Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19.

Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 424/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2020 r.)

Przebieg procedury

1.
Wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 1  ("wytyczne") obowiązują do dnia 31 grudnia 2020 r.
2.
W dniu 8 września 2018 r. Komisja rozpoczęła przegląd tych wytycznych w celu zastąpienia ich nowymi wytycznymi na lata 2021-2027. Kształt tych nowych wytycznych będzie w dużej mierze zależał od zasad mających zastosowanie do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich na mocy wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie wsparcia na podstawie planów strategicznych, które mają zostać opracowane przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) 2 . Procedura ustawodawcza dotycząca przyjęcia tego wniosku jest jednak nadal w toku, a samo rozporządzenie oraz wynikające z niego przepisy delegowane i wykonawcze nie zostaną zbyt szybko przyjęte. Aby umożliwić Komisji kontynuowanie oceny pomocy państwa na podstawie bieżących wytycznych i zakończenie ich przeglądu po przyjęciu reformy WPR, należy przedłużyć okres stosowania wytycznych do dnia 31 grudnia 2022 r.
3.
Mając na uwadze gospodarcze i finansowe skutki pandemii COVID-19 dla przedsiębiorstw, konieczne jest tymczasowe dostosowanie wytycznych w odniesieniu do kwalifikowalności przedsiębiorstw do środków pomocy zgodnie z wytycznymi. W związku z tym przedsiębiorstwa, które w dniu 31 grudnia 2019 r. nie były przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji, ale stały się takimi w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., będą w dalszym ciągu kwalifikować się do pomocy zgodnie z wytycznymi.
4.
Do wytycznych wprowadza się zatem następujące zmiany:
5.
pkt 26 otrzymuje brzmienie:

"(26) Przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji są wyłączone z zakresu niniejszych wytycznych, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w niniejszym punkcie. Komisja uważa, że ze względu na fakt, że samo ich dalsze istnienie jest zagrożone, przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej nie można uznawać za podmioty odpowiednie do realizacji innych celów polityki publicznej aż do czasu zagwarantowania ich rentowności. Dlatego też jeżeli beneficjent pomocy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej w rozumieniu pkt (35)15, pomoc będzie poddawana ocenie zgodnie z wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw, ze zmianami lub zastąpionymi. Powyższa zasada nie ma zastosowania do pomocy wyrównawczej dotyczącej szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi i innymi nadzwyczajnymi wydarzeniami, o której mowa w części II sekcja 1.2.1.1 i 2.1.3 niniejszych wytycznych, która jest zgodna z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu. Jeżeli trudności finansowe przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w sektorze rolnym lub leśnym wynikają z niekorzystnych zdarzeń określonych w części II sekcja 1.2.1.2, 1.2.1.3, 1.2.1.5, 2.1.3, 2.8.1 lub 2.8.5 niniejszych wytycznych, pomoc na wyrównanie lub naprawienie skutków strat lub szkód spowodowanych takimi zdarzeniami i na pokrycie kosztów zwalczania szkodników roślin może zostać przyznana zgodnie z niniejszymi wytycznymi i może w dalszym ciągu zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu. Ponadto, w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego oraz pamiętając o sytuacji nadzwyczajnej, pod pewnymi warunkami nie należy wprowadzać kryteriów dotyczących sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa w odniesieniu do pomocy na usuwanie i wywóz padłych zwierząt gospodarskich zgodnie z sekcją 1.2.1.4 oraz do pomocy w przypadku środków kontroli i zwalczania chorób zwierząt, o której mowa w części II sekcja 1.2.1.3 pkt (375) niniejszych wytycznych. Ponadto przedsiębiorstwa, które w dniu 31 grudnia 2019 r. nie były przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji, ale stały się takimi w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., będą w dalszym ciągu kwalifikować się do pomocy zgodnie z niniejszymi wytycznymi.";

6.
pkt 737 otrzymuje brzmienie:

"(737) Niniejsze wytyczne będą obowiązywać do dnia 31 grudnia 2022 r. Komisja może w każdej chwili podjąć decyzję o przeglądzie lub zmianie niniejszych wytycznych, jeśli okaże się to konieczne z przyczyn związanych z polityką konkurencji lub w celu uwzględnienia innych dziedzin unijnej polityki, takich jak rozwój rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich lub kwestii związanych z polityką zdrowia ludzi i zwierząt, ochrony roślin i środowiska, zobowiązań międzynarodowych bądź też z innych uzasadnionych powodów.".

1 Dz.U. C 204 z 1.7.2014, s. 1.
2 Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia na podstawie planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 - COM(2018) 392 final.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.424.30

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19.
Data aktu: 07/12/2020
Data ogłoszenia: 08/12/2020
Data wejścia w życie: 07/12/2020