Zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 maja 1990 r.
w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1989 r. Nr 3, poz. 12 i Nr 74, poz. 443), art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U z 1989 r. Nr 27, poz. 147 i Nr 74, poz. 443) oraz art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zwalnia się, na warunkach określonych w rozporządzeniu, od podatków obrotowego i dochodowego, zwanych dalej "podatkami", osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych, zwane dalej "podatnikami", osiągające przychody z nowo uruchomionej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest:
1)
handel, w tym hurtowy, artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem handlu obnośnego i obwoźnego oraz sprzedaży kwiatów i napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu,
2)
handel, w tym hurtowy, artykułami przemysłowymi, z wyjątkiem handlu obnośnego i obwoźnego,
3)
prowadzenie zakładów i punktów gastronomicznych, w których nie sprzedaje się napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, zakładów hotelarskich, obozowisk i domków turystycznych,
4)
wytwarzanie energii w elektrowniach wodnych lub wiatrowych,
5)
wytwarzanie biogazu,
6)
świadczenie usług sanitarno-weterynaryjnych,
7)
świadczenie usług związanych z przetwórstwem mięsnym,
8)
działalność usługowa i wytwórczo-usługowa, z wyjątkiem usług transportowych, rozrywkowych i w zakresie służby zdrowia, prowadzona w zakresie i przy stanie zatrudnienia określonym w odrębnych przepisach dotyczących opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym w formie karty podatkowej.
2.  1
 Zwolnienie od podatków określone w ust. 1 nie dotyczy podatku obrotowego pobieranego przez urzędy celne, podatku obrotowego od sprzedaży na eksport oraz podatku obrotowego od działalności handlowej, dla której zostały określone stawki podatku w wysokości przekraczającej 1%.
3. 
Za handel obnośny i obwoźny uważa się sprzedaż detaliczną towarów ze skrzyni, walizy, kosza, z samochodu, wozu konnego albo w inny sposób przenoszonych lub przewożonych z miejsca na miejsce, jeżeli podatnik nie posiada równocześnie pomieszczenia, w którym stale prowadzona jest sprzedaż takich towarów.
4. 
Warunki dotyczące zakresu i stanu zatrudnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 8, ocenia się według odrębnych przepisów w sprawie karty podatkowej, obowiązujących w dniu rozpoczęcia nowo uruchomionej działalności.
§  2. 
1. 
Zwolnienie od podatków przysługuje podatnikom, którzy:
1)
uruchomią w okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 1990 r. jeden lub więcej rodzajów działalności, o których mowa w § 1 ust. 1,
2)
w okresie ostatnich trzech lat nie wykonywali działalności gospodarczej, w tym również na podstawie umowy na warunkach zlecenia lub umowy agencyjnej, z wyjątkiem działalności w zakresie prowadzenia elektrowni wodnych lub wiatrowych oraz produkcji biogazu,
3)
równocześnie nie wykonują innej działalności gospodarczej niż zwolniona od podatków na podstawie § 1 ust. 1; nie dotyczy to podatników prowadzących elektrownie wodne i wiatrowe oraz wytwarzających biogaz.
2. 
Warunek określony w ust. 1 pkt 2 nie ma zastosowania do podatników:
1)
których przychody z tytułu wykonywania działalności były bezterminowo zwolnione od podatków obrotowego i dochodowego z mocy odrębnych przepisów,
2)
którzy uruchamiają działalność w zakresie prowadzenia elektrowni wodnych lub wiatrowych oraz wytwarzania biogazu.
3. 
Warunki określone w ust. 1 pkt 2 i 3 powinien spełniać również małżonek podatnika; przepis ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4. 
W razie gdy nowo uruchomiona działalność wykonywana jest przez wspólników, warunki określone w ust. 1 pkt 2 i 3 powinni spełniać wszyscy wspólnicy i ich małżonkowie.
5. 
Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od podatków zmiana miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli działalność jest również wykonywana w warunkach uprawniających do zwolnienia.
6. 
W razie przekształcenia formy prawnej przedsiębiorstwa (zakładu) w okresie zwolnienia w spółkę cywilną osób fizycznych lub przystąpienia do istniejącej takiej spółki nowego wspólnika, zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego w pozostałej części okresu (pięcioletniego, dwuletniego lub rocznego) przysługuje również przystępującemu do spółki wspólnikowi, pod warunkiem że nie zachodzą okoliczności wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  3. 
