzajemne oceny właściwych organów, aby poprawić skuteczność i stopień zbieżności tych wymogów. Zarówno zadania w ramach wspólnej kultury nadzoru, jak i wzajemne oceny należy wykonywać na zasadzie stałej i w razie potrzeby należy przydzielić na nie więcej zasobów ludzkich i materialnych.

(4a) Duża część zbędnych, przestarzałych lub nieproporcjonalnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji wynika z niespójności wertykalnych między wymogami państw członkowskich a wymogami unijnymi (zjawisko "gold-plating"), niespójności horyzontalnych w przepisach sektorowych i międzysektorowych, a także braku proporcjonalności samych wymogów. Europejskie Urzędy Nadzoru i Europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy powinny zatem nie tylko dokonywać przeglądu regulacyjnych i wykonawczych standardów technicznych, ale także wydawać opinie na temat trwających zwykłych procedur ustawodawczych i już obowiązujących aktów prawnych.

(4b) Ułatwianie wymiany i ponownego wykorzystywania informacji gromadzonych przez organy odpowiedzialne za nadzór w sektorze finansowym, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony danych, tajemnicy zawodowej i własności intelektualnej, powinno zmniejszyć obciążenie jednostek sprawozdawczych i organów dzięki unikaniu powielania wniosków, zgodnie ze strategią Komisji dotyczącą danych nadzorczych w dziedzinie usług finansowych w Unii. Wymiana informacji powinna również przyczynić się do lepszej koordynacji działań nadzorczych i konwergencji praktyk nadzorczych.

(4c) Aby wspierać wymianę informacji w całym sektorze finansowym, zakresem niniejszego rozporządzenia zmieniającego należy objąć wszystkie organy odpowiedzialne za nadzór w sektorze finansowym, w tym ERRS, EUN, AMLA, Jednolity Mechanizm Nadzorczy, SRB, a także wszystkie odpowiednie właściwe organy nadzoru i organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w państwach członkowskich.

(5) W tym celu zasada jednorazowego raportowania powinna być bardziej konsekwentnie egzekwowana w Unii. Wszystkie organy odpowiedzialne za nadzór w sektorze finansowym powinny żądać informacji od instytucji finansowych lub innych jednostek sprawozdawczych tylko wtedy, gdy nie zgłosiły one już tych informacji innym organom. Jeśli informacje zostały już zgłoszone jednemu organowi, inne organy powinny | mieć możliwość zwrócenia się o te informacje bezpośrednio do tego organu, zamiast gromadzenia tych samych informacji, kładąc w ten sposób kres tak zwanemu podwójnemu raportowaniu. Mając na uwadze ten sam cel, jakim jest poprawa skuteczności gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania informacji, organy, które ulepszają informacje poprzez ich oczyszczanie lub uzupełnianie, powinny mieć również możliwość dzielenia się takimi ulepszonymi informacjami.

(5a) Niektóre punkty danych, które przedsiębiorstwa muszą udostępnić instytucjom finansowym w celu wypełnienia obowiązków sprawozdawczych, nadal nie są odzwierciedlone w unijnych ramach sprawozdawczości i należy je dodać. W związku z tym, oprócz konieczności uwzględnienia zbędnych, powielających się lub przestarzałych wymogów sprawozdawczych, należy wziąć pod uwagę luki regulacyjne. Tym ważniejsze jest zatem zapewnienie spójności między wymogami sprawozdawczości finansowej i niefinansowej.

(5b) W stosownych przypadkach instytucje finansowe powinny mieć możliwość stosowania podejścia sekwencyjnego, tj. możliwość odnoszenia się do informacji, które zostały już opublikowane przez przedsiębiorstwa w ich łańcuchu wartości.

(5c) Aby ułatwić wykrywanie, monitorowanie i ograniczanie ryzyka systemowego dla stabilności finansowej oraz zapobieganie mu, ERRS powinna mieć domyślnie dostęp do odpowiednich informacji od EUN i EBC. W ten sposób ryzyko systemowe mogłoby być lepiej wykrywane ex ante, a nie ex post, dzięki bardziej rygorystycznym procedurom wnioskowania i udostępniania.

(6) Taka wymiana informacji powinna dopełniać istniejące możliwości wymiany informacji przewidziane w prawie Unii i w żadnym wypadku nie powinna ograniczać tych istniejących możliwości.

(6a) Europejskie Urzędy Nadzoru powinny dokonać oceny różnych wariantów strategicznych w celu dalszej integracji procesów sprawozdawczych z perspektywy proceduralnej i merytorycznej. Europejskie Urzędy Nadzoru powinny należycie ocenić możliwości wynikające ze zwiększonego wykorzystania technologii cyfrowej do promowania skutecznych i wydajnych formatów obejmujących wskaźniki, metody i parametry, które będą sprzyjać konkurencyjności sektora finansowego.

(6b) Mając to na uwadze, w ciągu ostatnich kilku lat Komisja i Europejskie Urzędy Nadzoru poczyniły znaczne postępy w badaniu możliwości ustanowienia zintegrowanych systemów sprawozdawczości. Takie innowacyjne systemy sprawozdawczości są niezbędne do czerpania korzyści ze zwiększonej wymiany danych między organami odpowiedzialnymi za nadzór w sektorze finansowym. W związku z tym wszystkie organy odpowiedzialne za nadzór w sektorze finansowym w Unii powinny ustanowić jednolity zintegrowany system sprawozdawczości. System ten powinien obejmować wspólny słownik danych, który zapewnia spójność i jasność wymogów sprawozdawczych i standaryzację danych, wspólne repozytorium wymaganych i uzyskanych danych, centralną przestrzeń danych w celu skutecznego gromadzenia danych i ich wymiany, a także stały pojedynczy punkt kontaktowy umożliwiający podmiotom wskazanie zdublowanych, przestarzałych lub zbędnych wymogów w zakresie sprawozdawczości i ujawniania informacji.

(6c) Przeszkody prawne w przepisach sektorowych czasami uniemożliwiają organom wymianę istotnych informacji. Dlatego organy te powinny zgłaszać Komisji te przeszkody prawne, a Komisja w stosownych przypadkach powinna proponować usunięcie tych przeszkód, przy jednoczesnym poszanowaniu praw własności intelektualnej, tajemnicy zawodowej i ochrony danych.

(7) Komisja potrzebuje dokładnych i wyczerpujących informacji, aby opracowywać strategie polityczne, oceniać istniejące prawodawstwo i wpływ potencjalnych inicjatyw ustawodawczych i nieustawodawczych, w tym podczas negocjacji wniosków ustawodawczych. Udostępnianie Komisji przez organy informacji, które instytucje finansowe lub inne podmioty przekazały tym organom zgodnie z ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, powinno pomóc w zapewnieniu opartej na dowodach podstawy do formułowania i oceny polityki Unii. W tym celu informacje takie powinny mieć formę, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych. Organy mogą również czerpać korzyści ze zanonimizowanych danych i w związku z tym powinny również wymieniać takie informacje między sobą, jeżeli jest to konieczne do realizacji ich zadań.

(8) Obserwuje się przyspieszenie cykli innowacji w sektorze finansowym, który staje się coraz bardziej otwarty i coraz bardziej nastawiony na współpracę. W związku z tym organy powinny mieć możliwość dzielenia się informacjami z instytucjami finansowymi, naukowcami i innymi podmiotami do celów badań naukowych i innowacji wykraczających poza pierwotny cel, w jakim informacje te zostały zebrane. Wymiana takich informacji znajdujących się w posiadaniu organów powinna zwiększyć ich użyteczność dzięki rozszerzeniu zakresu informacji dostępnych na potrzeby badań w sektorze finansowym i zapewnić więcej możliwości testowania produktów i modeli biznesowych, a także ściślejszą współpracę między różnymi uczestnikami rynku finansowego, w tym przedsiębiorstwami typu startup z branży FinTech i zasiedziałymi instytucjami finansowymi. Ponowne wykorzystywanie danych udostępnionych przez właściwy organ podlega ogólnym ramom ponownego wykorzystywania danych określonym w rozdziale II rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/868 13 . Biorąc jednak pod uwagę wrażliwy charakter danych otrzymywanych do celów nadzoru przez organy sektora finansowego, należy wprowadzić szczególne obowiązkowe warunki dotyczące ponownego wykorzystywania tych danych, w tym anonimizację danych osobowych i nieosobowych, co uniemożliwiłoby identyfikację poszczególnych instytucji finansowych i ochronę informacji poufnych. W związku z tym wszystkie procedury i etapy gromadzenia, standaryzacji, anonimizacji, przechowywania i udostępniania danych będą nadal stale podlegać najnowszym środkom cyberbezpieczeństwa określonym w prawie Unii.

(9) Zmiana częstotliwości składania sprawozdań z realizacji Programu InvestEU przez partnerów wykonawczych z półrocznej na roczną powinna przyczynić się do zmniejszenia obciążenia partnerów wykonawczych, pośredników finansowych, MŚP i innych przedsiębiorstw i nie pociągnąć za sobą zmiany jakichkolwiek istotnych elementów rozporządzenia (UE) 2021/523.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia (UE) nr 1092/2010, (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010, (UE) nr 1095/2010 oraz (UE) 2021/523,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1092/2010

W rozporządzeniu (UE) nr 1092/2010 wprowadza się następujące zmiany:

1.
art. 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Bez uszczerbku dla art. 15 i 16 oraz właściwych przepisów karnych poufne informacje uzyskane przez osoby, o których mowa w ust. 1, podczas wykonywania swoich obowiązków nie mogą zostać ujawnione żadnej innej osobie ani organowi, z wyjątkiem informacji w postaci skróconej lub zbiorczej, tak by niemożliwe było zidentyfikowanie poszczególnych instytucji finansowych.";

1a)
w art. 15 ust. 1-7 otrzymują brzmienie:

"1. Europejskie Urzędy Nadzoru, Europejski System Banków Centralnych (ESBC), Komisja, krajowe organy nadzoru i krajowe organy statystyczne współpracują ściśle z ERRS, dzieląc się informacjami i analizami niezbędnymi do realizacji ich zadań.

