Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina [Ribeiras do Morrazo (ChOG)].

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 4 sierpnia 2017 r.
w sprawie publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina
[Ribeiras do Morrazo (ChOG)]

(2017/C 255/13)

(Dz.U.UE C z dnia 5 sierpnia 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 97 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Hiszpania złożyła wniosek o objęcie ochroną nazwy "Ribeiras do Morrazo" zgodnie z częścią II tytuł II rozdział I sekcja 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

(2) Zgodnie z art. 97 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Komisja przeanalizowała ten wniosek i stwierdziła, że spełnione zostały warunki określone w art. 93-96, art. 97 ust. 1 oraz art. 100, 101 i 102 tego rozporządzenia.

(3) Aby umożliwić składanie oświadczeń o sprzeciwie zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, należy opublikować w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) tego rozporządzenia, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dokonanej w toku wstępnej krajowej procedury rozpatrywania wniosku o objęcie ochroną nazwy "Ribeiras do Morrazo",

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W załączniku do niniejszej decyzji znajduje się jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy "Ribeiras do Morrazo" (ChOG).

Zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 publikacja niniejszej decyzji uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec ochrony nazwy, o której mowa w akapicie pierwszym niniejszego artykułu, w ciągu dwóch miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 sierpnia 2017 r.
W imieniu Komisji
Phil HOGAN
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

JEDNOLITY DOKUMENT

PGI-ES-02238

Data złożenia wniosku: 24.11.2016

1.
Nazwy, które mają być zarejestrowane

Ribeiras do Morrazo

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

3.
Kategorie produktów winiarskich

1. Wino

4.
Opis wina (win)

Wino białe

Wino wytrawne, świeże, delikatne w smaku, klarowne i błyszczące, o wyraźnym aromacie, w którym wyróżnić można charakterystyczne nuty surowca stosowanego do produkcji wina. Wino umiarkowanie mocne, o kwiatowym i owocowym aromacie oraz odpowiednio wyważonej kwasowości. Wino o bardzo intensywnym aromacie.

Ogólne właściwości analityczne

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 11,5
Minimalna kwasowość ogólna: 5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr): 17,9
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki w miligramach na litr) 200

Wino czerwone

Wino wytrawne, świeże, delikatne w smaku, klarowne i błyszczące, o wyraźnym aromacie, w którym wyróżnić można charakterystyczne nuty surowca stosowanego do produkcji wina. Wino umiarkowanie mocne, o kwiatowym i owocowym aromacie oraz odpowiednio wyważonej kwasowości. Wino o bardzo ciemnym kolorze.

Ogólne właściwości analityczne

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 10
Minimalna kwasowość ogólna: 5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr): 17,9
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki w miligramach na litr) 150
5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Metoda uprawy

Winogrona należy zbierać do skrzynek do zbiorów lub do innych pojemników dozwolonych przez właściwy organ.

Szczególne praktyki enologiczne

Maksymalna wydajność produkcji wina - 68 litrów na 100 kg winogron.

b)
Maksymalne zbiory

Odmiany białe

10 000 kg winogron z hektara

Odmiany białe

68 hl/ha

Odmiany czerwone

8 000 kg winogron z hektara

Odmiany czerwone

54,4 hl/ha

6.
Wyznaczony obszar

Tereny nadające się pod uprawę winorośli, na wysokości poniżej 300 m w gminach Bueu, Cangas, Marín, Moaña, Poio, Pontevedra, Redondela i Vilaboa; wszystkie gminy znajdują się w prowincji Pontevedra we Wspólnocie Autonomicznej Galicji.

7.
Główne odmiany winorośli do produkcji wina

Branco Lexitimo nazwa synonimiczna do: Albarin Blanco

Caiño Tinto

Caiño Blanco

Brancellao

Albariño

Mencia

Godello

Espadeiro

Pedral

Loureiro Tinto

Loureira

Souson

Treixadura

Torrontes

8.
Opis związku(-ów)

Na omawianym obszarze panuje klimat oceaniczny wilgotny: liczba godzin słonecznych w ciągu roku wynosi 2 100, temperatury są łagodne, a zakres temperaturowy w okresie wzrostu jest niewielki (od 7,3 do 25,7 °C). W zimie temperatury są wysokie - w zasadzie nie spadają poniżej 0 °C - a opady wynoszą od 1 300 do 1 800 mm. Obszar otacza kilka formacji górskich, co skutkuje mniejszymi opadami deszczu w lecie. Powyższy czynnik w połączeniu ze stosunkowo wysokimi temperaturami letnimi wpływa na wysoki poziom ewapotranspiracji. W związku z tym latem klimat nabiera wyraźnych cech śródziemnomorskich: średnia temperatura wynosi ok. 18 °C, co zdecydowanie sprzyja uprawie winorośli.

