Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 442/08)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Colli di Rimini"

PDO-IT-A0297-AM02

Data przekazania informacji:

22.9.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Opis wina lub win

Wprowadzenie oznaczenia Riserva dla rodzaju wina "Colli di Rimini" Rosso (kat. 1 - Wino). Ugruntowana i tradycyjna praktyka producentów na obszarze objętym ChNP polega na poddaniu win (szczególnie w najlepszych rocznikach) procesowi leżakowania. Ma to już miejsce w przypadku rodzajów Riserva z oznaczeniem odmian winorośli: Sangiovese i Cabernet Sauvignon. W gruncie rzeczy także wino czerwone bez oznaczenia odmiany winorośli jest często poddawane procesowi leżakowania i dojrzewania, zwłaszcza jeśli jest ono bogatsze w ekstrakty i posiada większą zawartość alkoholu niż czerwone wino bazowe. Celem jest zatem wyraźne wskazanie i uwypuklenie wartości produkcji win z oznaczeniem Riserva. Wina te są winami o wyraźnej strukturze i złożonym charakterze. Na rynku cieszą się uznaniem wśród wyrafinowanych konsumentów - stwarza to możliwość rozszerzenia asortymentu produktów i oferty handlowej win objętych ChNP.

Zmiana dotyczy pkt 4 - "Opis wina lub win" jednolitego dokumentu oraz art. 1, 2, 4, 5 i 6 specyfikacji produktu.

2.
Opis wina lub win
1)
Usuwa się odmianę półsłodką (amabile) i słodką (dolce) win "Colli di Rimini" Rèbola, pozostawiając jedynie odmianę wytrawną (secco) i typu passito (passito). Celem producentów było przyznanie pierwszeństwa jedynie rodzajom tradycyjnie związanym z obszarem oraz tym, które są najbardziej rozpoznawalne i doceniane przez konsumentów, a także najlepiej łączą się za specjalnościami lokalnej kuchni.
2)
Z opisu dotyczącego "Rèbola passito" usuwa się odniesienia do cukrów redukujących i zastępuje odniesieniami do limitów ustanowionych w obowiązujących przepisach. Ponadto, biorąc pod uwagę wartości wynikające z danych analitycznych i organoleptycznych produkowanych win, rozbudowuje się opis właściwości odnoszących się do zapachu w momencie wprowadzenia do obrotu. Zwiększa się minimalną całkowitą zawartość alkoholu z 16 do 17 % obj., rzeczywistą zawartość alkoholu z 11 do 12,5 % obj., natomiast zawartość ekstraktu bezcukrowego z 19 do 24 g/l. Zwiększenie tych wartości jest uzasadnione zmianą klimatu, który wraz z dłuższymi latami i wyższymi temperaturami tworzy idealne warunki do dojrzewania i suszenia winogron, wyższej koncentracji cukrów i wynikającej z tego wyższej zawartości alkoholu w winach, a także bogatszych ekstraktów.
3)
W związku ze zmianami dotyczącymi odmian winorośli i wyników danych analitycznych dotyczących produkowanych win zmienia się opisy win białych i czerwonych, w szczególności poprzez rozszerzenie zakresu zawartości cukru z wytrawnego do półwytrawnego, jak również poprzez zmianę niektórych właściwości zapachowych i smakowych.

Zmiana dotyczy pkt 4 - "Opis wina lub win" jednolitego dokumentu oraz art. 6 specyfikacji produktu.

3.
Główne odmiany winorośli

Zmiana kombinacji odmian winorośli Colli di Rimini Rosso i Colli di Rimini Bianco. Z biegiem czasu producenci ChNP "Colli di Rimini" udoskonalali kombinację winogron, z których produkowane są wina z obszaru objętego ChNP. Wybierali oni odmiany winorośli najliczniej występujące na danym terytorium oraz najsilniej związane z kulturą obszaru produkcji. Przeprowadzenie szeroko zakrojonych prób uwidoczniło potrzebę przeformułowania kombinacji odmian winorośli używanych do produkcji wina. Umocniono zatem rolę najważniejszych i najliczniej obecnych na danym obszarze odmian winorośli, a przy tym usunięto lub ograniczono udział innych winorośli (mniej licznych lub o mniejszym znaczeniu dla pozostałej zawartości procentowej składu wina).

Zmiana kombinacji odmian winorośli dotyczy następujących odmian:

"Colli di Rimini Rosso" przewiduje zróżnicowanie wartości procentowych obecnie stosowanych odmian winorośli, wprowadzenie odmian Cabernet Franc i Alicante oraz wyeliminowanie odmian Barbera, Ciliegiolo, Terrano i Ancillotta,
"Colli di Rimini Bianco" przewiduje zróżnicowanie wartości procentowych odmiany winorośli Trebbiano, wprowadzenie odmian Bombino bianco i Sangiovese vinificato in bianco oraz wyeliminowanie odmian Mostosa i Biancame (ta ostatnia jest już wykorzystywana i doceniana w odpowiadającej jej odmianie ChNP).