2. ERRS, Europejskie Urzędy Nadzoru i EBC koordynują swoje wysiłki na rzecz wykrywania, monitorowania i ograniczania ryzyka systemowego dla stabilności finansowej oraz zapobiegania temu ryzyku. Niezależnie od innych przepisów dotyczących udostępniania informacji nadzorczych i statystycznych zawartych w niniejszym artykule oraz w innych aktach ustawodawczych Unii, Europejskie Urzędy Nadzoru i EBC udostępniają ERRS bez zbędnej zwłoki wszelkie istotne informacje, kiedy tylko będą one dostępne, w tym informacje nadzorcze i statystyczne, a także wyniki przeprowadzonej przez nie analizy takich informacji, niezbędne do realizacji jej misji, celów i zadań.

Do celów wymiany tych informacji Europejskie Urzędy Nadzoru i EBC korzystają z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 15a, po jego ustanowieniu.

3. W przypadku gdy istniejące informacje dostępne dla ERRS za pośrednictwem Europejskich Urzędów Nadzoru, EBC i Europejskiego Systemu Statystycznego nie są wystarczające lub nie zostały udostępnione w odpowiednim terminie, ERRS zwraca się do krajowych banków centralnych, krajowych organów nadzoru i krajowych organów statystycznych o informacje niezbędne do wykonania jej mandatu, zgodnie z niniejszym artykułem. Jeżeli te informacje są nadal niedostępne, ERRS może zwrócić się o przekazanie takich danych do zainteresowanego państwa członkowskiego - bez uszczerbku dla prerogatyw nadanych w dziedzinie statystyki i gromadzenia danych odpowiednio Radzie, Komisji (Eurostatowi), EBC, Eurosystemowi i ESBC.

4. Jeżeli ERRS zwraca się, zgodnie z ust. 3, o informacje, które nie są przedstawione w postaci skróconej lub zbiorczej, w uzasadnionym wniosku wyjaśnia powody, dla których dane dotyczące danej instytucji finansowej zostały uznane za systemowo ważne i niezbędne z uwagi na aktualną sytuację rynkową.

5. Przed złożeniem zgodnie z ust. 3 wniosku o informacje mające charakter nadzorczy, w postaci innej niż skrócona lub zbiorcza, ERRS konsultuje się należycie z odpowiednimi Europejskimi Urzędami Nadzoru, aby upewnić się, czy wniosek ten jest uzasadniony i proporcjonalny. Jeśli odpowiedni europejski urząd nadzoru nie uzna wniosku za uzasadniony i proporcjonalny, niezwłocznie odsyła go do ERRS i zwraca się o dodatkowe uzasadnienie. Po przedstawieniu przez ERRS odpowiedniemu europejskiemu urzędowi nadzoru takiego dodatkowego uzasadnienia adresaci wniosku przekazują ERRS wymagane informacje, pod warunkiem, że mają do nich uprawniony dostęp.";

2.
w art. 15 dodaje się ustępy w brzmieniu:

"8. ERRS udostępnia innemu organowi, o którym mowa w ust. 1, innemu organowi członkowskiemu ESNF lub innym organom, w indywidualnych przypadkach lub regularnie, informacje uzyskane od innego z tych organów lub innych organów, jeżeli organ wnioskujący jest uprawniony do uzyskania tych ،informacji I zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii.

Do celów wymiany informacji, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, ERRS korzysta z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczego, o którym mowa w art. 15a, po jego ustanowieniu.

8a. ERRS zwraca się do innych organów o informacje, o które w innym przypadku zwróciłaby się do instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a) jest uprawniona do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii;

b) informacje te zostały uzyskane przez co najmniej jeden z innych organów.

Akapit pierwszy pozostaje bez uszczerbku dla możliwości uzyskania przez ERRS wymaganych informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli z przyczyn operacyjnych inny organ nie jest w stanie udostępnić danych.

W celu ustalenia, czy warunek, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. b), jest spełniony, ERRS korzysta z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 15a, po jego ustanowieniu.

8b. Do celów niniejszego artykułu i art. 15a »inne organy« oznaczają jeden z następujących organów:

a) Europejskie Urzędy Nadzoru;

b) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1093/2010;

c) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1094/2010;

d) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010;

e) Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) ustanowiony na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) .../... 14 ;

f) organy określone w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) .../... Parlamentu Europejskiego i Rady 15 ;

g) jednolity mechanizm nadzorczy w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013;

h) SRB;

i) krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w rozumieniu art. 3 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 806/2014.

9. We wniosku o wymianę informacji zgodnie z ust. 8 należycie wskazuje się podstawę prawną na mocy prawa Unii umożliwiającą organowi wnioskującemu uzyskanie informacji od instytucji finansowych lub innego organu, o którym mowa w tym ustępie. Organ wnioskujący i ERRS podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej i przepisom o ochronie danych określonym w art. 8 oraz w prawodawstwie sektorowym mającym zastosowanie do wymiany danych między instytucją finansową lub innym organem, o którym mowa w ust. 8, a organem wnioskującym, a także do wymiany danych między innym organem, o którym mowa w tym ustępie, a ERRS. ERRS bez zbędnej zwłoki informuje każdy odpowiedni organ o takiej wymianie informacji, chyba że informacje te zostały zanonimizowane, zmodyfikowane, zagregowane lub poddane innej metodzie kontroli ujawniania w celu ochrony informacji poufnych.

10. Ust. 8, 8a i 9 mają również zastosowanie do informacji, które ERRS otrzymała od innych organów i w przypadku których ERRS przeprowadziła następnie kontrole jakości lub które w inny sposób przetworzyła.

11. W celu wymiany informacji, o których mowa w ust. 8, 8a, 9 i 10, ERRS i inne organy zawierają protokoły ustaleń w celu określenia warunków wymiany informacji. Określają one również | ustalenia dotyczące wspólnego korzystania z zasobów na potrzeby gromadzenia i przetwarzania takich wymienianych danych, o ile są one zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, własności intelektualnej i tajemnicy służbowej. Protokołom ustaleń nadaje się, w drodze porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi organami, prosty i znormalizowany format, dostosowany w razie potrzeby do specjalnych warunków działania, które mają zastosowanie do określonych organów.

12. Ust. 8, 9 i 10 pozostają bez uszczerbku dla ochrony praw własności intelektualnej i nie uniemożliwiają ani nie ograniczają wymiany informacji między ERRS a innymi organami |zgodnie z przepisami innych aktów prawnych Unii. W przypadku gdy ust. 8, 9 lub 10 są sprzeczne z przepisami zawartymi w innych aktach prawnych Unii, które regulują wymianę informacji między innymi organami, | pierwszeństwo mają przepisy takich innych aktów prawnych Unii.

13. Bez uszczerbku dla innych określonych w prawie Unii obowiązków w zakresie wymiany informacji, ERRS, na uzasadniony wniosek i w indywidualnych przypadkach, może przekazać Komisji |informacje, które inne organy przekazały jej zgodnie z ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, |w formie, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych. Organy, które przekazały takie informacje, są należycie informowane o ich dalszym przekazaniu.

14. ERRS może udzielić dostępu do informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków w celu ich ponownego wykorzystywania przez instytucje finansowe, naukowców i inne podmioty mające uzasadniony interes w zakresie takich informacji do celów badań naukowych i innowacji, pod warunkiem że ERRS dopilnowała, by spełnione zostały wszystkie poniższe warunki:

a) informacje zostały zanonimizowane w taki sposób, że osoba, której dane dotyczą, lub instytucja finansowa nie są lub przestały być możliwe do zidentyfikowania;

b) informacje zostały zmodyfikowane, zagregowane lub przekształcone za pomocą innej metody zapobiegającej ujawnieniu w celu ochrony informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych lub treści chronionych prawami własności intelektualnej;

c) strony, którym udzielono dostępu, wykazały, że dysponują wymaganymi środkami technicznymi, aby chronić informacje poufne, tj. że posiadają instrumenty zdolne w pełni zagwarantować ochronę prywatności i poufności.

Informacje otrzymane od innego organu udostępnia się na tej podstawie wyłącznie za zgodą organu, który pierwotnie je uzyskał.

14a. Do... [rok od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] ERRS zgłasza Komisji wszelkie przeszkody prawne w przepisach sektorowych, które w jakikolwiek sposób uniemożliwiają ERRS wymianę informacji z innymi organami lub podmiotami. W sprawozdaniu tym można również wskazać nieistotne, nieaktualne, powielające się lub w inny sposób zbędne wymogi sprawozdawcze.

Na podstawie tego zgłoszenia i przy należytym uwzględnieniu ochrony praw własności intelektualnej, obowiązków związanych z tajemnicą zawodową i ochroną danych Komisja, w stosownych przypadkach, do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy mający na celu usunięcie takich przeszkód prawnych w przepisach sektorowych, aby wspierać wymianę informacji między organami i z innymi podmiotami.";

2a.
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 15a

Ustanowienie jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości

1. Do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] ERRS, w ścisłej współpracy z innymi organami, przygotowuje sprawozdanie dotyczące technicznych szczegółów ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, a także plan działania, w oparciu o prace nad integracją sprawozdawczości przez Europejskie Urzędy Nadzoru w ich sektorach, w tym ocenę kosztów i korzyści. Do celów tego sprawozdania jednolity zintegrowany system sprawozdawczości obejmuje:

a) wspólny słownik danych w celu zapewnienia spójności i jasności wymogów sprawozdawczych i standaryzacji danych;

b) wspólne repozytorium wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, opisów zgromadzonych danych oraz organów, które je posiadają;

c) centralną przestrzeń danych, w tym projekt techniczny służący do gromadzenia i wymiany informacji; oraz

d) stały pojedynczy punkt kontaktowy dla podmiotów w celu zgłaszania przypadków podwójnej sprawozdawczości oraz zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych lub wymogów dotyczących ujawniania informacji.

