Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 442/08)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Colli di Rimini"

PDO-IT-A0297-AM02

Data przekazania informacji:

22.9.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Opis wina lub win

Wprowadzenie oznaczenia Riserva dla rodzaju wina "Colli di Rimini" Rosso (kat. 1 - Wino). Ugruntowana i tradycyjna praktyka producentów na obszarze objętym ChNP polega na poddaniu win (szczególnie w najlepszych rocznikach) procesowi leżakowania. Ma to już miejsce w przypadku rodzajów Riserva z oznaczeniem odmian winorośli: Sangiovese i Cabernet Sauvignon. W gruncie rzeczy także wino czerwone bez oznaczenia odmiany winorośli jest często poddawane procesowi leżakowania i dojrzewania, zwłaszcza jeśli jest ono bogatsze w ekstrakty i posiada większą zawartość alkoholu niż czerwone wino bazowe. Celem jest zatem wyraźne wskazanie i uwypuklenie wartości produkcji win z oznaczeniem Riserva. Wina te są winami o wyraźnej strukturze i złożonym charakterze. Na rynku cieszą się uznaniem wśród wyrafinowanych konsumentów - stwarza to możliwość rozszerzenia asortymentu produktów i oferty handlowej win objętych ChNP.

Zmiana dotyczy pkt 4 - "Opis wina lub win" jednolitego dokumentu oraz art. 1, 2, 4, 5 i 6 specyfikacji produktu.

2.
Opis wina lub win
1)
Usuwa się odmianę półsłodką (amabile) i słodką (dolce) win "Colli di Rimini" Rèbola, pozostawiając jedynie odmianę wytrawną (secco) i typu passito (passito). Celem producentów było przyznanie pierwszeństwa jedynie rodzajom tradycyjnie związanym z obszarem oraz tym, które są najbardziej rozpoznawalne i doceniane przez konsumentów, a także najlepiej łączą się za specjalnościami lokalnej kuchni.
2)
Z opisu dotyczącego "Rèbola passito" usuwa się odniesienia do cukrów redukujących i zastępuje odniesieniami do limitów ustanowionych w obowiązujących przepisach. Ponadto, biorąc pod uwagę wartości wynikające z danych analitycznych i organoleptycznych produkowanych win, rozbudowuje się opis właściwości odnoszących się do zapachu w momencie wprowadzenia do obrotu. Zwiększa się minimalną całkowitą zawartość alkoholu z 16 do 17 % obj., rzeczywistą zawartość alkoholu z 11 do 12,5 % obj., natomiast zawartość ekstraktu bezcukrowego z 19 do 24 g/l. Zwiększenie tych wartości jest uzasadnione zmianą klimatu, który wraz z dłuższymi latami i wyższymi temperaturami tworzy idealne warunki do dojrzewania i suszenia winogron, wyższej koncentracji cukrów i wynikającej z tego wyższej zawartości alkoholu w winach, a także bogatszych ekstraktów.
3)
W związku ze zmianami dotyczącymi odmian winorośli i wyników danych analitycznych dotyczących produkowanych win zmienia się opisy win białych i czerwonych, w szczególności poprzez rozszerzenie zakresu zawartości cukru z wytrawnego do półwytrawnego, jak również poprzez zmianę niektórych właściwości zapachowych i smakowych.

Zmiana dotyczy pkt 4 - "Opis wina lub win" jednolitego dokumentu oraz art. 6 specyfikacji produktu.

3.
Główne odmiany winorośli

Zmiana kombinacji odmian winorośli Colli di Rimini Rosso i Colli di Rimini Bianco. Z biegiem czasu producenci ChNP "Colli di Rimini" udoskonalali kombinację winogron, z których produkowane są wina z obszaru objętego ChNP. Wybierali oni odmiany winorośli najliczniej występujące na danym terytorium oraz najsilniej związane z kulturą obszaru produkcji. Przeprowadzenie szeroko zakrojonych prób uwidoczniło potrzebę przeformułowania kombinacji odmian winorośli używanych do produkcji wina. Umocniono zatem rolę najważniejszych i najliczniej obecnych na danym obszarze odmian winorośli, a przy tym usunięto lub ograniczono udział innych winorośli (mniej licznych lub o mniejszym znaczeniu dla pozostałej zawartości procentowej składu wina).

