(2020/C 418/09)(Dz.U.UE C z dnia 3 grudnia 2020 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA
Wniosek o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
"RADICCHIO ROSSO DI TREVISO"
Nr UE: PGI-IT-1514-AM02 - 5.6.2020
ChNP () ChOG (X)
Maksymalna masa jednostkowa główek, które składają się na produkt końcowy, nie może przekraczać następujących limitów (nie dopuszcza się żadnej tolerancji):
zostają przeniesione do art. 5, którego stają się ostatnimi akapitami, i otrzymują brzmienie:
"Aby produkt kwalifikował się do ChOG »Radicchio Rosso di Treviso«, maksymalna produkcja przypadająca na hektar powierzchni nie może przekraczać następujących limitów (nie dopuszcza się żadnej tolerancji):
1) odmiana późna - 12 000 kg/ha
2) odmiana wczesna - 15 000 kg/ha
Maksymalna masa jednostkowa główek, które składają się na produkt końcowy, nie może przekraczać następujących limitów (nie dopuszcza się żadnej tolerancji):
1) odmiana późna - 0,400 kg
2) odmiana wczesna - 0,500 kg.".
Udoskonalenie technik produkcji i ochrony fitosanitarnej cykorii na otwartym polu, zapewniających lepszy wzrost pędów i lepsze ukorzenienie roślin, wykorzystanie maszyn i narzędzi przyspieszających przetwarzanie i - przede wszystkim - etapy zbiorów, oraz masowa selekcja w celu poprawy wydajności roślin umożliwiają obecnie zwiększenie produkcji na hektar w porównaniu z 1996 r., w którym uzyskano ChOG. Z tego powodu właściwe wydaje się dostosowanie produkcji do realiów, co potwierdzają niektóre badania odmianowe oraz sprawozdania techniczne i naukowe.
Celem jest również podkreślenie stopnia, w jakim tymczasowe przechowywanie w miejscach klimatyzowanych, na etapie wstępnego bielenia, przyczynia się do gwałtownego wzrostu wydajności produkcji, a tym samym do poprawy naturalnej jakości produktu. Bez tej metody zbiory byłyby często niewłaściwie zaplanowane i nieskuteczne w przypadku utrzymywania się niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak nadmierne opady deszczu lub chłód; przechowywanie produktu w chłodni daje zatem producentom możliwość lepszego zaplanowania etapów zbiorów, z dokładnym uwzględnieniem warunków pogodowych oraz dostępności środków i zasobów ludzkich, tak aby uniknąć przestojów, a przede wszystkim ryzyka utraty produktu na polu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.
Powyższe zmiany mają zastosowanie do pkt 4.5 "Metoda produkcji" streszczenia opublikowanego w Dz.U. C 279 z 22.11.2007.
Artykuł 5
Tekst w art. 5 i pkt 4.5 "Metoda produkcji" streszczenia:
"Przesadzanie sadzonek należy przeprowadzać corocznie w okresie do końca sierpnia.",
otrzymuje brzmienie:
"Przesadzanie sadzonek należy przeprowadzać corocznie w okresie do 10 września.".
Zmiana daty granicznej dla przesadzania jest konieczna, aby rozwiązać problemy związane ze znacznym wzrostem letnich temperatur i klimatycznym wydłużeniem lata. Ograniczone odroczenie terminu przesadzania pozwala skuteczniej ochronić rośliny późnej odmiany cykorii przed stresem przesadzania.
Związek