Do sprawozdania dołącza się szacunkowe dane dotyczące ogólnych skutków finansowych, w ścisłej współpracy z Komisją.

W stosownych przypadkach do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy w celu zapewnienia niezbędnych zasobów finansowych, ludzkich i informatycznych na potrzeby ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości.

ERRS wraz z innymi organami ustanawia jednolity zintegrowany system sprawozdawczości do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego].".

Artykuł  2

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1093/2010

W rozporządzeniu (UE) nr 1093/2010 wprowadza się następujące zmiany: -1. w art. 16a ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Opinie Urzędu nie ograniczają się do trwających procedur ustawodawczych. Urząd może również proponować w swoich opiniach, w stosownych przypadkach, zmiany w obowiązujących aktach prawnych, w tym poprawki, mające na celu:

a) usunięcie zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji z prawa Unii lub aktów wdrażających prawo Unii przyjmowanych przez państwa członkowskie;

b) zapewnienie spójnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w przepisach sektorowych i międzysektorowych;

c) zapewnienie proporcjonalności wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w odniesieniu do charakteru, wielkości i złożoności podmiotu sprawozdawczego;

d) zapewnienie, aby przestrzeganie wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji było współmierne do wartości dodanej na potrzeby realizacji zadań i celów Urzędu.

Do celów wydawania opinii w sprawie obowiązujących aktów ustawodawczych, o których mowa w akapicie pierwszym, Urząd należycie uwzględnia uwagi wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron w ramach specjalnych konsultacji. Na podstawie tych opinii Komisja w stosownych przypadkach przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy.";

1.
art. 29 ust. 1 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) dokonywanie przeglądu stosowania odpowiednich regulacyjnych standardów technicznych i wykonawczych standardów technicznych przyjmowanych przez Komisję, a także wytycznych i zaleceń wydawanych przez Urząd, oraz, w stosownych przypadkach, proponowanie zmian, przy utrzymaniu użyteczności i jakości danych, aby:

usunąć zbędne lub nieaktualne wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zapewnić proporcjonalne i ustandaryzowane wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zminimalizować koszty;

usunąć luki regulacyjne;";

2.
w art. 30 ust. 3 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) skuteczności krajowych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji oraz stopnia zbieżności takich wymogów z wymogami określonymi w prawie Unii, a także ich adekwatności w kontekście spełniania norm tam określonych, z uwzględnieniem szczególnego charakteru krajowych jurysdykcji finansowych.";

3.
art. 35 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Zanim Urząd zwróci się z wnioskiem o informacje zgodnie z niniejszym artykułem oraz w celu uniknięcia powielania obowiązków sprawozdawczych i obowiązków dotyczących ujawniania informacji, Urząd uwzględnia informacje zebrane przez inne organy, o których mowa w art. 35a ust. 1b, oraz istniejące statystyki wytworzone i rozpowszechnione przez Europejski System Statystyczny i Europejski System Banków Centralnych.";

4. dodaje się art. 35a w brzmieniu:

"Artykuł 35a

Wymiana informacji między organami oraz z innymi podmiotami

1. Urząd i właściwe organy udostępniają innym organom, w indywidualnych przypadkach lub regularnie, informacje uzyskane od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, o ile organ występujący z wnioskiem jest uprawniony do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii.

2. We wniosku o wymianę informacji należycie wskazuje się podstawę prawną na mocy prawa Unii umożliwiającą organowi wnioskującemu uzyskanie informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów. Organ wnioskujący i organ udostępniający informacje podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej i przepisom o ochronie danych określonym w art. 70 i 71 oraz w prawodawstwie sektorowym mającym zastosowanie do wymiany danych między instytucją finansową a organem wnioskującym, a także do wymiany danych między instytucją finansową a organem udostępniającym informacje. Organ udostępniający informacje bez zbędnej zwłoki informuje każdą odpowiednią instytucję finansową ا o takiej wymianie informacjichyba że informacje te zostały zanonimizowane, zmodyfikowane, zagregowane lub poddane innej metodzie kontroli ujawniania w celu ochrony informacji poufnych.

3. Ust. 1, 1a i 2 mają również zastosowanie do informacji, które organ udostępniający informacje otrzymał od instytucji finansowej lub innych organów i w przypadku których organ udostępniający informacje przeprowadził następnie kontrole jakości lub które w inny sposób przetworzył.

4. W celu wymiany informacji, o których mowa w ust. 1, 1a, 2 i 3, Urząd i inne organy zawierają protokoły ustaleń w celu określenia warunków wymiany informacji. Określają one również ا ustalenia dotyczące wspólnego korzystania z zasobów na potrzeby gromadzenia i przetwarzania takich wymienianych danych, o ile ustalenia takie są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, własności intelektualnej i tajemnicy służbowej. Protokołom ustaleń nadaje się, w drodze porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi organami, prosty i znormalizowany format, dostosowany w razie potrzeby do specjalnych warunków działania, które mogą mieć zastosowanie do określonych organów.

5. Ust. 1-4 pozostają bez uszczerbku dla ochrony praw własności intelektualnej i nie uniemożliwiają ani nie ograniczają wymiany informacji między Urzędem a innymi organami | zgodnie z przepisami innych aktów prawnych Unii. W przypadku gdy przepisy niniejszego artykułu są sprzeczne z przepisami zawartymi w innych aktach prawnych Unii, które regulują wymianę informacji między innymi organami |, pierwszeństwo mają przepisy takich innych aktów prawnych Unii.

6. Bez uszczerbku dla innych określonych w prawie Unii obowiązków w zakresie wymiany informacji, Urząd i właściwe organy, na uzasadniony wniosek i w indywidualnych przypadkach, mogą przekazać Komisji |informacje, które instytucje finansowe przekazały im zgodnie z ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, | w formie, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych. Organy, które przekazały takie informacje, są należycie informowane o ich dalszym przekazaniu.

7. Urząd i właściwe organy mogą udzielić dostępu do informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków w celu ich ponownego wykorzystywania przez instytucje finansowe, naukowców i inne podmioty mające uzasadniony interes w zakresie takich informacji do celów badań naukowych i innowacji, pod warunkiem że Urząd dopilnował, by spełnione zostały wszystkie poniższe warunki:

a) informacje zostały zanonimizowane w taki sposób, że osoba, której dane dotyczą, lub instytucja finansowa nie są lub przestały być możliwe do zidentyfikowania;

b) informacje zostały zmodyfikowane, zagregowane lub przekształcone za pomocą innej metody zapobiegającej ujawnieniu w celu ochrony informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych lub treści chronionych prawami własności intelektualnej.

Informacje otrzymane od innego organu udostępnia się na tej podstawie wyłącznie za zgodą organu, który pierwotnie je uzyskał.

7a. Do... [rok od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd i właściwe organy zgłaszają Komisji wszelkie przeszkody prawne w przepisach sektorowych, które w jakikolwiek sposób uniemożliwiają im wymianę informacji z innymi organami lub podmiotami. W zgłoszeniu tym można również wskazać nieistotne, nieaktualne, powielające się lub w inny sposób zbędne wymogi sprawozdawcze oraz zawrzeć sugestie dotyczące zapewnienia spójności między wymogami sprawozdawczymi spółek finansowych i niefinansowych.

Na podstawie tego zgłoszenia i przy należytym uwzględnieniu ochrony praw własności intelektualnej, obowiązków związanych z tajemnicą zawodową i ochroną danych Komisja, w stosownych przypadkach, do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy mający na celu usunięcie takich przeszkód prawnych w przepisach sektorowych, aby wspierać wymianę informacji między organami i z innymi podmiotami.";

4a.
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 35b

Ustanowienie jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości

1. Do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd, w ścisłej współpracy

z innymi organami i ESBC, przygotowuje sprawozdanie dotyczące technicznych szczegółów ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, a także plan działania, w oparciu o prace nad integracją sprawozdawczości przez Europejskie Urzędy Nadzoru w ich sektorach, w tym ocenę kosztów i korzyści. Do celów tego sprawozdania jednolity zintegrowany system sprawozdawczości obejmuje:

a) wspólny słownik danych w celu zapewnienia spójności i jasności wymogów sprawozdawczych i standaryzacji danych;

b) wspólne repozytorium wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, opisów zgromadzonych danych oraz organów, które je posiadają;

c) centralną przestrzeń danych, w tym projekt techniczny służący do gromadzenia i wymiany informacji; oraz

d) stały pojedynczy punkt kontaktowy dla podmiotów w celu zgłaszania przypadków podwójnej sprawozdawczości oraz zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych lub wymogów dotyczących ujawniania informacji.

Do sprawozdania dołącza się szacunkowe dane dotyczące ogólnych skutków finansowych, w ścisłej współpracy z Komisją.

W stosownych przypadkach do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy w celu zapewnienia niezbędnych zasobów finansowych, ludzkich i informatycznych na potrzeby ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości.

Urząd wraz z innymi organami ustanawia jednolity zintegrowany system sprawozdawczości do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego].";

4b.
art. 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Urząd, wraz z Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC), Komisją, właściwymi organami krajowymi i krajowymi organami statystycznymi, ściśle współpracuje z ERRS poprzez wymianę informacji i analiz niezbędnych do realizacji ich zadań.

Urząd, wraz z ERRS i EBC, koordynuje swoje wysiłki na rzecz wykrywania, monitorowania, ograniczania ryzyka systemowego dla stabilności finansowej i zapobiegania temu ryzyku.

