Sposób rozdysponowania kontyngentów oraz postępowanie w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 31 grudnia 1989 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów oraz postępowania w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą.

Na podstawie art. 58 i art. 70 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445), zwanej dalej "ustawą", będzie dokonywane na podstawie wniosku podmiotu realizującego obrót towarowy z zagranicą o udzielenie pozwolenia na wywóz lub pozwolenia na przywóz towaru objętego kontyngentem, z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
dotychczasowej pozycji podmiotu na głównych rynkach zbytu danego towaru, wyrażającej się w szczególności wielkością sprzedaży, udziału w eksporcie z Polski i udziału w imporcie do danego kraju tego towaru,
2)
poziomu cen uzyskiwanych dotychczas w eksporcie lub w imporcie danego towaru,
3)
przewidywanej dewizowej efektywności sprzedaży lub zakupu,
4)
kolejności złożenia wniosków.
2.
Jeżeli dane zawarte we wnioskach podmiotów ubiegających się o udzielenie pozwolenia na wywóz towaru objętego kontyngentem spełniać będą w równym stopniu kryteria wymienione w ust. 1, pierwszeństwo uzyskania pozwolenia przysługiwać będzie wnioskodawcy będącemu producentem towarów przeznaczonych na eksport.
3.
Do wniosku powinna być dołączona informacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
4.
Rozdysponowanie kontyngentów ustanowionych na rok następuje do dnia 15 grudnia, na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, na który ustanowiono kontyngent.
5.
Rozdysponowanie kontyngentów na okresy półroczne następuje:
1)
kontyngentu na pierwsze półrocze - do dnia 15 grudnia na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 listopada roku poprzedzającego,
2)
kontyngentu na drugie półrocze - do dnia 15 czerwca na podstawie wniosków złożonych do dnia 31 maja.
§  2.
1.
Ewidencja udzielonych pozwoleń na przywóz towarów prowadzona będzie na podstawie informacji i danych przedstawionych przez podmioty we wnioskach o udzielenie pozwolenia, z wykorzystaniem magnetycznych nośników informacji.
2.
Ewidencję prowadzi się w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz w urzędach celnych.
§  3. 1
 
1.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wywóz lub pozwolenia na przywóz składa się w formie maszynopisu, sporządzonego zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wywóz towarów i technologii wprowadzonych na polski obszar celny na podstawie certyfikatu importowego wydanego przez Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą składa się w formie wypełnionego formularza, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Organ udzielający pozwolenia może żądać przedłożenia kontraktu dotyczącego towaru, którego przywóz lub wywóz jest przedmiotem wniosku.
§  4.
1. 2
Za wydanie pozwolenia na wywóz i pozwolenia na przywóz towaru pobierana jest opłata w wysokości pięćset tysięcy złotych.
2.
Opłaty, o której mowa w ust. 1, nie pobiera się za wydanie pozwolenia na wywóz lub pozwolenia na przywóz towarów objętych czasowym ograniczeniem wywozu lub przywozu, ustanowionym na podstawie art. 9 ustawy, podmiotowi nie będącemu podmiotem gospodarczym.
§  5.
1.
Ustala się termin składania wniosków o rozdysponowanie kontyngentów ustalonych na 1990 r. i pierwszą połowę 1990 r. na dzień 31 stycznia 1990 r.
2.
Rozdysponowanie kontyngentów na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1, nastąpi do dnia 10 lutego 1990 r.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  3 (Część A)

(grafikę pominięto)

(Część B)

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 4

Wzór

WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA WYWÓZ

MINISTERSTWO

WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ

DEPARTAMENT OBROTU TOWAROWEGO I USŁUG

............................................................

1. Polski eksporter 4. Importer (nazwa i adres,

(nazwa i adres, telefon) telefon, kraj)

............................................................

2. Polski dostawca 5. Pośredni odbiorca(nazwa

(nazwa i adres, telefon) i adres, telefon, kraj)

............................................................

3. Polski producent 6. Końcowy odbiorca (nazwa

(nazwa i adres, telefon) i adres, telefon, kraj)

............................................................

7. Opis towaru/technologii

Numer IL Numer NTHZ/HS Ilość Wartość Baza dostawy

............................................................

............................................................

8. Dodatkowe informacje:

............................................................

9. Osoba prowadząca sprawę:

............................................................

Nazwisko Telefon

Uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 247 § 1 Kk oraz z art. 267 Kk za podanie we wniosku o wydanie pozwolenia wywozu nieprawdziwych danych oraz z art. 81 ustawy karnej skarbowej.

(wyciąg z wyżej wymienionych przepisów na odwrocie).

.................... ..................... ..........

pieczęć firmowa pieczątka i podpis data

upełnomocnionego

pracownika firmy

strona 2

Art. 247 § 1 Kk:

"Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5."

Art. 267 Kk:

"Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu albo kto używa uzyskanego w ten sposób poświadczenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny."

Art. 81 ustawy karnej skarbowej:

"§ 1. Kto uchyla się od obowiązku celnego albo wprowadza organ celny w błąd, w szczególności zataja rzeczywisty stan rzeczy lub podaje dane niezgodne z rzeczywistością w zgłoszeniu celnym albo w innym oświadczeniu lub dokumencie mającym służyć za podstawę odprawy celnej lub mogącym mieć znaczenie dla kontroli celnej, jeżeli przez to następuje lub nastąpić może naruszenie ograniczeń przywozu, wywozu lub przewozu, podlega karze grzywny w wysokości do 4-krotnej wartości towaru.

§ 2. Jeżeli przedmiotem przestępstwa jest towar, którego rodzaj i ilość wskazują na przeznaczenie do obrotu handlowego, a wartość towaru przekracza 200.000 złotych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 lub grzywny w wysokości do 6-krotnej wartości towaru albo obu tym karom łącznie.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega karze grzywny do wysokości 2-krotnej wartości towaru.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 1991 r. (Dz.U.92.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 1992 r.
3 Załącznik nr 1:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez§ 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 1991 r. (Dz.U.92.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 1992 r.

4 Załącznik nr 2 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.1.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób rozdysponowania kontyngentów oraz postępowanie w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 31/12/1989
Data ogłoszenia: 01/01/1990
Data wejścia w życie: 01/01/1990