united kingdom
ukraine

Tryb powołania i pracy oraz liczba członków Komisji do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 2004 r.
w sprawie trybu powołania i pracy oraz liczby członków Komisji do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 199, poz. 1934) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisja do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych, zwana dalej "Komisją", składa się z 21 członków, powoływanych przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych, w tym:
1)
5 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających producentów rolnych, w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych, zwanej dalej "ustawą";
2)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających wytwórców i pierwszych przetwórców, w rozumieniu art. 2 pkt 9 i 11 ustawy;
3)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających producentów, w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy;
4)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających użytkowników pojazdów;
5)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających producentów pojazdów.
§  2.
1.
W celu wyłonienia kandydatów na członków Komisji, będących przedstawicielami organizacji, o których mowa w § 1, minister właściwy do spraw rynków rolnych zamieszcza w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia ogłoszenie o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Komisji w dzienniku o zasięgu krajowym oraz na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
zaproszenie do zgłaszania kandydatów;
2)
informację o treści zgłoszenia;
3)
termin i miejsce składania zgłoszenia.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, następuje w formie pisemnej i zawiera:
1)
nazwę i siedzibę organizacji lub podmiotu zgłaszających kandydatów;
2)
opis rodzaju i zakresu działalności organizacji lub podmiotu;
3)
uzasadnienie proponowanych kandydatur, w szczególności przez wskazanie kwalifikacji kandydatów;
4)
oświadczenie o gotowości do opłacania składki, o której mowa w art. 11 ust. 2 ustawy.
4.
Do zgłaszania dołącza się pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
§  3.
Zgłoszenia są przyjmowane w terminie 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, o którym mowa w § 2 ust. 1, w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
§  4. 1
 
1.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych powołuje członków Komisji w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin zgłaszania kandydatów na członków Komisji.
2.
W przypadku zgłoszenia przez organizacje lub podmioty, o których mowa w § 1, kandydatów na członków Komisji w liczbie mniejszej niż liczba ich przedstawicieli w Komisji, minister właściwy do spraw rynków rolnych powołuje przedstawicieli tych organizacji lub podmiotów w zgłoszonej liczbie, z tym że reprezentowane w Komisji organizacje lub podmioty muszą posiadać co najmniej jednego przedstawiciela.
§  5.
1.
W przypadku gdy:
1)
członek Komisji:
a)
zmarł,
b)
złożył rezygnację,
2)
organizacja lub podmiot zgłaszające kandydaturę na członka Komisji wycofały poparcie dla reprezentującego je członka Komisji

- minister właściwy do spraw rynków rolnych przystępuje do procedury uzupełnienia składu Komisji o nowego członka, spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje lub podmioty, których reprezentantem był członek Komisji.

2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych zamieszcza, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o zaistnieniu przesłanek, o których mowa w ust. 1, ogłoszenie o przystąpieniu do procedury uzupełnienia składu Komisji, na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
3.
Przepisy § 2 ust. 2-4, § 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, na wniosek nie mniej niż 5 członków Komisji lub z własnej inicjatywy, lub ministra właściwego do spraw rynków rolnych, przewodniczy tym posiedzeniom, a także wykonuje zadania związane z organizacją pracy Komisji.
2.
Komisja działa kolegialnie i wyraża swoje opinie w formie uchwał w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji.
3.
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
4.
Protokół, o którym mowa w ust. 3, podpisują wszyscy członkowie Komisji obecni na posiedzeniu.
§  7.
1.
Pierwsze posiedzenie Komisji zwołuje minister właściwy do spraw rynków rolnych w terminie 14 dni od dnia powołania jej członków.
2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych albo osoba przez niego upoważniona przewodniczy pierwszemu posiedzeniu Komisji do czasu powołania jej przewodniczącego.
§  8.
1.
Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu wybiera spośród swoich członków przewodniczącego Komisji, jego zastępcę oraz sekretarza.
2.
Wyborów, o których mowa w ust. 1, dokonuje Komisja w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.180.1856) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2004 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024