(2020/C 282/18)(Dz.U.UE C z dnia 26 sierpnia 2020 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 121 ust. 2 i art. 148 ust. 4,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1466/97 z dnia 7 lipca 1997 r. w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 2,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
uwzględniając rezolucje Parlamentu Europejskiego,
uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej,
uwzględniając opinię Komitetu ds. Zatrudnienia,
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Finansowego,
uwzględniając opinię Komitetu Ochrony Socjalnej,
uwzględniając opinię Komitetu Polityki Gospodarczej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 17 grudnia 2019 r. Komisja przyjęła roczną strategię zrównoważonego wzrostu gospodarczego, rozpoczynając tym samym europejski semestr na rzecz koordynacji polityki gospodarczej w 2020 r. Uwzględniła ona w należytym stopniu Europejski filar praw socjalnych proklamowany przez Parlament Europejski, Radę i Komisję w dniu 17 listopada 2017 r. W dniu 17 grudnia 2019 r. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1176/2011 2 Komisja przyjęła również sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania, w którym nie wskazała Malty jako jednego z państw członkowskich, w przypadku których przeprowadzona zostanie szczegółowa ocena sytuacji. W tym samym dniu Komisja przyjęła również zalecenie dotyczące zalecenia Rady w sprawie polityki gospodarczej w strefie euro.
(2) Sprawozdanie krajowe 2020 dotyczące Malty zostało opublikowane w dniu 26 lutego 2020 r. Zawiera ono ocenę postępów Malty w realizacji zaleceń dla tego kraju, przyjętych przez Radę w dniu 9 lipca 2019 r. 3 (zwanych dalej "zaleceniami z 2019 r."), działań następczych podjętych w związku z zaleceniami z poprzednich lat, a także postępów Malty w realizacji jej krajowych celów w ramach strategii "Europa 2020".
(3) W dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała epidemię COVID-19 za globalną pandemię. Stanowi ona poważne zagrożenie w zakresie zdrowia publicznego dla obywateli, społeczeństw i gospodarek. Znacznie obciąża krajowe systemy ochrony zdrowia, zakłóca globalne łańcuchy dostaw, powoduje wahania na rynkach finansowych, wywołuje wstrząsy popytu konsumpcyjnego oraz negatywne efekty w różnych sektorach. Stwarza zagrożenie dla zatrudnienia i dochodów obywateli oraz dla działalności przedsiębiorstw. Spowodowała silny wstrząs gospodarczy, który już teraz wywołuje w Unii poważne konsekwencje. W dniu 13 marca 2020 r. Komisja przyjęła komunikat wzywający do skoordynowanej reakcji gospodarczej na kryzys, obejmującej wszystkie podmioty na poziomie krajowym i unijnym.
(4) Kilka państw członkowskich ogłosiło stan nadzwyczajny lub wprowadziło środki nadzwyczajne. Wszelkie tego typu środki powinny być ściśle proporcjonalne, konieczne, ograniczone w czasie i zgodne ze standardami europejskimi i międzynarodowymi. Powinny one podlegać nadzorowi demokratycznemu i niezależnej kontroli sądowej.
(5) W dniu 20 marca 2020 r. Komisja przyjęła komunikat w sprawie uruchomienia ogólnej klauzuli korekcyjnej w ramach paktu stabilności i wzrostu. Ogólna klauzula korekcyjna, określona w art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 3, art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1466/97 oraz w art. 3 ust. 5 i art. 5 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1467/97 4 , ułatwia koordynację polityk budżetowych w czasie poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej. W swoim komunikacie z dnia 20 marca 2020 r. Komisja uznała, że w świetle spodziewanego poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej w związku z pandemią COVID-19 spełnione zostały warunki uruchomienia tej ogólnej klauzuli korekcyjnej, oraz zwróciła się do Rady o zatwierdzenie tego stwierdzenia. W dniu 23 marca 2020 r. ministrowie finansów państw członkowskich zgodzili się z oceną Komisji. Uzgodnili, że poważne pogorszenie koniunktury gospodarczej wymaga zdecydowanej, ambitnej i skoordynowanej reakcji. Uruchomienie ogólnej klauzuli korekcyjnej pozwala na czasowe odstępstwo od ścieżki dostosowawczej prowadzącej do średniookresowego celu budżetowego, pod warunkiem że nie zagraża to stabilności fiskalnej w średnim okresie. W przypadku części naprawczej Rada może również zdecydować, na podstawie zalecenia Komisji, o przyjęciu zmienionego kursu polityki fiskalnej. Ogólna klauzula korekcyjna nie zawiesza procedur paktu stabilności i wzrostu. Pozwala ona państwom członkowskim na odstąpienie od wymogów budżetowych, które miałyby zastosowanie w normalnych warunkach, a jednocześnie umożliwia Komisji i Radzie wprowadzenie koniecznych środków koordynacji polityki w ramach paktu stabilności i wzrostu.