1. 
Zwolnienie od podatków obejmuje okres:
1)
pięciu lat - jeżeli chodzi o rodzaje działalności określone w § 1 ust. 1 pkt 4 i 5,
2)
dwóch lat - jeżeli chodzi o rodzaje działalności określone w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 8,
3)
jednego roku - przy prowadzeniu działalności określonej w § 1 ust. 1 pkt 2,

- licząc od dnia rozpoczęcia przez podatnika nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

2. 
Podatnikom, którzy:
1)
uruchomią dwa lub więcej rodzajów działalności spośród wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 8, przysługuje zwolnienie w okresie dwóch lat licząc od dnia rozpoczęcia tej działalności, która została uruchomiona jako pierwsza,
2)
obok działalności określonej w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 8 uruchomią działalność w zakresie handlu artykułami przemysłowymi, przysługuje zwolnienie w okresie od dnia rozpoczęcia działalności, która została uruchomiona jako pierwsza, do dnia, w którym upływa roczny okres od uruchomienia handlu artykułami przemysłowymi.
3. 
Za dzień rozpoczęcia działalności uważa się dzień, w którym powstał obrót w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym.
4. 
W razie przerwy w wykonywaniu działalności, spowodowanej chorobą, urlopem macierzyńskim, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, klęską żywiołową lub innym zdarzeniem losowym, która trwała nieprzerwanie co najmniej dwa miesiące, okres zwolnienia od podatków przedłuża się o cały okres przerwy, jeżeli podatnik lub osoba działająca w jego imieniu zawiadomi urząd skarbowy o tej przerwie w terminie siedmiu dni od dnia jej rozpoczęcia i od dnia jej zakończenia.
§  4. 
1. 
Uruchomienia działalności na terenie nie zabudowanym lub w lokalu (budynku) nabytym, wydzierżawionym albo przejętym w użytkowanie na podstawie innego tytułu nie uważa się za uruchomienie nowej działalności, jeżeli na terenie tym lub w lokalu (budynku) w okresie ostatnich trzech lat była prowadzona tego samego rodzaju działalność wytwórcza, usługowa lub handlowa.
2. 
Nie stanowi przeszkody do uznania za nowo uruchomioną działalność podjętej na terenie nie zabudowanym lub w lokalu (budynku), w którym w okresie ostatnich trzech lat była prowadzona tego samego rodzaju działalność wytwórcza, usługowa lub handlowa przez jednostkę gospodarki uspołecznionej; nie dotyczy to jednak działalności prowadzonej na podstawie umowy na warunkach zlecenia lub umowy agencyjnej, jeżeli była ona prowadzona przez członka rodziny podatnika.
3. 
Uruchomienie działalności w zakładzie nabytym od podatnika przechodzącego na emeryturę lub rentę przez osobę podejmującą po raz pierwszy wykonywanie działalności we własnym imieniu i nie będącą członkiem rodziny tego podatnika uważa się za uruchomienie nowej działalności.
4. 
Członkami rodziny w rozumieniu ust. 2 i 3 są: małżonek, dzieci własne i przysposobione, pasierbowie, dzieci obce przyjęte na wychowanie, rodzice, osoby przysposabiające, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.
§  5. 
1. 
Podatnicy zwolnieni od podatku są obowiązani zgłaszać obowiązek podatkowy na każdy rok podatkowy objęty zwolnieniem i uiszczać opłatę związaną z tym zgłoszeniem.
2. 
Podatnicy, z wyjątkiem wykonujących działalność w warunkach uprawniających do opłacania podatków w formie karty podatkowej, są obowiązani:
1)
prowadzić w pełnym zakresie podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
2) 2
 na dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres objęty zwolnieniem, sporządzić remanent towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach, o których mowa w pkt 1,
3) 3
 składać urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru o wysokości obrotu i dochodu osiągniętego w roku podatkowym w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
3. 
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów dołączają do zeznania tę księgę.
§  6. 
1. 
Zwolnienie od podatków następuje pod warunkiem, że podatnik w okresie objętym zwolnieniem i w ciągu dwóch lat po tym okresie nie zaprzestanie na stałe wykonywania działalności gospodarczej.
2. 
