Konkluzje Rady zmieniające plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022.

Konkluzje Rady zmieniające plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022

(2020/C 193/05)

(Dz.U.UE C z dnia 9 czerwca 2020 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

PRZYWOŁUJĄC konkluzje Rady w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022 1 ,

STWIERDZAJĄC PONOWNIE, że propagowanie zrównoważonego rozwoju to kluczowe działanie na rzecz przyszłości Unii Europejskiej wymienione w Programie strategicznym na lata 2019-2024 2 , i ponownie wyrażając przekonanie, że kultura jest siłą napędową zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego, jak podkreślono w Nowym europejskim programie na rzecz kultury 3 ,

W ŚWIETLE rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju 4 , której celem jest wzmocnienie wkładu kultury w zrównoważony rozwój poprzez uruchomienie procesu, w którym będzie uczestniczyć grupa działająca w oparciu o otwartą metodę koordynacji i który doprowadzi do stworzenia planu działania, przygotowanego przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi, dotyczącego wymiaru kulturowego zrównoważonego rozwoju na szczeblu UE,

WYRAŻA ZGODĘ, w kontekście tego procesu, którego celem jest maksymalne zwiększenie wkładu kultury w zrównoważony rozwój, by zmienić plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022 poprzez dodanie priorytetu F dotyczącego kultury jako siły napędowej takiego rozwoju w następującym brzmieniu:

W punkcie II. PRIORYTETY dodaje się, co następuje:

"F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój to kluczowy priorytet polityczny Unii Europejskiej; pilnie należy zintensyfikować działania w tym względzie. Kultura jest nieodłącznie związana z wszystkimi trzema wymiarami zrównoważonego rozwoju (gospodarczym, społecznym i środowiskowym), a kilka fundamentalnych celów polityk i środków kulturalnych na szczeblu UE zbiega się z oenzetowskimi celami zrównoważonego rozwoju i ich zadaniami, które tworzą szkielet Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030: obejmują wspieranie włączenia społecznego, różnorodności, tożsamości, partycypacji, kreatywności i innowacji. Skutki tych polityk i środków w całości stanowią również uzupełnienie rezultatów zrównoważonego rozwoju: lepszy stan zdrowia i dobrostan, wzrost, innowacje i tworzenie miejsc pracy oraz rewitalizacja obszarów miejskich.

Potrzeba systematycznego stosowania polityk i środków kulturalnych do uzupełniania instrumentów wykorzystywanych obecnie do zapewniania zrównoważonego rozwoju została wskazana w rezolucji w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju, przyjętej przez Radę Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w listopadzie 2019 r.".

W punkcie IV. DZIAŁANIA dodaje się, co następuje: "F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju

Temat:

Kulturowy wymiar zrównoważonego rozwoju Metody pracy:

Otwarta metoda koordynacji i plan działania*

Uzasadnienie:

W swojej rezolucji w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju Rada potwierdza swoje zaangażowanie we wdrażanie Agendy 2030 i wyraża zgodę na przyspieszenie wysiłków poprzez uruchomienie procesu, który doprowadzi do stworzenia na szczeblu UE planu działania w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju. Komisja Europejska została poproszona o przygotowanie planu działania we współpracy z państwami członkowskimi i o włączenie go do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030.

W rezolucji wskazano, że elementem tego procesu jest szybkie ustanowienie działającej w oparciu o otwartą metodę koordynacji grupy ds. kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju.

Oczekiwane rezultaty:

Działania na szczeblu UE ukierunkowane na wspieranie, koordynowanie lub uzupełnianie polityk i środków państw członkowskich w dziedzinie kultury maksymalnie zwiększą ich wkład w zrównoważony rozwój. Włączenie planu działania do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030 pozwoliłoby na osiągnięcie zwiększonej spójności polityki i uruchomiłoby pełen potencjał kultury w odniesieniu do zrównoważoności.

' Data sfinalizowania planu działania zależy od dostępnych na szczeblu Komisji zasobów do celów wdrażania planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022; niemniej nie powinno to mieć wpływu na jego włączenie do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030."

W załączniku A dodaje się, co następuje:

"Wstępny harmonogram dotyczący planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022

Priorytet Tematy 2019 2020 2021 2022
1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa
F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju Kulturowy wymiar zrównoważonego rozwoju Grupa ds. otwartej metody koordyna-

10

Analiza. Sprawozdanie grupy ds. otwartej metody koordynacji Plan działania ()
(1) Data sfinalizowania planu działania zależy od dostępnych na szczeblu Komisji zasobów do celów wdrażania planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022; niemniej nie powinno to mieć wpływu na jego włączenie do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030.".
1 Dz.U. C 460 z 21.12.2018, s. 12.
2 Przyjęty przez Radę Europejską w dniu 20 czerwca 2019 r.
3 COM(2018) 267 final.
4 Dz.U. C 410 z 6.12.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024