Zasady i tryb powoływania oraz przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 października 1990 r.
w sprawie zasad i trybu powoływania oraz przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2, z 1955 r. Nr 11, poz. 67, z 1989 r. Nr 29, poz. 154 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakładach społecznych służby zdrowia podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej lub nadzorowanych przez tego ministra postępowanie konkursowe przeprowadza się przy wyłanianiu kandydatów na następujące stanowiska w zespołach opieki zdrowotnej, szpitalach, w tym również w szpitalach klinicznych, sanatoriach, obwodowych i wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego oraz w wojewódzkich stacjach krwiodawstwa:
1)
dyrektorów,
2)
ordynatorów, z wyjątkiem ordynatorów w szpitalach klinicznych,
3)
naczelnych pielęgniarek i przełożonych pielęgniarek szpitali.
2.
Na stanowiska, o których mowa w ust. 1, powołuje się na okres 5 lat.
3.
Osoby powołane na stanowiska, o których mowa w ust. 1, mogą zgłaszać się do konkursu na te stanowiska po upływie okresu powołania.
§  2.
Postępowanie konkursowe obejmuje:
1)
ogłoszenie o konkursie,
2)
powołanie komisji konkursowej,
3)
rozpatrzenie przez komisję konkursową zgłoszonych kandydatów,
4)
wyłonienie przez komisję konkursową co najmniej jednego kandydata.
§  3.
Konkurs ogłasza organ lub kierownik zakładu pracy, uprawnieni do zatrudnienia na dane stanowiska.
§  4.
1.
Ogłoszenie o konkursie powinno określać:
1)
nazwę i adres zakładu,
2)
stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
wymagane kwalifikacje kandydatów,
4)
termin zgłoszenia wniosku o przystąpienie do konkursu i złożenia wymaganych dokumentów, nie krótszy niż 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia,
5)
przewidywany termin rozpatrzenia wniosków,
6)
podstawowe informacje o warunkach socjalnych, które zapewnia zakład.
2.
Ogłoszenie o konkursie należy:
1)
zamieścić w prasie o zasięgu ogólnokrajowym, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego są stanowiska określone w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz naczelnej pielęgniarki,
2)
podać do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty we wszystkich zakładach społecznych służby zdrowi na terenie województwa, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego jest stanowisko przełożonej pielęgniarek.
§  5.
Komisję konkursową powołuje:
1)
organ lub kierownik zakładu pracy uprawniony do zatrudnienia na stanowiska określone w § 1 ust. 1 pkt 1 i 3,
2)
okręgowa rada lekarska - w odniesieniu do stanowiska ordynatora,
3)
organ kolejowej służby zdrowia - w odniesieniu do stanowisk w zakładach kolejowej służby zdrowia.
§  6.
1.
W razie gdy postępowanie konkursowe dotyczy stanowisk, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w skład komisji konkursowej wchodzą:
1)
dwaj przedstawiciele, w tym przynajmniej jeden lekarz, organu uprawnionego do powołania na dane stanowisko, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego,
2)
przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,
3)
po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w zakładzie,
4)
przedstawiciel samorządu terytorialnego wskazany odpowiednio przez radę gminy lub sejmik wojewódzki albo jego prezydium, a w przypadku m.st. Warszawy - odpowiednio przez radę gminy lub Radę Warszawy, jeżeli organem uprawnionym do powołania na dane stanowisko nie jest organ gminy.
2.
Jeżeli organem uprawnionym do powołania na dane stanowisko jest organ gminy, w skład komisji konkursowej wchodzi również przedstawiciel organu administracji ogólnej, który zlecił zadania związane z prowadzeniem zakładu społecznego służby zdrowia.
3.
Jeżeli postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska dyrektora szpitala klinicznego, w skład komisji konkursowej, oprócz przedstawicieli wymienionych w ust. 1 pkt 1-3, wchodzi przedstawiciel Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
4.
W razie przeprowadzania konkursu na stanowisko ordynatora, w skład komisji konkursowej wchodzą:
1)
przewodniczący komisji - przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,
2)
członkowie komisji:
a)
dyrektor zakładu pracy,
b)
przedstawiciel właściwego nadzoru specjalistycznego,
c)
przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego,
d)
ordynator wyznaczony przez właściwą okręgową radę lekarską,
e)
po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w zakładzie.
