Ustanowienie Odznaki Honorowej Meritis pro Familia, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 2020 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Meritis pro Familia, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową Meritis pro Familia, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw rodziny.
3. 
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, a także organizacjom oraz instytucjom za zasługi w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej - rodzina.
4. 
Odznaka jest jednostopniowa.
§  2. 
Minister właściwy do spraw rodziny może nadać odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra;
2)
kierownika urzędu centralnego;
3)
posła lub senatora;
4)
terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe osoby fizycznej, dane organizacji lub instytucji przedstawionej do wyróżnienia, a także informacje o osiągnięciach uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany z metalu w kolorze brązu, patynowany, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, pośrodku, na tle wizerunku pnia dębu - drzewa będącego symbolem mocy rodziny, jej przeszłości, trwania i przyszłości, widnieją wyrastające z niego stylizowane dwa liście i trzy żołędzie, które są symbolem owocnej miłości w rodzinie. Wzdłuż dolnej krawędzi medalu umieszczony jest wypukły, majuskułowy napis "MERITIS PRO FAMILIA". Na stronie odwrotnej, na tle z przenikających się kręgów, symbolu wzajemnego oddziaływania w rodzinie, między wypukłym, majuskułowym napisem u góry z prawej "RZECZPOSPOLITA" a napisem "POLSKA" u dołu widnieje skośnie położona stylizowana gałązka wawrzynu symbolizująca zasługę.
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu w kolorze brązowym o szerokości 38 mm, z dwoma złocistymi prążkami o szerokości 3 mm biegnącymi w takiej samej odległości od krawędzi oraz trzema takimi samymi prążkami o szerokości i mm, przechodzącymi przez środek w odległości 1 mm od siebie, co odzwierciedla symbolikę lica odznaki.
3. 
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wyróżniona osoba fizyczna, organizacja lub instytucja otrzymuje odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
Odznakę wręcza minister właściwy do spraw rodziny lub osoba przez niego upoważniona w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter wręczenia.
§  6. 
W imieniu wyróżnionej osoby fizycznej, która nie może odebrać odznaki, odznakę odbiera członek najbliższej rodziny osoby wyróżnionej albo inna osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie fizycznej, organizacji lub instytucji tylko raz.
§  9. 
Ewidencję osób fizycznych, organizacji i instytucji wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw rodziny.
§  10. 
W przypadku utraty albo zniszczenia odznaki wydaje się jej wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów wytworzenia.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rodziny.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

CZĘŚĆ I – PODSTAWOWE INFORMACJE
1. Dane osobowe osoby fizycznej:

1.1. imię i nazwisko: …………………………………………..……………………………..

1.2. adres zamieszkania: ………………………………………...……………………………

………………………………………………………………………………………………...

2.Dane organizacji lub instytucji:
2.nazwa organizacji lub instytucji: ……………………………………………………..….
2.adres siedziby: ……………………………………………………………..……….
CZĘŚĆ II – OPIS OSIĄGNIĘĆ OSOBY FIZYCZNEJ / ORGANIZACJI / INSTYTUCJI

(zaznaczyć i opisać właściwe, maksymalnie 3000 znaków)

·za całokształt działalności
·za konkretne osiągnięcia o szczególnym znaczeniu
CZĘŚĆ III – UZASADNIENIE WNIOSKU

(maksymalnie 3000 znaków)

WNOSZĘ O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

Czytelny podpis: ...................................................................................................................................

Określenie podmiotu występującego z wnioskiem: ..............................................................................

.................................................................................................................................................................

Miejscowość, data: ...............................................................................................................................

DECYZJA MINISTRA

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

awers

wzór

rewers

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ MERITIS PRO FAMILIA

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024