united kingdom
ukraine

Ustanowienie Odznaki Honorowej Meritis pro Familia, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 2020 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Meritis pro Familia, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową Meritis pro Familia, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw rodziny.
3. 
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, a także organizacjom oraz instytucjom za zasługi w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej - rodzina.
4. 
Odznaka jest jednostopniowa.
§  2. 
Minister właściwy do spraw rodziny może nadać odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra;
2)
kierownika urzędu centralnego;
3)
posła lub senatora;
4)
terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe osoby fizycznej, dane organizacji lub instytucji przedstawionej do wyróżnienia, a także informacje o osiągnięciach uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany z metalu w kolorze brązu, patynowany, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, pośrodku, na tle wizerunku pnia dębu - drzewa będącego symbolem mocy rodziny, jej przeszłości, trwania i przyszłości, widnieją wyrastające z niego stylizowane dwa liście i trzy żołędzie, które są symbolem owocnej miłości w rodzinie. Wzdłuż dolnej krawędzi medalu umieszczony jest wypukły, majuskułowy napis "MERITIS PRO FAMILIA". Na stronie odwrotnej, na tle z przenikających się kręgów, symbolu wzajemnego oddziaływania w rodzinie, między wypukłym, majuskułowym napisem u góry z prawej "RZECZPOSPOLITA" a napisem "POLSKA" u dołu widnieje skośnie położona stylizowana gałązka wawrzynu symbolizująca zasługę.
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu w kolorze brązowym o szerokości 38 mm, z dwoma złocistymi prążkami o szerokości 3 mm biegnącymi w takiej samej odległości od krawędzi oraz trzema takimi samymi prążkami o szerokości i mm, przechodzącymi przez środek w odległości 1 mm od siebie, co odzwierciedla symbolikę lica odznaki.
3. 
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wyróżniona osoba fizyczna, organizacja lub instytucja otrzymuje odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
Odznakę wręcza minister właściwy do spraw rodziny lub osoba przez niego upoważniona w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter wręczenia.
§  6. 
W imieniu wyróżnionej osoby fizycznej, która nie może odebrać odznaki, odznakę odbiera członek najbliższej rodziny osoby wyróżnionej albo inna osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie fizycznej, organizacji lub instytucji tylko raz.
§  9. 
Ewidencję osób fizycznych, organizacji i instytucji wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw rodziny.
§  10. 
W przypadku utraty albo zniszczenia odznaki wydaje się jej wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów wytworzenia.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rodziny.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

CZĘŚĆ I – PODSTAWOWE INFORMACJE
1. Dane osobowe osoby fizycznej:

1.1. imię i nazwisko: …………………………………………..……………………………..

1.2. adres zamieszkania: ………………………………………...……………………………

………………………………………………………………………………………………...

2.Dane organizacji lub instytucji:
2.nazwa organizacji lub instytucji: ……………………………………………………..….
2.adres siedziby: ……………………………………………………………..……….
CZĘŚĆ II – OPIS OSIĄGNIĘĆ OSOBY FIZYCZNEJ / ORGANIZACJI / INSTYTUCJI

(zaznaczyć i opisać właściwe, maksymalnie 3000 znaków)

·za całokształt działalności
·za konkretne osiągnięcia o szczególnym znaczeniu
CZĘŚĆ III – UZASADNIENIE WNIOSKU

(maksymalnie 3000 znaków)

WNOSZĘ O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

Czytelny podpis: ...................................................................................................................................

Określenie podmiotu występującego z wnioskiem: ..............................................................................

.................................................................................................................................................................

Miejscowość, data: ...............................................................................................................................

DECYZJA MINISTRA

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

awers

wzór

rewers

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024