Zgodnie z art. 15 ust. 1-5 rozporządzenia (UE) nr 1092/2010 Urząd przestrzega określonych przepisów dotyczących udostępniania danych.

We współpracy z ERRS Urząd opracowuje odpowiednie procedury wewnętrzne umożliwiające przekazywanie informacji poufnych, zwłaszcza informacji dotyczących poszczególnych instytucji finansowych.";

5.
w art. 54 ust. 2 dodaje się tiret w brzmieniu:

wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji oraz gromadzenia informacji od instytucji finansowych.";

6.
art. 70 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Ust. 1 i 2 nie uniemożliwiają Urzędowi wymiany informacji z innymi organami, o których mowa w art. 35a ust. 1b, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz innymi aktami prawnymi Unii mającymi zastosowanie do instytucji finansowych."

Artykuł  3

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1094/2010

W rozporządzeniu (UE) nr 1094/2010 wprowadza się następujące zmiany:

-1. w art. 16a ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Opinie Urzędu nie ograniczają się do trwających procedur ustawodawczych. Urząd może również proponować w swoich opiniach, w stosownych przypadkach, zmiany w obowiązujących aktach prawnych, w tym poprawki, mające na celu:

a) usunięcie zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji z prawa Unii lub aktów wdrażających prawo Unii przyjmowanych przez państwa członkowskie;

b) zapewnienie spójnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w przepisach sektorowych i międzysektorowych;

c) zapewnienie proporcjonalności wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w odniesieniu do charakteru, wielkości i złożoności podmiotu sprawozdawczego;

d) zapewnienie, aby przestrzeganie wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji było współmierne do wartości dodanej na potrzeby realizacji zadań i celów Urzędu.

Do celów wydawania opinii w sprawie obowiązujących aktów ustawodawczych, o których mowa w akapicie pierwszym, Urząd należycie uwzględnia uwagi wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron w ramach specjalnych konsultacji. Na podstawie tych opinii Komisja w stosownych przypadkach przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy.";

1.
art. 29 ust. 1 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) dokonywanie przeglądu stosowania odpowiednich regulacyjnych standardów technicznych i wykonawczych standardów technicznych przyjmowanych przez Komisję, a także wytycznych i zaleceń wydawanych przez Urząd, oraz, w stosownych przypadkach, proponowanie zmian, przy utrzymaniu użyteczności i jakości danych, aby:

usunąć zbędne lub nieaktualne wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zapewnić proporcjonalne i ustandaryzowane wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zminimalizować koszty;

usunąć luki regulacyjne;";

2.
w art. 30 ust. 3 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) skuteczności krajowych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji oraz stopnia zbieżności takich wymogów z wymogami określonymi w prawie Unii, a także ich adekwatności w kontekście spełniania norm tam określonych, z uwzględnieniem szczególnego charakteru krajowych jurysdykcji finansowych.";

3.
art. 35 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Zanim Urząd zwróci się z wnioskiem o informacje zgodnie z niniejszym artykułem oraz w celu uniknięcia powielania obowiązków sprawozdawczych i obowiązków dotyczących ujawniania informacji, Urząd uwzględnia informacje zebrane przez inne organy, o których mowa w art. 35a ust. 1b, oraz istniejące statystyki wytworzone i rozpowszechnione przez Europejski System Statystyczny i Europejski System Banków Centralnych.";

4.
dodaje się art. 35a w brzmieniu:

"Artykuł 35a

Wymiana informacji między organami oraz z innymi podmiotami

1. Urząd i właściwe organy udostępniają innym organom, w indywidualnych przypadkach lub regularnie, informacje uzyskane od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, o ile organ występujący z wnioskiem jest uprawniony do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii.

Do celów wymiany informacji, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, Urząd lub właściwy organ korzysta z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 35b, po jego ustanowieniu.

1a. Urząd i właściwe organy zwracają się indywidualnie do innych organów o informacje, o które w innym przypadku zwróciłyby się do instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a) są uprawnione do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii;

b) informacje te zostały uzyskane przez co najmniej jeden z innych organów.

Akapit pierwszy pozostaje bez uszczerbku dla możliwości uzyskania przez Urząd i właściwe organy wymaganych informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli z przyczyn operacyjnych inny organ nie jest w stanie udostępnić danych.

W celu ustalenia, czy warunek, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. b), jest spełniony, Urząd lub właściwe organy korzystają z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 35b, po jego ustanowieniu.

1b. Do celów niniejszego artykułu, art. 35b i art. 70 ust. 3 »inne organy« oznaczają jeden z następujących organów:

a) inne Europejskie Urzędy Nadzoru;

b) ERRS;

c) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 niniejszego rozporządzenia;

d) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1094/2010;

e) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010;

f) Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) ustanowiony na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) .../... 16 ,

g) organy określone w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) .../... Parlamentu Europejskiego i Rady 17 ,

h) jednolity mechanizm nadzorczy w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013;

i) SRB;

j) krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w rozumieniu art. 3 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 806/2014.

Do celów niniejszego artykułu »instytucja finansowa« oznacza instytucję finansową zdefiniowaną w art. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1092/2010.

2. We wniosku o wymianę informacji należycie wskazuje się podstawę prawną na mocy prawa Unii umożliwiającą organowi wnioskującemu uzyskanie informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów. Organ wnioskujący i organ udostępniający informacje podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej i przepisom o ochronie danych określonym w art. 70 i 71 oraz w prawodawstwie sektorowym mającym zastosowanie do wymiany danych między instytucją finansową a organem wnioskującym, a także do wymiany danych między instytucją finansową a organem udostępniającym informacje. Organ udostępniający informacje bez zbędnej zwłoki informuje każdą odpowiednią instytucję finansową ا o takiej wymianie informacjichyba że informacje te zostały zanonimizowane, zmodyfikowane, zagregowane lub poddane innej metodzie kontroli ujawniania w celu ochrony informacji poufnych.

3. Ust. 1, 1a i 2 mają również zastosowanie do informacji, które organ udostępniający informacje otrzymał od instytucji finansowej lub innych organów i w przypadku których organ udostępniający informacje przeprowadził następnie kontrole jakości lub które w inny sposób przetworzył.

4. W celu wymiany informacji, o których mowa w ust. 1, 1a, 2 i 3, Urząd i inne organy zawierają protokoły ustaleń w celu określenia warunków wymiany informacji. określają one również ا ustalenia dotyczące wspólnego korzystania z zasobów na potrzeby gromadzenia i przetwarzania takich wymienianych danych. Protokołom ustaleń nadaje się, w drodze porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi organami, prosty i znormalizowany format, dostosowany w razie potrzeby do specjalnych warunków działania, które mogą mieć zastosowanie do określonych organów.

5. Ust. 1-4 00205188 bez uszczerbku dla ochrony praw własności intelektualnej i nie uniemożliwiają ani nie ograniczają wymiany informacji między Urzędem a innymi organami ا zgodnie z przepisami innych aktów prawnych Unii. W przypadku gdy przepisy niniejszego artykułu są sprzeczne z przepisami zawartymi w innych aktach prawnych Unii, które regulują wymianę informacji między innymi organami ا, pierwszeństwo mają przepisy takich innych aktów prawnych Unii.

6. Bez uszczerbku dla innych określonych w prawie Unii obowiązków w zakresie wymiany informacji, Urząd i właściwe organy, na uzasadniony wniosek i w indywidualnych przypadkach, mogą przekazać Komisji I informacje, które instytucje finansowe przekazały im zgodnie z ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, I w formie, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych.

7. Urząd i właściwe organy mogą udzielić dostępu do informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków w celu ich ponownego wykorzystywania przez instytucje finansowe, naukowców i inne podmioty mające uzasadniony interes w zakresie takich informacji do celów badań naukowych i innowacji, pod warunkiem że Urząd dopilnował, by spełnione zostały wszystkie poniższe warunki:

a) informacje zostały zanonimizowane w taki sposób, że osoba, której dane dotyczą, lub instytucja finansowa nie są lub przestały być możliwe do zidentyfikowania;

b) informacje zostały zmodyfikowane, zagregowane lub przekształcone za pomocą innej metody zapobiegającej ujawnieniu w celu ochrony informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych lub treści chronionych prawami własności intelektualnej.

Informacje otrzymane od innego organu udostępnia się na tej podstawie wyłącznie za zgodą organu, który pierwotnie je uzyskał. ";

7a. Do... [rok od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd i właściwe organy zgłaszają Komisji wszelkie przeszkody prawne w przepisach sektorowych, które w jakikolwiek sposób uniemożliwiają im wymianę informacji z innymi organami lub podmiotami. W zgłoszeniu tym można również wskazać nieistotne, nieaktualne, powielające się lub w inny sposób zbędne wymogi sprawozdawcze oraz zawrzeć sugestie dotyczące zapewnienia spójności między wymogami sprawozdawczymi spółek finansowych i niefinansowych.

Na podstawie tego zgłoszenia i przy należytym uwzględnieniu ochrony praw własności intelektualnej, obowiązków związanych z tajemnicą zawodową i ochroną danych Komisja, w stosownych przypadkach, do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy mający na celu usunięcie takich przeszkód prawnych w przepisach sektorowych, aby wspierać wymianę informacji między organami i z innymi podmiotami.";

4a. dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 35b

Ustanowienie jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości

1. Do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd, w ścisłej współpracy z innymi organami i ESBC, przygotowuje sprawozdanie dotyczące technicznych szczegółów ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, a także plan działania, w oparciu o prace nad integracją sprawozdawczości przez Europejskie Urzędy Nadzoru w ich sektorach, w tym ocenę kosztów i korzyści. Do celów tego sprawozdania jednolity zintegrowany system sprawozdawczości obejmuje:

a) wspólny słownik danych w celu zapewnienia spójności i jasności wymogów sprawozdawczych i standaryzacji danych;

b) wspólne repozytorium wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, opisów zgromadzonych danych oraz organów, które je posiadają;

c) centralną przestrzeń danych, w tym projekt techniczny służący do gromadzenia i wymiany informacji; oraz

d) stały pojedynczy punkt kontaktowy dla podmiotów w celu zgłaszania przypadków podwójnej sprawozdawczości oraz zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych lub wymogów dotyczących ujawniania informacji.

