(2020/C 174/07)(Dz.U.UE C z dnia 25 maja 2020 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 27 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 2 .
WNIOSEK O ZMIANĘ DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ OZNACZENIA GEOGRAFICZNEGO
"SCOTCH WHISKY"
Nr UE: PGI-GB-1854-AM01 - 8.5.2018
Język zmiany: angielski
Pośrednik
Państwo członkowskie: Zjednoczone Królestwo
Nazwa pośrednika:
Department for the Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA)
Second Floor, Seacole Block
2 Marsham Street, London, SW1P 4DF,
United Kingdom
Adres poczty elektronicznej: spirit.drinkspolicy@defra.gov.uk
Tel. +44 2082256405
Dokumentacja techniczna dotycząca "Scotch Whisky" jest dostępna do wglądu na stronie internetowej DEFRA pod adresem: www.gov.uk.
Przedmiotowe oznaczenie geograficzne
"Scotch Whisky"
Pozycje specyfikacji produktu, których dotyczy zmiana
Inne
Zmiana
Zmiana specyfikacji produktu, która pociąga za sobą zmianę głównych elementów specyfikacji
Wyjaśnienie zmiany
Strona 9 - Zmiana definicji "Blended Scotch Whisky"
Poprzednie brzmienie:
"»Blended Malt Scotch Whisky« powstaje w wyniku kupażu co najmniej dwóch rodzajów whisky typu »Single Malt Scotch Whisky« destylowanych w więcej niż jednej gorzelni.".
Nowe brzmienie:
"»Blended Malt Scotch Whisky« oznacza kupaż co najmniej dwóch rodzajów whisky typu »Single Malt Scotch Whisky« destylowanych w więcej niż jednej gorzelni lub kupaż destylatów whisky typu single malt wyprodukowanych zgodnie z wymogami określonymi w pkt 1 lit. a) i b), do których zastosowanie będzie mieć następnie pkt 1 lit. c)-i).".
Celem wyjaśnienia w powyższej definicji należy zaznaczyć, że sformułowanie "do których zastosowanie będzie mieć następnie pkt 1 lit. c)-i)" oznacza, że leżakowanie nie miało jeszcze miejsca, a tym samym odnosi się do destylatów typu single malt. Stosownie do powyższej definicji zmieniono regulacje Zjednoczonego Królestwa w sprawie Scotch Whisky z 2009 r.
Poprzednia definicja "Blended Malt Scotch Whisky" przedstawiona w dokumentacji technicznej nie obejmuje kupażu destylatów typu single malt przed rozlaniem ich do beczek. Jest to ugruntowana praktyka określana jako teaspooning. Choć większość whisky typu "Blended Malt Scotch Whisky" powstaje w wyniku kupażu whisky typu "Single Malt Scotch Whisky" pochodzących z różnych gorzelni, w praktyce przemysłowej stosuje się również kupaż destylatów typu single malt przed okresem leżakowania. Proponowana zmiana uwzględnia zatem praktykę kupażu destylatów typu single malt oraz ich późniejszego leżakowania, w wyniku czego uzyskuje się "Blended Malt Scotch Whisky.".
Strona 10 - Leżakowanie
Poprzednie brzmienie:
"Jakość beczek jest ważna, ponieważ świeży napój spirytusowy przejmuje właściwości i barwę drewna, w którym leżakuje. Większość beczek wykorzystywano wcześniej w procesie leżakowania innych napojów alkoholowych - niektóre z nich mogły zawierać np. Sherry, a inne - American Bourbon Whiskey.".
Nowe brzmienie:
"Jakość beczek jest ważna, ponieważ świeży napój spirytusowy przejmuje właściwości i barwę drewna, w którym leżakuje. Leżakowanie napoju spirytusowego musi odbywać się w dębowych beczkach, które są nowe lub które wykorzystywano wyłącznie do leżakowania wina (niemusującego lub wzmacnianego), piwa/piwa górnej fermentacji lub napojów spirytusowych, z wyjątkiem:
a także w przypadku, gdy wcześniejszy proces leżakowania stanowił element tradycyjnych procesów produkcji tych win, piw/piw górnej fermentacji lub napojów spirytusowych.
Niezależnie od rodzaju zastosowanej beczki powstały produkt musi wyróżniać się tradycyjnymi właściwościami alkoholu »Scotch Whisky« takimi jak barwa, smak i aromat. Wymogi te mają również zastosowanie do wszelkich produktów końcowych, o których mowa poniżej.".
Alkohol "Scotch Whisky" zdobył swoją reputację dzięki produktom sprzedawanym tradycyjnie pod tą właśnie nazwą. Beczki przeznaczone do leżakowania "Scotch Whisky" muszą być wykonane z drewna dębowego, a ich pojemność nie może przekraczać 700 litrów. Nie oznacza to jednak, że można wykorzystać każdą beczkę spełniającą te wymogi. Beczka musi nadawać dojrzałemu napojowi spirytusowemu charakterystyczne cechy "Scotch Whisky". Na przestrzeni lat pojawiło się wiele zapytań o to, jakie beczki można wykorzystać do leżakowania lub przechowywania gotowego alkoholu "Scotch Whisky". Ponieważ na przestrzeni lat wykorzystywano szereg różnych beczek, które służyły uprzednio do przechowywania wina, piwa/piwa górnej fermentacji i napojów spirytusowych, należy doprecyzować, jakie rodzaje beczek są dopuszczalne. Ponadto pojawiła się potrzeba uwzględnienia w dokumentacji technicznej szczegółowych informacji na temat gamy beczek dębowych, które można wykorzystywać do leżakowania lub przechowywania gotowego alkoholu "Scotch Whisky".