5.
W razie przeprowadzania konkursu na stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, w skład komisji konkursowej wchodzą:
1)
dwaj przedstawiciele kierownika zakładu pracy, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego,
2)
naczelna pielęgniarka lub przełożona pielęgniarek, zatrudniona w podobnym zakładzie wskazanym przez organ prowadzący zakład, w którym przeprowadza się konkurs,
3)
po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w zakładzie.
§  7.
1.
Kandydaci zgłaszający się do konkursu powinni przedstawić:
1)
podanie,
2)
dokumenty stwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do zajmowania danego stanowiska, a kandydaci na stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3 - ponadto dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu,
3)
zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
4)
kwestionariusz osobowy,
5)
opinię o pracy z okresu ostatnich 3 lat,
6)
zaświadczenie o niekaralności, w tym za wykroczenia zawodowe.
2.
Komisja konkursowa może żądać od kandydatów innych dokumentów, nie wymienionych w ust. 1, w szczególności zaś dodatkowych opinii o kwalifikacjach zawodowych.
3.
Komisja konkursowa w toku rozmowy z kandydatem może zażądać od niego wykazania się wiadomościami teoretycznymi oraz umiejętnościami praktycznymi, a w stosunku do kandydatów na stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 - zwłaszcza umiejętnościami związanymi z zarządzaniem zakładami służby zdrowia. Wiadomości te sprawdza komisja w pełnym składzie lub jej członkowie wyznaczeni przez przewodniczącego komisji.
§  8.
1.
Konkurs przeprowadza się, jeżeli zgłosiło się co najmniej dwóch kandydatów.
2.
Komisja konkursowa wyłania kandydata lub kandydatów na dane stanowisko w drodze tajnego głosowania.
3.
Z czynności komisji konkursowej sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia nieprzydatności na dane stanowisko wszystkich kandydatów albo gdy zgłosiło się mniej niż dwóch kandydatów, komisja konkursowa zwraca się do uprawnionego organu o ponowne ogłoszenie konkursu.
2.
W razie niepowołania kandydata wyłonionego w drodze konkursu, organ uprawniony ponownie ogłasza konkurs.
3.
Ponowne postępowanie konkursowe powinno nastąpić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od złożenia przez komisję konkursową wniosku, o którym mowa w ust. 1, lub odmowy powołania kandydata przez uprawniony organ.
§  10.
1.
Na czas niezbędny do ponownego przeprowadzenia postępowania konkursowego pełnienie obowiązków na stanowisku objętym konkursem może być powierzone pracownikowi mającemu odpowiednie kwalifikacje.
2.
W razie gdy ponowny konkurs nie wyłoni odpowiedniego kandydata, organ uprawniony może zatrudnić na danym stanowisku osobę mającą wymagane kwalifikacje.
§  11.
1.
Właściwe organy ogłoszą, nie później niż w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie rozporządzenia, konkursy na stanowiska dyrektorów zakładów społecznych służby zdrowia, o których mowa w § 1 ust. 1.
2.
Stosunek pracy z dyrektorem zakładu, który nie przystąpił do konkursu lub nie został na to stanowisko wyłoniony w wyniku konkursu, podlega rozwiązaniu na zasadach i w trybie określonych w przepisach Kodeksu pracy.
3.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do dyrektorów zakładów, powołanych w wyniku postępowania konkursowego w okresie jednego roku przed dniem wejścia w życie rozporządzenia; konkursy na te stanowiska powinny być ogłoszone nie później niż w terminie 5 lat od wejścia w życie rozporządzenia; przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Kierownicy właściwych zakładów społecznych służby zdrowia ogłoszą, nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia, konkursy na stanowiska ordynatorów, z wyjątkiem ordynatorów w szpitalach klinicznych, oraz na stanowiska naczelnych pielęgniarek i przełożonych pielęgniarek szpitali. Przepis § 11 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  13.
Postępowanie konkursowe toczy się na podstawie przepisów dotychczasowych, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia została powołana komisja konkursowa.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 maja 1982 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 15, poz. 120, z 1983 r. Nr 33, poz. 159 i z 1990 r. Nr 28, poz. 170).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.70.416

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb powoływania oraz przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 02/10/1990
Data ogłoszenia: 12/10/1990
Data wejścia w życie: 27/10/1990