Urząd Ministra Spraw Wewnętrznych.

USTAWA
z dnia 6 kwietnia 1990 r.
o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych.

Art.  1.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych jest naczelnym organem administracji państwowej realizującym politykę państwa w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także ochrony przed bezprawnymi zamachami na życie i zdrowie ludzkie oraz dorobek kulturalny i materialny społeczeństwa i poszczególnych obywateli, jak również w dziedzinie ochrony granicy państwa i kontroli ruchu granicznego, ochrony przeciwpożarowej oraz administracji spraw wewnętrznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych w granicach swoich kompetencji współdziała z innymi organami państwowymi i samorządowymi w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich.
3. 1
Minister Spraw Wewnętrznych wykonuje swoje uprawnienie naczelnego organu administracji państwowej w stosunku do właściwych terenowych organów rządowej administracji ogólnej w dziedzinie spraw społeczno-administracyjnych określonych w odrębnych ustawach oraz w stosunku do organów samorządu terytorialnego - w zakresie zleconych im zadań z tej dziedziny.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych należą:
1) 2
nadzór nad działalnością Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej w zakresie ustalonym odrębnymi ustawami,
1a) 3
podejmowanie rozstrzygnięć w zakresie powierzania Policji, Urzędowi Ochrony Państwa i Straży Granicznej zadań w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego określonych w odrębnych ustawach w razie wątpliwości dotyczących ich właściwości rzeczowej, z wyjątkiem czynności dochodzeniowo-śledczych,
2)
sprawy społeczno-administracyjne, określone odrębnymi ustawami,
3)
czynności organizacyjno-mobilizacyjne i obronne resortu spraw wewnętrznych oraz inne zadania z zakresu obronności, wynikające z przepisów o powszechnym obowiązku obrony,
4)
koordynacja działań porządkowo-ochronnych oraz czynności ratowniczych w razie klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu,
5)
wspieranie działalności naukowej i społecznej, podejmowanej na rzecz przeciwdziałania przestępczości i zjawiskom kryminogennym,
6)
określanie i doskonalenie metod działań rozpoznawczych, zapobiegawczych i wykrywczych w celu zwalczenia przestępstw i wykroczeń, w granicach zakreślonych przepisami prawa,
7)
ogólna koordynacja działań w zakresie ochrony tajemnicy państwowej i służbowej.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowy zakres działania Ministra Spraw Wewnętrznych.
3.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje statut organizacyjny Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz ustala wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i wykaz przedsiębiorstw, dla których Minister Spraw Wewnętrznych jest organem założycielskim.
4. 4
Zadania i organizację Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej regulują odrębne ustawy.
Art.  3.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych wykonuje zadania przy pomocy podległego mu urzędu, zwanego ministerstwem.
2.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zatrudnia się pracowników na zasadach określonych w przepisach o pracownikach urzędów państwowych.
3. 5
Rada Ministrów może także określić stanowiska w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, na których mogą być zatrudniani oddelegowani funkcjonariusze Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Straży Granicznej.
Art.  4.

Minister Spraw Wewnętrznych sprawuje nadzór nad szkolnictwem resortu i resortowymi placówkami badawczo-rozwojowymi, współdziałając w tym zakresie z Ministrem Edukacji Narodowej, na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

Art.  5.
1.
Ministrowi Spraw Wewnętrznych mogą zostać podporządkowane jednostki wojskowe, których etat zostaje określony w decyzji o ich podporządkowaniu.
2.
Do zadań jednostek wojskowych, o których mowa w ust. 1, należeć może ochrona osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz osób, które ze względu na dobro państwa należy objąć ochroną, ochrona delegacji państw obcych przebywających na terenie Polski oraz ochrona i zapewnienie należytego funkcjonowania urządzeń i obiektów służących najwyższym organom władzy i administracji państwowej.
3.
Rada Ministrów może przyznać żołnierzom jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych uprawnienia funkcjonariuszy Policji, określone w art. 15, 16 i 17 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179), w zakresie niezbędnym do wykonywania ich zadań.
Art.  6. 6

Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej ustala szczegółowy rozdział kompetencji pomiędzy Policję, Urząd Ochrony Państwa, Państwową Straż Pożarną i Straż Graniczną oraz wojskowe organy porządkowe, i Wojskowe Służby Informacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej, a także zasady ich współdziałania.