W zmianie uwzględniono tradycyjne praktyki, obejmując wszystkie kategorie beczek, w przypadku których można udowodnić, że zgodnie z tradycją są wykorzystywane od dawna, oraz dopuszczono wykorzystywanie jedynie tych rodzajów beczek, które pozwolą uzyskać produkt charakteryzujący się tradycyjną barwą, smakiem i zapachem alkoholu "Scotch Whisky".
Strona 18 - Klauzule dotyczące interpretacji
Poprzednie brzmienie:
"Przepisy krajowe
Regulacje w sprawie napojów spirytusowych z 2008 r.
[...]
Obowiązującą wersję przedmiotowych regulacji wraz ze wszystkimi wprowadzonymi do nich zmianami można znaleźć pod adresem: www.legislation.gov.uk
Regulacje w sprawie Scotch Whisky z 2009 r.
[...]
Obowiązującą wersję przedmiotowych regulacji wraz ze wszystkimi wprowadzonymi do nich zmianami można znaleźć pod adresem: www.legislation.gov.uk.".
Nowe brzmienie:
"Przepisy krajowe
Regulacje w sprawie napojów spirytusowych z 2008 r.
[...]
Obowiązującą wersję przedmiotowych regulacji wraz ze wszystkimi wprowadzonymi do nich zmianami można znaleźć pod adresem: www.legislation.gov.uk. Znaczenie wszelkich sformułowań zawartych w regulacjach w sprawie napojów spirytusowych pokrywa się ze znaczeniem takich samych sformułowań użytych w dokumentacji technicznej.
Regulacje w sprawie Scotch Whisky z 2009 r.
[...]
Obowiązującą wersję przedmiotowych regulacji wraz ze wszystkimi wprowadzonymi do nich zmianami można znaleźć pod adresem: www.legislation.gov.uk. Znaczenie wszelkich sformułowań zawartych w regulacjach w sprawie napojów spirytusowych pokrywa się ze znaczeniem takich samych sformułowań użytych w dokumentacji technicznej.".
W regulacjach w sprawie napojów spirytusowych z 2008 r. oraz w regulacjach w sprawie Scotch Whisky z 2009 r. zdefiniowano niektóre stosowane w nich słowa i sformułowania. W dokumentacji technicznej używa się tych samych sformułowań, lecz nie zawiera ona sekcji poświęconej interpretacji terminów. W związku z tym w proponowanych zmianach doprecyzowano, że regulacje w sprawie napojów spirytusowych z 2008 r., regulacje w sprawie Scotch Whisky z 2009 r. oraz dokumentację techniczną należy interpretować w sposób spójny.
Strona 18 - Zniesienie ograniczenia dotyczącego rozlewania "Single Malt Scotch Whisky" do butelek o pojemności 2 litrów
Poprzednie brzmienie:
"Przemieszczanie ze Szkocji do innego państwa
[...]
Nowe brzmienie:
"Przemieszczanie ze Szkocji do innego państwa
[...]
Wymóg rozlewania "Single Malt Scotch Whisky" do butelek o pojemności nie większej niż dwa litry pierwotnie wprowadzono z myślą o tym, aby zniechęcić zagraniczne rozlewnie do importowania "Single Malt Scotch Whisky" w bardzo dużych butelkach, a następnie ponownego jej butelkowania. Przemysł doszedł do wniosku, że zakaz ponownego butelkowania jest wystarczający, dlatego też zniesiono ograniczenie dotyczące rozlewania do butelek o pojemności dwóch litrów.
Strona 19 - Zmiany będące wynikiem problemów z weryfikacją
Poprzednie brzmienie:
"Przemieszczanie ze Szkocji do innego państwa
[...]
O ile zmiana definicji "Blended Malt Scotch Whisky" na s. 9 odnosi się do sytuacji, która dopiero będzie miała miejsce, o tyle ilości napoju spirytusowego, które poddano kupażowi przed upływem minimalnego okresu leżakowania, obecnie leżakują w już istniejących zapasach. Zmiana ta umożliwia wprowadzanie przedmiotowych zapasów do obrotu pod jedną z nazw zdefiniowanych kategorii lub poprzez wykorzystanie ich jako składnika "Blended Scotch Whisky".
Strona 21 - Wnioskodawca
Zmianie uległy dane adresowe wnioskodawcy. Chociaż brytyjski departament ds. środowiska, żywności i rozwoju wsi (Department of Environment, Food and Rural Affairs, DEFRA) wciąż używa adresu Nobel House, to główną siedzibą zespołu ds. napojów spirytusowych i oznaczeń geograficznych jest wskazana w zmienionej dokumentacji technicznej lokalizacja na Marsham Street, w związku z czym to właśnie tę ulicę należy uznać za adres wnioskodawcy do celów dokumentacji technicznej "Scotch Whisky".
Strona 24 - Deklaracje wieku - doprecyzowanie konwencji zapisu Zjednoczonego Królestwa
Poprzednie brzmienie:
"Deklaracje okresu leżakowania, wieku i destylacji
[...]
Nowe brzmienie:
"Deklaracje okresu leżakowania, wieku i destylacji
[...]