(6) Potrzebne są stałe działania, aby ograniczać i kontrolować rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19, wzmocnić odporność krajowych systemów ochrony zdrowia, złagodzić skutki społeczno-gospodarcze pandemii za pomocą środków wspierających przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe oraz zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy w celu wznowienia działalności gospodarczej. Unia powinna w pełni wykorzystywać różne dostępne jej narzędzia, aby wspierać wysiłki państw członkowskich w tych obszarach. Jednocześnie państwa członkowskie i Unia powinny wspólnie przygotowywać środki konieczne do przywrócenia normalnego funkcjonowania naszych społeczeństw i gospodarek oraz zrównoważonego wzrostu gospodarczego, uwzględniając między innymi transformację ekologiczną i transformację cyfrową oraz wyciągając wnioski z kryzysu.
(7) Kryzys związany z COVID-19 uwypuklił elastyczność, jaką zapewnia rynek wewnętrzny, umożliwiając dostosowanie się do nadzwyczajnych sytuacji. Aby jednak zapewnić szybkie i sprawne przejście do etapu odbudowy gospodarki oraz przywrócenia swobodnego przepływu towarów, usług i pracowników, należy znieść środki wyjątkowe utrudniające normalne funkcjonowanie rynku wewnętrznego, gdy tylko przestaną one być konieczne. Obecny kryzys pokazał, że sektor ochrony zdrowia musi dysponować planami gotowości na wypadek sytuacji kryzysowej. Kluczowymi elementami koniecznymi do opracowania szerzej zakrojonych planów gotowości na wypadek sytuacji kryzysowej są między innymi ulepszone strategie zakupów, zdywersyfikowane łańcuchy dostaw oraz rezerwy strategiczne podstawowych produktów i materiałów.
(8) Prawodawca Unii już znowelizował odpowiednie uregulowania, przyjmując rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/460 5 oraz (UE) 2020/558 6 , aby umożliwić państwom członkowskim uruchomienie wszystkich niewykorzystanych zasobów z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w celu przeciwdziałania nadzwyczajnym skutkom pandemii COVID-19. Zmiany te zapewnią dodatkową elastyczność oraz uproszczą i usprawnią procedury. Aby zmniejszyć presję na przepływy środków pieniężnych, państwom członkowskim umożliwiono również skorzystanie w roku obrachunkowym 2020-2021 ze stopy współfinansowania z budżetu Unii w wysokości 100 %. Zachęca się Maltę do pełnego wykorzystania tych możliwości w celu wspierania najbardziej dotkniętych osób i sektorów.
(9) W dniu 30 kwietnia 2020 r. Malta przedłożyła swój krajowy program reform na 2020 r., a w dniu 2 maja 2020 r. - program stabilności na 2020 r. W celu uwzględnienia powiązań między tymi dwoma programami poddano je jednoczesnej ocenie.
(10) Malta jest obecnie objęta częścią zapobiegawczą paktu stabilności i wzrostu.
(11) W programie stabilności na 2020 r. rząd planuje pogorszenie salda nominalnego: z nadwyżki w wysokości 0,5 % produktu krajowego brutto (PKB) w 2019 r. do deficytu wynoszącego 7,5 % PKB w 2020 r. Prognozuje się, że deficyt obniży się do poziomu 3,6 % PKB w 2021 r. W programie stabilności na 2020 r. przewiduje się, że relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB, po spadku w 2019 r. do poziomu 43,1 % PKB, wzrośnie w 2020 r. do poziomu 54,5 %. Na perspektywy makroekonomiczne i fiskalne wpływa duża niepewność spowodowana pandemią COVID-19.
