Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1
z dnia 26 marca 2021 r.
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Zakres podmiotowy, przedmiotowy i czasowy ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty]
1. 
W roku szkolnym 2020/2021 ogranicza się w całości lub w części funkcjonowanie publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty, w których odpowiednio wszystkie lub poszczególne zajęcia zostały zawieszone na podstawie przepisów wydanych na podstawie odpowiednio art. 95a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 oraz z 2021 r. poz. 4), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2017 r., art. 32 ust. 11 oraz art. 47 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z zastrzeżeniem § 2.
2. 
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, wprowadza się na czas, na jaki zostały zawieszone odpowiednio wszystkie lub poszczególne zajęcia.
§  2.  [Ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze kraju]
1.  2
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:
1) 3
 (uchylony);
2) 4
 szkół podstawowych;
3)
szkół ponadpodstawowych;
4)
placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
5)
ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
6)
domów wczasów dziecięcych;
7)
szkolnych schronisk młodzieżowych.
2. 
Ograniczenie funkcjonowania, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy:
1) 5
 (uchylony);
1a) 6
 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych;
2)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii;
3)
internatów;
4) 7
 branżowych szkół I stopnia - w odniesieniu do uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami w zakresie zajęć praktycznych realizowanych u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
3. 
W przypadku:
1)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych,
2)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
3)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej

- zajęcia mogą być prowadzone w szkole; o prowadzeniu zajęć w szkole decyduje dyrektor szkoły.

4.  8
 (uchylony).
5. 
W ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych dopuszcza się możliwość realizacji zajęć, w szczególności zajęć rewalidacyjnych, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia mogą być realizowane w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia.
§  3.  [Realizacja zadań jednostek systemu oświaty poprzez nauczanie zdalne lub w inny sposób; konsultacje z nauczycielem; egzaminy próbne; konkursy, turnieje i olimpiady]
1. 
W jednostce systemu oświaty, której funkcjonowanie zostało w całości lub w części ograniczone zgodnie z § 1 ust. 1, zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
2. 
W przypadku gdy zawieszone zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 1, dyrektor jednostki systemu oświaty ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
3.  9
 W przypadku ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zgodnie z § 2, zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, z wyjątkiem zajęć i praktyk, o których mowa w ust. 4a pkt 1, ust. 5 pkt 1, ust. 6b-6d i 8 oraz § 2 ust. 3 i 5.
4.  10
 W przypadku gdy zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 3, dyrektor jednostki systemu oświaty, o której mowa w § 2, ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
4a.  11
 W przypadku szkół podstawowych w zakresie klas I-III na obszarze województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego zajęcia są realizowane w taki sposób, że:
1)
nie więcej niż 50% uczniów realizuje te zajęcia w szkole podstawowej oraz
2)
co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 4

- chyba że nastąpiło ograniczenie zgodnie z § 1 ust. 1.

4b.  12
 Dyrektor szkoły podstawowej, o której mowa w ust. 4a, ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z podziałem, o którym mowa w ust. 4a, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia zarówno w sposób określony w ust. 4a pkt 1, jak i w sposób określony w ust. 4a pkt 2.
5. 
W przypadku uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, o których mowa w § 2 ust. 1, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek:
1)
zorganizować dla tych uczniów zajęcia w szkole lub
2)
umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
6. 
W przypadku uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, o których mowa w § 2 ust. 1, którzy z uwagi na brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
6a.  13
 W przypadku:
1)
szkół podstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego, o których mowa w§ 2 ust. 1 pkt 2,
2)
szkół ponadpodstawowych sportowych, szkół ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3

- zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia realizuje się w miejscu ich prowadzenia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.

