Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.2020/C 46/17.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

(2020/C 46/17)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lutego 2020 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1  z dnia 18 grudnia 2013 r.

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych Komisji e-Ambrosia.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MIELE VARESINO"

Nr UE: PDO-IT-0990-AM01- 9.7.2019

CHNP (X) CHOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Miele Varesino"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.4. Inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.)

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Miele Varesino" to miód jednokwiatowy akacjowy (Robinia Pseudoacacia L.).

Właściwości fizykochemiczne

"Miele Varesino", niezależnie od typu, musi posiadać następujące właściwości fizykochemiczne: zawartość hydroksymetylofurfuralu (HMF), w momencie wprowadzania do obrotu, musi wynosić mniej niż 15 mg/kg, a zawartość wody nie może przekraczać 17,5 %.

Cechy organoleptyczne

Cechy organoleptyczne miodu "Miele Varesino" są następujące:

barwa: przezroczysty, od niemal bezbarwnego po słomkowożółty;

zapach: charakterystyczny zapach miodu, lekki i delikatny, pozbawiony innych wyraźnych zapachów;

smak: bardzo słodki, delikatny, kandyzowany i waniliowy;

postać: konsystencja zasadniczo płynna; krystalizacja występuje rzadko i po długim czasie.

Właściwości melisopalinologiczne

"Miele Varesino" otrzymywany jest z nektaru zebranego przez pszczoły z kwiatów robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia L). Pyłek tej rośliny jest wykrywalny w melisopalinologicznym badaniu jakościowym.

Zawartość pyłku z robinii akacjowej w "Miele Varesino" musi wynosić ponad 25 % całego spektrum pyłków nektarodajnych, do obliczenia którego pomija się pyłki gatunków nienektarodajnych i pyłki traktowane jako zanieczyszczenia.

Klasa reprezentatywności PK/10 g poniżej 20 000 (średnia: 9 500).

Przeważający skład pyłków występujących obok pyłku robinii akacjowej jest następujący: gatunki nienektarodajne: Palme Trachycarpus fortunei, Ilex aquifolium, Graminaceae, Fraxinus, Quercus robur, Rumex, Sambucus nigra, Chelidonium, Luzula, Actinidia, Pinaceae. gatunki nektarodajne: Acer, Prunus f., Salix, Trifolium repens i Castanea sativa (zawsze obecny w spektrum pyłków), Aesculus, Gleditsia, Liriodendron.

"Miele Varesino" nie może zawierać pyłków następujących roślin: Loranthus europaeus, Hedysarum coronarium, Onobrychis.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

W celu dokarmiania pszczół białkiem zabronione jest stosowanie pyłku pochodzącego ze źródeł innych niż lokalna produkcja.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji, zarówno zbiór na polu jaki i odwirowywanie plastrów i przygotowanie do spożycia, odbywają się w prowincji Varese

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Miód jest produktem żywym, bardzo uzależnionym od środowiska. Dlatego dobrze jest, by dojrzewanie - dekantacja miodu i pakowanie odbywało się na obszarze produkcji, a miód nie był transportowany aż do zakończenia etapu pakowania; w przeciwnym razie może pogorszyć się jego jakość, świeżość i zdatność do przechowywania.

Miód "Miele Varesino" jest pakowany w opakowania szklane, zamykane metalową pokrywką, na której umieszcza się naklejkę z logo produktu.

Miód może również być pakowany w woreczkach, na tackach lub w słoiczkach wykonanych z odpowiedniego materiału i zawierających pojedynczą porcję, których etykieta musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.

Pakowanie we wszelkie materiały określone w obowiązujących przepisach jest dozwolone jedynie dla "Miele Varesino", który nie jest przeznaczony dla konsumenta końcowego.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Na etykiecie należy podać następujące informacje:
-
nazwa "Miele Varesino";
-
akronim "DOP" (ChNP) lub całe wyrażenie "Denominazione di origine protetta" (chroniona nazwa pochodzenia);
-
symbol Unii Europejskiej;
-
logo identyfikujące produkt;

