Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1990 r.
w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych. *

Na podstawie art. 44 ust. 3 i art. 45 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za poszkodowanego uważa się osobę fizyczną lub prawną, która jest posiadaczem upraw i plonów rolnych uszkodzonych lub zniszczonych przez dziki, łosie, jelenie i daniele, zwane dalej "zwierzyną".
§  2.
1.
Odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych, wymienionych w ust. 2, obejmuje wynagrodzenie strat ilościowych i jakościowych produktu głównego tych upraw i plonów uszkodzonych lub zniszczonych przez zwierzynę.
2.
Za produkt główny w odniesieniu do:
1)
roślin włóknistych i oleistych oraz pszenicy, żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia, prosa, gryki, kukurydzy, koniczyny i traw uprawianych na nasiona, roślin strączkowych, a także ich mieszanek - uważa się zarówno ziarno, jak i słomę,
2)
buraków cukrowych i pastewnych oraz innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków - uważa się zarówno korzenie, jak i liście,
3)
ziemniaków - uważa się ich bulwy.
3.
Odszkodowanie obejmuje pełną wartość słomy roślin włóknistych. Odszkodowanie za słomę innych roślin niż włókniste oraz za liście buraczane i liście innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków, przy szkodach powstałych po dniu 11 czerwca ustala się w wysokości 15% wartości odpowiednio ziarna, korzeni i bulw, a za liście buraków cukrowych - 20% wartości korzeni.
4.
Odszkodowanie za szkody na łąkach i pastwiskach przysługuje za obniżenie w danym roku wydajności łąki lub pastwiska wskutek uszkodzenia pokrywy roślinnej (darni) oraz za doprowadzenie uszkodzonej powierzchni do stanu pierwotnego.
§  3.
1.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględnia się obszar zniszczonej lub uszkodzonej uprawy i plonu oraz ich cenę, a także przewidywaną wydajność z 1 ha danego gruntu oraz procent zniszczeń.
2.
W uprawach rolnych wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała:
1)
w okresie od dnia 15 kwietnia - w wysokości 25%,
2)
w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja - w wysokości 40%,
3)
w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca - w wysokości 60%,
4)
w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%, a w razie konieczności sprzętu uprawy przed zaoraniem - 100%

wartości spodziewanych plonów.