Zmiana dotyczy pkt 7 - "Główne odmiany winorośli" jednolitego dokumentu oraz art. 2 - "Odmiany winorośli" specyfikacji produktu.

4.
Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar produkcji zostaje opisany w sposób wyraźniejszy i jaśniejszy. Obejmuje on obszar objęty granicami administracyjnymi całej prowincji Rimini, z wyjątkiem gminy Bellaria Igea Marina oraz obszarów położonych poniżej drogi państwowej S.S.16 Adriatica, która pełni rolę linii oddzielającej obszar produkcji od terenów kąpieliskowych.

Opis ten obejmuje również niektóre gminy sąsiadujące z obszarem produkcji ChNP, które zostały włączone do prowincji Rimini w następstwie niedawnych administracyjnych połączeń gmin. Obszary te charakteryzują się cechami krajobrazowymi, geologicznymi i produkcyjnymi zgodnymi z obecnym obszarem produkcji ChNP. Obejmują one niewielkie winnice zajmujące około 12 hektarów. Ich teren jest głównie przeznaczony pod uprawę odmian Sangiovese, Merlot, Biancame i Trebbiano, czyli tradycyjnych winorośli z obszaru ChNP. Produkcji potencjalna wynosi około 150 ton winogron.

Zmiana dotyczy pkt 6 jednolitego dokumentu oraz art. 3 specyfikacji produktu.

5.
Normy uprawy winorośli
a)
usuwa się limit nawadniania deficytowego wynoszący do dwóch rocznie przed dojrzewaniem owoców. Wynika to z faktu, że zmienność warunków klimatycznych, które ostatnio charakteryzują się wysokimi temperaturami przez długie okresy, wymaga, aby producenci mogli interweniować w nagłych przypadkach, gdy tylko uznają to za konieczne.
b)
w przypadku win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia "Colli di Rimini" dopuszcza się wzbogacenie o maksymalnie 1 % obj. Limit ten oznacza, że producenci będą głównie wykorzystywać naturalne cukry zawarte w winogronach przeznaczonych do produkcji wina.
6.
Pakowanie
a)
pojemności i materiały dozwolone do przechowywania (szkło i ceramika) określa się w wyraźniejszy sposób w wykazie pozytywnym
b)
przewiduje się wszystkie systemy zamykania dozwolone na mocy obowiązujących przepisów, z wyjątkiem kapsla koronowego, ponieważ nie uznaje się go za odpowiedni dla prestiżu win objętych ChNP.

Zmiana dotyczy art. 7 specyfikacji produktu i nie ma wpływu na jednolity dokument.

7.
Związek z obszarem geograficznym

Opis związku z obszarem geograficznym zostaje przeformułowany i zsyntezowany. Nie wprowadza się żadnej istotnej zmiany. Usuwa się zbędne fragmenty odnoszące się do opisu terytorium lub kontekstu historycznego.

Zmiana dotyczy art. 8 specyfikacji produktu.

8.
Zmiany formalne
a)
warunki dotyczące naturalnej zawartości alkoholu, okresu dojrzewania i leżakowania win "Riserva" określone w art. 7 specyfikacji produktu ("Etykietowanie, Opis i Prezentacja") przenosi się do art. 5 ("Normy uprawy winorośli") pkt 5 specyfikacji produktu.
b)
w art. 7 specyfikacji produktu w ustępie dotyczącym stosowania dodatkowych wymogów usuwa się błąd dotyczący zakazu używania terminu "superiore", ponieważ jest on niezgodny z obecnością rodzaju Colli di Rimini Sangiovese Superiore w specyfikacji produktu.
c)
w specyfikacji produktu nazwę odmiany winorośli Pignoletto zastępuje się synonimem Grechetto gentile.
d)
w art. 5 specyfikacji produktu skreśla się zdanie: "W korzystnych rocznikach ilości winogron uzyskanych i wykorzystanych do produkcji wina muszą mieścić się w powyższych granicach, bez uszczerbku dla omawianych ograniczeń ilości plonów winogron/wina, pod warunkiem że ogólna produkcja winogron nie przekracza tych limitów o 20 %". Jest ono zbędne, ponieważ jest to już przewidziane w przepisach ogólnych.
e)
w art. 5 skreśla się zdanie: "Produkcja wina może być prowadzona oddzielnie dla winogron pochodzących z tej samej odmiany winorośli", ponieważ jest ono zbędne.

