Zm.: rozporządzenie - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 września 1990 r.
zmieniające rozporządzenie - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.

Na podstawie art. 37 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1990 r. Nr 23, poz. 138, Nr 34, poz. 199 i Nr 53, poz. 306) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 listopada 1987 r. - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. Nr 38, poz. 218 i z 1989 r. Nr 53, poz. 315) wprowadza się następujące zmiany:
1)
oznaczenie tytułu I otrzymuje brzmienie:

"Tytuł I Wewnętrzna organizacja i zasady funkcjonowania sądów apelacyjnych, wojewódzkich i rejonowych w sprawach administracji i nadzoru administracyjnego";

2)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Nazwę sądu apelacyjnego, wojewódzkiego i rejonowego ustala się zgodnie z nazwą miejscowości stanowiącej jego siedzibę.";

3)
w § 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W sądach apelacyjnych i wojewódzkich istniejące odrębne jednostki organizacyjne do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych używają nazwy swego sądu, uzupełnionej wyrazami "Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.";

4)
rozdział 4 działu I tytułu I otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 4

Wewnętrzna struktura organizacyjna sądów powszechnych

§ 13. 1. Sąd apelacyjny dzieli się na wydziały:

1) wydział cywilny - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego oraz rodzinnego i opiekuńczego,

2) wydział karny - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa karnego,

3) wydział pracy i ubezpieczeń społecznych - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

2. Do wykonywania czynności nadzoru nad działalnością administracyjną sądów oraz dotyczących szkolenia pracowników sądów wojewódzkich i rejonowych tworzy się ponadto w sądzie apelacyjnym wydział wizytacji i doskonalenia kadr; przewodniczącym tego wydziału jest wiceprezes sądu, jeżeli funkcji tej nie zastrzegł dla siebie prezes sądu apelacyjnego,

3. W wydziale, o którym mowa w ust. 2, wyodrębnia się sekcję do spraw szkolenia aplikantów i doskonalenia kadr pracowników sądów oraz innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości w okręgu sądu apelacyjnego.

§ 14. 1. Sąd wojewódzki dzieli się na wydziały:

1) wydział cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego oraz do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw należących do właściwości sądów rodzinnych,

2) wydział karny - do spraw z zakresu prawa karnego,

3) wydział penitencjarny i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych - do spraw penitencjarnych i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach karnych,

4) wydział pracy - do spraw z zakresu prawa pracy,

5) wydział ubezpieczeń społecznych - do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych,

6) wydział gospodarczy - do spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego, powierzonych sądom gospodarczym.

2. W sądzie wojewódzkim, w którym wpływ spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jest niewielki, zamiast odrębnych wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych działa wspólny wydział pracy i ubezpieczeń społecznych.

3. Sąd wojewódzki, w którym nie utworzono wydziału gospodarczego, wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych ani wydziału penitencjarnego i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych, dzieli się na wydziały wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, przy czym sprawy penitencjarne i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach karnych należą do właściwości wydziału karnego.

§ 15. Do wykonywania czynności nadzoru tworzy się w sądzie wojewódzkim referat wizytacyjny, chyba że nie pozwalają na to warunki organizacyjne sądu.

§ 16. 1. Sąd rejonowy dzieli się na wydziały:

1) wydział cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego,

2) wydział karny - do spraw z zakresu prawa karnego,

3) wydział rodzinny i nieletnich (sąd rodzinny) - do spraw:

a) z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego,

b) dotyczących demoralizacji i czynów karalnych nieletnich,

c) dotyczących leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających i psychotropowych,

4) wydział pracy (sąd pracy) - do spraw z zakresu prawa pracy,

5) wydział gospodarczy - do spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego powierzonych sądom gospodarczym oraz do prowadzenia rejestrów powierzonych sądom rejonowym.

2. Sąd rejonowy, w którym nie utworzono wydziału rodzinnego i nieletnich, wydziału pracy ani wydziału gospodarczego, dzieli się na wydziały wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2.

