Uzupełniający kodeks kryteriów etycznych dla członków Zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

Uzupełniający kodeks kryteriów etycznych dla członków Zarządu Europejskiego Banku Centralnego

(wydany na podstawie art. 11 ust. 3 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego)

(2010/C 104/03)

(Dz.U.UE C z dnia 23 kwietnia 2010 r.)

1. Uwagi wstępne

Nowe zasady etyki zawodowej(1) dla pracowników Europejskiego Banku Centralnego wchodzą w życie dnia 1 kwietnia 2010 r. Zasady te zawierają wytyczne oraz ustanawiają konwencje, normy i standardy porównawcze w zakresie etyki zawodowej. W dniu 16 maja 2002 r. członkowie Zarządu działający jako członkowie Rady Prezesów zaakceptowali Kodeks postępowania dla członków Rady Prezesów(2). Z zastrzeżeniem zasad zawartych w niniejszym Uzupełniającym kodeksie kryteriów etycznych dla członków Zarządu (zwanym dalej "Kodeksem"), członkowie Zarządu są zobowiązani do przestrzegania nowych zasad etyki zawodowej dla pracowników oraz zasad określonych w Kodeksie postępowania dla członków Rady Prezesów.

2. Prezenty i inne korzyści majątkowe

Przez "prezent" rozumie się wszelkie korzyści o charakterze finansowym lub rzeczowym, związane w jakikolwiek sposób z zadaniami i obowiązkami członka Zarządu, a niebędące uzgodnionym wynagrodzeniem za świadczoną pracę, które zostały wręczone lub przyjęte przez członka Zarządu, członka jego rodziny, bliskiego znajomego lub współpracownika.

Przyjęcie prezentu nie powinno w żadnym wypadku ograniczać lub naruszać obiektywizmu i swobody działania członka Zarządu, ani rodzić niewłaściwych zobowiązań lub oczekiwań osoby przyjmującej lub wręczającej prezent. W tym zakresie dopuszcza się zatrzymywanie prezentów wręczanych przez przedstawicieli sektora prywatnego o wartości nieprzekraczającej kwoty 50 euro, a także prezentów otrzymywanych w ramach relacji z innymi bankami centralnymi oraz podmiotami publicznymi, krajowymi i międzynarodowymi, które nie wykraczają poza zwyczajowo przyjęte normy. Jeżeli szczególne okoliczności nie pozwalają na odmowę przyjęcia prezentu, powinien on zostać przekazany EBC, chyba że nadwyżka jego wartości powyżej kwoty 50 euro zostanie wpłacona na rzecz EBC.

Członkowie Zarządu nie powinni przyjmować prezentów od uczestników postępowań przetargowych, ani o otrzymanie takich prezentów zabiegać.

Członkowie Zarządu mogą wręczać osobom trzecim prezenty na koszt EBC. Jeżeli wartość takiego prezentu przekracza kwotę 150 euro, wymagana jest zgoda Zarządu. Członkowie Zarządu, z włączeniem małżonków, partnerów i członków rodzin, nie powinni przyjmować się nawzajem ani przekazywać sobie nawzajem jakichkolwiek innych korzyści na koszt EBC.

3. Przyjmowanie zaproszeń

Członkowie Zarządu, biorąc pod uwagę ciążący na nich obowiązek zachowania zasady niezależności i unikania konfliktu interesów, mogą przyjmować zaproszenia na konferencje, przyjęcia lub wydarzenia kulturalne, wraz z oferowanym w ich ramach programem rozrywkowym, korzystając także z okazywanej gościnności, o ile ich uczestnictwo w danym wydarzeniu da się pogodzić z wykonywaniem ich obowiązków bądź też leży w interesie EBC. W związku z powyższym członkowie Zarządu mogą korzystać z opłacania przez organizatorów kosztów podróży i zakwaterowania w zakresie odpowiadającym okresowi ich uczestnictwa w danym wydarzeniu. W szczególności, członkowie Zarządu mogą przyjmować zaproszenia do uczestnictwa w wydarzeniach kierowanych do szerokiego kręgu uczestników, powinni natomiast zachowywać właściwą rozwagę w odniesieniu do zaproszeń indywidualnych. Wynagrodzenia uzyskiwane przez członków Zarządu w związku z wykładami lub wystąpieniami podejmowanymi w związku z pełnioną przez nich funkcją będę wykorzystywane przez EBC na cele charytatywne.

Powyższe zasady dotyczą w takim samym stopniu współmałżonków oraz partnerów członków Zarządu, jeżeli zaproszenia są skierowane także do nich, a ich uczestnictwo odpowiada międzynarodowo przyjętym zwyczajom.

4. Przyjmowanie wynagrodzenia z tytułu działalności podejmowanej osobiście

Członkowie Zarządu mogą podejmować działalność dydaktyczną i naukową oraz inne rodzaje działalności niezwiązanej z osiąganiem zysku. Na zasadach określonych w art. 11 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, członkowie Zarządu mogą przyjmować wynagrodzenie i zwrot kosztów takiej działalności, podejmowanej przez nich osobiście i bez udziału EBC, o ile takie otrzymywane przez nich wynagrodzenie i zwrot kosztów odpowiadają wkładowi pracy i nie przekraczają zwyczajowych rozmiarów. Członkowie Zarządu powinni corocznie informować na piśmie Prezesa EBC o działalności podejmowanej osobiście oraz o otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniu.

5. Przestrzeganie zasad dotyczących nieuprawnionego wykorzystywania informacji poufnych w obrocie instrumentami finansowymi

Członkowie Zarządu podlegają obowiązującym w EBC kompleksowym zasadom dotyczącym nieuprawnionego wykorzystywania informacji poufnych w obrocie instrumentami finansowymi, jak również odpowiednim zasadom nadzoru. Stanowczo zaleca się członkom Zarządu przekazywanie swoich inwestycji w zarząd prowadzony przez jednego lub większą liczbę renomowanych administratorów inwestycji portfelowych, z jednoczesnym przyznaniem takim administratorom pełnej swobody decyzyjnej. Zalecenie to nie dotyczy rachunków bieżących, lokat, rachunków oszczędnościowych i funduszy rynku pieniężnego oraz innych podobnych instrumentów krótkoterminowych. Zalecenie to nie uchybia także możliwości okazjonalnego wykorzystywania funduszy w celu zakupu dóbr lub dokonania inwestycji na rynku nieruchomości.

6. Ekspert do spraw etyki

W celu zapewnienia jednolitego stosowania niniejszego Kodeksu, w razie wątpliwości co do zastosowania w praktyce jakiegokolwiek kryterium etycznego określonego w niniejszym Kodeksie członkowie Zarządu powinni konsultować się z Ekspertem do spraw etyki.

7. Uchylenie obowiązujących przepisów

Z dniem 1 kwietnia 2010 r. niniejszy Kodeks uchyla i zastępuje Uzupełniający kodeks kryteriów etycznych z dnia 5 września 2006 r. dla członków Zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

8. Rozpowszechnienie i ogłoszenie

Niniejszy Kodeks sporządzono w jednym egzemplarzu oryginalnym, przechowywanym w archiwach EBC. Odpis został przekazany każdemu z członków Zarządu.

Sporzadzono we Frankfurcie nad Menem dnia 29 marca 2010 r.

Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) Zob. s. 3 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(2) Dz.U. C 123 z 24.5.2002, s. 9.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.104.8

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Uzupełniający kodeks kryteriów etycznych dla członków Zarządu Europejskiego Banku Centralnego.
Data aktu: 29/03/2010
Data ogłoszenia: 23/04/2010
Data wejścia w życie: 29/03/2010