Logo miodu akacjowego "Miele Varesino", przedstawione poniżej, składa się z następujących elementów: na środku rysunek na białym tle składający się z trzech sześciokątów koloru pomarańczowego, nad którymi "rozkwita" pięciopłatkowy "kwiat-pszczoła", a obok znajduje się wystylizowany rysunek trzech wzniesień górskich w jasnoniebieskim kolorze, pod którymi znajduje się sześć kresek, również w kolorze jasnoniebieskim, o stopniowo zmniejszającej się grubości, które symbolizują jezioro; środkowy rysunek otoczony jest żółtym pasem w kształcie okręgu, na którym umieszczony jest niebieską czcionką napis "MIELE VARESINO D.O.P" oraz "di acacia" (akacjowy); pomarańczowy pas stanowi okrągłe obramowanie logo.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Geograficzny obszar produkcji rozciąga się u stóp Alp, między rzekami Ticino i Olona oraz między jeziorami Maggiore i Lugano. Obszar ten pokrywa się z terytorium prowincji Varese.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Na określonym obszarze geograficznym panuje umiarkowany klimat kontynentalny, w którym występują ograniczone wahania temperatury, zarówno latem jak i zimą, dzięki łagodzącemu oddziaływaniu jezior. Takie warunki determinują specyficzny charakter tego obszaru, ponieważ sprzyjają występowaniu gatunków drzew leśnych, w tym również egzotycznego pochodzenia.

Klimat łagodzi obecność jezior, dzięki którym wiosna rozpoczyna się tu wcześniej niż w rejonie Mediolanu; w związku z tym możliwe jest długotrwałe i obfite kwitnienie roślin na łagodnych nasłonecznionych zboczach.

Na obszarze prowincji Varese robinia akacjowa, dominujący gatunek miododajny, jest powszechnie obecna i stanowi zarówno gatunek, którym obsadza się gleby marginalne na terenach rolnych, jak i gatunek drzewa przeważający w lasach w wielu miejscach wyznaczonego obszaru.

W okresie kwitnienia tego gatunku drzew na terenie prowincji Varese inne gatunki nektarodajne nie kwitną równie obficie. Można stwierdzić, że kwitnienie robinii akacjowej na większości terytorium prowincji jest stopniowe i długotrwałe dzięki obecności dolin, które ciągną się w kierunku południa, takich jak doliny rzek Ticino i Olona, oraz nasłonecznionych i osłoniętych od wiatrów zboczy pagórków.

Roślinność na terytorium prowincji Varese stanowi zatem wynik interakcji czynników topograficznych, klimatycznych i glebowych w połączeniu ze skutkami działalności człowieka.

Na tym obszarze geograficznym w okresie od XVII w. do XX w. powstały liczne wille otoczone rozległymi parkami, których roślinność wzbogacano egzotycznymi gatunkami ozdobnymi, które z czasem - dzięki sprzyjającemu klimatowi - rozpowszechniły się na tyle, że były uważane za inwazyjne w parkach i ogrodach oraz zachwaszczające lokalne poszycie.

Na obszarze prowincji Varese hodowla pszczół zawsze była rozpowszechniona, a zajmowali się nią głównie chłopi, zakonnicy należący do różnych zgromadzeń religijnych obecnych na tym terenie lub przedstawiciele mieszczaństwa pasjonujący się badaniami naukowymi.

Na początku ubiegłego stulecia szybki rozwój i rozpowszechnianie się robinii akacjowej na obszarach leśnych, wynikające ze sprzyjających czynników środowiskowych panujących w prowincji Varese, spowodowały, że miejscowi pszczelarze zaczęli specjalizować się w produkcji miodu akacjowego, który ze względu na swoje szczególne właściwości organoleptyczne i fizyczne wyróżniał się spośród innych miodów produkowanych dotąd na tym terenie.

Od tamtego okresu pszczelarstwo w prowincji Varese osiągnęło wysoki stopień specjalizacji w produkcji miodów, a w szczególności miodu akacjowego, który stał się najpowszechniej produkowanym w tym rejonie.

Przejście do pszczelarstwa profesjonalnego w tej prowincji odbywało się stopniowo wraz z rozpoczęciem doświadczeń z nowymi typami uli i nowymi metodami produkcji.