6b.  14
 W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego dyrektor odpowiednio szkoły, placówki lub centrum może zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.
6c.  15
 Zajęcia, o których mowa w ust. 6b, mogą być prowadzone u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
6d.  16
 W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego dyrektor odpowiednio szkoły, placówki lub centrum może zorganizować praktyki zawodowe w miejscu ich prowadzenia, o ile w podmiocie, w którym są realizowane te praktyki, nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
7.  17
 (uchylony).
8. 
W przypadku szkół kształcących w zawodzie technik pożarnictwa prowadzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być realizowane w miejscu ich prowadzenia, o ile w podmiocie przyjmującym uczniów na te zajęcia nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
9.  18
 Sposób realizacji zadań jednostki systemu oświaty innych niż realizacja zajęć ustala dyrektor tej jednostki.
10.  19
 O sposobie realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty dyrektor tej jednostki informuje organ prowadzący tę jednostkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
11. 
W klasie VIII szkoły podstawowej, klasie III liceum ogólnokształcącego i klasie IV technikum dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.
12. 
W ramach konsultacji, o których mowa w ust. 11, dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
13. 
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki, o których mowa w § 1 i § 2, może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce w celu przeprowadzenia poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
14. 
Dyrektor szkoły lub placówki, o której mowa w § 1 i § 2, może udostępnić pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia badań edukacyjnych, których realizacja wynika z krajowych lub międzynarodowych zobowiązań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
§  4.  [Ograniczenie funkcjonowania szkół artystycznych; konsultacje z nauczycielem; egzaminy próbne i konkursy]
1.  20
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicz-nych i niepublicznych szkół i placówek artystycznych, które polega na zorganizowaniu zajęć w tych szkołach i placówkach w następujący sposób:
1)
w przypadku szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne oraz placówek artystycznych - zajęcia edukacyjne są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3;
2)
w przypadku szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego - zajęcia edukacyjne ogólnokształcące i zajęcia edukacyjne artystyczne są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3.
2. 
W przypadku ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek artystycznych zgodnie z ust. 1, zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
3. 
W przypadku gdy zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 2, dyrektor szkoły lub placówki artystycznej, o której mowa w ust. 1, ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
3a.  21
 W przypadku szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas I-III szkoły podstawowej na obszarze województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego zajęcia są realizowane w taki sposób, że:
1)
nie więcej niż 50% uczniów realizuje te zajęcia w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej oraz
2)
co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3

- chyba że nastąpiło ograniczenie zgodnie z § 1 ust. 1.

3b.  22
 Dyrektor szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, o której mowa w ust. 3a, ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z podziałem, o którym mowa w ust. 3a, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia zarówno w sposób określony w ust. 3a pkt 1, jak i w sposób określony w ust. 3a pkt 2.
4. 
W szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie klasy VIII szkoły podstawowej lub klasy III liceum ogólnokształcącego dyrektor szkoły może zapewnić konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.
5. 
W ramach konsultacji, o których mowa w ust. 4, dyrektor szkoły artystycznej może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.
6. 
W klasach programowo najwyższych szkół artystycznych, w których jest przeprowadzany egzamin dyplomowy, dyrektor szkoły może zorganizować konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu dyplomowego.
7. 
Dyrektor szkoły lub placówki artystycznej, o której mowa w ust. 1, może udostępnić pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia konkursów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, po uzyskaniu zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
8. 
Dyrektor szkoły lub placówki artystycznej, o której mowa w ust. 1, może udostępnić pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia badań edukacyjnych, których realizacja wynika z krajowych lub międzynarodowych zobowiązań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
§  5.  [Zapewnienie w szkole opieki nad dziećmi osób zatrudnionych w określonych podmiotach oraz zaangażowanych w zapobieganie, przeciwdziałanie lub zwalczanie COVID-19]
1.  23
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. dyrektor szkoły podstawowej oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, na wniosek rodziców dzieci uczęszczających do klas I-III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej odpowiadających klasom I-III szkoły podstawowej, którzy:
1)
są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
2)
realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
3)
realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
4)
pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
5)
wykonują działania ratownicze,
6)
są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
7)
są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
8)
są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
9)
są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
10)
są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
11)
są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, i realizują zadania na terenie tych jednostek

- ma obowiązek zorganizować dla tych dzieci opiekę w szkole, do której uczęszczają.

2. 
Dyrektor szkoły umożliwia dzieciom objętym opieką, o której mowa w ust. 1, realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
3.  24
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. na obszarze województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego dyrektor szkoły podstawowej oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, ma obowiązek zorganizować opiekę w szkole także dla dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły zgodnie z § 3 ust. 4a pkt 1 lub § 4 ust. 3a pkt 1.
§  6.  [Derogacja]
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389, z późn. zm.).
§  7.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 marca 2021 r.
1 Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. poz. 1848 i 2335).
2 § 2 ust. 1 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

3 § 2 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
6 § 2 ust. 2 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b tiret drugie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
7 § 2 ust. 2 pkt 4:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. b tiret trzecie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

8 § 2 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
9 § 3 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

10 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
11 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
12 § 3 ust. 4b dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
13 § 3 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
14 § 3 ust. 6b:

- dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

15 § 3 ust. 6c dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
16 § 3 ust. 6d dodany przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
17 § 3 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. e rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
18 § 3 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
19 § 3 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
20 § 4 ust. 1 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

21 § 4 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
22 § 4 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
23 § 5 ust. 1 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

24 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.561

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Data aktu: 26/03/2021
Data ogłoszenia: 26/03/2021
Data wejścia w życie: 29/03/2021