united kingdom
ukraine

Legitymacje służbowe funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 3 czerwca 2002 r.
w sprawie legitymacji służbowych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaje i wzory legitymacji służbowych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "funkcjonariuszami", oraz organy właściwe do wydawania i dokonywania wpisu w tych dokumentach.
§  2. 
1. 
W Biurze Ochrony Rządu wydaje się dwa rodzaje legitymacji służbowych:
1)
legitymację służbową funkcjonariusza w służbie stałej i przygotowawczej,
2)
legitymację służbową funkcjonariusza w służbie kandydackiej.
2. 
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.  1
1. 
W legitymacji służbowej funkcjonariusza w służbie stałej i przygotowawczej wpisuje się numer legitymacji, imię i nazwisko funkcjonariusza, PESEL, stopień służbowy, zajmowane przez funkcjonariusza stanowisko służbowe, grupę krwi, typ i numer przydzielonej broni służbowej oraz termin ważności legitymacji, a także umieszcza się fotografię kolorową funkcjonariusza w ubiorze cywilnym.
2. 
W legitymacji służbowej funkcjonariusza w służbie kandydackiej wpisuje się imię i nazwisko funkcjonariusza, numer i termin ważności legitymacji oraz umieszcza się fotografię funkcjonariusza i odciska na niej pieczęć.
3. 
Wpisy stopnia służbowego, zajmowanego przez funkcjonariusza stanowiska służbowego, typu i numeru przydzielonej broni oraz terminu ważności w legitymacji, o której mowa w ust. 1, potwierdza się właściwymi pieczęciami urzędowymi.
§  4.  2
 Szef Biura Ochrony Rządu lub upoważniona przez niego osoba wydaje funkcjonariuszowi legitymację służbową i dokonuje w niej wpisów.
§  5. 
1. 
W razie utraty legitymacji służbowej funkcjonariusza, funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie złożyć, drogą służbową, meldunek Szefowi Biura Ochrony Rządu, który zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty legitymacji.
2. 
W razie odnalezienia legitymacji służbowej funkcjonariusza, funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić ją do komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu właściwej w sprawach kadrowych, podając w meldunku okoliczności odnalezienia legitymacji.
3.  3
 Utraconą przez funkcjonariusza legitymację służbową unieważnia Szef Biura Ochrony Rządu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  4

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA BIURA OCHRONY RZĄDU W SŁUŻBIE STAŁEJ I PRZYGOTOWAWCZEJ

OPRAWA LEGITYMACJI

Legitymacja wykonana jest w formie książeczki. Składa się z wyklejki połączonej z okładką oraz 4 stron wkładu. Wkład szyty nićmi z wyklejką. Okładka legitymacji wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze brązowym.

CZĘŚĆ WEWNĘTRZNA LEGITYMACJI

Legitymacja wykonana jest na papierze z wielotonalnym bieżącym znakiem wodnym, zawierającym włókna aktywne w UV oraz włókna widoczne w świetle dziennym rozmieszczone nieregularnie. Legitymacja zadrukowana jest giloszem z elementami mikrodruku koloru niebieskiego. Godło Rzeczypospolitej Polskiej i napisy wykonane są w kolorze granatowym.

Wyklejka (strona z danymi osobowymi) zawiera:

1. Godło Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Napisy:

1) Rzeczpospolita Polska,

2) Biuro Ochrony Rządu,

3) Legitymacja służbowa.

3. Zdjęcie w ramce.

4. Siedmiocyfrowy numer.

5. Podpis (faksymile) Szefa BOR.

6. Imię.

7. Nazwisko.

8. PESEL.

Wkład:

1. strona wkładu: stanowisko służbowe.

2. strona wkładu: grupa krwi oraz ważność legitymacji do dnia 31 grudnia danego roku.

3. strona wkładu: stopień służbowy.

4. strona wkładu: broń służbowa.

NUMERACJA LEGITYMACJI

Numeracja siedmiocyfrowa wykonana farbą koloru czarnego, numeracja ciągła, niepowtarzalna.

FOLIA ZABEZPIECZAJĄCA

Transparentna folia z logo Biura Ochrony Rządu naklejona jest na wyklejkę legitymacji, na której umieszczone są dane identyfikujące funkcjonariusza BOR.

Legitymacja służbowa

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA BIURA OCHRONY RZĄDU W SŁUŻBIE KANDYDACKIEJ

wzór

Przód legitymacji

- legitymacja koloru jasnoniebieskiego z domieszką białego po stronie prawej,

- orzeł biały w koronie w czerwonej tarczy,

- flaga biało-czerwona o szerokości 7 mm prowadzona od lewego dolnego narożnika do górnego prawego narożnika,

- napisy RZECZPOSPOLITA POLSKA i BIURO OCHRONY RZĄDU

koloru czarnego.

Tył legitymacji

- legitymacja koloru niebieskiego,

- napis BIURO OCHRONY RZĄDU, SŁUŻBA KANDYDACKA oraz pozostałe napisy koloru czarnego,

- z lewej strony w ramce zdjęcie,

- z prawej strony okrągły hologram bez numeru.

UWAGA: Legitymacja jest laminowana folią plastikową.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 2004 r. (Dz.U.04.136.1456) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2004 r. (Dz.U.04.136.1456) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
3 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 maja 2004 r. (Dz.U.04.136.1456) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 maja 2004 r. (Dz.U.04.136.1456) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024