Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez l'Înalta Curte de Casaț ie ș i Justiț ie (Rumunia) w dniu 7 czerwca 2010 r. - Circul Globus Bucureș ti (Circ & Variete Globus Bucureș ti) przeciwko Uniunea Compozitorilor ș i Muzicologilor din România - Asociaț ia pentru Drepturi de Autor - U.C.M.R - A.D.A.(Sprawa C-283/10)
(2010/C 234/40)
Język postępowania: rumuński
(Dz.U.UE C z dnia 28 sierpnia 2010 r.)
Sąd krajowy
Înalta Curte de Casaț ie ș i Justiț ie.
Strony w postępowaniu przed sądem krajowym
Strona skarżąca: Circul Globus Bucureș ti (Circ & Variete Globus Bucureș ti).
Strona pozwana: Uniunea Compozitorilor ș i Muzicologilor din România - Asociaț ia pentru Drepturi de Autor - U.C.M.R. - A.D.A.
Pytania prejudycjalne
Czy wykładni art. 3 ust. 1 dyrektywy 2001/29/WE(1) Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym, należy dokonywać w ten sposób, że pojęcie "publicznego udostępniania" oznacza:
a) wyłącznie udostępnianie publiczności, która nie jest obecna w miejscu, z którego pochodzi udostępnianie, lub
b) również jakiekolwiek udostępnianie utworu dokonywane bezpośrednio, w miejscu otwartym dla publiczności, za pomocą wszelkich form bezpośredniego wykonania lub przedstawienia utworu?
Czy udzielenie na pierwsze pytanie odpowiedzi a), oznacza, że czynności bezpośredniego publicznego udostępniania utworu, o których mowa w lit. b) nie są objęte zakresem stosowania tej dyrektywy, czy też oznacza, że nie chodzi w tym przypadku o publiczne udostępnianie utworu, lecz o akt publicznego wystawiania lub wykonania utworu w rozumieniu art. 11 ust. 1 lit. i) konwencji berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych?
Czy w przypadku udzielenia na pierwsze pytanie odpowiedzi b), art. 3 ust. 1 dyrektywy pozwala państwom członkowskim na wprowadzenie w drodze ustawy obligatoryjnego zbiorowego zarządzania prawem do publicznego udostępniania utworów muzycznych, niezależnie od sposobu ich udostępniania, również wówczas gdy możliwe jest indywidualne zarządzanie tym prawem i autorzy tak nim zarządzają - bez możliwości wyłączenia przez autorów ich dzieł ze zbiorowego zarządu?
______
(1) Dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dz.U. L 167, s. 10).