Zmiany te nie pociągają za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

f)
aktualizuje się dane kontaktowe konsorcjum wnioskującego, ministerstwa, regionu i organu kontrolnego. Zmiany dotyczą pkt 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 i 1.2.5 jednolitego dokumentu oraz art. 8 - "Odniesienia do organu kontrolnego" specyfikacji produktu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Colli di Rimini

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

15. Wino z suszonych winogron

4.
Opis wina lub win

"Colli di Rimini" Bianco

Wino objęte ChNP "Colli di Rimini" Bianco ma barwę słomkową o zróżnicowanej intensywności, delikatny zapach od owocowego do kwiatowego, a smak od wytrawnego do półwytrawnego, pełny i harmonijny.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rosso

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rosso ma barwę od rubinowoczerwonej do odcienia owocu granatu. Jego zapach charakteryzuje się możliwymi nutami czerwonych owoców i nutami ziołowymi, korzennymi lub mineralnymi, a smak jest harmonijny lub taninowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,5 % obj.,

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rosso Riserva

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rosso Riserva ma barwę od intensywnie rubinowoczerwonej do odcienia owocu granatu. Jego zapach charakteryzuje się aromatem winnym, bogatym w możliwe nuty ziołowe, mineralne i wyczuwalną nutę drewna, a także pełnym, solidnym i harmonijnym smakiem, od wytrawnego do półwytrawnego, elegancką strukturą i tanicznym charakterem.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,5 % obj.,

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon

Wino ChNP "Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon ma barwę (niekiedy bardzo intensywnie) rubinowoczerwoną, charakterystyczny, eteryczny, czasami korzenny lub ziołowy zapach, a także smak pełny, od wytrawnego do półwytraw- nego, harmonijny i niekiedy lekko taninowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon Riserva

Wino ChNP "Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon Riserva ma barwę rubinowoczerwoną o (niekiedy bardzo intensywnych) odcieniach owocu granatu, charakterystyczny, eteryczny, ziołowy zapach, a także smak pełny, harmonijny i niekiedy lekko taninowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,00 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 26 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Biancame

Wino ChNP "Colli di Rimini" Biancame ma wyblakłą, słomkową barwę o zielonkawych odcieniach. Jego zapach jest charakterystyczny, czasami z nutami kwiatowymi, a smak od wytrawnego do półwytrwanego, świeży i zrównoważony.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 10,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Sangiovese

Wino ChNP "Colli di Rimini" Sangiovese ma barwę rubinowoczerwoną z niekiedy fioletowawymi refleksami, zapach winny, czasami kwiatowy lub mineralny, smak od wytrawnego do półwytrawnego, harmonijny, niekiedy lekko tani- nowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Sangiovese Superiore

Wino ChNP "Colli di Rimini" Sangiovese Superiore ma barwę rubinowoczerwoną z niekiedy fioletowawymi refleksami, zapach kwiatowy, smak harmonijny, niekiedy lekko taninowy, wytrawny.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 24 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Sangiovese Riserva

Wino ChNP "Colli di Rimini" Sangiovese Riserva ma barwę rubinowoczerwoną, intensywną, zapach kwiatowy, smak wytrawny, harmonijny, niekiedy taninowy. minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 13 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 26 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rebola Secco

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rebola Secco ma barwę od jasnosłomkowożółtej do złotożółtej, zapach charakterystyczny, delikatnie owocowy i harmonijny smak harmonijny o charakterystycznej miękkości i strukturze.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rebola Passito

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rebola Passito ma barwę od złotożółtej do bursztynowej, charakterystyczny, intensywny, owocowy zapach, czasami z nutami pleśni oraz pełny, słodki i aksamitny smak zrównoważony kwasowością.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 17 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 24 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 12,5
Minimalna kwasowość ogólna: 4 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
5.
Praktyki winiarskie
a.
Szczególne praktyki enologiczne

BRAK

b.
Maksymalna wydajność

"Colli di Rimini" Bianco (również Riserva)

84 hektolitry z hektara

"Colli di Rimini" Rosso

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Biancame

84 hektolitry z hektara

"Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Cabernet Sangiovese

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Rébola

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Rébola Passito

55 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Winogrona przeznaczone do produkcji win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia "Colli di Rimini" muszą być produkowane na obszarze administracyjnym prowincji Rimini z wyłączeniem terytoriów położonych poniżej drogi państwowej S.S.16 Adriatica i całej gminy Bellaria Igea Marina.

7.
Główne odmiany winorośli

Alicante N.

Biancame B.

Bombino bianco B.

Cabernet frane N. - Cabernet

Cabernet sauvignon N. - Cabernet

Merlot N.

Montepulciano N.

Petit verdot N

Pignoletto B. - Grechetto Gentile

Rebo N.

Sangiovese N.

Syrah N.

Trebbiano romagnolo B. - Trebbiano

8.
Opis związku lub związków

"Związek z obszarem geograficznym"

Bliskość morza wpływa na cykl wegetacyjny, ochrania przed minimalnymi temperaturami zimą i maksymalnymi latem, a przy tym zapewnia wentylację. Tereny gliniasto-wapienne charakteryzują się umiarkowaną żyznością, niskimi opadami deszczu w okresie letnim i wysokimi temperaturami. Prowadzi to do niskich plonów i odpowiedniej dojrzałości owoców, co ma pozytywny wpływ na właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne win o wysokiej zawartości suchego wyciągu i alkoholu, szczególnie w przypadku win czerwonych wyróżniających się intensywnością barwy, wysoką zawartością alkoholu i przystosowaniem do leżakowania. Zrównoważone leżakowanie przyczynia się do wyeksponowania typowych cech odmian winorośli.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Brak

Link do specyfikacji produktu

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/15987

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.442.30

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 21/12/2020
Data ogłoszenia: 21/12/2020