Do sprawozdania dołącza się szacunkowe dane dotyczące ogólnych skutków finansowych, w ścisłej współpracy z Komisją.

W stosownych przypadkach do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy w celu zapewnienia niezbędnych zasobów finansowych, ludzkich i informatycznych na potrzeby ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości.

Urząd wraz z innymi organami ustanawia jednolity zintegrowany system sprawozdawczości do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego].";

4b.
art. 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Urząd, wraz z Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC), Komisją, właściwymi organami krajowymi i krajowymi organami statystycznymi, ściśle współpracuje z ERRS poprzez wymianę informacji i analiz niezbędnych do realizacji ich zadań.

Urząd, wraz z ERRS i EBC, koordynuje swoje wysiłki na rzecz wykrywania, monitorowania, ograniczania ryzyka systemowego dla stabilności finansowej i zapobiegania temu ryzyku.

Zgodnie z art. 15 ust. 1-5 rozporządzenia (5) nr 1092/2010 Urząd przestrzega określonych przepisów dotyczących udostępniania danych.

We współpracy z ERRS Urząd opracowuje odpowiednie procedury wewnętrzne umożliwiające przekazywanie informacji poufnych, zwłaszcza informacji dotyczących poszczególnych instytucji finansowych."

5.
w art. 54 ust. 2 dodaje się tiret w brzmieniu:

wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji oraz gromadzenia informacji od instytucji finansowych.";

6.
art. 70 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Ust. 1 i 2 nie uniemożliwiają Urzędowi wymiany informacji z innymi organami, o których mowa w art. 35a ust. 1b, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz innymi aktami prawnymi Unii mającymi zastosowanie do instytucji finansowych."

Artykuł  4

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1095/2010

W rozporządzeniu (UE) nr 1095/2010 wprowadza się następujące zmiany:

-1. w art. 16a ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Opinie Urzędu nie ograniczają się do trwających procedur ustawodawczych. Urząd może również proponować w swoich opiniach, w stosownych przypadkach, zmiany w obowiązujących aktach prawnych, w tym poprawki, mające na celu:

a) usunięcie zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji z prawa Unii lub aktów wdrażających prawo Unii przyjmowanych przez państwa członkowskie;

b) zapewnienie spójnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w przepisach sektorowych i międzysektorowych;

c) zapewnienie proporcjonalności wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w odniesieniu do charakteru, wielkości i złożoności podmiotu sprawozdawczego;

d) zapewnienie, aby przestrzeganie wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji było współmierne do wartości dodanej na potrzeby realizacji zadań i celów Urzędu.

Do celów wydawania opinii w sprawie obowiązujących aktów ustawodawczych, o których mowa w akapicie pierwszym, Urząd należycie uwzględnia uwagi wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron w ramach specjalnych konsultacji. Na podstawie tych opinii Komisja w stosownych przypadkach przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy.";

1.
art. 29 ust. 1 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) dokonywanie przeglądu stosowania odpowiednich regulacyjnych standardów technicznych i wykonawczych standardów technicznych przyjmowanych przez Komisję, a także wytycznych i zaleceń wydawanych przez Urząd, oraz, w stosownych przypadkach, proponowanie zmian, przy utrzymaniu użyteczności i jakości danych, aby:

usunąć zbędne lub nieaktualne wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zapewnić proporcjonalne i ustandaryzowane wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zminimalizować koszty;

usunąć luki regulacyjne;";

2.
w art. 30 ust. 3 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) skuteczności krajowych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji oraz stopnia zbieżności takich wymogów z wymogami określonymi w prawie Unii, a także ich adekwatności w kontekście spełniania norm tam określonych, z uwzględnieniem szczególnego charakteru krajowych jurysdykcji finansowych.";

3.
art. 35 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Zanim Urząd zwróci się z wnioskiem o informacje zgodnie z niniejszym artykułem oraz w celu uniknięcia powielania obowiązków sprawozdawczych i obowiązków dotyczących ujawniania informacji, Urząd uwzględnia informacje zebrane przez inne organy, o których mowa w art. 35a ust. 1b, oraz istniejące statystyki wytworzone i rozpowszechnione przez Europejski System Statystyczny i Europejski System Banków Centralnych.";

4.
dodaje się art. 35a w brzmieniu:

"Artykuł 35a

Wymiana informacji między organami oraz z innymi podmiotami

1. Urząd i właściwe organy udostępniają innym organom, w indywidualnych przypadkach lub regularnie, informacje uzyskane od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, o ile organ występujący z wnioskiem jest uprawniony do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii.

Do celów wymiany informacji, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, Urząd lub właściwy organ korzysta z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 35b, po jego ustanowieniu.

1a. Urząd i właściwe organy zwracają się indywidualnie do innych organów o informacje, o które w innym przypadku zwróciłyby się do instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a) są uprawnione do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii;

b) informacje te zostały uzyskane przez co najmniej jeden z innych organów.

Akapit pierwszy pozostaje bez uszczerbku dla możliwości uzyskania przez Urząd i właściwe organy wymaganych informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli z przyczyn operacyjnych inny organ nie jest w stanie udostępnić danych.

W celu ustalenia, czy warunek, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. b), jest spełniony, Urząd lub właściwe organy korzystają z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 35b, po jego ustanowieniu.

1b. Do celów niniejszego artykułu, art. 35b i art. 70 ust. 3 »inne organy« oznaczają jeden z następujących organów:

a) inne Europejskie Urzędy Nadzoru;

b) ERRS;

c) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 niniejszego rozporządzenia;

d) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1094/2010;

e) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010;

f) Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) ustanowiony na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) .../... 18 ;

g) organy określone w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) .../... Parlamentu Europejskiego i Rady 19 ;

h) jednolity mechanizm nadzorczy w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013;

i) SRB;

j) krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w rozumieniu art. 3 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 806/2014.

Do celów niniejszego artykułu »instytucja finansowa« oznacza instytucję finansową zdefiniowaną w art. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1092/2010.

2. We wniosku o wymianę informacji należycie wskazuje się podstawę prawną na mocy prawa Unii umożliwiającą organowi wnioskującemu uzyskanie informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów. Organ wnioskujący i organ udostępniający informacje podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej i przepisom o ochronie danych określonym w art. 70 i 71 oraz w prawodawstwie sektorowym mającym zastosowanie do wymiany danych między instytucją finansową a organem wnioskującym, a także do wymiany danych między

instytucją finansową a organem udostępniającym informacje. Organ udostępniający informacje bez zbędnej zwłoki informuje każdą odpowiednią instytucję finansową ا o takiej wymianie informacji chyba że informacje te zostały zanonimizowane, zmodyfikowane, zagregowane lub poddane innej metodzie kontroli ujawniania w celu ochrony informacji poufnych.

3. Ust. 1, 1a i 2 mają również zastosowanie do informacji, które organ udostępniający informacje otrzymał od instytucji finansowej lub innych organów i w przypadku których organ udostępniający informacje przeprowadził następnie kontrole jakości lub które w inny sposób przetworzył.

4. W celu wymiany informacji, o których mowa w ust. 1, 1a, 2 i 3, Urząd i inne organy zawierają protokoły ustaleń w celu określenia warunków wymiany informacji. Określają one również ا ustalenia dotyczące wspólnego korzystania z zasobów na potrzeby gromadzenia i przetwarzania takich wymienianych danych, o ile ustalenia takie są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, własności intelektualnej i tajemnicy służbowej. Protokołom ustaleń nadaje się, w drodze porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi organami, prosty i znormalizowany format, dostosowany w razie potrzeby do specjalnych warunków działania, które mogą mieć zastosowanie do określonych organów.

5. Ust. 1-4 00205188 bez uszczerbku dla ochrony praw własno_ści intelektualnej i nie uniemożliwiają ani nie ograniczają wymiany informacji między Urzędem a innymi organami ا zgodnie z przepisami innych aktów prawnych Unii. W przypadku gdy przepisy niniejszego artykułu są sprzeczne z przepisami zawartymi w innych aktach prawnych Unii, które regulują wymianę informacji między innymi organami ا, pierwszeństwo mają przepisy takich innych aktów prawnych Unii.

6. Bez uszczerbku dla innych określonych w prawie Unii obowiązków w zakresie wymiany informacji, Urząd i właściwe organy, na uzasadniony wniosek i w indywidualnych przypadkach, mogą przekazać Komisji I informacje, które instytucje finansowe przekazały im zgodnie z' ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, I w formie, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych. Organy, które przekazały takie informacje, są należycie informowane o ich dalszym przekazaniu.

7. Urząd i właściwe organy mogą udzielić dostępu do informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków w celu ich ponownego wykorzystywania przez instytucje finansowe, naukowców i inne podmioty mające uzasadniony interes w zakresie takich informacji do celów badań naukowych i innowacji, pod warunkiem że Urząd dopilnował, by spełnione zostały wszystkie poniższe warunki:

a) informacje zostały zanonimizowane w taki sposób, że osoba, której dane dotyczą, lub instytucja finansowa nie są lub przestały być możliwe do zidentyfikowania;

b) informacje zostały zmodyfikowane, zagregowane lub przekształcone za pomocą innej metody zapobiegającej ujawnieniu w celu ochrony informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych lub treści chronionych prawami własności intelektualnej;

c) strony, którym udzielono dostępu, wykazały, że dysponują wymaganymi środkami technicznymi, aby chronić informacje poufne, tj. że posiadają instrumenty zdolne w pełni zagwarantować ochronę prywatności i poufności.