Zmiana kombinacji odmian winorośli dotyczy następujących odmian:

"Colli di Rimini Rosso" przewiduje zróżnicowanie wartości procentowych obecnie stosowanych odmian winorośli, wprowadzenie odmian Cabernet Franc i Alicante oraz wyeliminowanie odmian Barbera, Ciliegiolo, Terrano i Ancillotta,
"Colli di Rimini Bianco" przewiduje zróżnicowanie wartości procentowych odmiany winorośli Trebbiano, wprowadzenie odmian Bombino bianco i Sangiovese vinificato in bianco oraz wyeliminowanie odmian Mostosa i Biancame (ta ostatnia jest już wykorzystywana i doceniana w odpowiadającej jej odmianie ChNP).

Zmiana dotyczy pkt 7 - "Główne odmiany winorośli" jednolitego dokumentu oraz art. 2 - "Odmiany winorośli" specyfikacji produktu.

4.
Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar produkcji zostaje opisany w sposób wyraźniejszy i jaśniejszy. Obejmuje on obszar objęty granicami administracyjnymi całej prowincji Rimini, z wyjątkiem gminy Bellaria Igea Marina oraz obszarów położonych poniżej drogi państwowej S.S.16 Adriatica, która pełni rolę linii oddzielającej obszar produkcji od terenów kąpieliskowych.

Opis ten obejmuje również niektóre gminy sąsiadujące z obszarem produkcji ChNP, które zostały włączone do prowincji Rimini w następstwie niedawnych administracyjnych połączeń gmin. Obszary te charakteryzują się cechami krajobrazowymi, geologicznymi i produkcyjnymi zgodnymi z obecnym obszarem produkcji ChNP. Obejmują one niewielkie winnice zajmujące około 12 hektarów. Ich teren jest głównie przeznaczony pod uprawę odmian Sangiovese, Merlot, Biancame i Trebbiano, czyli tradycyjnych winorośli z obszaru ChNP. Produkcji potencjalna wynosi około 150 ton winogron.

Zmiana dotyczy pkt 6 jednolitego dokumentu oraz art. 3 specyfikacji produktu.

5.
Normy uprawy winorośli
a)
usuwa się limit nawadniania deficytowego wynoszący do dwóch rocznie przed dojrzewaniem owoców. Wynika to z faktu, że zmienność warunków klimatycznych, które ostatnio charakteryzują się wysokimi temperaturami przez długie okresy, wymaga, aby producenci mogli interweniować w nagłych przypadkach, gdy tylko uznają to za konieczne.
b)
w przypadku win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia "Colli di Rimini" dopuszcza się wzbogacenie o maksymalnie 1 % obj. Limit ten oznacza, że producenci będą głównie wykorzystywać naturalne cukry zawarte w winogronach przeznaczonych do produkcji wina.
6.
Pakowanie
a)
pojemności i materiały dozwolone do przechowywania (szkło i ceramika) określa się w wyraźniejszy sposób w wykazie pozytywnym
b)
przewiduje się wszystkie systemy zamykania dozwolone na mocy obowiązujących przepisów, z wyjątkiem kapsla koronowego, ponieważ nie uznaje się go za odpowiedni dla prestiżu win objętych ChNP.

Zmiana dotyczy art. 7 specyfikacji produktu i nie ma wpływu na jednolity dokument.

7.
Związek z obszarem geograficznym

Opis związku z obszarem geograficznym zostaje przeformułowany i zsyntezowany. Nie wprowadza się żadnej istotnej zmiany. Usuwa się zbędne fragmenty odnoszące się do opisu terytorium lub kontekstu historycznego.

