Warunki sprzedaży broni i amunicji oraz nadzór nad ich obrotem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW RYNKU WEWNĘTRZNEGO I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 października 1990 r.
w sprawie warunków sprzedaży broni i amunicji oraz nadzoru nad ich obrotem. *

Na podstawie art. 4 ust. 6, art. 18 i 19 ust. 2 oraz art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43, z 1983 r. Nr 6, poz. 35, z 1988 r. Nr 41, poz. 324 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Broń i amunicję do tej broni sprzedaje się wyłącznie osobom, które przedłożą zaświadczenie o uzyskaniu pozwolenia na broń wydane przez właściwą jednostkę Policji, lub osobom posiadającym legitymację wydaną przez Ministra Spraw Zagranicznych, stwierdzającą ich przynależność do korpusu dyplomatycznego. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 1.
2.
Amunicję można również sprzedawać osobom, które okażą pozwolenie na broń. Rodzaj i kaliber amunicji powinien odpowiadać rodzajowi i kalibrowi broni wymienionej w pozwoleniu na broń.
3.
Proch strzelniczy i spłonki można sprzedawać wyłącznie osobom, które okażą pozwolenie na broń myśliwską.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku sprzedaży amunicji, prochu strzelniczego i spłonek osobom należącym do korpusu dyplomatycznego.
§  2.
1. 1
Podmiot gospodarczy uprawniony do sprzedaży broni i amunicji, zwany dalej "sprzedającym", jest obowiązany magazynować broń i amunicję w pomieszczeniach odpowiednio zabezpieczonych, a także prowadzić ewidencję zakupu i sprzedaży tej broni i amunicji.
2. 2
Fakt zakupu i sprzedaży każdej sztuki broni i amunicji, przyjęcia do komisowej sprzedaży broni i amunicji, a także zwrotu broni i amunicji w ramach reklamacji jakościowej, ewidencjonuje się niezwłocznie w księdze zakupu i sprzedaży.
3. 3
Szczegółowy sposób zabezpieczenia pomieszczeń magazynowych oraz prowadzenia ewidencji określa załącznik nr 2.
§  3.
1.
Sprzedający jest obowiązany, z przeznaczonej do sprzedaży broni palnej, a także pistoletów i rewolwerów do odstrzeliwania chemicznych środków obezwładniających i amunicji alarmowej i sygnałowej, odstrzelić trzy naboje.
2.
Odstrzału naboi dokonuje się w obecności upoważnionego przedstawiciela komendy wojewódzkiej Policji.
§  4.
1.
Sprzedający zawiadamia jednostkę Policji, która wydała zaświadczenie o uzyskaniu pozwolenia na broń, o sprzedaży każdej sztuki broni. W razie sprzedaży broni osobie należącej do korpusu dyplomatycznego - zawiadamia Komendę Stołeczną Policji.
2.
Zawiadomienie należy wysłać w ciągu 3 dni od daty sprzedaży.
3.
Zawiadomienie powinno zawierać imię i nazwisko nabywcy, numer i datę zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 (legitymacji dyplomaty), rodzaj, nazwę, kaliber, markę, serię, numer i rok wyrobu sprzedanej broni. Do zawiadomienia dołącza się trzy sztuki łusek odstrzelonych nabojów wraz z protokołem odstrzału. Wzór zawiadomienia określa załącznik nr 3.
§  5.
1.
Policja sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia. W szczególności Policja jest uprawniona do:
1)
wstępu do pomieszczeń sprzedaży i magazynowania broni i amunicji,
2)
kontroli sposobu zabezpieczenia pomieszczeń magazynowych oraz prowadzenia ewidencji,
3)
kontroli dokumentów uprawniających do sprzedaży broni i amunicji.
2.
Z przeprowadzonych kontroli sporządza się protokół pokontrolny, który powinien zawierać stwierdzenie wyników kontroli oraz polecenia usunięcia nieprawidłowości.
§  6.
Stwierdzone w toku kontroli, o której mowa w § 5, nieprawidłowości mogą stanowić podstawę do wystąpienia z wnioskiem do organu koncesyjnego o cofnięcie koncesji albo ograniczenie zakresu lub przedmiotu działalności określonej w koncesji.
§  7.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministrów Handlu Wewnętrznego i Spraw Wewnętrznych z dnia 18 maja 1962 r. w sprawie warunków sprzedaży oraz sposobu ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe (Dz. U. Nr 31, poz. 148),
2)
rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego i Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 października 1962 r. w sprawie zakresu i sposobu sprawowania nadzoru nad przedsiębiorstwami handlu bronią i amunicją przez organy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 54, poz. 270).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAŚWIADCZENIE O UZYSKANIU POZWOLENIA NA BROŃ

w ................................................................

nr ...............................................................