Informacje otrzymane od innego organu udostępnia się na tej podstawie wyłącznie za zgodą organu, który pierwotnie je uzyskał.

7a. Do... [rok od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd i właściwe organy zgłaszają Komisji wszelkie przeszkody prawne w przepisach sektorowych, które w jakikolwiek sposób uniemożliwiają im wymianę informacji z innymi organami lub podmiotami. W zgłoszeniu tym można również wskazać nieistotne, nieaktualne, powielające się lub w inny sposób zbędne wymogi sprawozdawcze oraz zawrzeć sugestie dotyczące zapewnienia spójności między wymogami sprawozdawczymi spółek finansowych i niefinansowych.

Na podstawie tego zgłoszenia i przy należytym uwzględnieniu ochrony praw własności intelektualnej, obowiązków związanych z tajemnicą zawodową i ochroną danych Komisja, w stosownych przypadkach, do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy mający na celu usunięcie takich przeszkód prawnych w przepisach sektorowych, aby wspierać wymianę informacji między organami i z innymi podmiotami.";

4a.
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 35b

Ustanowienie jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości

1. Do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd, w ścisłej współpracy z innymi organami i ESBC, przygotowuje sprawozdanie dotyczące technicznych szczegółów ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, a także plan działania, w oparciu o prace nad integracją sprawozdawczości przez Europejskie Urzędy Nadzoru w ich sektorach, w tym ocenę kosztów i korzyści. Do celów tego sprawozdania jednolity zintegrowany system sprawozdawczości obejmuje:

a) wspólny słownik danych w celu zapewnienia spójności i jasności wymogów sprawozdawczych i standaryzacji danych;

b) wspólne repozytorium wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, opisów zgromadzonych danych oraz organów, które je posiadają;

c) centralną przestrzeń danych, w tym projekt techniczny służący do gromadzenia i wymiany informacji; oraz

d) stały pojedynczy punkt kontaktowy dla podmiotów w celu zgłaszania przypadków podwójnej sprawozdawczości oraz zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych lub wymogów dotyczących ujawniania informacji.

Do sprawozdania dołącza się szacunkowe dane dotyczące ogólnych skutków finansowych, w ścisłej współpracy z Komisją.

W stosownych przypadkach do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy w celu zapewnienia niezbędnych zasobów finansowych, ludzkich i informatycznych na potrzeby ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości.

Urząd wraz z innymi organami ustanawia jednolity zintegrowany system sprawozdawczości do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego].";

4b.
art. 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Urząd, wraz z Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC), Komisją, właściwymi organami krajowymi i krajowymi organami statystycznymi, ściśle współpracuje z ERRS poprzez wymianę informacji i analiz niezbędnych do realizacji ich zadań.

Urząd, wraz z ERRS i EBC, koordynuje swoje wysiłki na rzecz wykrywania, monitorowania, ograniczania ryzyka systemowego dla stabilności finansowej i zapobiegania temu ryzyku.

Zgodnie z art. 15 ust. 1-5 rozporządzenia (UE) nr 1092/2010 Urząd przestrzega określonych przepisów dotyczących udostępniania danych.

We współpracy z ERRS Urząd opracowuje odpowiednie procedury wewnętrzne umożliwiające przekazywanie informacji poufnych, zwłaszcza informacji dotyczących poszczególnych instytucji finansowych.";

5.
w art. 54 ust. 2 dodaje się tiret w brzmieniu:

"– wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji oraz gromadzenia informacji od uczestników rynków finansowych.";

6.
art. 70 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Ust. 1 i 2 nie uniemożliwiają Urzędowi wymiany informacji z innymi organami, o których mowa w art. 35a ust. 1b, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz innymi aktami prawnymi Unii mającymi zastosowanie do uczestników rynków finansowych.";

Artykuł  4a

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 806/2014

W rozporządzeniu (UE) nr 806/2014 dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 34a

Wymiana informacji między organami oraz z innymi podmiotami

1. Jednolita Rada i krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji udostępniają innym organom, w indywidualnych przypadkach lub regularnie, informacje uzyskane od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, o ile organ występujący z wnioskiem jest uprawniony do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii.

Do celów wymiany informacji, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, Jednolita Rada lub krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji korzystają z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 34b, po jego ustanowieniu.

2. Jednolita Rada i krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zwracają się indywidualnie do innych organów o informacje, o które w innym przypadku zwróciłyby się do instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a) są uprawnione do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii;

b) informacje te zostały uzyskane przez co najmniej jeden z innych organów.

Akapit pierwszy pozostaje bez uszczerbku dla możliwości uzyskania przez Jednolitą Radę i krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji wymaganych informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli z przyczyn operacyjnych inny organ nie jest w stanie udostępnić danych.

W celu ustalenia, czy warunek, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. b), jest spełniony, Jednolita Rada korzysta z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 34b, po jego ustanowieniu.

3. Do celów niniejszego artykułu i art. 34b »inne organy« oznaczają jeden z następujących organów:

a) Europejskie Urzędy Nadzoru;

b) ERRS;

c) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1093/2010;

d) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1094/2010;

e) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010;

f) Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) ustanowiony na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) .../... 20 ;

g) organy określone w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) .../... Parlamentu Europejskiego i Rady 21 ;

h) jednolity mechanizm nadzorczy w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013;

i) krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w rozumieniu art. 3 pkt 3.

Do celów niniejszego artykułu »instytucja finansowa« oznacza instytucję finansową zdefiniowaną w art. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1092/2010.

4. We wniosku o wymianę informacji należycie wskazuje się podstawę prawną na mocy prawa Unii umożliwiającą organowi wnioskującemu uzyskanie informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów. Organ wnioskujący i organ udostępniający informacje podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej i przepisom o ochronie danych określonym w art. 88 i 89 oraz w prawodawstwie sektorowym mającym zastosowanie do wymiany danych między instytucją finansową a organem wnioskującym, a także do wymiany danych między instytucją finansową a organem udostępniającym informacje. Organ udostępniający informacje bez zbędnej zwłoki informuje każdą odpowiednią instytucję finansową o takiej wymianie informacji, chyba że informacje te zostały zanonimizowane, zmodyfikowane, zagregowane lub poddane innej metodzie kontroli ujawniania w celu ochrony informacji poufnych.

5. Ustępy 1, 2 i 4 mają również zastosowanie do informacji, które organ udostępniający informacje otrzymał od instytucji finansowej lub innych organów i w przypadku których organ udostępniający informacje przeprowadził następnie kontrole jakości lub które w inny sposób przetworzył.

6. W celu wymiany informacji, o których mowa w ust. 1, 2, 4 i 5, Jednolita Rada i inne organy zawierają protokoły ustaleń w celu określenia warunków wymiany informacji. Określają one również ustalenia dotyczące wspólnego korzystania z zasobów na potrzeby gromadzenia i przetwarzania takich wymienianych danych, o ile ustalenia takie są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, własności intelektualnej i tajemnicy służbowej. Protokołom ustaleń nadaje się, w drodze porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi organami, prosty i znormalizowany format, dostosowany w razie potrzeby do specjalnych warunków działania, które mogą mieć zastosowanie do określonych organów.

7. Ust. 1-6 00205109 bez uszczerbku dla ochrony praw własności intelektualnej i nie uniemożliwiają ani nie ograniczają wymiany informacji między Jednolitą Radą a innymi organami zgodnie z przepisami innych aktów prawnych Unii. W przypadku gdy przepisy niniejszego artykułu są sprzeczne z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu lub innych aktach prawnych Unii, które regulują wymianę informacji między innymi organami, pierwszeństwo mają przepisy takich innych aktów prawnych Unii.

8. Bez uszczerbku dla innych określonych w prawie Unii obowiązków w zakresie wymiany informacji, Jednolita Rada i krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, na uzasadniony wniosek i w indywidualnych przypadkach, mogą przekazać Komisji informacje, które instytucje finansowe przekazały im zgodnie z ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, w formie, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych. Organy, które przekazały takie informacje, są należycie informowane o ich dalszym przekazaniu.

9. Jednolita Rada i krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji mogą udzielić dostępu do informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków w celu ich ponownego wykorzystywania przez instytucje finansowe, naukowców i inne podmioty mające uzasadniony interes w zakresie takich informacji do celów badań naukowych i innowacji, pod warunkiem że Jednolita Rada dopilnowała, by spełnione zostały wszystkie poniższe warunki:

a) informacje zostały zanonimizowane w taki sposób, że osoba, której dane dotyczą, lub instytucja finansowa nie są lub przestały być możliwe do zidentyfikowania;

b) informacje zostały zmodyfikowane, zagregowane lub przekształcone za pomocą innej metody zapobiegającej ujawnieniu w celu ochrony informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych lub treści chronionych prawami własności intelektualnej;

c) strony, którym udzielono dostępu, wykazały, że dysponują wymaganymi środkami technicznymi, aby chronić informacje poufne, tj. że posiadają instrumenty zdolne w pełni zagwarantować ochronę prywatności i poufności.

Informacje otrzymane od innego organu udostępnia się na tej podstawie wyłącznie za zgodą organu, który pierwotnie je uzyskał.

10. Do... [rok od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Jednolita Rada i krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zgłaszają Komisji wszelkie przeszkody prawne w przepisach sektorowych, które w jakikolwiek sposób uniemożliwiają im wymianę informacji z innymi organami lub podmiotami. W zgłoszeniu tym można również wskazać nieistotne, nieaktualne, powielające się lub w inny sposób zbędne wymogi sprawozdawcze oraz zawrzeć sugestie dotyczące zapewnienia spójności między wymogami sprawozdawczymi spółek finansowych i niefinansowych.