Decyzję o zwolnieniu, z zastrzeżeniem dopełnienia przez podatnika warunku określonego w ust. 1, wydaje urząd skarbowy na pisemny wniosek podatnika, zgłoszony przed rozpoczęciem działalności. We wniosku podatnik powinien zamieścić oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, określone dla danego rodzaju działalności.
3. 
Za każdy rok podatkowy objęty zwolnieniem urząd skarbowy dokonuje wymiaru podatków na ogólnych zasadach albo odpowiadających opłacie za kartę podatkową, jeżeli podatnik spełnia warunki do opodatkowania w tej formie.
4. 
Urząd skarbowy odracza pobór ustalonych podatków do czasu upływu dwóch lat, licząc od końca okresu objętego zwolnieniem. Jeżeli w ciągu dwóch lat podatnik nie zaprzestanie na stałe wykonywania działalności gospodarczej, urząd skarbowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w sprawie wymiaru podatków za okres objęty zwolnieniem.
5.  4
 Za zaprzestanie na stałe wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu ust. 4 uważa się likwidację działalności gospodarczej.
6.  5
 Za zaprzestanie na stałe wykonywania działalności gospodarczej uważa się również przerwanie tej działalności przez zaniechanie dokonywania zakupu i sprzedaży towarów handlowych, produkcji wyrobów albo świadczenia usług na okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy w ciągu dwóch lat po upływie okresu zwolnienia, chyba że zostało to spowodowane zdarzeniami, o których mowa w ust. 7.
7.  6
 Urząd skarbowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w sprawie wymiaru podatków na wniosek podatnika również w razie zaprzestania wykonywania działalności na stałe z powodu choroby, klęski żywiołowej lub innego zdarzenia losowego uniemożliwiającego dalsze prowadzenie działalności.
§  7. 
1. 
Podatnik jest obowiązany zawiadomić pisemnie urząd skarbowy o utracie warunków do zwolnienia od podatków najpóźniej w terminie siedmiu dni od dnia powstania okoliczności powodujących utratę warunków do zwolnienia.
2. 
Podatnik, który w terminie określonym w ust. 1 zawiadomi urząd skarbowy o utracie warunków do zwolnienia od podatków, traci prawo do tego zwolnienia, poczynając od miesiąca, w którym utracił te warunki.
3. 
Podatnik, który nie dopełnił obowiązku terminowego zawiadomienia urzędu skarbowego o utracie warunków do zwolnienia od podatków, traci prawo do tego zwolnienia, poczynając od roku podatkowego, w którym utracił te warunki.
4. 
Podatnik, który wprowadził urząd skarbowy w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatków, traci prawo do tego zwolnienia za cały okres działalności.
5. 
Podatnik traci również prawo do zwolnienia od podatków w razie stwierdzenia, że nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, lub prowadzi ją nierzetelnie. W tym wypadku utrata zwolnienia następuje za cały okres zwolnienia, a jeżeli w ciągu tego okresu podatnik zaprzestał prowadzenia księgi lub urząd skarbowy stwierdził jej nierzetelność - za okres od zaprzestania prowadzenia tej księgi lub poczynając od roku, którego dotyczy stwierdzona nierzetelność.
§  8. 
1. 
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 1984 r. w sprawie zwolnienia od podatku obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności wytwórczej i usługowej (Dz. U. Nr 24, poz. 122, z 1987 r. Nr 40, poz. 234 i z 1989 r. Nr 3, poz. 20)
2)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 1986 r. w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów z tytułu podjęcia niektórych rodzajów działalności gospodarczej na terenach górskich i górzystych (Dz. U. Nr 34, poz. 171 i z 1989 r. Nr 3, poz. 20).
2. 
Przepisy rozporządzeń wymienionych w ust. 1 mają jednak zastosowanie do podatników, którzy uruchomili działalność gospodarczą przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 września 1990 r. (Dz.U.90.69.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1990 r.
2 § 5 ust. 2 pkt 2 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1991 r. (Dz.U.91.64.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1991 r.
3 § 5 ust. 2 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1991 r.(Dz.U.91.64.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1991 r.
4 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1991 r. (Dz.U.91.64.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1991 r.
5 § 6 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1991 r. (Dz.U.91.64.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1991 r.
6 § 6 ust. 7 według numeracji ustalonej przez rozporządzenia z dnia 8 lipca 1991 r.(Dz.U.91.64.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1991 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.35.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.
Data aktu: 18/05/1990
Data ogłoszenia: 31/05/1990
Data wejścia w życie: 31/05/1990