§  4.
1.
Wysokość odszkodowania za uszkodzone uprawy i plony ustalają strony w oparciu o ceny rynkowe obowiązujące w danym województwie w okresie szacowania szkody.
2.
Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w gospodarstwie państwowym o łącznej wartości nie przekraczającej przy jednorazowym oszacowaniu 2 zł.
§  5.
1.
Poszkodowany jest obowiązany zgłosić niezwłocznie szkodę do właściwego ze względu na miejsce powstania szkody:
1)
leśnictwa lub nadleśnictwa - w obwodach łowieckich pozostających pod zarządem przedsiębiorstw Lasów Państwowych oraz w obwodach wspólnych czasowo nie wydzierżawionych,
2)
dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego - w pozostałych obwodach,
3)
zarządcy terenu - na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.
2.
Nadleśnictwo, zarządca obwodu łowieckiego lub dzierżawca oraz zarządca terenu nie wchodzącego w skład obwodu są obowiązani do:
1)
informowania sołtysów wsi, które są narażone na szkody w uprawach i plonach rolnych wyrządzane przez zwierzynę, o sposobie zgłaszania szkód,
2)
prowadzenia ewidencji zgłoszeń.
3.
Zgłoszenie szkody może być dokonane przez poszkodowanych indywidualnie lub zbiorowo w formie pisemnej bądź ustnej.
4.
Poszkodowany jest obowiązany udzielić potrzebnych wyjaśnień i przedstawić, w miarę możliwości, dowody niezbędne do ustalania rozmiarów i wartości szkody.
5.
O terminie zamierzonego sprzętu zniszczonych lub uszkodzonych upraw i plonów poszkodowany jest obowiązany powiadomić szacującego szkodę, o którym mowa w § 6 ust. 1, nie później niż na pięć dni przed sprzętem.
§  6.
1.
Wstępnych oględzin i końcowego szacowania szkód dokonują właściwe ze względu na miejsce powstania szkody:
1)
nadleśnictwa - w obwodach łowieckich pozostających pod zarządem przedsiębiorstw Lasów Państwowych oraz w obwodach wspólnych czasowo nie wydzierżawionych,
2)
dzierżawcy lub zarządcy obwodów bądź terenów - w pozostałych obwodach łowieckich i na terenach nie wchodzących w skład tych obwodów.
2.
We wstępnych oględzinach i końcowym szacowaniu szkód mogą wziąć udział dwaj przedstawiciele wyznaczeni przez poszkodowanego. Przed przystąpieniem do wstępnych oględzin szacujący szkodę powiadomi poszkodowanego o możliwości wyznaczenia tych przedstawicieli.
3.
Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie pięciu dni od daty zgłoszenia szkody, w obecności poszkodowanego lub pełnoletniego członka jego rodziny.
4.
Nieobecność osób, o których mowa w ust. 3, nie wstrzymuje dokonywania wstępnych oględzin lub końcowego szacowania szkody, jeżeli osoby te zostały powiadomione o terminie tych czynności.
5.
Ze wstępnych oględzin oraz końcowego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują: szacujący szkodę i poszkodowany lub pełnoletni członek jego rodziny. Osoby biorące udział w szacowaniu szkody, o których mowa w ust. 2, podpisują protokół i mogą zgłaszać do niego zastrzeżenia.
§  7.
1.
W razie zgodnego ustalenia rozmiarów szkody, wydajności i ceny płodów rolnych, protokół stanowi podstawę do wyliczenia i wypłaty odszkodowania.
2.
W razie nieuzgodnienia rozmiaru szkody, wydajności lub ceny płodów rolnych, poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu sądowym.
§  8.
Wypłaty odszkodowania dokonują nadleśnictwa właściwe ze względu na miejsce powstania szkody w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu końcowego szacowania szkody od szacującego.
§  9.
1.
Zarządcy obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcy nie zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim są obowiązani zwrócić właściwemu nadleśnictwu pełną kwotę odszkodowań, wypłaconych za szkody powstałe w obwodach łowieckich i na terenach przez nich użytkowanych, w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia protokołu końcowego szacowania szkody w nadleśnictwie.
2.
Nadleśnictwa mogą zawierać z zarządcami obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcami nie zrzeszonymi w Polskim Związku Łowieckim porozumienia co do bezpośredniego wypłacania odszkodowań poszkodowanym.
3.
Nadleśnictwom przysługuje regres w stosunku do zarządców obwodów wspólnych czasowo nie wydzierżawionych odnośnie do zwrotu odszkodowań wypłaconych przez te nadleśnictwa.
§  10.
1.
Dzierżawcy obwodów łowieckich zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim zwracają właściwemu nadleśnictwu, w terminie jednego miesiąca od dnia wypłaty dokonanej przez nadleśnictwo, 75% wypłaconych odszkodowań z tytułu szkód powstałych w dzierżawionym obwodzie łowieckim w roku 1990, a w latach następnych 95%.
2.
W razie wstrzymania przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnego stopnia wojewódzkiego pozyskania zwierzyny, dzierżawca obwodu jest zwolniony ze zwrotu odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w tym obwodzie w okresie wstrzymania pozyskania.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 1987 r. w sprawach odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych (Dz. U. Nr 34, poz. 189 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 41 i Nr 50, poz. 302).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Przepisy nin. rozporządzenia utraciły podstawę prawną z dniem 17 lutego 1996 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz.U.73.33.197) przez art. 63 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.95.147.713). Jednakże zgodnie z art. 62 powołanej wyżej ustawy zachowują moc nie dłużej jednak niż w okresie 1 roku od dnia jej wejścia w życie, jeżeli nie są z nią sprzeczne.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.31.182

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.
Data aktu: 30/04/1990
Data ogłoszenia: 14/05/1990
Data wejścia w życie: 29/05/1990