Konkluzje Rady zmieniające plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022.

Konkluzje Rady zmieniające plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022

(2020/C 193/05)

(Dz.U.UE C z dnia 9 czerwca 2020 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

PRZYWOŁUJĄC konkluzje Rady w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022 1 ,

STWIERDZAJĄC PONOWNIE, że propagowanie zrównoważonego rozwoju to kluczowe działanie na rzecz przyszłości Unii Europejskiej wymienione w Programie strategicznym na lata 2019-2024 2 , i ponownie wyrażając przekonanie, że kultura jest siłą napędową zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego, jak podkreślono w Nowym europejskim programie na rzecz kultury 3 ,

W ŚWIETLE rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju 4 , której celem jest wzmocnienie wkładu kultury w zrównoważony rozwój poprzez uruchomienie procesu, w którym będzie uczestniczyć grupa działająca w oparciu o otwartą metodę koordynacji i który doprowadzi do stworzenia planu działania, przygotowanego przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi, dotyczącego wymiaru kulturowego zrównoważonego rozwoju na szczeblu UE,

WYRAŻA ZGODĘ, w kontekście tego procesu, którego celem jest maksymalne zwiększenie wkładu kultury w zrównoważony rozwój, by zmienić plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022 poprzez dodanie priorytetu F dotyczącego kultury jako siły napędowej takiego rozwoju w następującym brzmieniu:

W punkcie II. PRIORYTETY dodaje się, co następuje:

"F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój to kluczowy priorytet polityczny Unii Europejskiej; pilnie należy zintensyfikować działania w tym względzie. Kultura jest nieodłącznie związana z wszystkimi trzema wymiarami zrównoważonego rozwoju (gospodarczym, społecznym i środowiskowym), a kilka fundamentalnych celów polityk i środków kulturalnych na szczeblu UE zbiega się z oenzetowskimi celami zrównoważonego rozwoju i ich zadaniami, które tworzą szkielet Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030: obejmują wspieranie włączenia społecznego, różnorodności, tożsamości, partycypacji, kreatywności i innowacji. Skutki tych polityk i środków w całości stanowią również uzupełnienie rezultatów zrównoważonego rozwoju: lepszy stan zdrowia i dobrostan, wzrost, innowacje i tworzenie miejsc pracy oraz rewitalizacja obszarów miejskich.

Potrzeba systematycznego stosowania polityk i środków kulturalnych do uzupełniania instrumentów wykorzystywanych obecnie do zapewniania zrównoważonego rozwoju została wskazana w rezolucji w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju, przyjętej przez Radę Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w listopadzie 2019 r.".

W punkcie IV. DZIAŁANIA dodaje się, co następuje: "F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju

Temat:

Kulturowy wymiar zrównoważonego rozwoju Metody pracy:

Otwarta metoda koordynacji i plan działania*

Uzasadnienie:

W swojej rezolucji w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju Rada potwierdza swoje zaangażowanie we wdrażanie Agendy 2030 i wyraża zgodę na przyspieszenie wysiłków poprzez uruchomienie procesu, który doprowadzi do stworzenia na szczeblu UE planu działania w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju. Komisja Europejska została poproszona o przygotowanie planu działania we współpracy z państwami członkowskimi i o włączenie go do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030.

W rezolucji wskazano, że elementem tego procesu jest szybkie ustanowienie działającej w oparciu o otwartą metodę koordynacji grupy ds. kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju.

Oczekiwane rezultaty:

Działania na szczeblu UE ukierunkowane na wspieranie, koordynowanie lub uzupełnianie polityk i środków państw członkowskich w dziedzinie kultury maksymalnie zwiększą ich wkład w zrównoważony rozwój. Włączenie planu działania do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030 pozwoliłoby na osiągnięcie zwiększonej spójności polityki i uruchomiłoby pełen potencjał kultury w odniesieniu do zrównoważoności.

' Data sfinalizowania planu działania zależy od dostępnych na szczeblu Komisji zasobów do celów wdrażania planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022; niemniej nie powinno to mieć wpływu na jego włączenie do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030."

W załączniku A dodaje się, co następuje:

"Wstępny harmonogram dotyczący planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022

Priorytet Tematy 2019 2020 2021 2022
1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa
F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju Kulturowy wymiar zrównoważonego rozwoju Grupa ds. otwartej metody koordyna-

10

Analiza. Sprawozdanie grupy ds. otwartej metody koordynacji Plan działania ()
(1) Data sfinalizowania planu działania zależy od dostępnych na szczeblu Komisji zasobów do celów wdrażania planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022; niemniej nie powinno to mieć wpływu na jego włączenie do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030.".
1 Dz.U. C 460 z 21.12.2018, s. 12.
2 Przyjęty przez Radę Europejską w dniu 20 czerwca 2019 r.
3 COM(2018) 267 final.
4 Dz.U. C 410 z 6.12.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024