(12) W odpowiedzi na pandemię COVID-19 oraz w ramach skoordynowanego unijnego podejścia Malta przyjęła w odpowiednim czasie środki budżetowe mające na celu zwiększenie zdolności swojego systemu ochrony zdrowia, powstrzymanie pandemii oraz pomoc tym osobom i sektorom, które zostały szczególnie nią dotknięte. W programie stabilności na 2020 r. wskazano, że wspomniane środki budżetowe stanowią 4,1 % PKB. Środki te obejmują dodatki do wynagrodzeń dla pracowników sektorów znajdujących się w trudnej sytuacji, zwiększenie zdolności w zakresie ochrony zdrowia oraz wydatki socjalne związane z pandemią COVID-19. Ponadto Malta zapowiedziała środki, które wprawdzie nie mają bezpośredniego wpływu na budżet, ale przyczynią się do zapewnienia płynności przedsiębiorstw. W programie stabilności na 2020 r. oszacowano, że gwarancje rządowe pozwolą bankom na lewa- rowanie portfela nowych pożyczek dla przedsiębiorstw o wartości do 6,1 % PKB. Środki te obejmują gwarancje kredytowe. W programie stabilności na 2020 r. potwierdzono również zapowiadane wcześniej odroczenia podatkowe w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych, podatku VAT oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Ogólnie rzecz biorąc, działania podjęte przez Maltę są zgodne z wytycznymi określonymi w komunikacie Komisji z dnia 13 marca 2020 r. Pełne wdrożenie środków nadzwyczajnych i wspierających środków fiskalnych, a następnie przeorientowanie polityk fiskalnych na osiągnięcie ostrożnej sytuacji fiskalnej w średnim okresie, kiedy pozwolą na to warunki ekonomiczne, przyczyni się do ochrony stabilności fiskalnej w średnim okresie.
(13) Według prognozy Komisji z wiosny 2020 r. przy założeniu niezmiennego kursu polityki saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych Malty w 2020 r. wyniesie - 6,7 % PKB, a w 2021 r. osiągnie - 2,5 % PKB. Prognozuje się, że wskaźnik zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych w latach 2020 i 2021 utrzyma się poniżej poziomu 60 % PKB.
(14) W dniu 20 maja 2020 r. Komisja opublikowała sprawozdanie sporządzone zgodnie z art. 126 ust. 3 Traktatu w związku z planowanym przekroczeniem przez Maltę w 2020 r. progu deficytu wynoszącego 3 % PKB. Ogólnie rzecz biorąc, analiza Komisji wskazuje, że kryterium deficytu określone w Traktacie i rozporządzeniu (WE) nr 1467/97 nie zostało spełnione.
(15) W odpowiedzi na pandemię COVID-19 Malta podjęła działania ograniczające rozprzestrzenianie wirusa poprzez skuteczną kampanię informacyjną dotyczącą zdrowia, wprowadzenie środków fizycznej izolacji i stosowanie kwarantanny, monitorowanie oraz dużą liczbę testów i dokładne ustalanie kontaktów zakaźnych. Władze maltańskie pracują również nad zwiększeniem zdolności szpitali, w tym tych specjalizujących się w oddziałach intensywnej terapii. Środki ochrony indywidualnej są nabywane bezpośrednio, na szczeblu krajowym. Malta przystąpiła również do wspólnej unijnej procedury udzielania zamówień publicznych na środki ochrony indywidualnej, odczynniki laboratoryjne oraz testy i respiratory. W odniesieniu do leków i substancji czynnych Malta aktywnie monitoruje sytuację w celu identyfikowania i przewidywania ewentualnych niedoborów oraz podjęcia natychmiastowych działań zaradczych, zwłaszcza w przypadku zamykania granic przez kraje, które zazwyczaj dostarczają dane leki lub substancje czynne. W dniu 12 maja 2020 r. Komisja zatwierdziła program o wartości 11,5 mln EUR mający na celu wsparcie inwestycji w produkcję wyrobów związanych z pandemią COVID-19, m.in. produktów leczniczych, takich jak szczepionki, sprzęt szpitalny i medyczny, respiratory, odzież ochronna i sprzęt ochronny. Nastąpiły również skuteczne przesunięcia kadrowe i przekwalifikowanie personelu medycznego. Specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego, którzy uprzednio zajmowali różne stanowiska w ramach organów regulacyjnych i ministerstw, zostali przekie- rowani i przeniesieni do wsparcia walki z pandemią.
