Tryb legitymowania i zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach, dworcach oraz środkach transportu przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1990 r.
w sprawie trybu legitymowania i zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach, dworcach oraz środkach transportu przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa, zwani dalej "funkcjonariuszami", podczas wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych podejmowanych w celu rozpoznania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, których ściganie należy do zadań Urzędu Ochrony Państwa, mają prawo:
1)
legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
2)
zatrzymywania osób w trybie i w wypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,
3)
dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach, dworcach oraz środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.
§  2.
1.
Przystępując do legitymowania funkcjonariusz okazuje legitymację służbową lub znak identyfikacyjny w taki sposób, aby istniała możliwość odczytania numeru i nazwy organu, który je wydał.
2.
Na żądanie legitymowanego funkcjonariusz umożliwia odnotowanie danych, o których mowa w ust. 1.
3.
Tożsamość legitymowanego ustala się na podstawie:
1)
dowodu osobistego,
2)
tymczasowego dowodu osobistego,
3)
tymczasowego zaświadczenia tożsamości,
4)
dowodu tożsamości cudzoziemca,
5)
paszportu.
4.
Tożsamość legitymowanego można ustalić również na podstawie:
1)
innych nie budzących wątpliwości dokumentów,
2)
oświadczeń osób, których tożsamość można ustalić w sposób określony w ust. 3.
5.
Funkcjonariusz odnotowuje dane osoby legitymowanej oraz czas i miejsce, w którym dokonano legitymowania.
§  3.
1.
Przystępując do zatrzymania funkcjonariusz jest obowiązany:
1)
sprawdzić, czy osoba zatrzymana posiada broń lub inne niebezpieczne przedmioty, które mogą służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, i odebrać je, a także odebrać inne przedmioty mogące stanowić dowody rzeczowe lub podlegające przepadkowi,
2)
poinformować osobę, wobec której podjęto czynności służbowe, o zatrzymaniu i jego przyczynie oraz uprzedzić o obowiązku zastosowania się do wydanych poleceń,
3)
doprowadzić osobę zatrzymaną do jednostki Urzędu Ochrony Państwa lub Policji.
2.
Funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, w granicach dostępnych środków, osobie zatrzymanej, która ma widoczne obrażenia ciała lub straciła przytomność.
3.
Osobie zatrzymanej należy zapewnić pomoc lekarską zawsze, gdy będzie potrzebna, a w szczególności w przypadkach:
1)
wymienionych w ust. 2,
2)
żądania przez osobę zatrzymaną niezwłocznego zbadania przez lekarza,
3)
oświadczenia osoby zatrzymanej, że cierpi ona na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby życiu lub zdrowiu,
4)
gdy według posiadanych przez Policję lub Urząd Ochrony Państwa informacji osoba zatrzymana jest chora zakaźnie.
§  4.
Czas zatrzymania liczy się od chwili faktycznego pozbawienia człowieka wolności, choćby poinformowanie o zatrzymaniu nastąpiło później.
§  5.
Każdy przypadek zatrzymania dokumentuje się w ewidencji osób zatrzymanych, prowadzonej w jednostce Urzędu Ochrony Państwa lub Policji.
§  6.
1.
Przed przystąpieniem do kontroli osobistej funkcjonariusz okazuje legitymację służbową w sposób określony w § 2 ust. 1 i 2.
2.
Kontroli osobistej powinno się dokonywać w miarę możliwości za pośrednictwem osób tej samej płci w pomieszczeniu niedostępnym, na czas kontroli, dla osób postronnych.
§  7.
Funkcjonariusze przeglądają zawartość bagaży w obecności ich posiadaczy, a sprawdzenie ładunków, o których mowa w § 1 pkt 3, odbywa się w obecności przedstawiciela przewoźnika.
§  8.
Funkcjonariusze nie korzystają z uprawnień określonych w § 1 pkt 2 i 3, § 6 i 7 w stosunku do:
1)
członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi,
2)
innych osób korzystających z immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na mocy ustaw, umów międzynarodowych albo powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
§  9.
1.
Funkcjonariusz, który wykonał czynności określone w § 1 pkt 3, sporządza raport, który przekazuje przełożonemu.
2.
Raport powinien zawierać:
1)
oznaczenie czynności, jej czas i miejsce oraz osób w niej uczestniczących,
2)
opis przebiegu czynności oraz oświadczenia i wnioski jej uczestników,
3)
treść poleceń wydanych w toku czynności,
4)
w miarę potrzeby opis innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności.
§  10.
1.
Funkcjonariusz, który w toku czynności wymienionych w § 1 pkt 3 ujawnił przedmioty mogące służyć popełnieniu lub pochodzące z czynu zabronionego pod groźbą kary, jest obowiązany przedmioty te zatrzymać i o zatrzymaniu sporządzić protokół w dwóch egzemplarzach.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
dane osobowe funkcjonariusza oraz nazwę jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, w której pełni służbę,
2)
określenie rodzaju czynności, w której wyniku nastąpiło zatrzymanie przedmiotów,
3)
dane, odpowiednio, osoby, którą poddano kontroli osobistej, posiadacza bagażu albo przedstawiciela przewoźnika i właściciela ładunku,
4)
szczegółowy opis przedmiotów, o których mowa w ust. 1, ujawnionych w toku czynności,
5)
sposób zabezpieczenia przedmiotów,
6)
podpisy funkcjonariusza oraz osoby, o której mowa w pkt 3.
3.
Zatrzymane przedmioty wraz z oryginałem protokołu funkcjonariusz przekazuje niezwłocznie kierownikowi jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, w której pełni służbę. Drugi egzemplarz protokołu otrzymuje jako pokwitowanie osoba, o której mowa w ust. 2 pkt 3.
4.
Do dalszego toku postępowania w związku z ujawnieniem przedmiotów określonych w ust. 1 stosuje się przepisy Kodeksu postępowania karnego.
§  11.
W razie gdy przedmioty ujawnione w wyniku czynności, o których mowa w § 1 pkt 3, stwarzają niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, funkcjonariusz jest obowiązany podjąć działania zmierzające do usunięcia niebezpieczeństwa.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.56.325

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb legitymowania i zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach, dworcach oraz środkach transportu przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.
Data aktu: 30/07/1990
Data ogłoszenia: 23/08/1990
Data wejścia w życie: 23/08/1990