§ 17. 1. W zarządzeniu o utworzeniu w sądzie apelacyjnym, wojewódzkim i rejonowym innego wydziału niż wymienione w § 13, 14 i 16 określa się jego nazwę i zakres spraw przekazanych temu wydziałowi.

2. Poszczególne wydziały oznacza się kolejnymi liczbami rzymskimi.

§ 18. 1. Jeżeli rodzaje i liczba spraw za tym przemawiają, w ramach wydziałów wymienionych w przepisach poprzedzających mogą być utworzone sekcje dla określonych rodzajów spraw.

2. Sekcje, o których mowa w ust. 1, tworzy prezes sądu apelacyjnego w wydziałach sądu apelacyjnego, a prezes sądu wojewódzkiego - w wydziałach sądu wojewódzkiego i sądów rejonowych w uzgodnieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

§ 19. Przewodniczącymi wydziałów w sądach wojewódzkich są wiceprezesi tych sądów lub wyznaczeni sędziowie. W sądach wojewódzkich o obsadzie etatowej powyżej 15 sędziów wiceprezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi.

§ 20. Przewodniczącymi wydziałów w sądach rejonowych są prezesi i wiceprezesi tych sądów lub wyznaczeni sędziowie. W sądach rejonowych o obsadzie etatowej powyżej 10 sędziów prezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi, a w sądach rejonowych o obsadzie powyżej 20 sędziów również wiceprezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi.

§ 21. Każdy wydział posiada oddzielny sekretariat.

§ 22. Czynności z zakresu administracji sądowej mające na celu zapewnienie warunków do realizacji podstawowej działalności sądu są wykonywane w oddziałach sądów apelacyjnych, wojewódzkich i rejonowych.

§ 23. W sądzie apelacyjnym tworzy się oddziały: administracyjny, finansowy, kadr, gospodarczy oraz inwestycji i remontów.

§ 24. 1. W sądzie wojewódzkim tworzy się oddziały administracyjny i finansowy.

2. W sądzie wojewódzkim o większej liczbie etatów mogą być również utworzone inne wyspecjalizowane komórki organizacyjne, powołane do wykonywania czynności z zakresu poszczególnych działów administracji sądowej.

§ 25. W sądzie apelacyjnym oraz w sądzie wojewódzkim, o którym mowa w § 24 ust. 2, na wniosek prezesa sądu może być utworzone stanowisko dyrektora administracyjnego.

§ 26. 1. W sądzie rejonowym tworzy się oddział administracyjny oraz stanowisko pracy głównego księgowego.

2. W sądzie rejonowym o większej liczbie etatów może być utworzony oddział finansowy.

§ 27. Organizację i zakres działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej, a także tryb tworzenia komórek organizacyjnych, o których mowa w § 24 ust. 2 oraz w § 26 ust. 2, określają przepisy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.

§ 271. 1. Zadania związane ze współpracą sądu z prasą wykonuje prezes sądu lub wiceprezes albo wyznaczony sędzia.

2. W sądach apelacyjnych i w sądach wojewódzkich mogą działać rzecznicy prasowi. Rzecznika prasowego powołuje prezes sądu; w zakresie działalności prasowo-informacyjnej rzecznik podlega bezpośrednio prezesowi sądu.

3. Obowiązki dotyczące współdziałania sądu z prasą określają odrębne przepisy.";

5)
w § 34 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Do obowiązków prezesa sądu wojewódzkiego należą ponadto sprawy administracji i nadzoru nad sądami rejonowymi w okręgu sądu wojewódzkiego powierzonego jego kierownictwu, z wyłączeniem spraw przekazanych przez Ministra Sprawiedliwości prezesowi sądu apelacyjnego.";

6)
w § 38:
a)
skreśla się pkt 1,
b)
pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) prowadzenie wykazów służbowych sędziów oraz dokonywanie okresowych ocen kwalifikacyjnych innych pracowników sądowych na podstawie odrębnych przepisów.";

7)
§ 39 i 40 otrzymują brzmienie:

"§ 39. 1. Prezes sądu wojewódzkiego wykonuje w stosunku do sądów rejonowych w okręgu sądu wojewódzkiego powierzonego jego kierownictwu odpowiednie obowiązki określone w § 38, z wyłączeniem obowiązków powierzonych przez Ministra Sprawiedliwości prezesowi sądu apelacyjnego.