Art.  7.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych określa obieg informacji tajnych i poufnych wewnątrz podległych mu jednostek organizacyjnych.
2. 7
Minister Spraw Wewnętrznych może zezwalać pracownikom, funkcjonariuszom i żołnierzom resortu spraw wewnętrznych na udzielenie wiadomości stanowiącej tajemnicę państwową lub służbową określonej osobie lub instytucji. Zezwolenie to nie może jednak dotyczyć sytuacji, o której mowa w art. 21 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w art. 12 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180), oraz w art. 9a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515).
3.
Jeśli informacje uzyskane przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych mogą mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, Minister Spraw Wewnętrznych jest obowiązany niezwłocznie przekazać je do wiadomości Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów.
Art.  7a. 8

W razie odmowy zwolnienia pracownika, funkcjonariusza, żołnierza resortu spraw wewnętrznych lub osoby udzielającej im pomocy w wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych od obowiązku zachowania tajemnicy państwowej albo odmowy zezwolenia na udostępnienie dokumentów lub materiałów objętych tajemnicą państwową, pomimo żądania prokuratora lub sądu, zgłoszonego w związku z postępowaniem karnym o przestępstwo wymienione w art. 109 Kodeksu karnego lub o zbrodnię godzącą w życie ludzkie albo o występek przeciwko życiu i zdrowiu, gdy jego następstwem była śmierć człowieka, Minister Spraw Wewnętrznych przedstawia żądane dokumenty i materiały oraz wyjaśnienie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego. Jeżeli Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego stwierdzi, że uwzględnienie żądania prokuratora lub sądu jest konieczne dla prawidłowości postępowania karnego, Minister Spraw Wewnętrznych jest obowiązany zwolnić od zachowania tajemnicy lub udostępnić dokumenty i materiały objęte tajemnicą.

Art.  8.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych określa jednostki organizacyjne resortu, które mogą działać jako zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, a także jednostki budżetowe, których działalność finansowana jest w formie środków specjalnych, z zachowaniem zasad określonych w odrębnych przepisach.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych wykonuje na zasadach określonych w odrębnych przepisach zadania i obowiązki organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych.
3. 9
Jednostki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej, związki zawodowe oraz funkcjonariusze i pracownicy tych jednostek nie mogą uczestniczyć w żadnej działalności, w tym gospodarczej, jeśli działalność ta mogłaby prowadzić do wykorzystania autorytetu urzędowego, informacji służbowych bądź środków publicznych dla celów pozasłużbowych albo w sposób sprzeczny z ich przeznaczeniem.
4.
Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych, uzgodniony z właściwym ministrem, państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane uwzględniać potrzeby podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych organów w zakresie produkcji, usług i dostaw środków technicznych niezbędnych do wykonywania ich zadań.
Art.  9.
1.
Rada Ministrów powołuje Polityczny Komitet Doradczy przy Ministrze Spraw Wewnętrznych, nadając mu statut w drodze rozporządzenia.
2.
Rozporządzenia i inne akty prawne Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczące organizacji i funkcjonowania resortu spraw wewnętrznych wydawane są po zasięgnięciu opinii Politycznego Komitetu Doradczego.
Art.  10.

Nadzór zwierzchni Ministra Spraw Wewnętrznych nad kolegiami do spraw wykroczeń przekazuje się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  11.

Do czasu odmiennego uregulowania zasad organizacji i funkcjonowania służby zdrowia Ministrowie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych w drodze rozporządzenia określą tryb i zasady korzystania przez wszystkich obywateli ze świadczeń placówek służby zdrowia podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art.  12.
1.
Stosunki pracy pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych nie ustają z chwilą likwidacji lub przekształcenia tych jednostek, jeżeli ich likwidacja lub przekształcenie jest następstwem wejścia w życie ustawy o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, ustawy o Policji i ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa.
2.
Do rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami, o których mowa w ust.1, stosuje się również przepisy ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 i Nr 10, poz 59).
Art.  13.

Rada Ministrów wyda rozporządzenie, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214, z 1984 r. Nr 35, poz. 187, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 4, poz. 24 i Nr 34, poz. 178 i 182 oraz z 1990 r. Nr 20, poz. 121), w zakresie dotyczącym jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  14.

Rada Ministrów wyda rozporządzenie określone w art. 2 ust. 2 i 3 w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  15.

Traci moc ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172 i z 1989 r. Nr 34, poz. 180).

Art.  16.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu art. 3 ust. 2, który wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od tej daty.

1 Art. 1 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
2 Art. 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
3 Art. 2 ust. 1 pkt 1a dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
4 Art. 2 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
5 Art. 3 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
6 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 3 i art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
7 Art. 7 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
8 Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.
9 Art. 8 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 lipca 1995 r. o zmianie ustaw: o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.104.515) z dniem 12 października 1995 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.30.181

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Urząd Ministra Spraw Wewnętrznych.
Data aktu: 06/04/1990
Data ogłoszenia: 10/05/1990
Data wejścia w życie: 11/08/1990, 10/05/1990