united kingdom
ukraine

Przeprowadzenie procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenie certyfikatu kompetencji zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 22 czerwca 2017 r.
w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 708) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
jednostkę, przy której działają komisje egzaminacyjne, przeprowadzające egzamin pisemny, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwane dalej "komisjami egzaminacyjnymi";
2)
wymagania kwalifikacyjne dotyczące członków komisji egzaminacyjnej i tryb ustalania jej składu;
3)
rodzaje zabezpieczeń certyfikatu kompetencji zawodowych;
4)
tryb zwalniania osoby ubiegającej się o certyfikat kompetencji zawodowych, zwanej dalej "kandydatem", z egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
§  2. 
Jednostką, przy której działają komisje egzaminacyjne, jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.
§  3. 
1.  2
 Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego oraz dwóch członków wyznaczanych przez kierownika jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, po jednym spośród osób zatrudnionych w tej jednostce oraz spośród przedstawicieli polskich organizacji działających na rzecz transportu drogowego.
1a.  3
 Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej może być osoba wyznaczona przez ministra właściwego do spraw transportu spośród osób zatrudnionych w urzędzie obsługującym tego ministra lub w urzędach obsługujących organy podległe lub nadzorowane przez tego ministra oraz która ukończyła:
1)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym albo
2)
jednolite studia magisterskie na kierunku prawo i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym, albo
3)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku związanym z kształceniem w zakresie transportu i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z trans-portem drogowym, albo
4)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie oraz ukończyła studia podyplomowe, których program obejmował efekty uczenia się z zakresu transportu drogowego, i posiada co najmniej 2-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym, albo
5)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i posiada certyfikat kompetencji zawodowych w trans-porcie drogowym i co najmniej 2-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z trans-portem drogowym.
2.  4
 Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która:
1)
posiada co najmniej:
a)
wykształcenie średnie i 5-letnią praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego - w przypadku osoby zatrudnionej w jednostce, przy której działają jednostki egzaminacyjne,
b)
wykształcenie średnie i 5-letnią praktykę zawodową w zarządzaniu przedsiębiorstwem transportu drogowego - w przypadku przedstawiciela polskiej organizacji działającej na rzecz transportu drogowego;
2)
ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i posiada co najmniej 10-letnią praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego - w przypadku przedstawiciela polskiej organizacji działającej na rzecz transportu drogowego.
3. 
Listę osób, które mogą być:
1)
przewodniczącym komisji - ustala minister właściwy do spraw transportu;
2)
członkiem komisji - ustala kierownik jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne.
4. 
Na podstawie list, o których mowa w ust. 3, zawierających imiona i nazwiska osób, które mogą pełnić funkcję przewodniczącego lub członka komisji, kierownik jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, ustala każdorazowo skład komisji egzaminacyjnej.
5. 
Polskie organizacje działające na rzecz transportu drogowego zgłaszają swoich przedstawicieli do kierownika jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, raz w roku, w terminie do dnia 30 września.
6. 
Każda z organizacji, o których mowa w ust. 5, zgłasza nie więcej niż dwóch przedstawicieli na członków komisji egzaminacyjnej.
§  4. 
Certyfikat kompetencji zawodowych jest zabezpieczony przez włókna aktywne w świetle ultrafioletowym, mikrodruk oraz wyczuwalne w dotyku litery "PL".
§  5. 
1. 
Zwolnienie kandydata z całości albo z części egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, następuje na podstawie dołączonego do wniosku o wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych:
1)
dyplomu ukończenia studiów wyższych przez kandydata wraz z suplementem do dyplomu lub innym dokumentem potwierdzającym program tych studiów, wystawionym zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w dniu jego wystawienia,
2)
świadectwa ukończenia studiów podyplomowych przez kandydata

- lub kopii tych dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996, 1579, 2138 oraz z 2017 r. poz. 935).

2. 
Jednostka, przy której działają komisje egzaminacyjne, informuje kandydata o sposobie rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, w szczególności przez wskazanie zakresu zagadnień, z których kandydat nie jest zwolniony na egzaminie.
§  6. 
W sprawach dotyczących komisji egzaminacyjnych oraz trybu zwalniania osoby ubiegającej się o certyfikat kompetencji zawodowych z egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio przepisy § 3 i 5 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. poz. 837).
§  7. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 2023 r. (Dz.U.2023.504) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2023 r.
3 § 3 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 2023 r. (Dz.U.2023.504) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2023 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 marca 2023 r. (Dz.U.2023.504) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024