(16) Rząd maltański wspiera przedsiębiorstwa poprzez wsparcie finansowe pracy zdalnej i dotacje dla pracowników przebywających na obowiązkowej kwarantannie. Rząd przedstawił również gwarancje i odroczenia podatkowe dla przedsiębiorstw, w tym osób samozatrudnionych. Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy w przedsiębiorstwach działających w sektorach takich jak handel detaliczny, handel hurtowy, turystyka i hotelarstwo, które drastycznie ucierpiały ze względu na pandemię COVID-19, lub w sektorach, które musiały tymczasowo zawiesić funkcjonowanie na zlecenie Inspektora Ochrony Zdrowia Publicznego, będą uprawnieni do wynagrodzenia odpowiadającego maksymalnie pięciu stawkom dziennym na tydzień, w oparciu o wynagrodzenie w wysokości 800 EUR miesięcznie. Pracownicy w sektorach mniej dotkniętych skutkami pandemii mają prawo do wynagrodzenia odpowiadającego jednej lub dwóm stawkom dziennym na tydzień, w oparciu o wynagrodzenie w wysokości 800 EUR miesięcznie. Rząd ogłosił również wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi, w których oboje rodzice są zatrudnieni i żadne z nich nie jest w stanie pracować zdalnie, pracowników, którzy stracili pracę z powodu obecnego kryzysu, i bezrobotnych mieszkających w wynajmowanych lokalach. Ponadto rząd będzie finansować do 2,5 punktu procentowego stóp procentowych kredytów bankowych zaciągniętych przez przedsiębiorstwa dotknięte pandemią COVID-19.
(17) Maltański system ochrony zdrowia zapewnia dobre efekty zdrowotne. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak, że maltański publiczny system ochrony zdrowia został poddany bezprecedensowej presji. Wysiłki, które koncentrują się na budowaniu zdolności systemu ochrony zdrowia do skutecznego reagowania na kryzysy pandemiczne, takie jak COVID-19, poprawiłyby jego odporność. Następujące obszary wymagają szczególnego monitorowania: (a) rosnąca zależność od pielęgniarek migrantek w ramach opieki doraźnej i opieki długoterminowej oraz od starzejącej się kadry lekarzy prywatnej podstawowej opieki zdrowotnej; (b) trudności w udostępnianiu nowych i innowacyjnych leków; (c) wysokie wydatki własne pacjentów na podstawową opiekę zdrowotną i opiekę ambulatoryjną oraz na niektóre leki; oraz (d) listy osób oczekujących na objęcie opieką ambulatoryjną, które są generalnie długie, a w ostatnim czasie dodatkowo się wydłużyły. Jednym z kluczowych priorytetów pozostaje również przekierowanie świadczenia usług medycznych ze szpitali do podstawowej opieki zdrowotnej.
(18) Prognoza Komisji z wiosny 2020 r. przewiduje, że w 2020 r. bezrobocie wzrośnie do poziomu 5,9 %, a w 2021 r. spadnie do poziomu 4,4 %. Aby złagodzić poważny wpływ kryzysu na zatrudnienie, Malta podjęła - w porozumieniu z partnerami społecznymi - nadzwyczajne środki mające na celu zapobieganie zwolnieniom poprzez wspieranie mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy. Przyjęcie bardziej trwałych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy przyczyniłoby się również do ochrony miejsc pracy w okresie przejściowym prowadzącym do odbudowy gospodarki. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego wsparcia i dostępu do ochrony socjalnej wszystkim pracownikom, w tym osobom samozatrudnionym, oraz uwzględnienie ewentualnie wydłużonego okresu bezrobocia. Maltański system ochrony socjalnej musi również zapewnić pracownikom zagranicznym odpowiednie wsparcie w znalezieniu alternatywnego zatrudnienia, utrzymując w miarę możliwości ważność zezwoleń na pracę i zapewniając dostęp do innych usług społecznych. Odsetek osób dorosłych o niskich kwalifikacjach jest stosunkowo wysoki, a sytuację pogarsza duża liczba osób wcześnie kończących naukę. Obecny kryzys może pogłębić niedobór wykwalifikowanej kadry w niektórych sektorach oraz przedefiniować potrzeby w zakresie umiejętności w innych. Sprawia to, że identyfikacja i grupowanie umiejętności oraz przekwalifikowywanie pracowników ma jeszcze większe znaczenie, w szczególności w odniesieniu do umiejętności cyfrowych i ekologicznych. Malta poczyniła ostatnio postępy w dziedzinie kształcenia i szkolenia, wciąż jednak istnieją poważne wyzwania, do których należy wysoki odsetek uczniów o niewystarczających umiejętnościach podstawowych.