Na podstawie tego zgłoszenia i przy należytym uwzględnieniu ochrony praw własności intelektualnej, obowiązków związanych z tajemnicą zawodową i ochroną danych Komisja, w stosownych przypadkach, do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy mający na celu usunięcie takich przeszkód prawnych w przepisach sektorowych, aby wspierać wymianę informacji między organami i z innymi podmiotami.

Artykuł 34b

Ustanowienie jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości

1. Do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Jednolita Rada, w ścisłej

współpracy z innymi organami, przygotowuje sprawozdanie dotyczące technicznych szczegółów ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, a także plan działania, w oparciu o prace nad integracją sprawozdawczości przez Europejskie Urzędy Nadzoru w ich sektorach, w tym ocenę kosztów i korzyści. Do celów tego sprawozdania jednolity zintegrowany system sprawozdawczości obejmuje:

a) wspólny słownik danych w celu zapewnienia spójności i jasności wymogów sprawozdawczych i standaryzacji danych;

b) wspólne repozytorium wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, opisów zgromadzonych danych oraz organów, które je posiadają;

c) centralną przestrzeń danych, w tym projekt techniczny służący do gromadzenia i wymiany informacji; oraz

d) stały pojedynczy punkt kontaktowy dla podmiotów w celu zgłaszania przypadków podwójnej sprawozdawczości oraz zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych lub wymogów dotyczących ujawniania informacji.

2. Do sprawozdania dołącza się szacunkowe dane dotyczące ogólnych skutków finansowych, w ścisłej współpracy z Komisją.

W stosownych przypadkach do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy w celu zapewnienia niezbędnych zasobów finansowych, ludzkich i informatycznych na potrzeby ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości.

Jednolita Rada wraz z innymi organami ustanawia jednolity zintegrowany system sprawozdawczości do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego].";

Artykuł  4b

Zmiany w rozporządzeniu (UE) .../... ustanawiającym Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu 010011842ر i Finansowaniu Terroryzmu

W rozporządzeniu (UE) .../... 22  wprowadza się następujące zmiany:

1.
w art. 10 ust. 2 dodaje się literę
d)
w brzmieniu:

"d) dokonywanie przeglądu stosowania odpowiednich regulacyjnych standardów technicznych i wykonawczych standardów technicznych przyjmowanych przez Komisję, a także wytycznych i zaleceń wydawanych przez Urząd, oraz, w stosownych przypadkach, proponowanie zmian, przy utrzymaniu użyteczności i jakości danych, aby:

usunąć zbędne lub nieaktualne wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zapewnić proporcjonalne i ustandaryzowane wymogi sprawozdawcze i wymogi dotyczące ujawniania informacji;

zminimalizować koszty;

usunąć luki regulacyjne;";

2.
w art. 16 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3a. Zanim Urząd zwróci się z wnioskiem o informacje zgodnie z niniejszym artykułem oraz w celu uniknięcia powielania obowiązków sprawozdawczych i obowiązków dotyczących ujawniania informacji, Urząd uwzględnia informacje zebrane przez inne organy, o których mowa w art. 16a ust. 3, oraz istniejące statystyki wytworzone i rozpowszechnione przez Europejski System Statystyczny i Europejski System Banków Centralnych.";

3.
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 16a

Wymiana informacji między organami oraz z innymi podmiotami

1. Urząd i organy nadzoru udostępniają innym organom, w indywidualnych przypadkach lub regularnie, informacje uzyskane od podmiotów zobowiązanych lub innych właściwych organów, w przypadku gdy organ występujący z wnioskiem jest uprawniony do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii.

Do celów wymiany informacji, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, Urząd lub organ nadzoru korzysta z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 16b, po jego ustanowieniu.

2. Urząd i organy nadzoru zwracają się do innych organów o informacje, o które w innym przypadku zwróciłyby się do podmiotów zobowiązanych lub innych właściwych organów, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a) są uprawnione do uzyskania tych informacji zgodnie ze swoją misją, celami, zadaniami i uprawnieniami lub zgodnie z odpowiednim prawem Unii;

b) informacje te zostały uzyskane przez co najmniej jeden z innych organów.

Akapit pierwszy pozostaje bez uszczerbku dla możliwości uzyskania przez Urząd i właściwe organy tych informacji od instytucji finansowych lub innych właściwych organów, jeżeli z przyczyn operacyjnych inny organ nie jest w stanie udostępnić danych.

W celu ustalenia, czy warunek, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. b), jest spełniony, Urząd i organy nadzoru korzystają z jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 16b, po jego ustanowieniu.

3. Do celów niniejszego artykułu, art. 16 ust. 3a i art. 16b »inne organy« oznaczają jeden z następujących organów:

a) Europejskie Urzędy Nadzoru;

b) ERRS;

c) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1093/2010;

d) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1094/2010;

e) właściwe organy w rozumieniu art. 4 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010;

f) organy określone w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) .../... Parlamentu Europejskiego i Rady 23 ;

g) właściwe organy krajowe w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

h) SRB;

i) krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w rozumieniu art. 3 pkt 3 rozporządzenia (UE) nr 806/2014.

j) jednolity mechanizm nadzorczy w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013;

Do celów niniejszego artykułu »instytucja finansowa« oznacza instytucję finansową zdefiniowaną w art. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1092/2010.

4. We wniosku o wymianę informacji należycie wskazuje się podstawę prawną na mocy prawa Unii umożliwiającą organowi wnioskującemu uzyskanie informacji od podmiotów zobowiązanych lub innych właściwych organów. Organ wnioskujący i organ udostępniający informacje podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej i przepisom o ochronie danych określonym w art. 75 i 84 oraz w prawodawstwie sektorowym mającym zastosowanie do wymiany danych między podmiotem zobowiązanym a organem wnioskującym, a także do wymiany danych między podmiotem zobowiązanym a organem udostępniającym informacje. Organ udostępniający informacje bez zbędnej zwłoki informuje każdy odpowiedni podmiot zobowiązany o takiej wymianie informacji, chyba że informacje te zostały zanonimizowane, zmodyfikowane, zagregowane lub poddane innej metodzie kontroli ujawniania w celu ochrony informacji poufnych.

5. Ustępy 1, 2 i 4 mają również zastosowanie do informacji, które organ udostępniający informacje otrzymał od podmiotu zobowiązanego lub innych organów i w przypadku których organ udostępniający informacje przeprowadził następnie kontrole jakości lub które w inny sposób przetworzył.

6. W celu wymiany informacji, o których mowa w ust. 1, 2, 4 i 5, Urząd i inne organy zawierają protokoły ustaleń w celu określenia warunków wymiany informacji. Określają one również ustalenia dotyczące wspólnego korzystania z zasobów na potrzeby gromadzenia i przetwarzania takich wymienianych danych, o ile ustalenia takie są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, własności intelektualnej i tajemnicy służbowej. Protokołom ustaleń nadaje się, w drodze porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi organami, prosty i znormalizowany format, dostosowany w razie potrzeby do specjalnych warunków działania, które mogą mieć zastosowanie do określonych organów.

7. Ust. 1-6 pozostają bez uszczerbku dla ochrony praw własności intelektualnej i nie uniemożliwiają ani nie ograniczają wymiany informacji między Urzędem a innymi organami zgodnie z przepisami innych aktów prawnych Unii. W przypadku gdy przepisy niniejszego artykułu są sprzeczne z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu lub innych aktach prawnych Unii, które regulują wymianę informacji między innymi organami, pierwszeństwo mają przepisy takich innych aktów prawnych Unii.

8. Bez uszczerbku dla innych określonych w prawie Unii obowiązków w zakresie wymiany informacji Urząd i organy nadzoru, na uzasadniony wniosek i w indywidualnych przypadkach, mogą przekazać Komisji informacje, które podmioty zobowiązane przekazały im zgodnie z ich obowiązkami wynikającymi z prawa Unii, w formie, która nie pozwala na identyfikację poszczególnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych. Organy, które przekazały takie informacje, są należycie informowane o ich dalszym przekazaniu.

9. Urząd i organy nadzoru mogą udzielić dostępu do informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków w celu ich ponownego wykorzystywania przez podmioty zobowiązane, naukowców i inne podmioty mające uzasadniony interes w zakresie takich informacji do celów badań naukowych i innowacji, pod warunkiem że Urząd dopilnował, by spełnione zostały wszystkie poniższe warunki:

a) informacje zostały zanonimizowane w taki sposób, że osoba, której dane dotyczą, lub podmiot zobowiązany nie są lub przestały być możliwe do zidentyfikowania;

b) informacje zostały zmodyfikowane, zagregowane lub przekształcone za pomocą innej metody zapobiegającej ujawnieniu w celu ochrony informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych lub treści chronionych prawami własności intelektualnej;

c) strony, którym udzielono dostępu, wykazały, że dysponują wymaganymi środkami technicznymi, aby chronić informacje poufne, tj. że posiadają instrumenty zdolne w pełni zagwarantować ochronę prywatności i poufności.

Informacje otrzymane od innego organu udostępnia się na tej podstawie wyłącznie za zgodą organu, który pierwotnie je uzyskał.

10. Do... [rok od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd i organy nadzoru zgłaszają Komisji wszelkie przeszkody prawne w przepisach sektorowych, które w jakikolwiek sposób uniemożliwiają im wymianę informacji z innymi organami lub podmiotami. W zgłoszeniu tym można również wskazać nieistotne, nieaktualne, powielające się lub w inny sposób zbędne wymogi sprawozdawcze oraz zawrzeć sugestie dotyczące zapewnienia spójności między wymogami sprawozdawczymi spółek finansowych i niefinansowych.

