(2020/C 214 I/01)(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2020 r.)
RADA I PRZEDSTAWICIELE RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZEBRANI W RADZIE,
PRZYPOMINAJĄC, ŻE:
PODKREŚLAJĄ, ŻE:
ZWRACAJĄ SIĘ DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH, BY:
ZWRACAJĄ SIĘ DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ, BY:
ZWRACAJĄ SIĘ DO RUCHU SPORTOWEGO, BY:
1 Badanie gospodarczych skutków sportu na podstawie rachunków satelitarnych sportu za rok 2018 wykazało, że sektor sportu odpowiada za 2,12 % PKB UE i zapewnia pracę 5,67 mln osób (2,72 % zatrudnienia w UE).
2 Do celów niniejszych konkluzji "działalność gospodarcza w dziedzinie sportu" oznacza działalność komercyjną związaną z produktami, usługami, czy wydarzeniami sportowymi, osobami działającymi w dziedzinie sportu, obiektami sportowymi bądź też miejscami lub koncepcjami związanymi ze sportem.
3 Na przykład Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 i UEFA EURO 2020 przełożono na rok 2021.
5 Zalecenie Rady w sprawie propagowania we wszystkich sektorach prozdrowotnej aktywności fizycznej (Dz.U. C 354 z 4.12.2013, s. 1).
7 W tym w dziedzinach zdrowia, zatrudnienia, edukacji, młodzieży, cyfryzacji, innowacji, mobilności i transportu, urbanistyki, turystyki i środowiska.
8 Choć z uwagi na różnorodność europejskich struktur sportowych nie ma wspólnej definicji europejskiego modelu sportu, pewne podstawowe cechy tego modelu sprawiają, że jest on rozpoznawalny. Cechami tymi są m.in. struktura piramidalna, otwarty system awansu i deklasacji, podejście zakładające powszechność i solidarność, rola w tożsamości narodowej, struktury oparte na wolontariacie oraz społeczna i edukacyjna funkcja sportu.
9 Na przykład w ramach inicjatywy SportHub: sojusz na rzecz rozwoju regionalnego w Europie (SHARE).
10 Lub w bezprecedensowych i wyjątkowych okolicznościach - #BeActiveAtHome.
11 W tym sektorem edukacji, młodzieży, turystyki, gospodarki i przedsiębiorczości.
12 Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.