2. Szczegółowy podział zadań pomiędzy prezesami sądu apelacyjnego i wojewódzkiego w zakresie wykonywania nadzoru nad działalnością administracyjną sądów przez Ministra Sprawiedliwości oraz jego organy określają odrębne przepisy.

3. Do obowiązków prezesa sądu wojewódzkiego należy ponadto:

1) opracowywanie propozycji co do stanu zatrudnienia w sądzie wojewódzkim i sądach rejonowych oraz - w zakresie nie zastrzeżonym do wyłącznej kompetencji Ministra Sprawiedliwości - załatwianie spraw kadrowych w odniesieniu do pracowników sądu wojewódzkiego oraz do zatrudnionych w sądach rejonowych: sędziów, asesorów i aplikantów sądowych, urzędników zajmujących stanowiska kierownicze, kuratorów zawodowych i komorników,

2) prowadzenie ewidencji biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych,

3) przedstawianie, w razie stwierdzenia potrzeby, Ministrowi Sprawiedliwości wniosków o wniesienie rewizji nadzwyczajnych od orzeczeń sądu wojewódzkiego oraz sądów rejonowych,

4) przedstawianie Rzecznikowi Praw Obywatelskich na jego żądanie informacji o stanie sprawy prowadzonej w sądzie wojewódzkim lub w nadzorowanym sądzie rejonowym.

4. Prezes sądu apelacyjnego opracowuje propozycje co do stanu zatrudnienia oraz załatwia sprawy kadrowe, nie zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Ministra Sprawiedliwości - w odniesieniu do pracowników sądu apelacyjnego, opiniuje wnioski prezesów sądów wojewódzkich w zakresie potrzeb etatowych podległych im jednostek organizacyjnych, a także wykonuje odpowiednio obowiązki, o których mowa w ust. 3 pkt 3 i 4.

§ 40. O wydaniu ważniejszych zarządzeń i wyjaśnień w sprawach z zakresu administracji prezes sądu apelacyjnego oraz prezes sądu wojewódzkiego zawiadamia Ministerstwo Sprawiedliwości.";

8)
w § 42 oznaczenie ust. 1 oraz treść ust. 2 skreśla się;
9)
§ 52 skreśla się;
10)
w § 55 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Sekretariaty sądowe przyjmują interesantów przez czas urzędowania, a raz w tygodniu dodatkowo po południu, z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i zwyczajów.";

11)
w § 63 w ust. 1:
a)
w pkt 2 po wyrazie "obciążenia" dodaje się wyrazy "według zasad ustalonych przez kolegium sądu wojewódzkiego,";
b)
w pkt 6 skreśla się wyrazy "i wytycznych";
12)
w § 63 ust. 4 skreśla się;
13)
w § 83 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Protokolant zajmuje miejsce przy stole sędziowskim po lewej stronie sądu.

4. Prokurator, oskarżyciel inny niż prokurator, powód lub wnioskodawca zajmują miejsce przed stołem sędziowskim po prawej stronie, a oskarżony, pozwany i inni uczestnicy postępowania - po lewej stronie sądu. Interwenient uboczny zajmuje miejsce obok strony, do której przystąpił.";

14)
w § 90 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. O zastosowaniu przewidzianych w art. 42, 43, 44 i 46 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych środków mających na celu utrzymanie powagi sądu należy uczynić wzmiankę w protokole posiedzenia, ze szczegółowym podaniem okoliczności stanowiących przyczynę ich zastosowania. Postanowienie o ukaraniu karą porządkową również wpisuje się do protokołu.";

15)
w § 105 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Akta sprawy przesyła się na każde żądanie po dokonaniu niezbędnych czynności w sprawie: Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwu Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu oraz Rzecznikowi Praw Obywatelskich, a w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - również innym podmiotom uprawnionym do wnoszenia rewizji nadzwyczajnej oraz sądowi rewizyjnemu i prezesowi tego sądu.";

16)
rozdział 9 działu I tytułu II "Zawiadamianie o niewłaściwej działalności przedsiębiorstw państwowych lub innych państwowych i społecznych jednostek organizacyjnych" skreśla się;
17)
rozdział 10 działu I tytułu II otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 10

Czynności w sprawach dotyczących zgodności aktów normatywnych z Konstytucją lub aktami ustawodawczymi.

