united kingdom
ukraine

Zakres wiadomości obowiązujących na egzaminie dla pracowników specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, którzy uzyskali świadectwa potwierdzające zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 sierpnia 1998 r.
w sprawie zakresu wiadomości obowiązujących na egzaminie dla pracowników specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, którzy uzyskali świadectwa potwierdzające zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią.

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób ubiegających się o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej:
1)
pierwszego stopnia, które przed wejściem w życie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740), zwanej dalej "ustawą", uzyskały świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią, wydane przez właściwą terytorialnie komendę wojewódzką Policji i upoważniające do zatrudnienia w Straży Przemysłowej (Portowej, Bankowej) i Straży Pocztowej, zwanych dalej "Strażami", oraz osób spoza tych Straży wyznaczonych do pełnienia z bronią służby ochrony mienia,
2)
drugiego stopnia, które przed wejściem w życie ustawy uzyskały świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią dla kandydatów na stanowiska kierownicze w Strażach, wydane przez właściwą terytorialnie komendę wojewódzką Policji i upoważniające do zatrudnienia w tych Strażach.
§  2.
Zakres wiadomości obowiązujących na egzaminie na pierwszy i drugi stopień licencji pracownika ochrony fizycznej dla pracowników specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, którzy uzyskali świadectwa potwierdzające zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią, określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES WIADOMOŚCI OBOWIĄZUJĄCYCH NA EGZAMINIE NA PIERWSZY I DRUGI STOPIEŃ LICENCJI PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ DLA PRACOWNIKÓW SPECJALISTYCZNYCH UZBROJONYCH FORMACJI OCHRONNYCH, KTÓRZY UZYSKALI ŚWIADECTWA POTWIERDZAJĄCE ZDANIE EGZAMINU Z ZAKRESU ZNAJOMOŚCI PEŁNIENIA SŁUŻBY STRAŻNICZEJ Z BRONIĄ

I. Wiadomości obowiązujące na egzaminie na pierwszy stopień licencji pracownika ochrony fizycznej

Zagadnienia:

1. Ogólne przepisy regulujące zasady pracy pracownika ochrony fizycznej.

2. Wymagania kwalifikacyjne pracowników ochrony.

3. Uprawnienia pracowników ochrony w zakresie ochrony mienia, z uwzględnieniem przypadków i warunków użycia broni i innych środków przymusu bezpośredniego.

4. Prawne warunki transportu wartości pieniężnych.

5. Odpowiedzialność karna pracownika ochrony.

6. Podstawowe wiadomości o technicznych środkach zabezpieczających, stosowanych w ochronie mienia.

7. Podstawowe wiadomości z zakresu prawa karnego i wykroczeń.

8. Wybrane elementy psychologii.

9. Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej.

II. Wiadomości obowiązujące na egzaminie na drugi stopień licencji pracownika ochrony fizycznej

Zagadnienia obowiązujące na egzaminie na pierwszy stopień licencji pracownika ochrony fizycznej oraz zagadnienia:

1. Obszary, obiekty i urządzenia podlegające ochronie - kryteria zaliczenia do grupy obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie, sposób tworzenia wykazów i odpowiedzialność karna związana z brakiem zapewnienia fizycznej lub technicznej ochrony tych obszarów, obiektów i urządzeń.

2. Szczegółowe zasady organizacji i działania wewnętrznych służb ochrony.

3. Zasady tworzenia planu ochrony jednostki i tryb jego uzgadniania.

4. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.

5. Ustawowe środki ochrony fizycznej osób i mienia.

6. Tryb sprawowania przez Policję nadzoru nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi.

7. Wybrane zagadnienia prawa karnego materialnego i procesowego.

8. Wybrane zagadnienia prawa administracyjnego.

9. Wybrane zagadnienia prawa pracy.

10. Wybrane zagadnienia psychologii i socjologii pracy.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.113.732

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres wiadomości obowiązujących na egzaminie dla pracowników specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, którzy uzyskali świadectwa potwierdzające zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią.
Data aktu: 07/08/1998
Data ogłoszenia: 31/08/1998
Data wejścia w życie: 15/09/1998