Omawiany obszar to wybrzeże, winorośl uprawia się tu na terenach pagórkowatych, o łagodnych, częściowo osłoniętych zboczach, których wysokość prawie nigdy nie przekracza 150 m nad poziomem morza. Gleby są w większości lekko kwaśne i przepuszczalne, o ograniczonej zdolności do zatrzymywania wody i niewielkiej zawartości materii organicznej w górnej warstwie. Gleby są w większości stare, o wystarczającej głębokości i są silnie ogrzewane słońcem, dlatego są odpowiednie do uprawy. Podłoże skalne składa się przede wszystkim z granitowych wychodni z okresu hercyńskiego oraz ze słabo zmetamorfizowanych skał osadowych. Ilość materiału gruboziarnistego jest umiarkowana, co sprawia, że gleby są dobrze przepuszczalne i łatwe do uprawy. Najczęściej występują gleby piaszczysto-gliniaste lub gliniaste, o lekkiej strukturze, przepuszczalne i optymalnie napowietrzone. Ponadto gleby te są luźne i lekko kwaśne, szczególnie na płytkich zboczach, co umożliwia osiągnięcie wysokiej jakości uprawianych na nich winogron.

Wina są świeże, o zrównoważonej zawartości alkoholu. Wina białe mają błyszczący, złotożółty odcień i wyraźne aromaty kwiatowe i owocowe. Są one lekkie i świeże w smaku, mają dobry potencjał aromatyczny i finisz o nutach cytrusowych. Barwa win czerwonych jest średnio intensywna, z odcieniami wiśniowej czerwieni i przebłyskami fioletu. Mają one średnią strukturę, delikatny smak, aromat czerwonych i dzikich owoców i lekko taninowy finisz.

Wina wyraźnie odzwierciedlają wpływ temperatury, opadów i warunków agronomicznych, do czego należy dodać wpływ czynnika ludzkiego. Świadczą o tym np. odpowiednio dobrane odmiany (uprawia się wyłącznie miejscowe odmiany dostosowane do lokalnego środowiska), sadzenie winorośli na eksponowanych obszarach o ciepłych i przepuszczalnych glebach, a także wyjątkowe warunki, np. charakterystyczne dla tego obszaru geograficznego gleby piaszczyste lub granitowe ściany skalne. Dzięki zastosowaniu tradycyjnego systemu uprawy i przycinania powstają niskopienne winnice o dużej gęstości, które zapewniają optymalną ekspozycję winorośli na wpływ morza. Powyższe warunki sprzyjają produkcji na tym obszarze zrównoważonych i harmonijnych win o doskonałej ekspresji aromatycznej i właściwościach umożliwiających długie przechowywanie.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Podstawa prawna

Ustawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

Pakowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego

Opis wymogu

Wina muszą być produkowane i butelkowane na określonym obszarze geograficznym. Transport i butelkowanie poza obszarem produkcji zagrażają jakości wina ze względu na możliwość wystąpienia takich zjawisk jak redukcja tlenków, zmiany temperatury itp. Zagrożenie jest tym większe, im większa jest pokonywana odległość. Butelkowanie na obszarze pochodzenia umożliwia zachowanie cech charakterystycznych i właściwości produktu. Powyższe względy, a także doświadczenie i głęboka wiedza na temat szczególnych cech wina zdobywane przez lata przez lokalnych producentów, sprawiają, że butelkowanie na obszarze pochodzenia jest konieczne. Takie podejście umożliwia zachowanie cech fizykochemicznych i organoleptycznych omawianych win.

Podstawa prawna

Ustawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Wszystkie butelki muszą mieć numerowaną etykietę. Jest ona dostarczana przez organ kontrolny i musi być umieszczana na terenie wytwórni wina. Na etykiecie musi widnieć logo oznaczenia geograficznego, które znajduje się w załączniku II do specyfikacji produktu.

Link do specyfikacji produktu

http://mediorural.xunta.gal/uploads/media/Pliego_Condiciones_Ribeiras_do_Morrazo_abril_2016_C.pdf

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.255.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina [Ribeiras do Morrazo (ChOG)].
Data aktu: 04/08/2017
Data ogłoszenia: 05/08/2017