§ 119. 1. W wypadkach, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 22, poz. 98, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178 i Nr 73, poz. 436 oraz z 1990 r. Nr 3, poz. 16, Nr 6, poz. 35 i Nr 34, poz. 198), sąd pierwszej instancji wydaje postanowienie o zawiadomieniu organu uprawnionego do skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego i zawiesza postępowanie w sprawie.

2. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, sąd powinien uzasadnić wątpliwości co do zgodności przepisu aktu niższego rzędu z przepisem aktu wyższego rzędu, przemawiające za potrzebą skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

3. Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, sąd pierwszej instancji przesyła organowi uprawnionemu do skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego za pośrednictwem prezesa sądu wojewódzkiego wraz z wnioskiem o nadesłanie odpisu pytania prawnego w razie wystąpienia z takim pytaniem; odpis ten załącza do akt sprawy.

4. Po otrzymaniu odpisu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sąd podejmuje zawieszone postępowanie.

§ 120. Przepisy § 119 ust. 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio, jeżeli z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego zwraca się skład orzekający sądu rewizyjnego.

§ 121. Niezależnie od trybu postępowania, o którym mowa w § 119 i 120, sąd powinien zawiadomić uprawniony organ o stwierdzonej w toku rozpoznawania sprawy niezgodności aktu ustawodawczego z Konstytucją oraz innego aktu normatywnego z Konstytucją lub aktem ustawodawczym - nawet jeżeli nie ma to znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.";

18)
w § 128 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Prokuratora oraz Rzecznika Praw Obywatelskich zawiadamia się o sprawie w szczególności wówczas, gdy wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.";

19)
w § 130 w ust. 2 skreśla się wyrazy "art. 194 § 4 i";
20)
§ 145 otrzymuje brzmienie:

"§ 145. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, ogłoszenia sądowe wywiesza się w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania lub pobytu osoby nieobecnej, a w braku tej podstawy - właściwej ze względu na siedzibę sądu.";

21)
§ 167 otrzymuje brzmienie:

"§ 167. W postępowaniu nakazowym i upominawczym sąd wydaje na posiedzeniu niejawnym nakaz zapłaty lub postanowienie odmowne.";

22)
§ 170 i 171 skreśla się;
23)
§ 174 otrzymuje brzmienie:

"§ 174. O wezwaniu innych zainteresowanych w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości (art. 609 § 2 kpc) ogłasza się również w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.";

24)
§ 179 skreśla się;
25)
§ 207 skreśla się;
26)
§ 209 otrzymuje brzmienie:

"§ 209. Obwieszczenia z zakresu rejestru handlowego dokonuje się przez umieszczenie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń w budynku sądowym i lokalu urzędu gminy.";

27)
w § 220 skreśla się oznaczenie ust. 1 oraz treść ust. 2;
28)
oznaczenie rozdziału 3 działu II tytułu II otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 3

Przepisy szczególne w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, w sprawach dotyczących nieletnich oraz osób uzależnionych od alkoholu i środków odurzających i psychotropowych.";

29)
§ 315 otrzymuje brzmienie:

"§ 315. Niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia o umieszczeniu małoletniego lub nieletniego w zakładzie wychowawczym lub innej odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej, sędzia zwraca się do właściwego kuratora oświaty i wychowania o skierowanie podopiecznego do odpowiedniej placówki lub zakładu.";

30)
w § 317 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Niezwłocznie po otrzymaniu skierowania, o którym mowa w § 315 i 316, sędzia poleca doprowadzenie podopiecznego do odpowiedniego zakładu lub placówki.";

31)
w § 357 skreśla się wyrazy "albo wobec której zastosowano nadzór ochronny lub umieszczenie w ośrodku przystosowania społecznego";
32)
oznaczenie rozdziału 3 działu III tytułu II otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 3

