Program Herkules III Zaproszenie do składania wniosków - 2020 r. Szkolenia, konferencje i wymiana pracowników w 2020 r.

Program HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2020 r. Szkolenia, konferencje i wymiana pracowników w 2020 r.

(2020/C 58/04)

(Dz.U.UE C z dnia 21 lutego 2020 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zawiadomienia o zaproszeniu do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 1  ustanawiające program Herkules III, w szczególności jego art. 8 lit. b) ("Działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2020 r., dotycząca przyjęcia rocznego programu prac 2  w celu wdrożenia programu Herkules III w 2020 r., w szczególności sekcja 2.2.1 programu prac - "Działania szkoleniowe", działania 1-3. W decyzji w sprawie finansowania na 2020 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego "Szkoleń, konferencji i wymiany pracowników w 2020 r.".

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Organami kwalifikującymi się do otrzymania finansowania w ramach programu są:

krajowe lub regionalne administracje dowolnego państwa członkowskiego, które wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii zmierzających do ochrony jej interesów finansowych,

lub:

instytuty badawcze i placówki oświatowe oraz podmioty o celu niezarobkowym, o ile zostały one założone i działają co najmniej od roku w dowolnym państwie członkowskim oraz wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w celu ochrony jej interesów finansowych.
3.
Działania kwalifikowalne

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest zaproszenie kwalifikujących się wnioskodawców do składania wniosków dotyczących działań w ramach jednego z trzech następujących tematów:

1.
Specjalistyczne szkolenia (temat 1) - opracowanie specjalistycznych szkoleń służących rozwijaniu umiejętności w zakresie dochodzeń dzięki nabyciu nowych zdolności i zdobyciu wiedzy w zakresie specjalistycznych metod i technik.
2.
Konferencje, warsztaty i seminaria (temat 2) - organizowanie konferencji, warsztatów i seminariów między państwami członkowskimi, krajami kandydującymi, innymi państwami trzecimi i międzynarodowymi organizacjami publicznymi:
a)
w celu ułatwienia wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk;
b)
w celu utworzenia sieci i platform strukturalnych między państwami członkowskimi, krajami kandydującymi, innymi państwami trzecimi i międzynarodowymi organizacjami publicznymi.
3.
Wymiana pracowników (temat 3) - organizowanie wymiany pracowników między organami administracji krajowej i regionalnej (w tym (potencjalnymi) kandydatami do członkostwa i państwami sąsiadującymi), co ma przyczynić się do dalszego rozwoju, poprawy i aktualizacji umiejętności i kompetencji pracowników w zakresie ochrony interesów finansowych Unii.

Wnioskodawcy mogą złożyć kilka wniosków dotyczących różnych projektów w ramach tego samego zaproszenia do składania wniosków. Wnioskodawcy powinni wybrać jeden główny temat. Informuje się, że wniosek może obejmować również elementy innych tematów.

4.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 750 000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % kosztów kwalifikowalnych.

Minimalny próg na projekt wynosi 40 000 EUR. Budżet projektu, w związku z którym wnioskodawca ubiega się o dotację, nie może być niższy niż ten próg.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5.
Ostateczny termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w czwartek 30 kwietnia 2020 r. o godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego; należy je składać wyłącznie za pośrednictwem portalu dla uczestników programu Herkules III:

https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/herc/index.html

6.
Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na portalu dla uczestników, o którym mowa w pkt 5 powyżej, lub na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti-fraud/policy/hercule_en

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy przekazywać za pośrednictwem portalu dla uczestników.

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo w przewodniku dla wnioskodawców udostępnionym na portalu dla uczestników oraz na stronie internetowej Komisji, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) i uchylające decyzję nr 804/2004/WE (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia rocznego programu prac i finansowania programu Herkules III w 2020 r., C(2020) 28 final z dnia 16 stycznia 2020 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024