Na podstawie tego zgłoszenia i przy należytym uwzględnieniu ochrony praw własności intelektualnej, obowiązków związanych z tajemnicą zawodową i ochroną danych Komisja, w stosownych przypadkach, do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy mający na celu usunięcie takich przeszkód prawnych w przepisach sektorowych, aby wspierać wymianę informacji między organami i z innymi podmiotami.";

4.
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 16b

Ustanowienie jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości

1. Do... [2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Urząd i organy nadzoru, w ścisłej współpracy z innymi organami i ESBC, przygotowują sprawozdanie dotyczące technicznych szczegółów ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości, a także plan działania, w oparciu o prace nad integracją sprawozdawczości przez Europejskie Urzędy Nadzoru w ich sektorach, w tym ocenę kosztów i korzyści. Do celów tego sprawozdania jednolity zintegrowany system sprawozdawczości obejmuje:

a) wspólny słownik danych w celu zapewnienia spójności i jasności wymogów sprawozdawczych i standaryzacji danych;

b) wspólne repozytorium wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji, opisów zgromadzonych danych oraz organów, które je posiadają;

c) centralną przestrzeń danych, w tym projekt techniczny służący do gromadzenia i wymiany informacji; oraz

d) stały pojedynczy punkt kontaktowy dla podmiotów w celu zgłaszania przypadków podwójnej sprawozdawczości oraz zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych lub wymogów dotyczących ujawniania informacji.

2. Do sprawozdania dołącza się szacunkowe dane dotyczące ogólnych skutków finansowych, w ścisłej współpracy z Komisją.

W stosownych przypadkach do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy w celu zapewnienia niezbędnych zasobów finansowych, ludzkich i informatycznych na potrzeby ustanowienia jednolitego zintegrowanego systemu sprawozdawczości.

Urząd wraz z innymi organami ustanawia jednolity zintegrowany system sprawozdawczości do... [3 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego].";

5.
w art. 44 ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Opinie Urzędu nie ograniczają się do trwających procedur ustawodawczych. Urząd może również proponować w swoich opiniach, w stosownych przypadkach, zmiany w obowiązujących aktach prawnych, w tym poprawki, mające na celu:

a) usunięcie zbędnych lub nieaktualnych wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji z prawa Unii lub aktów wdrażających prawo Unii przyjmowanych przez państwa członkowskie;

b) mające na celu zapewnienie spójnych wymogów w zakresie sprawozdawczości i ujawniania informacji w przepisach sektorowych i międzysektorowych;

c) zapewnienie proporcjonalności wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji w odniesieniu do charakteru, wielkości i złożoności podmiotu sprawozdawczego;

d) zapewnienie, aby przestrzeganie wymogów sprawozdawczych i wymogów dotyczących ujawniania informacji było współmierne do wartości dodanej na potrzeby realizacji zadań i celów Urzędu.

Do celów wydawania opinii w sprawie obowiązujących aktów ustawodawczych, o których mowa w akapicie pierwszym, Urząd należycie uwzględnia uwagi wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron w ramach specjalnych konsultacji. Na podstawie tych opinii Komisja w stosownych przypadkach przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek ustawodawczy."

Artykuł  5

Zmiany w rozporządzeniu (UE) 2021/523

W rozporządzeniu (UE) nr 2021/523 wprowadza się następujące zmiany:

-1. w art. 8 ust. 6 wprowadzenie otrzymuje brzmienie:

"Komisja opracowuje wytyczne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które - zgodnie z unijnymi celami i normami środowiskowymi i społecznymi oraz z należytym uwzględnieniem zasady »nie czyń poważnych szkód« i różnic między poszczególnymi rodzajami projektów infrastrukturalnych - umożliwiają:";

-1a. art. 13 ust. 7 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Umowy między partnerem wykonawczym a odbiorcą końcowym lub pośrednikiem finansowym lub innym podmiotem, o którym mowa w art. 16 ust. 1 lit. a), w ramach gwarancji UE, o której mowa w art. 4 ust. 2 akapit pierwszy, podpisuje się do dnia 31 sierpnia 2026 r. W innych przypadkach umowy między partnerem wykonawczym a odbiorcą końcowym lub pośrednikiem finansowym lub innym podmiotem, o którym mowa w art. 16 ust. 1 lit. a), podpisuje się do dnia 31 grudnia 2028 r.";

-1b. art. 17 ust. 2 lit. h) otrzymuje brzmienie:

"h) sprawozdawczość finansową i operacyjną oraz monitorowanie operacji z zakresu finansowania i inwestycji objętych gwarancją UE, przy zapewnieniu proporcjonalności wymogów w zakresie sprawozdawczości i monitorowania, a także minimalizacji kosztów dla wszystkich zainteresowanych stron i beneficjentów końcowych, bez podważania odpowiednich celów InvestEU.";

1. art. 28 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Raz w roku każdy z partnerów wykonawczych przedkłada Komisji sprawozdanie na temat operacji z zakresu finansowania i inwestycji objętych niniejszym rozporządzeniem, w podziale na, stosownie do przypadku, moduł unijny i moduł państw członkowskich. Informacje o module państw członkowskich każdy partner wykonawczy przekazuje również państwu członkowskiemu, którego moduł realizuje. Sprawozdanie to zawiera ocenę zgodności z wymogami dotyczącymi wykorzystania gwarancji UE oraz z kluczowymi wskaźnikami efektywności określonymi w załączniku III do niniejszego rozporządzenia. Sprawozdanie zawiera również dane operacyjne, statystyczne, finansowe i księgowe dotyczące poszczególnych operacji z zakresu finansowania lub inwestycji oraz oszacowanie oczekiwanych przepływów pieniężnych na poziomie modułu, segmentu polityki i całego Funduszu InvestEU. W sprawozdaniu grupy EBI, a - w stosownych przypadkach - także innych partnerów wykonawczych zamieszcza się również informacje o barierach dla inwestycji napotkanych podczas prowadzenia operacji z zakresu finansowania i inwestycji objętych niniejszym rozporządzeniem. Sprawozdania muszą zawierać informacje, które partnerzy wykonawczy mają obowiązek przekazywać zgodnie z art. 155 ust. 1 lit. a) rozporządzenia finansowego.".

Artykuł  5a

Uspójnienie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 1024/2013

Do... [trzy miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego] Komisja w stosownych przypadkach przedkłada Radzie wniosek ustawodawczy w celu uspójnienia przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu zmian do rozporządzeń (UE) nr 1092/2010, (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010, (UE) nr 1095/2010, (UE) nr 806/2014 i (UE).../... 24  z rozporządzeniem Rady (UE) nr 1024/2013.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

1 Dotychczas nieopublikowana w Dz.U.
* Zmiany w całym tekście wynikają z przyjęcia poprawki 1. Tekst nowy lub zmieniony został zaznaczony kursywą i wytłuszczonym drukiem; symbol |sygnalizuje skreślenia.
2 Dz.U. C [...] z [...], s. [...].
3 Dz.U. C [.] z [...], s. [...].
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/523 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające Program InvestEU i zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/1017 (Dz.U. L 107 z 26.3.2021, s. 30).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1092/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie unijnego nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym i ustanowienia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 1).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 806/2014 z dnia 15 lipca 2014 r. ustanawiające jednolite zasady i jednolitą procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i niektórych firm inwestycyjnych w ramach jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 (Dz.U. L 225 z 30.7.2014, s. 1).
10 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego Urząd 45. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.
11 Rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi (Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 63).
12 COM(2023)168.
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/868 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie europejskiego zarządzania danymi i zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1724 (akt w sprawie zarządzania danymi) (Dz.U. L 152 z 3.6.2022, s. 1).
14 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.
15 Urząd Publikacji: Należy wstawić w tekście numer dyrektywy zawartej w dokumencie 2021/0250(COD) (wniosek dotyczący szóstej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy - COM(2021) 423 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tej dyrektywy oraz odesłanie do niej do Dz.U.
16 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego 7294 45. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.
17 Urząd Publikacji: Należy wstawić w tekście numer dyrektywy zawartej w dokumencie 2021/0250(COD) (wniosek dotyczący szóstej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy - COM(2021) 423 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tej dyrektywy oraz odesłanie do niej do Dz.U.
18 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.
19 Urząd Publikacji: Należy wstawić w tekście numer dyrektywy zawartej w dokumencie 2021/0250(COD) (wniosek dotyczący szóstej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy - COM(2021) 423 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tej dyrektywy oraz odesłanie do niej do Dz.U.
20 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.
21 Urząd Publikacji: Należy wstawić w tekście numer dyrektywy zawartej w dokumencie 2021/0250(COD) (wniosek dotyczący szóstej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy - COM(2021) 423 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tej dyrektywy oraz odesłanie do niej do Dz.U.
22 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.
23 Urząd Publikacji: Należy wstawić w tekście numer dyrektywy zawartej w dokumencie 2021/0250(COD) (wniosek dotyczący szóstej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy - COM(2021) 423 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tej dyrektywy oraz odesłanie do niej do Dz.U.
24 Urząd Publikacji: należy wstawić w tekście numer rozporządzenia zawartego w dokumencie 2021/0240(COD) (wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego 7294 ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - COM(2021)0421 final) oraz wstawić w przypisie numer, datę i tytuł tego rozporządzenia oraz odniesienie do jego publikacji w Dz.U.

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1021

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1092/2010, (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010, (UE) nr 1095/2010 i (UE) 2021/523 w odniesieniu do niektórych wymogów sprawozdawczych w dziedzinach usług finansowych i wsparcia inwestycyjnego (COM(2023)0593 - C9-0383/2023 - 2023/0363(COD)) (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)
Data aktu: 12/03/2024
Data ogłoszenia: 27/02/2025