Zasady i tryb udzielania stowarzyszeniom dotacji celowych na finansowanie zadań zleconych przez państwo oraz na częściowe finansowanie działalności statutowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lipca 1990 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania stowarzyszeniom dotacji celowych na finansowanie zadań zleconych przez państwo oraz na częściowe finansowanie działalności statutowej.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1990 r. z dnia 23 lutego 1990 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady i tryb udzielania dotacji stowarzyszeniom w 1990 r. na:
1)
realizację zadań zleconych przez państwo w przepisach prawa lub na podstawie porozumienia,
2)
częściowe finansowanie działalności statutowej.
§  2.
1.
Dotacje na finansowanie zadań zleconych przez państwo mogą być udzielone przez właściwych ministrów w ramach środków powierzonych im w odpowiednich częściach budżetu państwa na podstawie przedstawionych przez stowarzyszenia szczegółowych zestawień potrzeb i planowanych wydatków na wykonanie zadań zleconych, z uwzględnieniem charakteru i zakresu tych zadań.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do udzielania przez wojewodów dotacji na finansowanie zadań zleconych stowarzyszeniom.
§  3.
Dotacje celowe z przeznaczeniem na częściowe finansowanie działalności statutowej mogą być przyznane stowarzyszeniom, które prowadzą działalność w zakresie nauki, kultury, zdrowia, pomocy społecznej, ochrony konsumentów, problemów środowisk kombatanckich oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego, spraw mniejszości narodowych i współpracy z Polonią zagraniczną.
§  4.
Minister­Szef Urzędu Rady Ministrów udziela dotacji, o których mowa w § 3, na wniosek właściwego ministra. Wnioski o udzielenie dotacji stowarzyszeniom na prowadzenie działalności w zakresie spraw dotyczących współpracy z Polonią zagraniczną przedstawia minister właściwy do spraw kontaktów z partiami politycznymi i organizacjami społecznymi. Wnioski o udzielanie dotacji na prowadzenie działalności w zakresie spraw mniejszości narodowych przedstawia Minister Kultury i Sztuki.
§  5.
1.
W celu uzyskania dotacji, o których mowa § 3, stowarzyszenie występuje z umotywowanym wnioskiem do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności statutowej stowarzyszenia lub zakres tej działalności. Wniosek powinien zawierać w szczególności propozycje wydatkowania kwot otrzymanej dotacji.
2.
Właściwy minister po przeprowadzeniu merytorycznej oceny dotychczasowej działalności stowarzyszenia oraz danych zawartych we wniosku, a także możliwości należytego wykorzystania przez stowarzyszenie przyznanych środków występuje do Ministra­Szefa Urzędu Rady Ministrów o udzielenie dotacji.
§  6.
1.
Właściwi ministrowie sprawują kontrolę nad gospodarowaniem przez stowarzyszenie środkami przyznanych dotacji.
2.
Stowarzyszenia mają obowiązek rozliczania się z wydatkowanych kwot otrzymanych dotacji, przedstawiając właściwym ministrom szczegółowe zestawienia wydatków na realizację zadań zleconych albo na działalność statutową objętą dotacją.
§  7.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o właściwym ministrze, należy przez to rozumieć także kierownika urzędu centralnego, jeżeli dysponuje on środkami, o których mowa w § 2.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1990 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.51.303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania stowarzyszeniom dotacji celowych na finansowanie zadań zleconych przez państwo oraz na częściowe finansowanie działalności statutowej.
Data aktu: 24/07/1990
Data ogłoszenia: 01/08/1990
Data wejścia w życie: 01/08/1990, 01/01/1990