Stosowanie środków zapobiegawczych i postępowanie z osobami pozbawionymi wolności";

33)
w § 359 skreśla się ust. 2;
34)
w § 382 w ust. 1 wyrazy "terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego" zastępuje się wyrazami "urzędu gminy";
35)
§ 384 skreśla się;
36)
w § 394:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "nadzorów ochronnych",
b)
w ust. 3 skreśla się wyrazy "lub nadzorze ochronnym";
37)
oznaczenie oddziału 2 rozdziału 5 działu III tytułu II otrzymuje brzmienie:

"Oddział 2. Kara pozbawienia wolności";

38)
w § 395 skreśla się ust. 6;
39)
§ 399, 400, 401 skreśla się;
40)
§ 407 otrzymuje brzmienie:

"§ 407. 1. Skazanym przebywającym w zakładach karnych i aresztach śledczych decyzję o ułaskawieniu wręcza sędzia penitencjarny.

2. Jeżeli z decyzji o ułaskawieniu wynika obowiązek niezwłocznego zwolnienia skazanego z zakładu karnego lub aresztu śledczego, sędzia penitencjarny doręcza ponadto administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego nakaz zwolnienia oraz odpis zarządzenia o zwolnieniu skazanego na skutek zastosowania prawa łaski. Akta sprawy wraz z drugim egzemplarzem odpisu wyciągu z decyzji o ułaskawieniu w celu dalszego jej wykonania sąd penitencjarny przesyła sądowi, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji.

3. W razie powstania szczególnych trudności, można odstąpić od wręczenia decyzji o ułaskawieniu w sposób określony w ust. 1 i przesłać ją za pośrednictwem urzędu pocztowego.

4. Jeżeli decyzja o ułaskawieniu dotyczy skazanego pozostającego na wolności, sąd pierwszej instancji bądź sąd penitencjarny zwraca się pisemnie do ułaskawionego o przybycie do sądu w oznaczonym terminie w celu wręczenia mu przez sędziego decyzji o ułaskawieniu. W razie niestawiennictwa ułaskawionego, odpis wyciągu z decyzji o ułaskawieniu przesyła się mu za pośrednictwem urzędu pocztowego.

5. Po dokonaniu czynności związanych z doręczeniem aktu łaski (zwolnieniem ułaskawionego z zakładu karnego bądź aresztu śledczego) oraz wydaniem postanowienia w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia, sąd penitencjarny przesyła akta sprawy, wraz z drugim egzemplarzem odpisu wyciągu z decyzji o ułaskawieniu, sądowi, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, w celu dalszego jej wykonania.

6. O wszystkich wypadkach ułaskawienia powiadamia się Centralny Rejestr Skazanych. W razie gdy ułaskawienie dotyczy darowania lub skrócenia okresu obowiązywania kary dodatkowej, zawiadamia się ponadto odpowiednie organy i instytucje wymienione w art. 176, 177, 178 i 182 kkw.

7. Jeżeli Prezydent nie skorzystał z prawa łaski zawiadomienie w tym przedmiocie doręcza sąd pierwszej instancji zarówno skazanym przebywającym w zakładach karnych i aresztach śledczych, jak i osobom przebywającym na wolności.";

41)
§ 410 skreśla się;
42)
w § 412 wyrazy "odpowiedni terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej" zastępuje się wyrazami "właściwy terenowy organ rządowej administracji ogólnej lub urząd gminy";
43)
w § 414 skreśla się wyrazy "o ile nie została orzeczona jednocześnie kara konfiskaty mienia".
§  2.
Użyte w przepisach § 173 ust. 3 pkt 2, § 178, 189 ust. 1, § 305, 355 i 413 ust. 1 określenia dotyczące terenowego organu administracji państwowej zastępuje się użytym w odpowiednim przypadku określeniem "właściwy terenowy organ rządowej administracji ogólnej."
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1990 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.66.394

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.
Data aktu: 25/09/1990
Data ogłoszenia: 29/09/1990
Data wejścia w życie: 01/10/1990