Sposób rozdysponowania kontyngentów oraz postępowanie w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 31 grudnia 1989 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów oraz postępowania w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą.

Na podstawie art. 58 i art. 70 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445), zwanej dalej "ustawą", będzie dokonywane na podstawie wniosku podmiotu realizującego obrót towarowy z zagranicą o udzielenie pozwolenia na wywóz lub pozwolenia na przywóz towaru objętego kontyngentem, z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
dotychczasowej pozycji podmiotu na głównych rynkach zbytu danego towaru, wyrażającej się w szczególności wielkością sprzedaży, udziału w eksporcie z Polski i udziału w imporcie do danego kraju tego towaru,
2)
poziomu cen uzyskiwanych dotychczas w eksporcie lub w imporcie danego towaru,
3)
przewidywanej dewizowej efektywności sprzedaży lub zakupu,
4)
kolejności złożenia wniosków.
2.
Jeżeli dane zawarte we wnioskach podmiotów ubiegających się o udzielenie pozwolenia na wywóz towaru objętego kontyngentem spełniać będą w równym stopniu kryteria wymienione w ust. 1, pierwszeństwo uzyskania pozwolenia przysługiwać będzie wnioskodawcy będącemu producentem towarów przeznaczonych na eksport.
3.
Do wniosku powinna być dołączona informacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
4.
Rozdysponowanie kontyngentów ustanowionych na rok następuje do dnia 15 grudnia, na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, na który ustanowiono kontyngent.
5.
Rozdysponowanie kontyngentów na okresy półroczne następuje:
1)
kontyngentu na pierwsze półrocze - do dnia 15 grudnia na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 listopada roku poprzedzającego,
2)
kontyngentu na drugie półrocze - do dnia 15 czerwca na podstawie wniosków złożonych do dnia 31 maja.
§  2.
1.
Ewidencja udzielonych pozwoleń na przywóz towarów prowadzona będzie na podstawie informacji i danych przedstawionych przez podmioty we wnioskach o udzielenie pozwolenia, z wykorzystaniem magnetycznych nośników informacji.
2.
Ewidencję prowadzi się w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz w urzędach celnych.
§  3. 1
 
1.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wywóz lub pozwolenia na przywóz składa się w formie maszynopisu, sporządzonego zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wywóz towarów i technologii wprowadzonych na polski obszar celny na podstawie certyfikatu importowego wydanego przez Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą składa się w formie wypełnionego formularza, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Organ udzielający pozwolenia może żądać przedłożenia kontraktu dotyczącego towaru, którego przywóz lub wywóz jest przedmiotem wniosku.
§  4.
1. 2
Za wydanie pozwolenia na wywóz i pozwolenia na przywóz towaru pobierana jest opłata w wysokości pięćset tysięcy złotych.
2.
Opłaty, o której mowa w ust. 1, nie pobiera się za wydanie pozwolenia na wywóz lub pozwolenia na przywóz towarów objętych czasowym ograniczeniem wywozu lub przywozu, ustanowionym na podstawie art. 9 ustawy, podmiotowi nie będącemu podmiotem gospodarczym.
§  5.
1.
Ustala się termin składania wniosków o rozdysponowanie kontyngentów ustalonych na 1990 r. i pierwszą połowę 1990 r. na dzień 31 stycznia 1990 r.
2.
Rozdysponowanie kontyngentów na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1, nastąpi do dnia 10 lutego 1990 r.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  3 (Część A)

(grafikę pominięto)

(Część B)

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 4

Wzór

WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA WYWÓZ

MINISTERSTWO

WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ

DEPARTAMENT OBROTU TOWAROWEGO I USŁUG

............................................................

1. Polski eksporter 4. Importer (nazwa i adres,

(nazwa i adres, telefon) telefon, kraj)

............................................................

2. Polski dostawca 5. Pośredni odbiorca(nazwa

(nazwa i adres, telefon) i adres, telefon, kraj)

............................................................

3. Polski producent 6. Końcowy odbiorca (nazwa

(nazwa i adres, telefon) i adres, telefon, kraj)

............................................................

7. Opis towaru/technologii

Numer IL Numer NTHZ/HS Ilość Wartość Baza dostawy

............................................................

............................................................

8. Dodatkowe informacje:

............................................................

9. Osoba prowadząca sprawę:

............................................................

Nazwisko Telefon

Uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 247 § 1 Kk oraz z art. 267 Kk za podanie we wniosku o wydanie pozwolenia wywozu nieprawdziwych danych oraz z art. 81 ustawy karnej skarbowej.

(wyciąg z wyżej wymienionych przepisów na odwrocie).

.................... ..................... ..........

pieczęć firmowa pieczątka i podpis data

upełnomocnionego

pracownika firmy

strona 2

Art. 247 § 1 Kk:

"Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5."

Art. 267 Kk:

"Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu albo kto używa uzyskanego w ten sposób poświadczenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny."

Art. 81 ustawy karnej skarbowej:

"§ 1. Kto uchyla się od obowiązku celnego albo wprowadza organ celny w błąd, w szczególności zataja rzeczywisty stan rzeczy lub podaje dane niezgodne z rzeczywistością w zgłoszeniu celnym albo w innym oświadczeniu lub dokumencie mającym służyć za podstawę odprawy celnej lub mogącym mieć znaczenie dla kontroli celnej, jeżeli przez to następuje lub nastąpić może naruszenie ograniczeń przywozu, wywozu lub przewozu, podlega karze grzywny w wysokości do 4-krotnej wartości towaru.

§ 2. Jeżeli przedmiotem przestępstwa jest towar, którego rodzaj i ilość wskazują na przeznaczenie do obrotu handlowego, a wartość towaru przekracza 200.000 złotych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 lub grzywny w wysokości do 6-krotnej wartości towaru albo obu tym karom łącznie.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega karze grzywny do wysokości 2-krotnej wartości towaru.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 1991 r. (Dz.U.92.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 1992 r.
3 Załącznik nr 1:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez§ 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 1991 r. (Dz.U.92.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 1992 r.

4 Załącznik nr 2 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.1.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób rozdysponowania kontyngentów oraz postępowanie w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 31/12/1989
Data ogłoszenia: 01/01/1990
Data wejścia w życie: 01/01/1990