(19) W sytuacji kryzysu związanego z COVID-19 pilnym priorytetem dla Malty stało się szybkie uruchomienie wsparcia płynności przedsiębiorstw. Zapewnienie stałego dopływu kredytów i dostępu do finansowania ma kluczowe znaczenie, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach najbardziej dotkniętych kryzysem. System bankowy ma do odegrania ważną rolę w skutecznym wdrażaniu środków wsparcia płynności przez udzielanie pożyczek i przekazywanie gwarancji publicznych, tym samym przełamując konserwatywne podejście do praktyk kredytowych obowiązujące przed kryzysem. Przy opracowywaniu i wdrażaniu tych środków należy wziąć pod uwagę odporność sektora bankowego.
(20) W celu wspierania odbudowy gospodarki ważne będzie przyspieszenie realizacji gotowych projektów w zakresie inwestycji publicznych i promowanie inwestycji prywatnych, m.in. w drodze odpowiednich reform. Inwestycje wspierające odbudowę maltańskiej gospodarki stanowią okazję do nadania jej bardziej zrównoważonego charakteru. Przekształcenie Malty w gospodarkę neutralną dla klimatu będzie wymagało znacznych inwestycji prywatnych i publicznych w dłuższym okresie. Inwestycje na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, opisane w krajowym planie w dziedzinie energii i klimatu, oraz na rzecz uwzględnienia innych negatywnych dla środowiska efektów zewnętrznych, w szczególności w sektorach takich jak budownictwo i transport, mogą pomóc w osiągnięciu podwójnego celu, jakim jest odbudowa gospodarki i zrównoważony rozwój. Wspieranie renowacji istniejących budynków i ukierunkowane programy szkoleń pomogą poprawić charakterystykę energetyczną budynków. Dalsze inwestycje w zrównoważony transport mogą zapewnić realne alternatywy dla korzystania z prywatnych samochodów. Programowanie przewidzianego we wniosku Komisji Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na lata 2021-2027 mogłoby pomóc Malcie sprostać niektórym wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarkę neutralną dla klimatu, jak określono w załączniku D do sprawozdania krajowego na 2020 r. Pozwoliłoby to Malcie optymalnie wykorzystać ten fundusz.
(21) Nadanie większego znaczenia badaniom naukowym i innowacjom oraz lepsze osadzenie ich w otoczeniu biznesowym będzie wspierać zrównoważony rozwój maltańskiego modelu gospodarczego opartego na wiedzy. Malta opracowała usługi administracji elektronicznej dla obywateli i przedsiębiorstw, w tym szereg aplikacji mobilnych. Ich wykorzystanie przez ogół społeczeństwa pozostaje jednak niskie. Aby ułatwić transformację cyfrową gospodarki, niezbędne jest zachęcanie obywateli i przedsiębiorstw do korzystania z cyfrowych usług publicznych.
(22) Przesunięcie Malty w kierunku sektora usług o charakterze międzynarodowym oraz jej wyspecjalizowanie się w internetowych grach hazardowych, aktywach wirtualnych oraz programach przyznawania obywatelstwa i prawa pobytu, mimo że przyczynia się do wzrostu gospodarczego, sprawia, że państwo to jest podatne na ryzyko prania pieniędzy, które należy ograniczyć. W celu zapobiegania tym ryzykom i przeciwdziałania im podjęto kroki służące wzmocnieniu roli organu nadzoru ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. Zacieśniono również współpracę z innymi właściwymi organami. Zaniepokojenie budzi jednak praktyka maltańskiego Urzędu Regulacji Rynków Finansowych polegająca na korzystaniu z usług prywatnej firmy konsultingowej w zakresie zadań nadzorczych. Niedociągnięcia w dochodzeniach związanych z praniem pieniędzy i ściganiu tego rodzaju przestępstw nadal stanowią wyzwanie. Wzmocnienie krajowego nadzoru nad zorientowanymi na rynek międzynarodowy przedsiębiorstwami finansowymi, które posiadają koncesję na Malcie, wzmocniłoby ogólne ramy zarządzania. W sektorze ubezpieczeń współpraca między krajowymi i zewnętrznymi organami nadzoru ma zasadnicze znaczenie. Istnieje również pole do poprawy w zakresie nadzoru nad oddziałami banków państw trzecich, jak również udoskonaleń w podejściu opartym na ocenie ryzyka oraz oceny adekwatności zarządzania ryzykiem przez instytucje bankowe.
