Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92.

Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92

(2013/C 140/12)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2013 r.)

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1)

"VITELA DE LAFÕES"

NR WE: PT-PGI-0017-0249-20.01.2011

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Vitela de Lafões"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.1. Mięso świeże (i podroby)

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Mięso pochodzące z tusz wołowych bydła płci męskiej i żeńskiej przed odstawieniem ich od matki (w wieku od pięciu do siedmiu miesięcy) rasy Arouquesa lub Mirandesa oraz ich krzyżówek.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Cielęta karmione są mlekiem matki do osiągnięcia wieku uboju (pięć do ośmiu miesięcy). Oprócz mleka matki cielęta mogą otrzymywać dodatkowe pożywienie w postaci miejscowego siana, roślin rosnących sezonowo na pastwiskach oraz koncentratów paszowych wytwarzanych głównie z mąki kukurydzianej, które produkowane są bezpośrednio na farmie.

Matki karmione są naturalnymi produktami takimi jak kukurydza, życica, kłosówka, jęczmień; trawą i sianem z nawadnianych pastwisk, kolcolistem zachodnim lub innymi odmianami kolcolistu, wrzosem, żarnowcem, dzikimi górskimi trawami i krzewami, owsem, żytem, słomą i sianem.

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Wszystkie parafie wchodzące w skład następujących gmin: Oliveira de Frades, Vouzela oraz S. Pedro do Sul.

Parafie: Cedrim i Couto de Esteves w gminie Sever do Vouga; Bodiosa, Ribafeita w gminie Viseu oraz Alva i Gafanhão w gminie Castro Daire.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Region Lafões obejmuje trzy łańcuchy górskie otaczające rzekę Vouga (Caramulo, Gralheira i Montemuro) i odznacza się charakterystycznym klimatem, warunkami glebowymi i rzeźbą terenu. Panujący tu mikroklimat (obszar leży w strefie przejściowej pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym) stwarza korzystne warunki wegetacji dla licznych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Obficie występują tu gatunki takie jak żarnowiec, wrzos, kolcolist zachodni i inne odmiany kolcolistu oraz czystek, które stanowią pokarm dla pasących się zwierząt i które determinują cechy odżywcze mięsa.

5.2.
Specyfika produktu

Najważniejsze cechy mięsa "Vitela de Lafões" to:

kolor: jasnoróżowy kolor mięsa równomiernie przetykany białym tłuszczem, delikatna struktura mięśniowa,
konsystencja: mięso jest zwarte i nieco wilgotne, co nadaje mu soczystość,
zapach i smak: jedyny w swoim rodzaju smak i zapach mięso zawdzięcza naturalnej paszy, którą karmione są zwierzęta.
5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Związek przyczynowy pomiędzy obszarem geograficznym a właściwościami produktu opiera się na tradycyjnych metodach hodowli zwierząt (krów i cieląt) oraz jakości pastwisk, a także ras, z których otrzymuje się produkt.

Jakość "Vitela de Lafões" znana była już w połowie XIX w. Pochodzenie mięsa określano dość precyzyjnie, czego dowód znaleźć można w tomie 1 "Archivo Rural" autorstwa Silvestre Bernardo de Limy z 1858 r.: "Niezrównane jałówki i cielęta w okresie ssania lub wkrótce po odstawieniu od matki są szczególnie poszukiwane przez rzeźnie i dostarczają słynnej wołowiny z S. Pedro do Sul i Lafões.".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006(2))

http://www.gpp.pt/Valor/CE_Vitela_Lafoes.pdf

______

(1) Zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1).

(2) Porównaj: przypis 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.140.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92.
Data aktu: 18/05/2013
Data ogłoszenia: 18/05/2013