Addendum do ogłoszenia o konkursie otwartym EPSO/AD/374/19 - Administratorzy (AD 7) w następujących dziedzinach: 1. Prawo konkurencji 2. Prawo finansowe 3. Przepisy dotyczące unii gospodarczej i walutowej 4. Przepisy finansowe mające zastosowanie do budżetu UE 5. Ochrona monet euro przed fałszowaniem ( Dz.U. C 191 A z 6.6.2019 ).

Addendum do ogłoszenia o konkursie otwartym EPSO/AD/374/19 - Administratorzy (AD 7) w następujących dziedzinach:1. Prawo konkurencjim2. Prawo finansowe 3. Przepisy dotyczące unii gospodarczej i walutowej 4. Przepisy finansowe mające zastosowanie do budżetu UE 5. Ochrona monet euro przed fałszowaniem

(Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 191 A z dnia 6 czerwca 2019 r.)

(2020/C 374 A/02)

(Dz.U.UE C z dnia 5 listopada 2020 r.)

1.
Ze względu na pandemię COVID-19 dnia 6 marca 2020 r. EPSO musiało przerwać i zawiesić wszystkie działania w zakresie oceny zintegrowanej w swoich siedzibach w Brukseli i Luksemburgu, aby zapewnić wszelkie odpowiednie środki ostrożności zgodnie z instrukcjami i wytycznymi przekazanymi przez instytucje UE i organy krajowe. Miało to również wpływ na organizację testów komputerowych, które powinny odbyć się w dniu oceny zintegrowanej. Początkowo EPSO planowało wznowienie testów oceny zintegrowanej w przypadku niektórych konkursów począwszy od połowy września 2020 r. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację związaną z COVID-19, z powodu której organy krajowe wprowadzają środki zakazujące dużych zgromadzeń i ograniczające możliwość podróżowania ze względów zdrowia publicznego, w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe przeprowadzanie testów wymagających obecności kandydatów w siedzibie EPSO. Ponieważ testy wielokrotnego wyboru miały się odbywać w dniu oceny zintegrowanej, EPSO było zmuszone wybrać inny sposób ich przeprowadzania. Testy te będą zatem odbywały się w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych EPSO.
2.
Aby konkursy otwarte mogły się zakończyć w rozsądnym terminie, EPSO zorganizuje testy oceny zintegrowanej w trybie online (zdalnie). Do testów przeprowadzanych zdalnie kandydaci będą mogli przystępować z domu lub z biura, bez konieczności stawiania się w ośrodku egzaminacyjnym EPSO. Będą one odtąd przeprowadzane za pośrednictwem wideokonferencji. Wszystkie informacje techniczne zostaną przekazane w odpowiednim czasie, w tym instrukcje dotyczące sprawdzenia połączenia internetowego przed dniem, w którym odbędą się testy. Zaproszenia do udziału w testach zostaną opublikowane na kontach EPSO kandydatów. Kandydaci są zobowiązani sprawdzać swoje konto EPSO co najmniej dwa razy w tygodniu.
3.
Niektórzy kandydaci wzięli udział w testach oceny zintegrowanej osobiście przed dniem 6 marca 2020 r.

Wyniki tych testów zachowają ważność z wyjątkiem ćwiczenia w grupie, które zostanie zastąpione innym testem: rozmową sytuacyjną badającą poziom kompetencji.

Kandydaci, którzy nie wzięli udziału w testach oceny zintegrowanej osobiście przed dniem 6 marca 2020 r. i którzy teraz nie mogą już tego zrobić, odbędą wszystkie testy w ramach oceny zintegrowanej zdalnie w ciągu jednego dnia lub kilku dni.

4.
Wszyscy kandydaci muszą być poddani tym samym testom w celu zapewnienia równego traktowania. Ćwiczenia w grupie nie da się przeprowadzić w zadowalający sposób w formie zdalnej. Ewentualne pojawienie się problemów technicznych mogłoby zakłócić dynamikę grupy i wpłynąć negatywnie na wyniki uczestniczących w tym zadaniu kandydatów. W związku z tym wszyscy kandydaci (także ci, którzy wzięli już udział w ćwiczeniu w grupie) będą musieli przejść rozmowę sytuacyjną badającą poziom kompetencji. Rozmowa ta zostanie zorganizowana zdalnie za pośrednictwem wideokonferencji i zajmie od 30 do 40 minut.

Rozmowa pozwoli sprawdzić szereg kompetencji ogólnych (analiza i rozwiązywanie problemów, nauka i rozwój osobisty, ustalanie priorytetów i organizacja, odporność, umiejętność pracy w zespole oraz zdolności przywódcze) poprzez stawiane kandydatom pytania o to, jak zareagowaliby w konkretnej sytuacji. Ma ona formę indywidualnego spotkania online z przeszkoloną osobą prowadzącą rozmowę, która udziela dodatkowych informacji zgodnie z częściowo ustalonym scenariuszem.

Na około dwa lub trzy tygodnie przed rozpoczęciem okresu testowania za pomocą rozmów sytuacyjnych kandydaci otrzymają opis zadania oraz informacje ogólne, które pomogą im przygotować się do rozmowy. W ramach zadania kandydaci zostaną poproszeni o zastąpienie współpracownika i przejęcie odpowiedzialności za różne zadania i sytuacje, które będą omawiane podczas rozmowy. Pojawią się również dodatkowe sytuacje, niezwiązane z opisem zadania. Podczas rozmowy kandydaci będą mieli dostęp do otrzymanego opisu zadania i do informacji ogólnych.

Rozmowy z kandydatami będą przeprowadzać pracownicy UE. Dwóch członków komisji konkursowej będzie obserwować rozmowę i oceniać wyniki każdego kandydata oraz przyznawać punkty w odniesieniu do poszczególnych kompetencji objętych testem. Osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie zaangażowana w ocenę kandydata.

5.
Kandydaci, którzy nie wzięli jeszcze udziału w komputerowych testach wielokrotnego wyboru, mogą to zrobić w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych EPSO. Kandydaci będą mogli wybrać spośród dużej liczby akredytowanych ośrodków egzaminacyjnych w całej Europie i na świecie. Zastosowane zostaną w nich wszelkie środki sanitarne niezbędne do przeprowadzenia testów. Kandydaci zostaną zaproszeni do udziału w tych testach oddzielnie, za pośrednictwem konta EPSO.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.374A.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Addendum do ogłoszenia o konkursie otwartym EPSO/AD/374/19 - Administratorzy (AD 7) w następujących dziedzinach: 1. Prawo konkurencji 2. Prawo finansowe 3. Przepisy dotyczące unii gospodarczej i walutowej 4. Przepisy finansowe mające zastosowanie do budżetu UE 5. Ochrona monet euro przed fałszowaniem ( Dz.U. C 191 A z 6.6.2019 ).
Data aktu: 05/11/2020
Data ogłoszenia: 05/11/2020