Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92.

Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92

(2013/C 140/12)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2013 r.)

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1)

"VITELA DE LAFÕES"

NR WE: PT-PGI-0017-0249-20.01.2011

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Vitela de Lafões"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.1. Mięso świeże (i podroby)

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Mięso pochodzące z tusz wołowych bydła płci męskiej i żeńskiej przed odstawieniem ich od matki (w wieku od pięciu do siedmiu miesięcy) rasy Arouquesa lub Mirandesa oraz ich krzyżówek.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Cielęta karmione są mlekiem matki do osiągnięcia wieku uboju (pięć do ośmiu miesięcy). Oprócz mleka matki cielęta mogą otrzymywać dodatkowe pożywienie w postaci miejscowego siana, roślin rosnących sezonowo na pastwiskach oraz koncentratów paszowych wytwarzanych głównie z mąki kukurydzianej, które produkowane są bezpośrednio na farmie.

Matki karmione są naturalnymi produktami takimi jak kukurydza, życica, kłosówka, jęczmień; trawą i sianem z nawadnianych pastwisk, kolcolistem zachodnim lub innymi odmianami kolcolistu, wrzosem, żarnowcem, dzikimi górskimi trawami i krzewami, owsem, żytem, słomą i sianem.

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Wszystkie parafie wchodzące w skład następujących gmin: Oliveira de Frades, Vouzela oraz S. Pedro do Sul.

Parafie: Cedrim i Couto de Esteves w gminie Sever do Vouga; Bodiosa, Ribafeita w gminie Viseu oraz Alva i Gafanhão w gminie Castro Daire.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Region Lafões obejmuje trzy łańcuchy górskie otaczające rzekę Vouga (Caramulo, Gralheira i Montemuro) i odznacza się charakterystycznym klimatem, warunkami glebowymi i rzeźbą terenu. Panujący tu mikroklimat (obszar leży w strefie przejściowej pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym) stwarza korzystne warunki wegetacji dla licznych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Obficie występują tu gatunki takie jak żarnowiec, wrzos, kolcolist zachodni i inne odmiany kolcolistu oraz czystek, które stanowią pokarm dla pasących się zwierząt i które determinują cechy odżywcze mięsa.

5.2.
Specyfika produktu

Najważniejsze cechy mięsa "Vitela de Lafões" to:

kolor: jasnoróżowy kolor mięsa równomiernie przetykany białym tłuszczem, delikatna struktura mięśniowa,
konsystencja: mięso jest zwarte i nieco wilgotne, co nadaje mu soczystość,
zapach i smak: jedyny w swoim rodzaju smak i zapach mięso zawdzięcza naturalnej paszy, którą karmione są zwierzęta.
5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Związek przyczynowy pomiędzy obszarem geograficznym a właściwościami produktu opiera się na tradycyjnych metodach hodowli zwierząt (krów i cieląt) oraz jakości pastwisk, a także ras, z których otrzymuje się produkt.

Jakość "Vitela de Lafões" znana była już w połowie XIX w. Pochodzenie mięsa określano dość precyzyjnie, czego dowód znaleźć można w tomie 1 "Archivo Rural" autorstwa Silvestre Bernardo de Limy z 1858 r.: "Niezrównane jałówki i cielęta w okresie ssania lub wkrótce po odstawieniu od matki są szczególnie poszukiwane przez rzeźnie i dostarczają słynnej wołowiny z S. Pedro do Sul i Lafões.".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006(2))

http://www.gpp.pt/Valor/CE_Vitela_Lafoes.pdf

______

(1) Zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1).

(2) Porównaj: przypis 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.140.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92.
Data aktu: 18/05/2013
Data ogłoszenia: 18/05/2013