Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19.

Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 424/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2020 r.)

Przebieg procedury

1.
Wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 1  ("wytyczne") obowiązują do dnia 31 grudnia 2020 r.
2.
W dniu 8 września 2018 r. Komisja rozpoczęła przegląd tych wytycznych w celu zastąpienia ich nowymi wytycznymi na lata 2021-2027. Kształt tych nowych wytycznych będzie w dużej mierze zależał od zasad mających zastosowanie do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich na mocy wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie wsparcia na podstawie planów strategicznych, które mają zostać opracowane przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) 2 . Procedura ustawodawcza dotycząca przyjęcia tego wniosku jest jednak nadal w toku, a samo rozporządzenie oraz wynikające z niego przepisy delegowane i wykonawcze nie zostaną zbyt szybko przyjęte. Aby umożliwić Komisji kontynuowanie oceny pomocy państwa na podstawie bieżących wytycznych i zakończenie ich przeglądu po przyjęciu reformy WPR, należy przedłużyć okres stosowania wytycznych do dnia 31 grudnia 2022 r.
3.
Mając na uwadze gospodarcze i finansowe skutki pandemii COVID-19 dla przedsiębiorstw, konieczne jest tymczasowe dostosowanie wytycznych w odniesieniu do kwalifikowalności przedsiębiorstw do środków pomocy zgodnie z wytycznymi. W związku z tym przedsiębiorstwa, które w dniu 31 grudnia 2019 r. nie były przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji, ale stały się takimi w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., będą w dalszym ciągu kwalifikować się do pomocy zgodnie z wytycznymi.
4.
Do wytycznych wprowadza się zatem następujące zmiany:
5.
pkt 26 otrzymuje brzmienie:

"(26) Przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji są wyłączone z zakresu niniejszych wytycznych, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w niniejszym punkcie. Komisja uważa, że ze względu na fakt, że samo ich dalsze istnienie jest zagrożone, przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej nie można uznawać za podmioty odpowiednie do realizacji innych celów polityki publicznej aż do czasu zagwarantowania ich rentowności. Dlatego też jeżeli beneficjent pomocy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej w rozumieniu pkt (35)15, pomoc będzie poddawana ocenie zgodnie z wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw, ze zmianami lub zastąpionymi. Powyższa zasada nie ma zastosowania do pomocy wyrównawczej dotyczącej szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi i innymi nadzwyczajnymi wydarzeniami, o której mowa w części II sekcja 1.2.1.1 i 2.1.3 niniejszych wytycznych, która jest zgodna z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu. Jeżeli trudności finansowe przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w sektorze rolnym lub leśnym wynikają z niekorzystnych zdarzeń określonych w części II sekcja 1.2.1.2, 1.2.1.3, 1.2.1.5, 2.1.3, 2.8.1 lub 2.8.5 niniejszych wytycznych, pomoc na wyrównanie lub naprawienie skutków strat lub szkód spowodowanych takimi zdarzeniami i na pokrycie kosztów zwalczania szkodników roślin może zostać przyznana zgodnie z niniejszymi wytycznymi i może w dalszym ciągu zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu. Ponadto, w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego oraz pamiętając o sytuacji nadzwyczajnej, pod pewnymi warunkami nie należy wprowadzać kryteriów dotyczących sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa w odniesieniu do pomocy na usuwanie i wywóz padłych zwierząt gospodarskich zgodnie z sekcją 1.2.1.4 oraz do pomocy w przypadku środków kontroli i zwalczania chorób zwierząt, o której mowa w części II sekcja 1.2.1.3 pkt (375) niniejszych wytycznych. Ponadto przedsiębiorstwa, które w dniu 31 grudnia 2019 r. nie były przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji, ale stały się takimi w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., będą w dalszym ciągu kwalifikować się do pomocy zgodnie z niniejszymi wytycznymi.";

6.
pkt 737 otrzymuje brzmienie:

"(737) Niniejsze wytyczne będą obowiązywać do dnia 31 grudnia 2022 r. Komisja może w każdej chwili podjąć decyzję o przeglądzie lub zmianie niniejszych wytycznych, jeśli okaże się to konieczne z przyczyn związanych z polityką konkurencji lub w celu uwzględnienia innych dziedzin unijnej polityki, takich jak rozwój rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich lub kwestii związanych z polityką zdrowia ludzi i zwierząt, ochrony roślin i środowiska, zobowiązań międzynarodowych bądź też z innych uzasadnionych powodów.".

1 Dz.U. C 204 z 1.7.2014, s. 1.
2 Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia na podstawie planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 - COM(2018) 392 final.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.424.30

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19.
Data aktu: 07/12/2020
Data ogłoszenia: 08/12/2020
Data wejścia w życie: 07/12/2020