Pracownicy zatrudnieni na czas określony (grupa zaszeregowania AD 5-AD 9)(Niniejszy tekst uchyla i zastępuje tekst opublikowany w Dzienniku Urzędowym C 185 A z dnia 4 czerwca 2020 r., s. 1)
(2020/C 248 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 28 lipca 2020 r.)
KIM JESTEŚMY
Europejski Trybunał Obrachunkowy pełni funkcję zewnętrznego kontrolera Unii Europejskiej. Został utworzony w 1975 r. i należy do grona siedmiu instytucji unijnych. Trybunał ma siedzibę w Luksemburgu i zatrudnia około 900 osób - kontrolerów oraz pracowników służb pomocniczych i administracyjnych - ze wszystkich krajów UE.
Trybunał działa jako organ kolegialny, w którego skład wchodzi 27 członków, po jednym z każdego państwa członkowskiego UE. Rola kontrolerów Trybunału polega na sprawdzaniu, czy UE prowadzi rzetelną sprawozdawczość finansową i prawidłowo stosuje unijne przepisy finansowe, a także czy unijne strategie i programy pozwalają osiągnąć wyznaczone cele i zapewniają gospodarne wykorzystanie środków.
Za sprawą prowadzonych prac Trybunał przyczynia się do poprawy zarządzania finansami UE oraz propaguje rozliczalność i przejrzystość, a także ostrzega przed zagrożeniami, poświadcza wiarygodność, wskazuje niedociągnięcia i udane rozwiązania oraz formułuje wytyczne dla unijnych decydentów i prawodawców. Trybunał przedstawia swoje uwagi i zalecenia Parlamentowi Europejskiemu, Radzie Unii Europejskiej, rządom i parlamentom państw członkowskich oraz opinii publicznej.
Trybunał składa się z izb kontroli. Organizacja pracy w Trybunale jest podporządkowana realizacji zadań. Pracownicy należą do wspólnej puli i są oddelegowywani do poszczególnych izb kontroli w zależności od przyjętych priorytetów strategicznych.
PROPONUJEMY
Trybunał podjął decyzję o utworzeniu listy rezerwowej kontrolerów, którym - w zależności od dostępnych stanowisk i potrzeb operacyjnych - może zostać zaoferowane stanowisko na czas określony.
Kontrolerzy zatrudniani będą zgodnie z art. 2b warunków zatrudnienia innych pracowników UE na okres czterech lat, z możliwością jednokrotnego przedłużenia na maksymalnie kolejne dwa lata. Pierwotna umowa obejmuje dziewięciomiesięczny okres próbny.
Nowo zatrudnieni kontrolerzy wezmą udział w programie integracyjnym obejmującym okres wprowadzający, w trakcie którego będą uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach i zostaną włączeni w prace różnych zespołów kontrolnych.
Niniejsza procedura naboru dotyczy grupy funkcyjnej AD, grup zaszeregowania AD 5-AD 9, i jest skierowana do specjalistów w kilku dziedzinach.
Grupa zaszeregowania, w której zostaną zatrudnieni wyłonieni kandydaci, zostanie określona na podstawie ich stosownego doświadczenia zawodowego.
Wynagrodzenie podstawowe dla pracowników w grupie zaszeregowania AD 5 (stopień 1) wynosi obecnie 4 883,11 euro miesięcznie, zaś wynagrodzenie podstawowe w grupie AD 9 (stopień 1) wynosi 8 002,30 euro.
Zgodnie z warunkami przewidzianymi w warunkach zatrudnienia innych pracowników UE i w zależności od sytuacji osobistej i rodzinnej pracownika kwota wynagrodzenia podstawowego, która podlega opodatkowaniu podatkiem wspólnotowym i jest zwolniona z podatku krajowego, może zostać zwiększona o pewne dodatki.
Przepisy, według których obliczana jest wysokość tych dodatków, można znaleźć w warunkach zatrudnienia innych pracowników UE 1 .
Instytucje UE posiadają własny system emerytalny i system opieki zdrowotnej. Składki emerytalne i na ubezpieczenie zdrowotne są potrącane bezpośrednio od wynagrodzenia.
Dzieci pracowników mogą nieodpłatnie uczęszczać do szkoły europejskiej.
POSZUKUJEMY