Zaświadcza się, że Pan(i) ......................................................................................................

(imię, nazwisko, imię ojca)

......................................................... legitymujący(a) się dowodem osobistym seria .................

nr ............................ uzyskał(a) pozwolenie na broń ...............................................................

(rodzaj broni)

Dokument niniejszy upoważnia do zakupu jednej sztuki powyższego rodzaju broni oraz amunicji do niej w terminie do dnia .............................................................

NACZELNIK WYDZIAŁU

...............................................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB ZABEZPIECZENIA POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH ORAZ PROWADZENIA EWIDENCJI

I.

 Magazynowanie

1. Magazyn przeznaczony do przechowywania broni i amunicji powinien spełniać następujące warunki:

a) znajdować się w budynku murowanym z okratowanymi oknami oraz drzwiami obitymi blachą grubości minimum 2 mm, zamykanymi minimum na 2 zamki i żelazną sztabę,

b) mieć instalację elektryczną zainstalowaną w sposób uniemożliwiający iskrzenie,

c) być wyposażony w środki i urządzenia przeciwpożarowe umieszczone w widocznym miejscu.

2. W pomieszczeniach magazynowych nie wolno palić tytoniu, lamp naftowych ani wzniecać ognia z innych źródeł.

II.

 Ewidencjonowanie

1. 4 Fakt zakupu i sprzedaży każdej sztuki broni i amunicji, a także przyjęcia do komisowej sprzedaży broni i amunicji oraz zwrotu broni i amunicji w ramach reklamacji jakościowej, ewidencjonuje się niezwłocznie w księdze zakupu i sprzedaży, odnotowując następujące dane:

1) data zakupu lub przyjęcia do sprzedaży,

2) dostawca (imię, nazwisko i adres lub nazwa i adres podmiotu koncesjonowanego oraz nr koncesji lub kwit odprawy celnej),

3) numer i data dowodu zakupu lub przyjęcia do sprzedaży,

4) data sprzedaży oraz imię, nazwisko lub nazwa i adres nabywcy,

5) numer pozwolenia na broń (zaświadczenia o uzyskaniu pozwolenia na broń, legitymacji stwierdzającej przynależność do korpusu dyplomatycznego) i nazwa organu, który je wystawił,

6) rodzaj, nazwa, marka, seria, numer, kaliber i rok wyrobu broni (w razie braku serii i numeru - inne oznaczenia fabryczne lub szczegółowy jej opis),

7) rodzaj, kaliber i ilość sztuk amunicji oraz wagę i rodzaj prochu strzelniczego.

2. Dowody zakupu lub przyjęcia do sprzedaży przechowuje się przez okres 5 lat od dnia zakupu (przyjęcia).

3. Księgi zakupu i sprzedaży przechowuje się przez okres 5 lat od dnia ostatniego wpisu w księdze.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

...........................................................

(nazwa i adres sprzedawcy)

...........................................................

...........................................................

(nr koncesji)

KOMENDA WOJEWÓDZKA (STOŁECZNA) POLICJI

w ..........................................................................................

Zawiadamiam, że w dniu .............................. została sprzedana broń ...............................

(rodzaj, nazwa)

........................... ............................. .............................. ........................... .............................

(marka) (kaliber) (seria) (numer) (rok wyrobu)

.................................................................................................................................................

(inne oznaczenia fabryczne lub szczegółowy jej opis)

Broń tę nabył:

1) ................................................... po przedstawieniu zaświadczenia o uzyskaniu pozwolenia

(imię i nazwisko)

na broń nr ............................... z dnia ...........................................

2) członek korpusu dyplomatycznego ambasady ................................................... posiadający

(kraj)

legitymację nr .................................. wydaną przez ............................................................

....................................................

(pieczęć sprzedawcy)

....................................................

(imię i nazwisko sprzedawcy)

....................................................

(podpis)

Załączniki:

1) 3 sztuki łusek

2) protokół odstrzału

* Z dniem 20 marca 2000 r. nin. rozporządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz.U.61.6.43). Patrz art. 55 ustawy z dnia 21 maja 1999 r o broni i amunicji (Dz.U.99.53.549).

Z dniem 1 lipca 2001 r. nin. rozporządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz.U.61.6.43). Patrz art. 43 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U.01.67.679).

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
2 § 2 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
3 § 2 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
4 Załącznik nr 2 część II ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.76.453

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki sprzedaży broni i amunicji oraz nadzór nad ich obrotem.
Data aktu: 29/10/1990
Data ogłoszenia: 12/11/1990
Data wejścia w życie: 27/11/1990