Zmiana dotyczy art. 8 specyfikacji produktu.

8.
Zmiany formalne
a)
warunki dotyczące naturalnej zawartości alkoholu, okresu dojrzewania i leżakowania win "Riserva" określone w art. 7 specyfikacji produktu ("Etykietowanie, Opis i Prezentacja") przenosi się do art. 5 ("Normy uprawy winorośli") pkt 5 specyfikacji produktu.
b)
w art. 7 specyfikacji produktu w ustępie dotyczącym stosowania dodatkowych wymogów usuwa się błąd dotyczący zakazu używania terminu "superiore", ponieważ jest on niezgodny z obecnością rodzaju Colli di Rimini Sangiovese Superiore w specyfikacji produktu.
c)
w specyfikacji produktu nazwę odmiany winorośli Pignoletto zastępuje się synonimem Grechetto gentile.
d)
w art. 5 specyfikacji produktu skreśla się zdanie: "W korzystnych rocznikach ilości winogron uzyskanych i wykorzystanych do produkcji wina muszą mieścić się w powyższych granicach, bez uszczerbku dla omawianych ograniczeń ilości plonów winogron/wina, pod warunkiem że ogólna produkcja winogron nie przekracza tych limitów o 20 %". Jest ono zbędne, ponieważ jest to już przewidziane w przepisach ogólnych.
e)
w art. 5 skreśla się zdanie: "Produkcja wina może być prowadzona oddzielnie dla winogron pochodzących z tej samej odmiany winorośli", ponieważ jest ono zbędne.

Zmiany te nie pociągają za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

f)
aktualizuje się dane kontaktowe konsorcjum wnioskującego, ministerstwa, regionu i organu kontrolnego. Zmiany dotyczą pkt 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 i 1.2.5 jednolitego dokumentu oraz art. 8 - "Odniesienia do organu kontrolnego" specyfikacji produktu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Colli di Rimini

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

15. Wino z suszonych winogron

4.
Opis wina lub win

"Colli di Rimini" Bianco

Wino objęte ChNP "Colli di Rimini" Bianco ma barwę słomkową o zróżnicowanej intensywności, delikatny zapach od owocowego do kwiatowego, a smak od wytrawnego do półwytrawnego, pełny i harmonijny.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rosso

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rosso ma barwę od rubinowoczerwonej do odcienia owocu granatu. Jego zapach charakteryzuje się możliwymi nutami czerwonych owoców i nutami ziołowymi, korzennymi lub mineralnymi, a smak jest harmonijny lub taninowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,5 % obj.,

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rosso Riserva

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rosso Riserva ma barwę od intensywnie rubinowoczerwonej do odcienia owocu granatu. Jego zapach charakteryzuje się aromatem winnym, bogatym w możliwe nuty ziołowe, mineralne i wyczuwalną nutę drewna, a także pełnym, solidnym i harmonijnym smakiem, od wytrawnego do półwytrawnego, elegancką strukturą i tanicznym charakterem.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,5 % obj.,

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon

Wino ChNP "Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon ma barwę (niekiedy bardzo intensywnie) rubinowoczerwoną, charakterystyczny, eteryczny, czasami korzenny lub ziołowy zapach, a także smak pełny, od wytrawnego do półwytraw- nego, harmonijny i niekiedy lekko taninowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon Riserva

Wino ChNP "Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon Riserva ma barwę rubinowoczerwoną o (niekiedy bardzo intensywnych) odcieniach owocu granatu, charakterystyczny, eteryczny, ziołowy zapach, a także smak pełny, harmonijny i niekiedy lekko taninowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,00 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 26 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Biancame

Wino ChNP "Colli di Rimini" Biancame ma wyblakłą, słomkową barwę o zielonkawych odcieniach. Jego zapach jest charakterystyczny, czasami z nutami kwiatowymi, a smak od wytrawnego do półwytrwanego, świeży i zrównoważony.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 10,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Sangiovese