Tym, co sprzyjało rozwojowi metod produkcji, było przejście od pszczelarstwa wiejskiego do racjonalnego, poprzez zastąpienie tradycyjnych uli wiejskich racjonalnymi ulami i miodarkami, co pozwoliło na uzyskiwanie miodów jednokwiatowych i opróżnianie plastrów miodu osadzonych na ruchomych konstrukcjach, nie niszcząc ich.

Wreszcie również stała selekcja ras pszczół, ukierunkowana na wybór ras najbardziej produktywnych i odpornych na różne choroby, przyczyniła się dodatkowo zarówno do poprawy jakości, jak i do zwiększenia ilości miodu produkowanego przez pszczelarzy w prowincji Varese.

"Miele Varesino" jest jednokwiatowym miodem akacjowym o wysokim stopniu czystości pod względem pochodzenia nektaru, charakteryzującym się zawartością nektaru i pyłku z robinii akacjowej oraz pyłków roślin ozdobnych.

W osadach tego miodu występują pyłki z gatunków nektarodajnych i nienektarodajnych, które wymieniono w pkt 3.2.

Miód jest szczególnie płynny i ma barwę jasną, od przezroczystej po słomkowożółtą, zapach subtelny i delikatny, pozbawiony innych wyraźnych zapachów oraz jest bardzo słodki. Aromat jest delikatny, kandyzowany i waniliowy.

Inną specyfiką miodu "Miele Varesino" jest brak pyłków sparcety (Onobrychis) i siekiernicy (Hedysarum coronarium), a przede wszystkim gązewnika europejskiego (Loranthus europaeus), co potwierdzają badania renomowanych botaników, którzy stwierdzają brak obecności gązewnika na obszarze produkcji tego miodu.

Długotrwałe i obfite kwitnienie robinii akacjowej na tym rozległym obszarze geograficznym od co najmniej półtora wieku wpływa na zainteresowanie uprawianiem pszczelarstwa i pomyślne wyniki produkcji miodu "Miele Varesino". Liczna obecność robinii akacjowej w lasach prowincji Varese przyczyniła się do rozwoju i transformacji miejscowego pszczelarstwa poprzez poprawę technik produkcji, hodowli i selekcji ras pszczół.

Z biegiem czasu bowiem coraz więcej pszczelarzy zaczęło zajmować się tą działalnością albo jako główną działalnością zawodową, albo traktując ja jako hobby lub półprofesjonalnie, o czym świadczy stopniowe zwiększanie się w lasach regionu Varese liczby uli w okresie kwitnienia robinii akacjowej. Ten wzrost liczebności wynika z faktu, że - w odróżnieniu od innych obszarów produkcji miodu akacjowego - w prowincji Varese nie ma upraw rolnych ani innych naturalnie rosnących gatunków roślin, których kwitnienie wpływałoby na jakość produktu, dzięki czemu jest on czysty i posiada wszystkie najlepsze typowe cechy miodu akacjowego.

Ponadto specyfika obszaru geograficznego, a w szczególności cechy jego klimatu i środowiska, sprawiają, że możliwe jest wyprodukowanie miodu akacjowego odróżniającego się od innych miodów. Dzięki obecności roślin ozdobnych tradycyjnie uprawianych w celach dekoracyjnych w ogrodach i parkach "Miele Varesino" w odróżnieniu od innych lombardzkich miodów akacjowych charakteryzuje się zawartością pyłków egzotycznych gatunków ozdobnych, dobrze dostosowanych do środowiska. Obecność tych gatunków wpływa na cechy organoleptyczne miodu "Miele Varesino", a w szczególności na jego aromat, który zawdzięcza obecności pyłków z roślin wiecznie zielonych (Ilex aquifolium, Trachycarpus fortunei).

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji jest dostępny na następującej stronie internetowej: http://www.politicheagri-cole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

lub

bezpośrednio na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (www.politicheagricole.it) po otwarciu zakładki "Qualità" (Jakość) u góry po prawej stronie ekranu, kliknięciu odnośnika "Prodotti DOP IGP STG" (Produkty CHOP, CHOG i GTS) po lewej stronie ekranu, a następnie "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE" (Specyfikacje produktów rozpatrywane przez UE).

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.46.56

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.2020/C 46/17.
Data aktu: 11/02/2020
Data ogłoszenia: 11/02/2020