Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 marca 1990 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Na podstawie art. 9, art. 43 ust. 2, art. 46, art. 58 ust. 2 i art. 61 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133, Nr 35, poz. 190 i z 1990 r. Nr 14, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1988 r. Nr 2, poz. 10 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 29, Nr 50, poz. 290 i Nr 57, poz. 339) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i w zdaniu pierwszym na końcu dodaje się wyrazy "oraz kwot opłaconych składek od hektarów przeliczeniowych i od działów specjalnych",
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala wzory dokumentacji ewidencyjnej.";

2)
w § 2 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Nie uznaje się za domownika osoby nie będącej członkiem rodziny rolnika, jeżeli osoba ta jest zatrudniona w gospodarstwie rolnym w charakterze pracownika. Okoliczność tę ustala się na podstawie oświadczenia rolnika i zainteresowanej osoby.";

3)
skreśla się § 3;
4)
w § 22 pkt 1-3 otrzymują brzmienie:

"1) środki finansowe niezbędne do pokrycia wszystkich wydatków,

2) kwotę wpływów ze składek rolników,

3) wysokość dotacji z budżetu państwa.";

5)
w § 23 skreśla się ust. 2 i 3 oraz oznaczenie ust. 1;
6)
skreśla się § 25 i 26;
7)
w § 27 dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Jeżeli składka od dochodu szacunkowego z działu specjalnego byłaby niższa od składki od powierzchni gruntu, na którym dział ten jest prowadzony, zamiast składki od dochodu szacunkowego wymierza się składkę od gruntu.

5. W przypadku wymierzenia składki od dochodu szacunkowego z działu specjalnego nie wymierza się składki od gruntu, na którym dział ten jest prowadzony.";

8)
w § 28 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli w gospodarstwie rolnym ubezpieczeniu podlega tylko domownik, wymierza się wyłącznie składkę osobową.";

9)
w § 29 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. W decyzji o wymiarze składki na cały rok podaje się wysokość każdej raty kwartalnej i termin ich płatności.";

10)
po § 29 dodaje się § 29a-29c w brzmieniu:

"§ 29a. 1. Na terenie sołectwa składki mogą być pobierane w drodze inkasa przez sołtysa lub inną osobę wyznaczoną przez naczelnika gminy.

2. Inkasentowi przysługuje prowizja w wysokości 1% od zainkasowanych przez niego kwot.

§ 29b. W przypadku przyznania pokrycia składki ze środków Funduszu Pracy stosownie do art. 10 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o niektórych warunkach funkcjonowania ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin w 1990 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 90) właściwy organ przekazuje, jednorazowo lub w terminach płatności poszczególnych rat, kwotę należności na rachunek urzędu gminy.

§ 29c. 1. Naczelnik gminy rozlicza składki z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 30 dni od terminu płatności każdej raty kwartalnej, a ostatecznego rozliczenia dokonuje do dnia 15 stycznia następnego roku.

2. W rozliczeniu za dany kwartał wykazuje się:

1) kwotę wpływów ze składek,

2) kwotę wypłaconych zasiłków rodzinnych i innych świadczeń przyznawanych przez naczelnika gminy, a wypłaconych z Funduszu,

3) kwotę opłat pocztowych pokrytych w związku z wypłaceniem świadczeń, o których mowa w pkt. 2,

4) kwotę prowizji wypłaconych z tytułu inkasa składek.

3. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala wzór deklaracji rozliczeniowej.";

11)
dodaje się § 30 w brzmieniu:

"§ 30. 1. Za okres 1990 r. nie wymierza się składki:

1) osobowej od rolnika, który ukończył 75 lat,

2) od hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych ponad kwotę 2.500 tys. zł łącznej rocznej należności od tych podstaw wymiaru składki - na wniosek rolnika, jeżeli wyraża on zgodę na wykazanie za 1990 r. w ewidencji, o której mowa w § 1, tylko tej kwoty.

2. Wymiar składki stosownie do ust. 1 pkt 2 uwzględnia się proporcjonalnie przy poszczególnych ratach kwartalnych.";

12)
w § 31 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W przypadku zastosowania obniżki lub zwolnienia w myśl ust. 1 lub 2, przepis § 30 ust. 2 stosuje się odpowiednio. W takim przypadku w ewidencji wykazuje się pełną roczną wysokość składki od hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych, zamieszczając wzmiankę o zastosowanej obniżce lub zwolnieniu."

§  2.
Organy prowadzące ewidencję okresów ubezpieczenia i opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników dokonają, w terminie do dnia 31 grudnia 1990 r., ujednolicenia tej ewidencji za okres od dnia 1 stycznia 1983 r. według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, w brzmieniu ustalonym niniejszym rozporządzeniem.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.19.115

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Data aktu: 19/03/1990
Data ogłoszenia: 29/03/1990
Data wejścia w życie: 29/03/1990