Sposób przejęcia praw i obowiązków majątkowych Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przez Skarb Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1990 r.
w sprawie sposobu przejęcia praw i obowiązków majątkowych Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przez Skarb Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1989 r. o rozwiązaniu Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 64, poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prawa i obowiązki majątkowe Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej "ORMO", a w szczególności nieruchomości, składniki mienia ruchomego i środki pieniężne, podlegają ustaleniu i inwentaryzacji.
§  2.
1.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, powoła Centralną Komisję do Spraw Przejęcia Praw i Obowiązków Majątkowych ORMO, zwaną dalej "Komisją Centralną", w skład której wejdą pracownicy Ministerstwa Finansów i funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w liczbach ustalonych przez tych ministrów.
2.
Wojewodowie w terminie określonym w ust. 1 powołają wojewódzkie komisje likwidacyjne do ustalenia i dokonania inwentaryzacji praw i obowiązków majątkowych ORMO, zwane dalej "komisjami likwidacyjnymi", w skład których wejdą przedstawiciele wyznaczeni przez dyrektorów izb skarbowych i szefów wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych w liczbach ustalonych przez te organy.
3.
Minister Finansów określi organizację oraz szczegółowy zakres zadań Komisji Centralnej, a także zapewni obsługę techniczno-biurową i środki niezbędne do jej działania.
4.
Wojewodowie ustalą szczegółowy tryb działania komisji likwidacyjnych na terenie właściwości swego działania oraz zapewnią obsługę techniczno-biurową tych komisji i środki niezbędne do ich działania.
§  3.
1.
Komisje likwidacyjne dokonają ustalenia i inwentaryzacji praw i obowiązków majątkowych ORMO, porównają wyniki inwentaryzacji z danymi ewidencyjnymi oraz dokonają zabezpieczenia ustalonych składników majątkowych. W razie stwierdzenia braków lub nadwyżek składników majątkowych, komisje likwidacyjne podejmą stosowne wyjaśnienia.
2.
Po zakończeniu prac, o których mowa w ust. 1, komisje likwidacyjne przygotują składniki majątkowe do przejęcia oraz wskażą jednostki budżetowe proponowane do przejęcia praw i obowiązków majątkowych ORMO.
3.
Członkowie komisji likwidacyjnych są uprawnieni do wstępu do lokali i pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez ORMO, dokonywania kontroli i zabezpieczenia dokumentów dotyczących praw i obowiązków majątkowych ORMO oraz do żądania wyjaśnień od osób, w których dyspozycji pozostają te lokale, pomieszczenia i dokumenty. Uprawnienia te przysługują również członkom Komisji Centralnej.
4.
Komisje likwidacyjne, po wykonaniu całości prac określonych w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 kwietnia 1990 r. przedstawią Komisji Centralnej sprawozdania ze swej działalności, zaakceptowane przez wojewodów i szefów wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych.
§  4.
1.
Komisja Centralna może udzielać komisjom likwidacyjnym wskazówek w zakresie form i metod ich działania. Członkowie Komisji Centralnej mogą brać udział w czynnościach dokonywanych przez komisje likwidacyjne.
2.
Komisja Centralna, w terminie do dnia 30 kwietnia 1990 r., rozpatrzy sprawozdania komisji likwidacyjnych, dokona zbiorczego zestawienia ustaleń dotyczących praw i obowiązków majątkowych ORMO i przedstawi to zestawienie Ministrowi Finansów.
§  5.
Minister Finansów, w terminie do dnia 15 maja 1990 r., wyznaczy jednostki budżetowe, które przejmą poszczególne prawa i obowiązki majątkowe ORMO, oraz określi terminy przejęcia.
§  6.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodach, rozumie się przez to również prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.16.97

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przejęcia praw i obowiązków majątkowych Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przez Skarb Państwa.
Data aktu: 10/03/1990
Data ogłoszenia: 19/03/1990
Data wejścia w życie: 19/03/1990