Wino ChNP "Colli di Rimini" Sangiovese ma barwę rubinowoczerwoną z niekiedy fioletowawymi refleksami, zapach winny, czasami kwiatowy lub mineralny, smak od wytrawnego do półwytrawnego, harmonijny, niekiedy lekko tani- nowy.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Sangiovese Superiore

Wino ChNP "Colli di Rimini" Sangiovese Superiore ma barwę rubinowoczerwoną z niekiedy fioletowawymi refleksami, zapach kwiatowy, smak harmonijny, niekiedy lekko taninowy, wytrawny.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,5 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 24 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Sangiovese Riserva

Wino ChNP "Colli di Rimini" Sangiovese Riserva ma barwę rubinowoczerwoną, intensywną, zapach kwiatowy, smak wytrawny, harmonijny, niekiedy taninowy. minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 13 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 26 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rebola Secco

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rebola Secco ma barwę od jasnosłomkowożółtej do złotożółtej, zapach charakterystyczny, delikatnie owocowy i harmonijny smak harmonijny o charakterystycznej miękkości i strukturze.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 4,5 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

"Colli di Rimini" Rebola Passito

Wino ChNP "Colli di Rimini" Rebola Passito ma barwę od złotożółtej do bursztynowej, charakterystyczny, intensywny, owocowy zapach, czasami z nutami pleśni oraz pełny, słodki i aksamitny smak zrównoważony kwasowością.

minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 17 % obj.

minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 24 g/l

Wszelkie parametry analityczne, które nie zostały wymienione, są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 12,5
Minimalna kwasowość ogólna: 4 g na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
5.
Praktyki winiarskie
a.
Szczególne praktyki enologiczne

BRAK

b.
Maksymalna wydajność

"Colli di Rimini" Bianco (również Riserva)

84 hektolitry z hektara

"Colli di Rimini" Rosso

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Biancame

84 hektolitry z hektara

"Colli di Rimini" Cabernet Sauvignon

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Cabernet Sangiovese

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Rébola

77 hektolitrów z hektara

"Colli di Rimini" Rébola Passito

55 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Winogrona przeznaczone do produkcji win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia "Colli di Rimini" muszą być produkowane na obszarze administracyjnym prowincji Rimini z wyłączeniem terytoriów położonych poniżej drogi państwowej S.S.16 Adriatica i całej gminy Bellaria Igea Marina.

7.
Główne odmiany winorośli

Alicante N.

Biancame B.

Bombino bianco B.

Cabernet frane N. - Cabernet

Cabernet sauvignon N. - Cabernet

Merlot N.

Montepulciano N.

Petit verdot N

Pignoletto B. - Grechetto Gentile

Rebo N.

Sangiovese N.

Syrah N.

Trebbiano romagnolo B. - Trebbiano

8.
Opis związku lub związków

"Związek z obszarem geograficznym"

Bliskość morza wpływa na cykl wegetacyjny, ochrania przed minimalnymi temperaturami zimą i maksymalnymi latem, a przy tym zapewnia wentylację. Tereny gliniasto-wapienne charakteryzują się umiarkowaną żyznością, niskimi opadami deszczu w okresie letnim i wysokimi temperaturami. Prowadzi to do niskich plonów i odpowiedniej dojrzałości owoców, co ma pozytywny wpływ na właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne win o wysokiej zawartości suchego wyciągu i alkoholu, szczególnie w przypadku win czerwonych wyróżniających się intensywnością barwy, wysoką zawartością alkoholu i przystosowaniem do leżakowania. Zrównoważone leżakowanie przyczynia się do wyeksponowania typowych cech odmian winorośli.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Brak

Link do specyfikacji produktu

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/15987

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.442.30

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 21/12/2020
Data ogłoszenia: 21/12/2020