Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 298/08)

(Dz.U.UE C z dnia 8 września 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Leithaberg"

Numer referencyjny: PDO-AT-A0216-AM01

Data przekazania informacji:

21.2.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Ponieważ rejestrem winnic zarządza się obecnie w ramach zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, należy dostosować maksymalną wydajność z hektara.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Leithaberg

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Nazwę pochodzenia "Leithaberg" można stosować wyłącznie do win uzyskanych z odmian o charakterystycznie wysokich poziomach owocowości, mineralności i korzenności (o znacznie mniej wyrazistym pierwotnym aromacie owocowym). Pozostałe właściwości organoleptyczne określono w specyfikacji produktu. Do produkcji win białych można wykorzystać wyłącznie odmiany Pinot blanc, Chardonnay, Neuburger i Grüner Veltliner lub kupaż tych odmian. W przypadku win czerwonych dozwolona jest tylko odmiana Blaufränkisch.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a.
Podstawowe praktyki enologiczne

Odpowiednie ograniczenia dotyczące produkcji win

W przypadku nazwy pochodzenia "Leithaberg" dopuszcza się stosowanie wszystkich praktyk enologicznych odnoszących się do wina objętego chronioną nazwą pochodzenia dozwolonych na podstawie rozporządzeń (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935, z wyjątkiem obróbki sorbinianem potasu i diwęglanem dimetylu. Zgodnie z rozporządzeniami (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935 możliwe jest odkwaszanie win. O ewentualnym zakwaszeniu w zależności od warunków klimatycznych w sezonie wegetacyjnym decyduje Federalny Minister Rolnictwa, Regionów i Turystyki. Warunki dotyczące ewentualnego zakwaszenia w tym przypadku regulowane są rozporządzeniami (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935.

Szczególne praktyki enologiczne (w tym wzbogacanie) wynikają z wybranej tradycyjnej metody produkcji i zostały opisane w specyfikacji produktu.

b.
Maksymalna wydajność

10 000 kg winogron z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Region winiarski Leithaberg obejmuje powiat Eisenstadt Umgebung, miasta statutarne Eisenstadt i Rust, gminy Jois i Winden, a także winnice Hausberg, Neuberg, Marthal i Landstraße Hutweide w gminie Neusiedl am See.

7.
Główne odmiany winorośli

Weißer Burgunder - Pinot blanc

Neuburger

Weißer Burgunder - Weißburgunder

Weißer Burgunder - Klevner

Grüner Veltliner - Weißgipfler

Blaufränkisch - Frankovka

Chardonnay - Morillon

8.
Opis związku lub związków

Gleba powstała na krystalicznych gnejsach i łupkach łyszczykowych, na których przez miliony lat gromadziły się trzeciorzędowe stwardniałe wapienie litawskie. Piętnaście milionów lat temu wzdłuż linii Thermenregionu (region winiarski Dolnej Austrii) powstała szczelina, po której pozostało podłoże skalne i łupki łyszczykowe. Obecnie te zwietrzałe gleby skalne, które zawierają piaszczystą glinę, a przede wszystkim łupki i wapienie muszlowe, wpływają na charakter wina z tego regionu. Gleba nadaje winom mineralną korzenność.

Strukturę produkcji w regionie winiarskim Leithaberg tworzą rodzinne przedsiębiorstwa zajmujące się uprawą winorośli, które przetwarzają głównie winogrona z własnej produkcji i często również sprzedają je bezpośrednio z gospodarstw. Istnieje ścisły związek między wysokim poziomem turystyki a przemysłem winiarskim. Winorośl uprawia się niemal wyłącznie przy wykorzystaniu systemu prowadzenia w wysokich formach i drucianych rusztowań.

Wino musi wykazywać następujące cechy charakterystyczne: Smak: typowy dla regionu, zwarty, korzenny, elegancki, mineralny, o ledwo wyczuwalnych nutach drzewnych lub bez takich nut. Zapach: bukiet typowy dla regionu, owocowy, korzenny i świeży, mniej wyrazisty pierwotny aromat owocowy. Na wina "Leithaberg DAC" wpływają dwa czynniki - Góry Litawskie na północnym zachodzie i Jezioro Nezyderskie na południowym wschodzie. Ciepłe wiatry znad Jeziora Nezyderskiego nadają winu wyraźną dojrzałość. Dzięki Górom Litawskim noce są chłodne, co nadaje owocowego charakteru, świeżości, finezji i żywości. Gleby, na których powstają wina "Leithaberg DAC", składają się głównie z wapieni i łupków. Wapienie muszlowe sprawiają, że wina nabierają lekko słonej nuty i elegancji. Natomiast łupki zapewniają niezbędną sprężystość i kręgosłup wina.

Ponadto przeważający udział rodzinnych przedsiębiorstw zajmujących się uprawą winorośli sprawia, że tradycyjny styl produkcji wina jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, co dodatkowo wyróżnia wina Leithaberg.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Zgodnie z austriacką ustawą w sprawie wina wino objęte nazwą pochodzenia "Leithaberg" można wprowadzić do obrotu tylko wtedy, gdy posiada oficjalny numer kontroli jakości [staatliche Prüfnummer]. Aby uzyskać numer kontroli jakości, próbka każdego wina, które ma być wprowadzone do obrotu pod nazwą pochodzenia "Leithaberg" (systematyczna kontrola), musi zostać poddana badaniom analitycznym i organoleptycznym (zob. specyfikacja produktu). Podmioty, które zamierzają ubiegać się o nadanie winu o nazwie handlowej "Leithaberg" oficjalnego numeru kontroli jakości, muszą co roku na piśmie powiadomić o tym Regionalny Komitet Winiarski w Burgenlandzie. Degustacja w celu przyznania numeru kontroli jakości może odbyć się wyłącznie w Federalnym Urzędzie ds. Uprawy Winorośli w Eisenstadt. Wszyscy degustatorzy zasiadający w oficjalnej komisji degustacyjnej muszą zostać przeszkoleni przez Regionalny Komitet Burgenlandu w zakresie oceny profilu aromatu typowego dla win "Leithaberg DAC". Wino uznaje się za odpowiednie pod względem organoleptycznym, jeżeli co najmniej pięciu z sześciu degustatorów odda głos za. W przypadku odrzucenia wina jako "Leithaberg DAC" i stosunku opinii negatywnych do pozytywnych wynoszącym 4:2 próbkę należy ponownie przekazać do oceny innej komisji degustacyjnej.

Link do specyfikacji produktu

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.298.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 08/09/2020
Data ogłoszenia: 08/09/2020