(23) Kluczowe znaczenie dla poprawy skuteczności i sprawiedliwości systemów podatkowych wciąż ma rozwiązanie problemu agresywnego planowania podatkowego. Odczuwane przez inne państwa członkowskie skutki uboczne strategii agresywnego planowania podatkowego stosowanych przez podatników wymagają skoordynowanych działań w ramach polityk krajowych w celu uzupełnienia prawodawstwa UE. Malta podjęła działania w celu wyeliminowania praktyk agresywnego planowania podatkowego poprzez wdrożenie wcześniej uzgodnionych międzynarodowych i europejskich inicjatyw, ale traktowanie przedsiębiorstw będących rezydentami niemających siedziby w kraju oraz programy przyznawania obywatelstwa i prawa pobytu dla inwestorów, w ramach których nie wymaga się nawet, by dana osoba była rezydentem do celów podatkowych na Malcie, stwarza ryzyko podwójnego nieopodatkowania zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych.
(24) Malta boryka się również z wyzwaniami w zakresie zwiększenia instytucjonalnej zdolności do walki z korupcją. Malta ogłosiła reformy mające na celu poszerzenie zakresu dochodzeń w sprawie korupcji i jej ścigania oraz prowadzi konsultacje z odpowiednimi zainteresowanymi stronami, w szczególności z Komisją Wenecką, w sprawie reform sądownictwa. Należy przyjąć konkretne środki w celu zakończenia wszystkich tych reform i wprowadzenia ich w życie.
(25) Podczas gdy zalecenia zawarte w niniejszym zaleceniu (zwane dalej "zaleceniami z 2020 r.") koncentrują się na łagodzeniu społeczno-gospodarczych skutków pandemii i ułatwianiu odbudowy gospodarki, zalecenia z 2019 r. obejmowały również reformy, które są niezbędne do podjęcia średnio- i długoterminowych wyzwań strukturalnych. Zalecenia z 2019 r. pozostają aktualne i będą nadal monitorowane w ramach kolejnego europejskiego semestru w przyszłym roku. Obejmuje to zalecenia z 2019 r. dotyczące polityk gospodarczych związanych z inwestycjami. Wszystkie zalecenia z 2019 r. powinny być uwzględniane przy strategicznym programowaniu finansowania w ramach polityki spójności w okresie po 2020 r., w tym na potrzeby środków łagodzących i strategii wyjścia wdrażanych w odpowiedzi na obecny kryzys.
(26) Europejski semestr zapewnia ramy stałej koordynacji polityki gospodarczej i zatrudnienia w Unii, co może przyczynić się do osiągnięcia gospodarki zrównoważonej. W swoich krajowych programach reform na 2020 r. państwa członkowskie podsumowały postępy w realizacji określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych celów zrównoważonego rozwoju. Poprzez zapewnienie pełnej realizacji zaleceń z 2020 r. Malta przyczyni się do postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz do wspólnych wysiłków na rzecz zapewnienia konkurencyjnej zrównoważoności w Unii.
(27) Zasadnicze znaczenie dla szybkiego zniwelowania skutków gospodarczych pandemii COVID-19 ma ścisła koordynacja między gospodarkami w unii gospodarczej i walutowej. Jako państwo członkowskie, którego walutą jest euro, Malta powinna - uwzględniając wskazówki polityczne Eurogrupy - zapewnić, aby jej polityka była spójna z zaleceniami dla strefy euro na 2020 r. i skoordynowana z polityką pozostałych państw członkowskich strefy euro.
(28) W ramach europejskiego semestru 2020 Komisja przeprowadziła wszechstronną analizę polityki gospodarczej Malty, a następnie opublikowała ją w sprawozdaniu krajowym 2020. Komisja oceniła również program stabilności na 2020 r. i krajowy program reform na 2020 r. oraz działania następcze podjęte w odpowiedzi na zalecenia skierowane do Malty w poprzednich latach. Komisja wzięła pod uwagę nie tylko ich znaczenie dla stabilnej polityki fiskalnej i społeczno-gospodarczej na Malcie, ale także ich zgodność z unijnymi przepisami i wytycznymi, ze względu na konieczność wzmocnienia ogólnego zarządzania gospodarczego w Unii przez wnoszenie opracowanego na szczeblu unijnym wkładu w przyszłe decyzje krajowe.
(29) W świetle niniejszej oceny Rada przeanalizowała program stabilności na 2020 r., a jej opinia 7 znajduje odzwierciedlenie w szczególności w zaleceniu 1 poniżej,
NINIEJSZYM ZALECA Malcie w latach 2020 i 2021:
Sporządzono w Brukseli dnia 20 lipca 2020 r.
|
W imieniu Rady |
|
J. KLOECKNER |
|
Przewodnicząca |